PDA

Zobacz pełną wersję : Malowanie styroduru - problem



jareqq
31-05-2016, 09:45
Witam,

Mam sztukaterię wykonaną ze styroduru i chciałem ją pomalować.
Niestety kupiłem nieodpowiednią farbę (za doradztwem sprzedawcy) i w niektórych miejscach farba wypaliła mi niewielkie fragmenty materiału.

Na szczęście udało mi się to zaszpachlować i wyrównać ale...pojawił się problem tego typu, że teraz malując styrodur miejsca zaszpachlowane mają inną strukturę i po pomalowaniu te miejsca się odróżniają od reszty.

Co zrobić, żeby wyrównać strukturę na całości? Zagruntować? (i czy nie zniszczy to styroduru?). (Szpachlowanie całości odpada)

Czy są jakieś środki, które tworzą na materiale jednolitą strukturę pod farbę?

Będę wdzięczny za pomoc

dzabij
31-05-2016, 10:34
Jedyne co przychodzi mi do głowy to szpachla natryskowa; niestety to są produkty albo dwu składnikowe albo rozpuszczalnikowe i mogą rozpuszczać polistyren, podobnie jak pierwotna farba. Czym szpachlowałeś te wypalone dziurki ? Może zastosować tą samą szpachlówkę ale w wersji natryskowej ?

jareqq
31-05-2016, 10:48
Szpachlowalem najzwyklejsza gładzią, ktora została mi po wykańczaniu mieszkania.
Wolałabym jednak uniknąć takiego rozwiązania (szpachlowania w jakiejkolwiek formie). Jest tego sporo i samo docieranie tego (plus wyżłobienia) zajęłoby ze 3 dni pracy.

G.N.
31-05-2016, 11:22
Pierwsza kwestia to czy na prawdę szpachla dobrze wyschła? Druga czy po malowaniu dobrze wyschło? Ile czasu upłynęło od malowania? Gładź i styrodur mają zupełnie inną chłonność, więc naturalne że po malowaniu przez jakiś czas będą widoczne plamy, zwłaszcza jeśli szpachlowanie nie było dobrze wysuszone przed szpachlowaniem. Na początek dałbym poschnąć temu kilka dni. Jeśli się nie wyrówna to jakiś dobry grunt kryjący np Caparol-Haftgrund LF, Natura Interior Waterborne Paint Primer 511, Ultra Spec 500 Interior Latex Primer N534, czy inny podobny o zerowej lub bliskiej zera zawartości LZO i jeszcze raz farba. Trzeba zwracać uwagę na zawartość LZO (lotnych związków organicznych) bo jak doświadczyłeś na własnej skórze niektóre farby i grunty co prawda są wodorozcieńczalne ale mają ją na tyle wysoką że rozpuszczają styropian.

jareqq
31-05-2016, 11:39
Tak. Szpachla schla ok tygodnia zanim pomalowałem 2x.
Myślisz, ze grunt na tyle dobrze może pokryć powierzchnie, ze nie bedzie widac różnicy?

G.N.
31-05-2016, 12:37
Grunt wyrówna chłonność podłoża, plus powinien ujednolicić powierzchnię. Tylko nie jakiś akryl penetrujący jak np unigrunt, który ma za zadanie wsiąknąć możliwie głęboko i skleić podłoże ale coś typu gęsta farba podkładowa, co ma na powierzchni stworzyć jednolitą dodatkowo dobrze przyczepną powłokę.
Zresztą możesz na początek spróbować na niewielkim kawałku. Caparol jest tylko w dużych pojemnikach ale Benjamin Moore z tego co kojarzę do dostania w puszkach 0,95 l, zresztą pewnie znajdziesz też kilka innych przyzwoitych gruntów nie koniecznie od razu w kilkunastolitrowym wiadrze.

PS. Teraz masz tak ze przy malowaniu wilgoć z farby wsiąka w szpachlę a w styrodur nie. W efekcie farba na styrodurze wysycha powiedzmy w kilka godzin a na szpachli w kilka dni.

jareqq
31-05-2016, 12:42
Dzięki za rade. Spróbuje dzisiaj z tym gruntem :)
Pozdrawiam