PDA

Zobacz pełną wersję : zbudowa? dom, posadzi? drzewo...



Pieczara
16-09-2004, 13:07
Czesc!

Rzecz będzie raczej o gustach, a więc nie zależy mi na merytorycznym porównywaniu czegokolwiek, poza oczywiście subiektywnymi plusami i minusami.

Mam niedużą działkę, wybuduję na niej dom i teraz jak głosi tradycja powinienem albo wykopać studnię, albo posadzić drzewo. Niestety na więcej drzew nie będzie miejsca, więc chciałbym dobrze wybrać:

1. żeby pięknie kwitło na wiosnę
2. żeby pięknie pachniało
3. żeby miało ładne (smaczne lub ciekawe lub kolorowe) owoce
4. żeby ładnie wyglądało jesienią (złoto lub lepiej czerwono)
5. żeby wytrzymało polską zimę
6. żeby nie gubiło liści na zimę :wink:

Coś pominąłem? Ponieważ punkt 6 jest sprzeczny z pozostałymi to może się skupimy na liściastych? Tzn. jak ktoś mnie przekona do iglaków, to też będzie dobrze!

Pomóżcie! Jakie drzewa lubicie? Magnolie? Orzech laskowy lub włoski? Lipa (od razu stuletnia!)? Śliwa? Wiśnia? Platany?

Pozdrawiam
Pieczara.

Wciornastek
16-09-2004, 13:16
Lubie orzechy włoskie, to piękne drzewa, pieknie pachną, podobno dobrze jonizują atmosferę, mają jednak dla Ciebie kilka wad bo to duże drzewa (choć można już dostać na karłowych podkładkach , ale boję się że będą takie nienaturalne jak inne karły), niestety nie mają efektownych kwiatów, a na owoce trzeba czekać 10 i więcej lat (choć znowu te szczepione owocują już po 5 latach).
Kocham wszystkie drzewa owocowe, bo nie ma nic przyjemniejszego niż położyć się w sadzie i...........
Nie cierpię iglaków, choć ich nie wykluczam, bo czasami nie ma innego wyjścia i trzeba je posadzić.
Powiem jeszcze jedno nie ma jak "małpi gaj" gdzie kwiaty, drzewa chwasty i wszystko tworzą piękną kompozycję

mbz
16-09-2004, 14:02
Na nieduza dzialke, to orzech wloski na pewno nie. A z owocowych to jablonie, wisnie i czeresnie kwitna przepieknie, wygladaja jak biale i rozowe krolewny :)

taJoasia
16-09-2004, 14:17
Tak myślę, że pięknie by wyglądała ozdobna jabłoń np. z purpurowymi liściami, różowymi kwiatami i małymi "rajskimi jabłuszkami" - chyba spełnia najwięcej warunków.
Przepiękna też jest ozdobna wiśnia odmiana z pełnymi kwiatami o pokroju płaczącym.

ania
16-09-2004, 14:18
wg mnie CIS

w sprawie smaku owoców pogadaj z ptaszkami :wink:

albo DEREŃ

http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Cornus_mas.htm

Daniel Starzec
16-09-2004, 14:26
Też myśle że rajska jabłoń dała by ci wiele radosci.
Jest wiele pięknych odmian .

godzilla
17-09-2004, 08:37
Czesc!

1. żeby pięknie kwitło na wiosnę
2. żeby pięknie pachniało
3. żeby miało ładne (smaczne lub ciekawe lub kolorowe) owoce
4. żeby ładnie wyglądało jesienią (złoto lub lepiej czerwono)
5. żeby wytrzymało polską zimę
6. żeby nie gubiło liści na zimę :wink:



faktycznie, piekne zestawienie.... mutant jaki genetyczny by sie nadal... kiedys zyl taki radziecki uczony co potrafil takie rzeczy robic ale zdaje sie ze juz nie zyje....

ja ze wzgledow estetycznych posadzilem sobie magnolie i japonska wisienke... magnolia juz w tym roku miala ladne kwiaty a wisienka tez ale w sklepie.... sie zobaczy na wiosne...

Pieczara
17-09-2004, 08:38
Bardzo dziekuje za pomoc!!!

znowu nie mam az tak malo miejsca, mysle ze kwadrat 12m x 12m by sie udalo wygospodarowac. Moglbym zaszalec! Moze nawet dwa drzewa, w odleglosci hamakowej :D

Aniu, deren mi wyswietla "przeciazone lacza", niestety. Ale poszukam dalej - smaczne te owoce derenia (dereniu?). Rajska jablon tez jest dobrym pomyslem, ale moze lepiej zainwestowac w prawdziwa jablonke i miec wlasne owoce jesienia? W ogole chyba sie skusze na jakies drzewo owocowe (mbz), tylko te opryski wiosna...

Pozdrawiam
Pieczara.

PS:
A czy wiadomo z gory ktore drzewo czerwienieje jesienia, czy to zalezy od gleby, na ktorej rosnie?

Pieczara
17-09-2004, 08:45
ja ze wzgledow estetycznych posadzilem sobie magnolie i japonska wisienke... magnolia juz w tym roku miala ladne kwiaty a wisienka tez ale w sklepie.... sie zobaczy na wiosne...

Godzilla, a jak sie sprawdzaja magnolie w polskim klimacie? Na deptaku w Lozannie wygladaja bosko (rozowe kwiaty, wielkie jak kapucha!), ale nie wiem, czy przezyja polska zime. Ponoc przy Uniwerku w Warszawie sa te drzewa, ale nie wiem co robia z nimi na zime. Ktos wie?

Pieczara.

ania
17-09-2004, 13:32
Nie przy Uniwerku tylko na pl. Trzech Krzyży - są bardzo stare więc zima im nie straszna. Bardzo dużo magnolii rośnie też w ogrodzie botanicznym w Powsinie (małych i dużych). Właśnie dojrzewają im nasiona... :D

Magnolie rosną u nas dość dobrze - szczególnie te współczesne odmiany jak np. Susan . Krzew posadzony przy domu na południowej elewacji powinien pięknie żyć.
Duże kwiaty są cudowne, ale bardzo wrażliwe na uszkodzenia - natychmiast brązowieją. Dlatego ja lubię odmiany, które pochodzą z krzyżowania magnolii stellata . Kwiaty są mniejsze, ale bardziej trwałe. I czasem powtarzają kwitnienie jesienią! :D

Maxtorka
20-09-2004, 14:19
Kupiłam wczoraj " Mój piękny ogród " wydanie specjalne poświęcone drzewom i krzewom . Podtytuły na okładce powinny Cię zachęcić :

Najpiękniejsze drzewa przydomowe
Ogród kwitnący przez cały rok
Tabela drzew i krzewów
Porady - wszystko o sadzeniu , cięciu i pielęgnacji
Warto chociaż przejrzeć . Ja w każdym razie coś dla siebie znalazłam .

Pozdrawiam - Maxtorka :)