PDA

Zobacz pełną wersję : Zła wysokość łaty kalenicowej alegra 9 :(



mateuszafro
24-05-2016, 05:17
Witam.
Mam pytanie odnośnie wysokości łaty kalenicowej oraz odległości ostatniej łaty od wierzchołka kalenicy. Nie jestem dekarzem, podjęliśmy się z ojcem ułożenia dachówki, robimy wszystko według instrukcji producenta alegra 9 koramic. i tu jest problem,wysokośc łaty kalenicowej producent podaje 65mm a pierwszej łaty 40 mm od wierzchołka .Tylko że przy tym wymierze gąsior opiera się na dachówce:( czy można samemu dobrać te wymiary?

swierczek
25-05-2016, 20:45
A nie dało się tak ustawić uchwytów kalenicowych, żeby były umiejscowione trochę wyżej? Z tego co pamiętam to uchwyty można przykręcać do kontrłat bliżej albo dalej szczytu, żeby zrobić odpowiednią odległość od najwyższego rzędu dachówek. Na pewno gąsior nie może się opierać o dachówkę, bo to może utrudnić odpływ wody z dachu. Swoją drogą musisz mieć chyba bardzo mocno nachylone połacie dachowe jeżeli chcesz robić tylko to 6,5 cm odstępu od wierzchołka kalenicy. U mnie jest tam prawie 10 cm :) Nie macie kogo spytać, kto jest na miejscu? Kierownik budowy jest?

mateuszafro
25-05-2016, 21:39
Dach ma 45 stopni nachylenia i według instrukcji producenta ma być łata na wysokości 6,5cm. Dzwoniłem dziś do majstrów u których kupowałem dachówkę i mówili żeby ustawić na oko łatę by był luz do 1 cm między gąsiorem a dachówką. Więc teraz wyszła wysokość 8,5 cm, ciekawe czy coś źle robimy czy w wymiarach podanych w instrukcji jest błąd. Według producenta to te 8,5cm to do pochylenia dachu między 30-35 stopni;)

mateuszafro
27-05-2016, 20:20
Jeszcze jedna zagadka, czy zamek dachówki musi się chować pod gąsiorem czy może wystawać ?

ironsmith
28-05-2016, 15:52
lepiej jak się chowa mówimy oczywiście od zamku na krótszym boku