PDA

Zobacz pełną wersję : Odgromienie, czy robić?



marlowe
24-05-2016, 08:44
Założenie moje było takie że robić, no bo jak to można spokojnie spać bez? Ale już z 3 elektrykiem gadam i owszem każdy zrobi ale tez każdy się z lekka podśmiewa bo w swoich wieloletnich karierach nie robili, słyszę teksty typu...

" Panie na 40 domów jakie robiłem i nikt nie chciał"

Albo fakt że 30 metrów od mojego domu krytego dachówką stoją domy z blachodachówki to juz to ma mnie bronić. Dziś była rozmowa z kolejnym i oczywiście też chętny do roboty, tyle że ten wyjątkowo mówił że NAWET widział 2 domy w których było odgromienie, ale po uderzeniu pioruna dachy zostały mocno uszkodzone i żeby tylko uziemienie zrobić (jak się wykonuje uziemienie budynku mieszkalnego?)

no i teraz moje pytanie nie jak zrobić, tylko czy w ogóle robić ??

piotrek0m
24-05-2016, 10:51
Pioruny są najczęstszą przyczyną pożarów domów powstających w sposób "naturalny". Oczywiście opieramy się na prawdopodobieństwie. Nie ma żadnej reguły przy uderzeniu pioruna. Żadnej. Może obok być wyższy słup energetyczny a piorun wybierze nasz komin. Ja zrobiłem ... fakt, druty trochę szpecą dach i ptaki też srają na dachówki. Zwody pionowe ukryte są pod tynkiem, wkopana bednarka wokół budynku + sondy wgłębne, zrobione są skrzyneczki pomiarowe w elewacji. Miejmy nadzieję na brak silnych wyładowań nad moim domem ...

356706

Kemotxb
24-05-2016, 10:58
... Ja zrobiłem ... fakt, druty trochę szpecą ...
356706

A jeśli chodzi o koszt ? planuję dach bardzo zbliżony do Twojego i chciałbym chociaż zgrubnie oszacować dodatkowy punkt w kosztorysie ;)

Co do wykonywania instalacji odgromowej to zdania są podzielone bo z piorunem nigdy nic nie wiadomo. Brak instalacji powoduje że cała energia wyładowania powędruje optymalną drogą do punktu uziemienia może to być komin, kanał wentylacyjny albo ściana szczytowa albo rynna :). Piorun będzie szukał ścieżki przewodzącej więc wymienione wyżej elementy się do tego nadają ale równie dobrze może powędrować zupełnie nielogicznie. Przy uderzeniu zniszczenia mogą być duże albo żadne, znam przypadki uderzenia pioruna w dom bez odgromienia i hm nic się nie stało poza hukiem, ale znam też przypadek uderzenia gdzie telewizor wypadł na środek pokoju a oglądający mecz spadł z fotela :) i do tej pory ma traumę. Instalacja odgromowa to swojego rodzaju "zaproszenie" dla pioruna, jego uderzenie nie powoduje dużych zniszczeń ale prawdopodobieństwo uderzenia jest wyższe niż w dom bez instalacji. Przy uderzeniu to właśnie instalacja przejmuje energię wyładowania i znam też przypadek że trzeba było ją całkowicie remontować. Jakie masz warunki otoczenia ? Dom jest bardzo narażony na piorun ?

marlowe
24-05-2016, 14:40
No właśnie w międzyczasie oczekiwania na Wasze odpowiedzi, rozmawiałem z kolejnym elektrykiem, ten własnie powiedział mi wprost że robienie czegos takiego to zaproszenie pioruna do domu.... Moje otoczenie to kilka drzew w promieniu 20-30 metrów i inne domy w tym domy z blachodachówką

Kemotxb
24-05-2016, 23:04
Jeśli Twoje otoczenie to punkty zwiększonego ryzyka na wyładowanie, to statystycznie Twój dom jest w pewien sposób chroniony. Ale to tylko statystyka. Chyba nikt nie jest w stanie powiedzieć Ci żeby nie robić albo robić. Ja na pewno nie podejmę takiej odpowiedzialności ;). Decyzja należy do Ciebie. Dobrą metodą jest podpytanie sąsiadów oraz tych którzy mieszkają długo na tym terenie czy zdarzają się przypadki uderzenia piorunów - technicznie nic ona nie daje ale uspokaja dusze ;)

piotrek0m
25-05-2016, 06:49
Proponuję lekturę dostępnych opracowań naukowych i podjęcie decyzji zgodnej z własnymi przekonaniami. W rozmowach z elektrykami proponuję ograniczyć się do pytania o cenę a nie o zasadność, gdyż to nie oni będą mieszkać w Twoim budynku. Instalacja odgromowa bezsprzecznie chroni budynek przed skutkami uderzenia pioruna. Skutkiem uderzenia w niechroniony budynek jest niekontrolowane przejście ładunku elektrycznego przez konstrukcje budynku i związane z tym zniszczenia, rozerwania i pęknięcia murów oraz najczęściej pożar konstrukcji dachu. Reguł gdzie uderzy piorun nie ma, nie ma czegoś takiego jak "przyciąganie piorunów", w kontekście piorunów mówimy tylko o prawdopodobieństwie. Istnienie wyższego obiektu w pobliżu domu zmniejsza ale nie wyklucza możliwości uderzenia pioruna. Byłem świadkiem jak piorun uderzył w średniej wysokości drzewo, gdy 30 metrów dalej stał dużo wyższy budynek z masztem odgromowym ...

agao_83
25-05-2016, 07:21
jaki jest koszt wykonania instalacji odgromowej? planuję dom kryty blachodachówką, więc raczej chciałabym zrobić

Bracianka
25-05-2016, 07:40
No właśnie w międzyczasie oczekiwania na Wasze odpowiedzi, rozmawiałem z kolejnym elektrykiem, ten własnie powiedział mi wprost że robienie czegos takiego to zaproszenie pioruna do domu.... Moje otoczenie to kilka drzew w promieniu 20-30 metrów i inne domy w tym domy z blachodachówką

A co ich to obchodzi, że Ty chcesz robić odgromówkę? Tak jak napisał Piotrek0m, niech podają cenę, ew. mówią, że oni nie robią i tyle. Co Cię obchodzi, jak ktoś inny zbudował dom? Na tej samej zasadzie wszyscy w okolicy mają kotły na paliwo stałe - ja też mam kupić? My nie mieliśmy dylematu, bo u nas bank przy kredycie wymagał odgromówki. Poza tym przykład z mojej wsi - w najniższy dom w okolicy strzelił piorun, nawet w lokalnych wiadomościach pokazywali. Poddasze spalone, przemoczone, do generalnego remontu - też była niby ta blachodachówka, co ma chronić (kto takie ciekawe rzeczy wymyśla :-P )? Efekt? Właściciele szybko zrobili odgromówkę. Proszę zdjątko: 356727

U nas koszt to był około 2500zł. Podobno w okolicy krzyczą 4000zł, ale nie wiem, czy którakolwiek z tych cen jest zasadna.

https://lh3.googleusercontent.com/-Ytj6gj_1oko/U9A4UUHSkvI/AAAAAAAABvY/hLxp5_snZecXhHweKK1HYAZsLYLdZXmxwCCo/s400/P7220389.JPG

Po edycji: doczytałam dokładnie, założenie jest takie, że jak jest dużo domów z blachodachówką w okolicy, to jesteś chroniony? No cóż, w okolicy tego domu, co piorun w niego strzelił, też same dachy z blachy...

domino34
25-05-2016, 07:56
Mówienie, że zrobienie instalacji odgromowej to "zapraszanie pioruna do domu" to idiotyzm jakich mało. Czy na wspomnianych wcześniej drzewach są piorunochrony?! No nie, to czemu piorun uderza w to drzewo, a nie w dom z instalacją odgromową 200m dalej?! Mówienie, że jak dom ma blachę na dachu, zamiast dachówki to jest większe prawdopodobieństwo uderzenia to także potęgowanie wcześniej wspomnianego idiotyzmu.

Też nie będę za nikogo podejmował decyzji, ale podam dwa fakty/ zagadnienia do rozważenia mogące pomóc w podjęciu decyzji:
1. Dom bez instalacji odgromowej, ale z TV. A jak TV to antena. Anten dużo - Satelity, LTE, głupoty. Przyszła burza i piorun uderzył w antenę (nieuziemioną z zewnątrz, bo przecież jak nie ma odgromówki, to kto będzie uziemiał antenę) - skutki uderzenia niewiadome (?). Zakładając, że ktoś chciał za dobrze i uziemił ekran kabla antenowego, łącząc go z PE instalacji elektrycznej - skutki mogą być już katastrofalne.
2. Dom bez instalacji odgromowej, ale z piecem gazowym zrobionym przez "fachowca" tzn. z wkładem metalowym/ rurą metalową w kominie. Piorun wali w ten komin, albo rurę - skutki niemożliwe do przewidzenia.

Należy zdać sobie sprawę, że jeśli nie robi się odgromówki, to niestety w rzeczywistości można ją zrobić nieumyślnie (tzn w sposób niezapewniający bezpieczeństwa), a piorunowi to bez różnicy




Poddasze spalone, przemoczone, do generalnego remontu - też była niby ta blachodachówka, co ma chronić (kto takie ciekawe rzeczy wymyśla )?


Te wszystkie brednie są już tak poprzekręcane, że bania mała. Ja słyszałem wersję, że blacha na dachu powoduje większe prawdopodobieństwo uderzenia pioruna niż dachówka. Koleżanka Bracianka przedstawia zasłyszaną opinie w odwrotny sposób. A i jedno, i drugie to brednia, piorun uderzy w miejsce niewiadome, nie da się tego przewidzieć. Można tylko się domyślać i stosować zasadę, że prąd płynie tak, aby napotkać najmniejszy opór.

Bracianka
25-05-2016, 08:09
Już napisałam wyżej, że nie doczytałam, moim zdaniem to też brednie ;-) I koleżanka BTW.

domino34
25-05-2016, 08:17
przepraszam, powinienem być bardziej domyślny:sick:. Żeby było jasne: nie pije do Ciebie moim postem tylko "zainspirował" mnie sposób w jaki rozchodzą się "przypowieści ludowe". Ja słyszałem, że blacha ściąga pioruny, a Ty piszesz, że właściciele tego domu byli przekonani, że blacha chroni (jak jej dużo dookoła). Także brednie mają niezliczoną ilość sposobów na jaki mogą ewoluować.

piotrek0m
25-05-2016, 12:33
Podsumujmy - instalacja odgromowa na budynku, ochrona przepięciową instalacji elektrycznej, fizyczne wyłączanie urządzeń z gniazdek, odłączenie anten i innych nośników przewodzących - to wszystko zwiększa prawdopodobieństwo ochrony i w dużym stopniu może zniwelować skutki uderzenia pioruna w nasz dom. 100 % pewności nie mamy nigdy. Celem sterczących drutów na dachu jest dać szanse piorunowi wybrać miejsca najmniejszego oporu i sprowadzić ładunek do ziemi. Bez tych szpikulców piorun uderzy w przypadkowe miejsce i może popłynąć wielotorowo. Koniec tematu i rozważań mieć czy nie mieć ... Może lepiej zapytaj swoich elektryków czy potrafią poprawnie zastosować ochronnik przepięciowy?