PDA

Zobacz pełną wersję : Pomiar przepływu powietrza - dylemat



bsmart
30-05-2016, 18:35
Witam,
bardzo proszę o podpowiedź jak najlepiej zmierzyć przepływ powietrza w anemostatach. Zrobiłem prowizoryczne narzędzie tj z butelki plastikowej 5l odciąłem dno i powstała tuba z otworem w szyjce tejże butelki o fi wewnętrznym 38mm. Do tego otworu zamontowałem anemometr najtańszy kupiony w internecie.
Anemometr ma kilka opcji pomiaru - ja korzystam z m/s lub mph. Zastanawia mnie jednak czy dobrze liczę te przepływy, bo do kalkulacji biorę średnicę szyjki butelki czyli 38mm czyli np dla 1m/s mam 16,33m3/h, a być może powinienem przyjąć średnicę rur 75mm lub skrzynki rozprężnej z anemostatem. Logika podpowiada mi że liczę dobrze, ale być może ktoś ma lepszy sposób lub mój wymaga korekty.

PS
w skrzynkach rozprężnych pod anemostatami mam taką gąbkę z takimi 'łezkami' - chyba także do regulacji przepływu i zastanawiam się także czy dobrze je wyciągam bo robię to w nast. sposób tj jeśli do anemostatu dochodzi 1rura fi75mm która ma 30m3/h przepływu, a ja potrzebuję np 15m3/h to wyciągam połowę tych oczek - czyli proporcjonalnie do zapotrzebowania...

_John
31-05-2016, 20:13
A to 15 m3/h to skąd wziąłeś?
Lekarz wypisał na recepcie?

Wentylację ustaw tak być czuł się komfortowo.

Twoje pomiary nie mają kompletnie sensu.
Redukując pole wypływu butelką redukujesz chwilowo wydajność.
Zmierz sobie prędkość przepływu na wylocie z anemostatu (bez butelki)
Najpierw pozamykaj wszystkie drzwi (wewnętrzne), następnie pootwieraj.
Zobaczysz jak instalacja zmienia wydajność.
To są za małe instalacje by dało się je precyzyjnie regulować.