PDA

Zobacz pełną wersję : Kąt dachu w mpzp a wymarzona parterówka!



agao_83
24-05-2016, 08:22
czy ktoś miał taką sytuację - kupiliśmy działkę, sporą, ładną, w cichej okolicy. Okazało się, ze w MPZP jest zapis o kącie nachylenia połaci 40-45st. I tu zaczyna się problem - chcieliśmy parterówkę, bo najprostsza, najszybsza, wg nas najtańsza ale ten kąt dachu ją od razu skreśla :/ Czy uważacie, ze jest szansa na uzyskanie zgody od gminy na budowę domu z dachem o kącie nachylenia 27-30st? Czy raczej jak jest uchwalony MPZP to nie ma szans na żadne odstępstwa/zmiany itd.? Nie chodzi mi o składanie wniosku o zmiany zapisów w MPZP, bo nie chcę czekać rok czy dwa, aż uchwalą nowy. Zastanawiam się, czy jakby gmina wyraziła zgodę na budowę domu parterowego z dachem 30st., to czy nie będzie problemów przy uzyskiwaniu PnB? No i czy komukolwiek gmina zgodziła się na budowę domu nie do końca zgodnego z MPZP?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-05-2016, 09:01
... gmina nie wyrazi zgody, ponieważ byłoby to sprzeczne z uchwalonym Planem Miejscowym, od którego nie ma procedury odwoławczej, jeśli jest już uchwalony.

TM3d
24-05-2016, 09:04
Miałem podobną sytuację. Rozmowy z urzędnikami nic nie dały. Nawet jeśli urzędnik by się zgodził to później miałby problemy. Zamiast domu z płaskim zielonym dachem, mam nowoczesną "stodołę". Gmina w województwie podlaskim.

agao_83
24-05-2016, 09:41
rozumiem - czyli nawet jakby urzędnicy w gminie się zgodzili, to potem będą schody przy uzyskiwaniu PnB? ehhh no to w takim razie muszę szukać domu z poddaszem :/ Bo nie widziałam jeszcze parterówki z dachem 40st :/

kaszpir007
24-05-2016, 09:50
rozumiem - czyli nawet jakby urzędnicy w gminie się zgodzili, to potem będą schody przy uzyskiwaniu PnB? ehhh no to w takim razie muszę szukać domu z poddaszem :/ Bo nie widziałam jeszcze parterówki z dachem 40st :/

Ale co za problem ? I tak po zakupie projektu musisz wykonać jego adaptację , więc wtedy można zrobić adaptację dachu do wymaganych 40 stopni ...

agao_83
24-05-2016, 10:02
Ale co za problem ? I tak po zakupie projektu musisz wykonać jego adaptację , więc wtedy można zrobić adaptację dachu do wymaganych 40 stopni ...
obawiam się tylko jak będzie wyglądał dom z kondygnacją o wysokości 2,8-2,9m i dachem wysokim na np. 3,6m :)

agao_83
24-05-2016, 10:04
poza tym przy tym kacie pewnie powierzchnia dachu będzie ogromna :/

powell
24-05-2016, 10:08
Ale co za problem ? I tak po zakupie projektu musisz wykonać jego adaptację , więc wtedy można zrobić adaptację dachu do wymaganych 40 stopni ...

Heh, parterówki mają zwykle kąt 25st. Po zwiększeniu go to 40 stopni wyjdzie jakiś koszmarek.
Miałem to u siebie, na szczęście musiałem zwiększyć z 25 do 30st. czyli "tylko" o 5, jakoś to przebolałem, ale dom stał się mniej zgrabny.

agao_83
24-05-2016, 10:14
widziałam parterówkę o kącie 35st i wyglądała dobrze (ekonomiczny 2) ale przy kącie 40 hmmmmm nie wiem - na pewno pogadam z architektem - zrobi wizualizacje i podejmiemy decyzje :)

powell
24-05-2016, 10:22
Oczywiście, jeśli dom był zaprojektowany dla danego kąta dachu, to pewnie wygląda dobrze, ja piszę o adaptacji projektu, którą zasugerował Kaszpir007

agao_83
24-05-2016, 11:52
nie no nie robiłabym w ramach adaptacji zwiększenia kąta dachu z 25 na 40 :D

Kalisa
24-05-2016, 12:13
Nie chcę być niemiła, ale dlatego właśnie MPZP sprawdza się przed kupnem działki.

Elfir
24-05-2016, 12:23
agao - jest rozwiązanie, ale dostępne tylko w projekcie indywidualnym. Zróżnicowanie połaci dachowej. W ten sposób omijali MPZP jedni moi klienci, którym marzył się dach płaski i rozłożysta parterówka. I mają płaski. Na jakiś 70% domu. Pozostałe 30 % do niby nadbudówka z dachem 40 stopni w której mieści się pom. gospodarcze (kotłownia, rekuperator, zasobnik do solarów).

Inni klienci mieli dom parterowy z takim ostrym ale asymetrycznym dachem, gdzie wnętrze było otwarte po więźbę - ok 3,5-4 m wysokie, ale jedna ze ścian miała 2 m a druga normalnej wysokości.

http://images77.fotosik.pl/622/170294811296a43e.jpg

agao_83
24-05-2016, 12:25
agao - jest rozwiązanie, ale dostępne tylko w projekcie indywidualnym. Zróżnicowanie połaci dachowej. W ten sposób omijali MPZP jedni moi klienci, którym marzył się dach płaski i rozłożysta parterówka. I mają płaski. Na jakiś 70% domu. Pozostałe 30 % do niby nadbudówka z dachem 40 stopni w której mieści się pom. gospodarcze (kotłownia, rekuperator, zasobnik do solarów).

Inni klienci mieli dom parterowy z takim ostrym ale asymetrycznym dachem, gdzie wnętrze było otwarte po więźbę - ok 3,5-4 m wysokie, ale jedna ze ścian miała 2 m a druga normalnej wysokości.

http://images77.fotosik.pl/622/170294811296a43e.jpg

jest też wymóg dachu symetrycznego, więc część płaska i część skośna odpada :)

agao_83
24-05-2016, 12:27
Nie chcę być niemiła, ale dlatego właśnie MPZP sprawdza się przed kupnem działki.

Kalisa niestety wszystkie ościenne wioski mają ten sam MPZP - polecieli schematem i tyle. Kupno działki w okolicy, która nas interesowała wiązało się z takimi, a nie innymi zapisami. Dlatego zastanawiam się, czy można to jakoś obejść (zgoda urzędu gminy na odstępstwo czy cokolwiek)

kaszpir007
24-05-2016, 12:35
widziałam parterówkę o kącie 35st i wyglądała dobrze (ekonomiczny 2) ale przy kącie 40 hmmmmm nie wiem - na pewno pogadam z architektem - zrobi wizualizacje i podejmiemy decyzje :)

Ja właśnie chce budować ten Ekonomiczny 2 :)

Tyle że u mnie kąt dachu może być pomiędzy 20 a 45 stopni :)

No cóż każda zmiana napewno zmieni wygląd , wiec wtedy przyda się wizualizacja , albo zrobić projekt indywidualny ...

U mnie projekt idealnie się wpasowuje i nic nie chce przerabiać ...

agao_83
24-05-2016, 13:08
ja sobie rozrysowałam sama rzut, jaki by mi odpowiadał - wychodzi lekko szerszy niż ekonomiczny, więc dach byłby wyższy ale jeszcze nad nim posiedzę - może uda się go zwęzić i wtedy na tej podstawie bedę zlecać indywidualny. Jak nie to pokombinuję coś z ekonomicznym ale w wersji b - bo ma dach 40st :)

Elfir
24-05-2016, 13:48
jest też wymóg dachu symetrycznego, więc część płaska i część skośna odpada :)

Jak interpretować zapis "dach symetryczny" w MPZP:

http://architekci.idziak-sepkowscy.pl/wp-content/uploads/2015/11/dach_odwrocony-dobry_architekt.jpg
http://architekci.idziak-sepkowscy.pl/domow/dom-pod-szczecinem/

spokojnie można zrobić parterówkę z dużym "tarasem" (czyli dachem płaskim) i małym poddaszem.

Elfir
24-05-2016, 13:54
http://images76.fotosik.pl/623/b64edee2320021dfgen.jpg


z resztą "sztuczek" architektonicznych jest więcej - nie mogę teraz znaleźć zdjęcia - dom miał płaski dach i drewnianą, skośną, ażurową konstrukcję nad dachem, udająca dach stromy.

agao_83
24-05-2016, 14:08
Dzięki Elfir :) tylko mam wrażenie, że dach płaski jest droższy i trudniejszy w wykonaniu, niż skośny - dlatego wolałabym tradycyjną więźbę lub wiązary. No nic poczekam, co mi powiedzą panie w urzędzie i będę się dalej zastanawiać :)

Elfir
24-05-2016, 15:45
Jako posiadaczka dachu płaskiego zdecydowanie się z tobą nie zgadzam.
Jest tańszy i bardzo prosty, nie wymagający np. ekipy cieśli.
Chyba, że wymyślisz sobie jakieś nietypowe rozwiązania - ale skomplikowany dach skośny też nie jest tani i łatwy.

Z resztą pokazuję możliwości obniżenia bryły budynku - szczegółowe rozwiązania poleci architekt.
Niestety, z gotowca takich sztuczek nie zrobisz.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
24-05-2016, 21:15
" dach płaski jest droższy i trudniejszy w wykonaniu "
- cena jest porównywalna, choć bardziej na korzyść dachu płaskiego ( chyba, że dach spadowy miałby być na konstrukcji systemowej ).
- różnica podstawowa pomiędzy jedną, a drugą formą dachu polega na tym, że dach płaski ( poza estetyką bryły budynku ) tworzy bardziej funkcjonalne wnętrza na np. Piętrze, a niżeli analogiczne ... na Poddaszu użytkowym.
- wydaje mi się, że łatwiej wykonać dach płaski, a niżeli spadowy z ścianami szczytowymi
- rozmawiać w Urzędzie należy, natomiast wiążące dane / informacje powinny być ZAWSZE w formie pisemnej ;)

agao_83
24-05-2016, 21:53
oczywiście Łukasz - jeśli by się okazalo, że panie są przychylne naszej prośbie wszystko zostanie poparte odpowiednią adnotacją pod wnioskiem :)

agao_83
25-05-2016, 13:54
no i wyjaśniło się - nie ma szans na inny kąt nachylenia. Czyli szukamy parterówki z dachem 40st. Czy ktoś zna jakiś ciekawy projekt, gdzie są 4 niewielkie sypialnie, salon z kuchnią (min. 35m) i dwuspadowy dach o kącie 40st. i powierzchni nie większej niż 210m? :)

Kalisa
25-05-2016, 14:27
Dlaczego nie indywidualny ?

agao_83
25-05-2016, 15:23
Byc moze na tym sie skonczy. Poki co szukam gotowcow - moze znajde cos poza Ekonomicznym, co mnie zainspiruje :)

powell
25-05-2016, 16:08
no i wyjaśniło się - nie ma szans na inny kąt nachylenia. Czyli szukamy parterówki z dachem 40st. Czy ktoś zna jakiś ciekawy projekt, gdzie są 4 niewielkie sypialnie, salon z kuchnią (min. 35m) i dwuspadowy dach o kącie 40st. i powierzchni nie większej niż 210m? :)

Parterówka, 4 sypialnie, spory salon i 210m2 ? Fiu fiu....
Jestem bardzo ciekawy tego prokjektu, bo według mnie nie da się pogodzić tych wszystkich warunków. Chyba, że jakaś kombinacja typu dom w kształcie litery "L".

agao_83
25-05-2016, 16:16
Parterówka, 4 sypialnie, spory salon i 210m2 ? Fiu fiu....
Jestem bardzo ciekawy tego prokjektu, bo według mnie nie da się pogodzić tych wszystkich warunków. Chyba, że jakaś kombinacja typu dom w kształcie litery "L".

da się http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2b tu zrezygnowałabym z antresoli a z gabinetu zrobiła sypialnię dla gości :) może ktoś jeszcze coś innego znajdzie ;)

powell
25-05-2016, 16:31
da się http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow/ekonomiczny-2b tu zrezygnowałabym z antresoli a z gabinetu zrobiła sypialnię dla gości :) może ktoś jeszcze coś innego znajdzie ;)

Ale ten dom ma na parterze 106m2, a nie 210. No ale faktycznie, tak jak napisałaś, jest "nie więcej niż 210m2" :)
Salon też jest raczej niewielki, 25m2.
Parterówka to dla mnie dom parterowy, bez poddasza użytkowego. Jak jest poddasze, to już jest oszustwo :p

agao_83
25-05-2016, 17:13
Ale ten dom ma na parterze 106m2, a nie 210. No ale faktycznie, tak jak napisałaś, jest "nie więcej niż 210m2" :)
Salon też jest raczej niewielki, 25m2.
Parterówka to dla mnie dom parterowy, bez poddasza użytkowego. Jak jest poddasze, to już jest oszustwo :p

210m dotyczyło powierzchni dachu :p a co do poddasza poszę przecież, że bym z niego rezygnowała - na górze tylko strych / graciarnia - nic użytkowego w sensie mieszkalnym :)

agao_83
25-05-2016, 17:15
co do powierzchni salonu to chcę salon z aneksem łącznie o powierzchni 35-40m. Chcemy mały, prosty, tani dom, więc nie zrobię sobie salonu 50m :)

powell
25-05-2016, 19:51
Fakt, nie doczytałem. Sorki.

agao_83
25-05-2016, 20:15
356799Wymodzilam cos takiego. Co sadzicie o tym rzucie? Co byscie zmienili? Mysle jeszcze o jego zmniejszeniu - zwezeniu, zeby uzytkowa byla ok 110 zamiast 114 jak obecnie

jajmar
25-05-2016, 22:15
356799Wymodzilam cos takiego. Co sadzicie o tym rzucie? Co byscie zmienili? Mysle jeszcze o jego zmniejszeniu - zwezeniu, zeby uzytkowa byla ok 110 zamiast 114 jak obecnie

Masakra jak na dom.

Pracujesz w domu? Jeżeli nie po co gabinet? Sypialnie po 10 m2 to koszmar, w PRL takie w blokach byly z wielkiej płyty, w domu to nieporozumienie. Ten zakręcony przedsionek, pom gospodarcze ze spiralnymi schodami i centralny punkt domu kotłownia - odpuść sobie "projektowanie", szukaj gotowca z adaptacją.

agao_83
25-05-2016, 22:51
sypialnie będą niewielkie, bo wolimy większy salon. Kotłownia mogłaby być zamieniona z przedsionkiem, jednak w obecnym układzie jest obok kuchni, co pozwala zrobić jeden komin dymowo wentylacyjny dla kuchni, kotłowni i kozy.

Elfir
26-05-2016, 00:15
nie planujesz rekuperacji?

jajmar
26-05-2016, 07:08
Wrysuj sobie grubości ścian i odpowiednie wielkości drzwi, kominy wtedy licz powierzchnie. Po co Ci 7,5m2 kotlowni? w takim malutkim domu to strata % pow. do tego osobne pom gosp. Nie możesz polaczyc tych pom. ?

mamik
26-05-2016, 07:09
Rysowanie projektów bez uwzględnienia grubości ścian, pionów wentylacyjnych (np. do kanalizacji czy okapu) jest obarczone zbyt dużym błędem
projekt "ekonomiczny jest w wersji z dachem 40stopni, więc skoro Wam się podoba, to po co kombinować?
ja w tej wersji zrezygnowalabym z robienia antresoli, zamiast tego w pokojach/ sypialniach zrobiłabym wysoki sufit z możliwością późniejszej adaptacji np. na łóżko na antresoli w pokoju dziecięcym, a w sypialni rodziców po prostu ładny, wysoki sufit, albo część zabudować i zrobic tam strych z dostępem przez schody składane.

mamik
26-05-2016, 07:11
Jajmar, pisaliśmy razem :-)

agao_83
26-05-2016, 07:53
Grub scian zostaly uwzglednione, kotlownia spora bo poczatkowo prztnajmniej bedzie pewnie paliwo stale. Drzwi tez sa w skali tak samo jak okna

turalyon
26-05-2016, 08:19
Nie obraź się ale ten projekt jest okropnie niefunkcjonalny. Korytarz długości 7,5 metra i szerokości około 1m???? - Ja bał bym się tam wejść - klaustrofobii można się nabawić. Ja wiem że niektórym się wydaje że jak w bloku małe pokoje były funkcjonalne - i korytarze też - ale w domu jest inaczej. Dziecięce pokoje 10 metrowe też nieciekawe

jajmar
26-05-2016, 08:33
Grub scian zostaly uwzglednione, kotlownia spora bo poczatkowo prztnajmniej bedzie pewnie paliwo stale. Drzwi tez sa w skali tak samo jak okna

Na rysunku nie widać grubości ścian czyli jak je uwzględniasz? Jeżeli rysujesz wszystkie drzwi na styk ze ścianą to tak sie nie robi bo potem drzwi się nie otworza na całą szerokość i klamką będziesz dziurawić ściany. Zostawia się "za drzwiami" 20cm lub powyżej 60 cm. U ciebie wygląda że wszystkie są na styk, nie projektuje sie tak.

agao_83
26-05-2016, 10:24
pokazane są osie - drzwi nie sa na styk, zostaione jest po 20cm, ale przy tej dokładnosci rysunku ciężko to pokazać - wrysowywałam drzwi nieco większe niż będą montowane. powierzchnie podawane są po uwzględnieniu grubości ścian - są mniejsze, niż wynika to z wymiarów na rysunku, bo one są w osiach.

agao_83
26-05-2016, 10:24
356824 co sądzicie o tym? lepiej?

powell
26-05-2016, 10:43
To ja dodam swoje 3 grosze.
- Zastanów się, czy zamiast osobnej garderoby nie lepiej wstawić duże szafy wnękowe. W małym domu są praktyczniejsze, do małej garderoby jak wejdziesz, to nawet nie będziesz się mogła schylić po coś na niskiej półce.
- Małe sypialnie - faktycznie, 9m2 to niewiele, u nas pokoje są po 12m2 i jest akurat, ale nie mamy dużo mebli. Łóżko zajmuje miejsce!
- Co do dużej kotłowni/pom. gospodarczego, to oczywiście kwestia trybu życia i potrzeb, ale ja sobie nie wyobrażam domu bez kącika warsztatowego, z regałami na różne szpargały czy narzędzia. Stryszek nie rozwiązuje sprawy, po to budujesz parterówkę, żeby nie łazić po schodach
- A właśnie - schody. Po co robisz stałe schody, skoro na górze będzie tylko graciarnia? Zrób schody strychowe, składane, w kotłowni, odzyskasz mnóstwo miejsca.

agao_83
26-05-2016, 10:53
są tylko zaznaczone schody, żeby wiedzieć gdzie będą - albo zostaną zakupione jakieś marketowe gotowce albo będzie wyłaz ze spuszczanymi schodami. Na pewno nie będą żadne wylewane, czy drogie drewniane.
garderoba jest opcją - też rozważam wykonanie po prostu szaf wnękowych na całej długości ściany - wtedy część garderoby zostałaby wydzielona i zrobiłabym do niej wejście od przedpokoju - byłby kącik na odkurzacz, deskę do prasowania, narzędzia, a na pozostałej części ściany w sypialni szafa.
pokoje dzieciaków miałyby niecałe 12m - wydaje mi się wystarczająco.
a co do naszej sypialni - wiem z doświadczenia, że służy nam tylko do spania - wchodzimy do niej ok 23 i wychodzimy o 6 rano, cały dzień spędzamy w salonie, więc szkoda mi metrów na pokój służący tylko do spania - ma w nim być tylko łóżko i szafa na ciuchy. koniec :)

agao_83
26-05-2016, 11:05
z opcją bez garderoby byłoby mniej więcej tak 356825

.:Paco:.
26-05-2016, 19:23
z opcją bez garderoby byłoby mniej więcej tak 356825

może wejście do kotłowni zrób tam gdzie schody - skoro będą one rozkładane - wtedy ogólnie ściąnkę przy kuchni i wejście można zrobić bliżej.

mi w tym domu brakuje pralnio/suszarni - łazienki masz na tyle małe,że ciężko w nich będzie z rozwieszonym praniem.

a patrzyłaś na gotowce, np:

http://pracownia-projekty.dom.pl/dom_przy_alabastrowej_4_ce.htm

podobny do twoich założeń - 110m2 - a wydaje się lepiej rozwiązany

agao_83
26-05-2016, 20:07
może wejście do kotłowni zrób tam gdzie schody - skoro będą one rozkładane - wtedy ogólnie ściąnkę przy kuchni i wejście można zrobić bliżej.

mi w tym domu brakuje pralnio/suszarni - łazienki masz na tyle małe,że ciężko w nich będzie z rozwieszonym praniem.

a patrzyłaś na gotowce, np:

http://pracownia-projekty.dom.pl/dom_przy_alabastrowej_4_ce.htm

podobny do twoich założeń - 110m2 - a wydaje się lepiej rozwiązany

pranie latem schnie na dworze, w zimie w suszarce elektrycznej postawionej na pralce :) pralnio-suszarni nie potrzebuję :) pod schodami planowałam jakieś szafy / wieszaki, stąd umiejscowienie drzwi takie, a nie inne

agao_83
26-05-2016, 20:08
dom przy alabastrowej jest z poddaszem, a my chcemy parterówkę :)

Bracianka
27-05-2016, 11:04
Przesunąć trochę i będzie symetrycznie:

http://pracownia-projekty.dom.pl/df_domo_07_ce.htm

Rozkład powinien Ci nawet podpaść.

agao_83
27-05-2016, 13:27
ciekawy projekt Bracianka - problem jest taki, że mamy wjazd od południa i w twoim projekcie albo wszystkie sypialnie będą wschodnie albo salon ciemny. Chcę mieć salon i 2 sypialnie (dziecinne) od strony zachodniej, żeby było w nich słonecznie - nasza sypialnia, pokój gościnny, łazienki, kotłownia itd mogą byc od wschodu. Stąd taki a nie inny układ :) Strony świata powodują, że jest pod górkę :) Gdyby nie to już kilka projektów miałabym upatrzonych :)

.:Paco:.
27-05-2016, 13:55
pranie latem schnie na dworze, w zimie w suszarce elektrycznej postawionej na pralce :) pralnio-suszarni nie potrzebuję :) pod schodami planowałam jakieś szafy / wieszaki, stąd umiejscowienie drzwi takie, a nie inne

suszarki nie załatwiają sprawy używałem przez lata - nawet przy najmocniejszym programie warto rozwiesić pranie do finalnego "ostygnięcia". Niemniej przy najmocniejszych programach ubranie się szybko niszczy + w takiej pralni suszarki masz deskę do prasowania;) ale każda ma co chce. Choć ciężko pogodzić dom parterowy bo wtedy jest duża powierzchnia.....ja też chciałem parterowy ale się nie wyrobiliśmy i jest piętrowy. a myślałaś nad piwnicą skoro nie chcesz w górę?

ogólnie na papierze może się wydawać rozsądne ale tak naprawdę masz bardzo małe te pomieszczenia....jak masz gdzieś działkę kup sobie kilka kijków, farbę fluorescencyjną i "wytycz" sobie dom i wszystkie pomieszczenia 1:1 i zobaczysz abyś później nie była zawiedziona albo coś Ci się nie wydawało niefunkcjonalne....

agao_83
27-05-2016, 14:05
suszarki używam 3 lata i póki co niszczenia rzeczy nie zauważyłam, nigdy teżnie rozwieszam do doschnięcia, bo nie ma takiej potrzeby :) Właśnie rysując rzut mam z boku rzut obecnego mieszkania, więc każdy wymiar odnoszę do rzeczywistości, także raczej wiem czego się spodziewać :) Piwnicy nie chcę - zalezy nam na zminimalizownaiu kosztów, więc piwnica odpada. A poddasza wolałabym uniknąć - mieszkaliśmy na ostatnim piętrze ze skosami i pakowanie się znowu w skosy i okna połaciowe, to ostatnie na co mamy ochotę.

powell
27-05-2016, 19:50
agao_83, buduj parterówkę, nam się świetnie w takiej mieszka, w życiu bym się nie zamienił na "schodowca" :)

Bracianka
27-05-2016, 20:10
ciekawy projekt Bracianka - problem jest taki, że mamy wjazd od południa i w twoim projekcie albo wszystkie sypialnie będą wschodnie albo salon ciemny. Chcę mieć salon i 2 sypialnie (dziecinne) od strony zachodniej, żeby było w nich słonecznie - nasza sypialnia, pokój gościnny, łazienki, kotłownia itd mogą byc od wschodu. Stąd taki a nie inny układ :) Strony świata powodują, że jest pod górkę :) Gdyby nie to już kilka projektów miałabym upatrzonych :)

Ty się zastanów nad tymi pokojami ;-) A na poważnie - ja mam jedną sypialnię od wchodu, dwie i salon od zachodu, sypialnie na poddaszu. Może to kwestia poddasza, ale ja wolę najbardziej sypialnię od wschodu, a w lecie salon od zachodu jest czasem oświetlony "za bardzo", a i tak mam podcień przy salonie.

agao_83
28-05-2016, 09:46
My mamy teraz sypialnie od poludnia i salon od poludniowego zach., wiec wiem z czym to sie je ;) mimo wszystko i salon i pokoje dzieci chce sloneczne - nie lubie ciemnych pomieszczen :) sypialnie moge miec od wschodu zeby mnie slonce obudIlo, bo przez reszte dnia i tak z niej nie korzystam, wiec nie bedzie problemu :) a okna od slonecznej strony to duzy plus zima, gdy slonce ladnie nagrzewa pomieszczenia ;)

Bracianka
28-05-2016, 11:03
My mamy teraz sypialnie od poludnia i salon od poludniowego zach., wiec wiem z czym to sie je ;) mimo wszystko i salon i pokoje dzieci chce sloneczne - nie lubie ciemnych pomieszczen :) sypialnie moge miec od wschodu zeby mnie slonce obudIlo, bo przez reszte dnia i tak z niej nie korzystam, wiec nie bedzie problemu :) a okna od slonecznej strony to duzy plus zima, gdy slonce ladnie nagrzewa pomieszczenia ;)

Jasne, że plus. Wychodzi na to, że mamy tak samo ustawioną działkę, z wjazdem/wejściem od południa. I tak mi się ciśnie: niestety będziesz musiała z czegoś zrezygnować, nawet przy projekcie indywidualnym, jeśli chcesz mieć prostą parterówkę. Jest bardzo mało, z naciskiem na bardzo, projektów gotowych typowych na takie działki. A z Twoimi wymaganiami, co do ustawienia? Nawet teraz czasem jak sobie przeglądam, to trudno coś znaleźć. Np. teraz siedzę sobie w pokoju północno-zachodnim, bo tu jest najprzyjemniej. Wbrew pozorom jest jasno (na pewno nie jest ciemno, jak napisałaś!), ale nie razi, nie nagrzewa się. Mam mały dom, więc jeden pokój od północy jakiejś wielkiej różnicy mi nie robi.

agao_83
28-05-2016, 11:16
w tym, co sobie rozrysowałam teoretycznie 2 pokoje mogą być północne - kwestia wstawienia okien na odpowiednich ścianach :) mogę też być północno - zachodnie lub północno -wschodnie :) chociaż jeśli robilibyśmy projekt indywidualny, to pewnie zostały by okna tak, jak teraz - na wschód i zachód :)
co do gotowców póki co najbliżej mi do ekonomicznego z projektów z wizją - nie podoba mi się tam tylko mały/wąski salon i mikro kotłownia

Elfir
28-05-2016, 14:42
Budujesz mały dom i chcesz używać tam paliwo stałe?
A jaki piec tam wstawisz? Przewymiarowany - spora część załadunku będzie musiała iść w komin, bo przegrzejesz dom , jeśli nie będzie super trzaskających mrozów. Do małych domów używa się grzania prąd, ewentualnie powietrzna PC.
Już zaczynasz kombinować od d*** strony.

agao_83
29-05-2016, 21:09
docelowo chcemy gruntową pc, do tych p-w jakoś zaufania nie mam. Instalacje będą przygotowane pod pc (wszędzie podłogówka) ale na chwilę obecną cena jest dla nas zbyt wysoka. Piec na eko prawdopodobnie będzie o mocy 7kw, więc nie powinien być przewymiarowany.

jajmar
29-05-2016, 21:52
docelowo chcemy gruntową pc, do tych p-w jakoś zaufania nie mam. Instalacje będą przygotowane pod pc (wszędzie podłogówka) ale na chwilę obecną cena jest dla nas zbyt wysoka. Piec na eko prawdopodobnie będzie o mocy 7kw, więc nie powinien być przewymiarowany.

A piec "na chwilę" + zasobniki mieszacze, kotłownia, kominy to za free, ? Bez sensu pomysł, w zasadzie dwa pomysły pędzenie podłogówki w tak małym domu węglem, i zmiana tego kotła za jakiś czas.

agao_83
29-05-2016, 22:17
Niestety poki co koszt pc nas przerasta. Ekogroszek na dzien dobry jest kilka razy tanszy. Zreszta z tego co widze wszyscy znajomi bydujacy sie przez ostatnie 3lata stawiaja na eko z opcja zmiany za pare lat na pc, kiedy ich ceny spadna

jajmar
29-05-2016, 22:26
Niestety poki co koszt pc nas przerasta. Ekogroszek na dzien dobry jest kilka razy tanszy. Zreszta z tego co widze wszyscy znajomi bydujacy sie przez ostatnie 3lata stawiaja na eko z opcja zmiany za pare lat na pc, kiedy ich ceny spadna

Napewno Cie nie stać? Nie znam cen pomp ale policz ile wydasz na węgiel, kotłownia 7m2 x 2,5 =17,5 tyś , komin ~5 tyś, kociol z 5 tyś, zasobniki pompy pewnie kolejne 5 tyś, już masz 32,5 tyś, a jakieś sterownie do tego może składzik na węgiel i to wszystko na kilka lat? Mi by było szkoda wywalić 30-40 tyś w błoto.

agao_83
30-05-2016, 06:43
Napewno Cie nie stać? Nie znam cen pomp ale policz ile wydasz na węgiel, kotłownia 7m2 x 2,5 =17,5 tyś , komin ~5 tyś, kociol z 5 tyś, zasobniki pompy pewnie kolejne 5 tyś, już masz 32,5 tyś, a jakieś sterownie do tego może składzik na węgiel i to wszystko na kilka lat? Mi by było szkoda wywalić 30-40 tyś w błoto.

komin i tak będzie murowany, bo chcemy kozę - umieszczoną przy kotłowni, więc 1 komin na 2 kanały dymowe, także koszt robocizny raczej nie będzie z tego powodu większy. powierzchni nie przeliczam, bo tak czy inaczej to pomieszczenie byłoby budowane - może tylko część zostałaby przeznaczona na np. pralnio-suszarnię, zamiast trzymać jak obecnie planuję pralkę i suszarkę w łazience, więc to też nie jest dodatkowy koszt. Podłogówka byłaby tak czy inaczej. Jedyna różnica póki co to cena kotła a cen pompy, a tu różnica jest minimum 4-5 krotna na korzyść kotła.

jajmar
30-05-2016, 07:13
komin i tak będzie murowany, bo chcemy kozę - umieszczoną przy kotłowni, więc 1 komin na 2 kanały dymowe, także koszt robocizny raczej nie będzie z tego powodu większy. powierzchni nie przeliczam, bo tak czy inaczej to pomieszczenie byłoby budowane - może tylko część zostałaby przeznaczona na np. pralnio-suszarnię, zamiast trzymać jak obecnie planuję pralkę i suszarkę w łazience, więc to też nie jest dodatkowy koszt. Podłogówka byłaby tak czy inaczej. Jedyna różnica póki co to cena kotła a cen pompy, a tu różnica jest minimum 4-5 krotna na korzyść kotła.

Upartego nikt i nic nie przekona.

Jak planujesz tak czy inaczej kozę to może warto nią grzać cały budynek.

agao_83
30-05-2016, 07:26
koza my być dla klimatu bardziej i podgrzania w okresach przejściowych - na pewno nie do regularnego palenia codziennie

agao_83
30-05-2016, 07:29
i to nie kwestia upartości, tylko fakt że za 35-40tys. mogę mieć albo pc albo całą kotownię na paliwo stałe i np. kuchnię na gotowo. Niestety nie mamy 500tys. na budowę tylko sporo mniej, a chcemy jak najmniej dobierać kredytu. Także póki co musimy mocno patrzeć na koszty, a po przeprowadzce i wynajęciu mieszkania na spokojnie sobie pozbierać na to, na co nie będziemy mieli na początku

sylwekr
30-05-2016, 07:58
i to nie kwestia upartości, tylko fakt że za 35-40tys. mogę mieć albo pc albo całą kotownię na paliwo stałe i np. kuchnię na gotowo. Niestety nie mamy 500tys. na budowę tylko sporo mniej, a chcemy jak najmniej dobierać kredytu. Także póki co musimy mocno patrzeć na koszty, a po przeprowadzce i wynajęciu mieszkania na spokojnie sobie pozbierać na to, na co nie będziemy mieli na początku

Buduję podobnej wielkości parterówkę i też tak na początku chciałem. Piec na Eko, a kiedyś pompa. Ale w końcu "zmądrzałem", z dużej planowanej kotłowni została wydzielona garderoba (nieduża, ale już coś), komina nie wybudowałem, w kotłowni będzie teraz pralnia, a jak by na koniec brakło funduszy będę grzał prądem w 2 taryfie. Możliwe, że nawet tak zostanie, dom buduję sporo ponad standard ocieplony, według kalkulacji to powietrzna pompa będzie zwracała się wiele lat, a gruntowa za mojego życia nie zwróci się (w porównaniu do grzania prądem). Kocioł elektryczny kupisz za poniżej 3 tys zł, powiesisz na ścianie, i cała reszta pomieszczenia do dyspozycji, bez syfu, noszenia węgla, popiołu, "walki" z blokowaniem podajnika czy urywaniem śłimaka.....

jajmar
30-05-2016, 08:07
Napewno Cie nie stać? Nie znam cen pomp ale policz ile wydasz na węgiel, kotłownia 7m2 x 2,5 =17,5 tyś , komin ~5 tyś, kociol z 5 tyś, zasobniki pompy pewnie kolejne 5 tyś, już masz 32,5 tyś, a jakieś sterownie do tego może składzik na węgiel i to wszystko na kilka lat? Mi by było szkoda wywalić 30-40 tyś w błoto.


i to nie kwestia upartości, tylko fakt że za 35-40tys.

Poczytaj te moje wyliczenia i przemyśl sobie to na spokojnie bo mam wrażenie że popełniasz spory błąd w swoich założeniach. Kocioł gazowy czy pompa ciepła zajmuje minimalną ilość miejsca i nie produkują syfu. Planujesz malutki dom z niskotemperaturowym grzaniem, wywalisz na komin, kotłownie osprzęt kilkadziesiąt tysięcy a potem tego nie użyjesz. To nie jest tak jak piszesz że jak robisz kanał dymowy do kozy to drugi obok wyjdzie za darmo, jeden kanał dymowy to wydatek lekko licząc 2tyś a średnia polka cenowa to 3 tyś, do tego robota, obróbki itd - 4-5 tyś za kanał jak nic. Te metry które tracisz na kotłownie rozumiem że je wybudujesz ale można z nich lepiej korzystać a to wartość dodana.

jacek.zoo
30-05-2016, 08:21
komin i tak będzie murowany, bo chcemy kozę - umieszczoną przy kotłowni, więc 1 komin na 2 kanały dymowe, także koszt robocizny raczej nie będzie z tego powodu większy. powierzchni nie przeliczam, bo tak czy inaczej to pomieszczenie byłoby budowane - może tylko część zostałaby przeznaczona na np. pralnio-suszarnię, zamiast trzymać jak obecnie planuję pralkę i suszarkę w łazience, więc to też nie jest dodatkowy koszt. Podłogówka byłaby tak czy inaczej. Jedyna różnica póki co to cena kotła a cen pompy, a tu różnica jest minimum 4-5 krotna na korzyść kotła.

Budowac nowy dom i pralke trzymac w lazience, pranoja. Dobrze ze nje s kuchni jaknoj sasiad, wybudowl dom 300m i ma tak durnowaty rozklad ze nie idzie wydzielic nic ba pralnie i w rezuktacie pralke ma w kuchni a suszara stoi w przejsciu. To dopiero wyliczony spryt, podobny do twojego z tym groszkien

agao_83
30-05-2016, 09:28
nie rozumiem, dlaczego kogoś dziwi trzymanie pralki w łazience - dla mnie wygodniej jest rozbierając się do kąpieli, wrzucić ciuchy do kosza na brudy, a potem od razu do pralki stojącej obok, niż dymanie z praniem po domu, bo pralkę mam 4 pomieszczenia dalej niż to, w którym się rozbieram :/

jacek.zoo
30-05-2016, 09:48
nie rozumiem, dlaczego kogoś dziwi trzymanie pralki w łazience - dla mnie wygodniej jest rozbierając się do kąpieli, wrzucić ciuchy do kosza na brudy, a potem od razu do pralki stojącej obok, niż dymanie z praniem po domu, bo pralkę mam 4 pomieszczenia dalej niż to, w którym się rozbieram :/

Robta jak chceta, nie moj cyrk nie moje malpy. Pralke w lazience trzyma sie w bloki, jak nie ma na nia miejsca. Dom buduje sie zeby bylo miejsce na wszystko co potrzeba, na garderobe zeby rzeczy nie trzymac w pawlaczach, na strych na spiwory zeby po szafach nie upychac, na pralnie w ktorej masz caly okolopralniany majdan, proszki, plyny itp obok od razu suszarka i deska do prasowania.

Tak jak piszesz to i tak trzeba latac po domu z rzeczami bo po wypraniu trzeba rozwiesic i wyprasowac, a tego raczej nie robisz w lazience. Poza tym dom planuje sie tak zeby nie robic pustych kilometrow tylko zeby wszystko bylo po drodze, zwby z pralki do prasowania nie latac na druga strone domu.
Wejdz sobie na moj projekt, jest w stopce, zamiast kotlowni nr 9 mam wlasnie pralnio prasowalnie, tylko jest powiekszona do samej sciany zew kosztem garderoby z pokoju obok. I jest po drodze z kazdego miejsca w domu, kazdy jak przychodzi do mnie to najbardziej zachwyca sie wlasnie ta pralnia, ze caly majdan schowany, nie widac, ze ma swoje miejsce, ze fajny wielki metalowy zlew w ktorym myjemy buty i inne tego typu rzeczy

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
30-05-2016, 09:52
Budowac nowy dom i pralke trzymac w lazience, pranoja. Dobrze ze nje s kuchni jaknoj sasiad, wybudowl dom 300m i ma tak durnowaty rozklad ze nie idzie wydzielic nic ba pralnie i w rezuktacie pralke ma w kuchni a suszara stoi w przejsciu. To dopiero wyliczony spryt, podobny do twojego z tym groszkien

... no i tu masz rację ! ... pewnie 300m2 gotowca z lat 70-tych, i "dom" projektowany w 5 minut :)

agao_83
30-05-2016, 10:07
Robta jak chceta, nie moj cyrk nie moje malpy. Pralke w lazience trzyma sie w bloki, jak nie ma na nia miejsca. Dom buduje sie zeby bylo miejsce na wszystko co potrzeba, na garderobe zeby rzeczy nie trzymac w pawlaczach, na strych na spiwory zeby po szafach nie upychac, na pralnie w ktorej masz caly okolopralniany majdan, proszki, plyny itp obok od razu suszarka i deska do prasowania.

Tak jak piszesz to i tak trzeba latac po domu z rzeczami bo po wypraniu trzeba rozwiesic i wyprasowac, a tego raczej nie robisz w lazience. Poza tym dom planuje sie tak zeby nie robic pustych kilometrow tylko zeby wszystko bylo po drodze, zwby z pralki do prasowania nie latac na druga strone domu.
Wejdz sobie na moj projekt, jest w stopce, zamiast kotlowni nr 9 mam wlasnie pralnio prasowalnie, tylko jest powiekszona do samej sciany zew kosztem garderoby z pokoju obok. I jest po drodze z kazdego miejsca w domu, kazdy jak przychodzi do mnie to najbardziej zachwyca sie wlasnie ta pralnia, ze caly majdan schowany, nie widac, ze ma swoje miejsce, ze fajny wielki metalowy zlew w ktorym myjemy buty i inne tego typu rzeczy

jasne, ze tak można tyle tylko, że ty masz dom o pow. użytkowej 140m w którym masz 3 sypialnie, ciemną łazienkę i 2 kominy. My tymczasem chcemy dom o pow. użytkowej 110-120m i 4 sypialnie, więc coś za coś

jacek.zoo
30-05-2016, 10:31
... no i tu masz rację ! ... pewnie 300m2 gotowca z lat 70-tych, i "dom" projektowany w 5 minut :)

Zdziwilbys sie :) dom ma z 10 lat, nie wiem czy z gotowca czy indywidualny. Ale sa we dwoje i nie ma mozliwosci nawet odciac w jakis sposob czesci, na dole ma kuchnie, na polpietrze kibelek, na pietrze sypialnie, na nastepnym polpietrze garderobe, a na ostatnim pietrze lazienke. Tak lataja jak zyd po pustym sklepie i nabijaja kilometry :)

jacek.zoo
30-05-2016, 10:35
jasne, ze tak można tyle tylko, że ty masz dom o pow. użytkowej 140m w którym masz 3 sypialnie, ciemną łazienkę i 2 kominy. My tymczasem chcemy dom o pow. użytkowej 110-120m i 4 sypialnie, więc coś za coś

Tak, tylko policz ile mijsca zajmie ci wegiel, zamiast tego masz pralnie a w rogu pc, nie wiem jaka jest roznica miedzy powietrzna a gruntowa ale z tego co czytam to gruntowa jest komoletnie bez sensu. Takz e zamiast isc w koszty z gruntowa, zrob powietrzna, i zjesz ciastko i bedziesz miec ciastko. Ja w pralni z kotlowni mam tylko kociol gazowy i tyle, w ogole nie wadzi

Elfir
30-05-2016, 12:35
mały, dobrze ocieplony dom można spokojnie ogrzać prądem bez rujnowania finansowego.
Kotłownia to ok. 30 tyś. - można sobie policzyć, ile lat można dokładać do rachunków za ogrzewanie, żeby pokryć różnicę miedzy ogrzewaniem węglem a ogrzewaniem prądem.