PDA

Zobacz pełną wersję : Garaż w bryle budynku czy osobno?



lukasz2016
01-06-2016, 07:34
Witam,

To mój pierwszy post na forum. Czytałem kilka podobnych postów ale nie rozwiały moich wątpliwości.

A więc do rzeczy:
Planujemy budowę domu i szukamy projektu. Garaż potrzebujemy dwustanowiskowy mimo, iż w chwili obecnej mamy tylko jeden samochód. Chcę oszczędzić na budowie domu dlatego myślę nad wersją bez garażu. Czytałem, że garaż w bryle trzeba też docieplać a jak będzie źle wykonany to mogą być problemy z wilgocią.

Planuję zrobić tak, że wybuduję dom a garaż dopiero za kilka lat, ponieważ mam tyle co kupionego blaszaka. Działkę mamy dużą bo prawie 2,5tys o szerokości 22m.

Jak myślicie czy takie rozwiązanie dobre?

Dzięki za opinie

Elfir
01-06-2016, 09:52
było o tym tyle pisane na forum....

Wybierasz dom z garażem dostawionym do bryły budynku.
Podczas adaptacji architekt skreśla ci ten garaż z projektu
Budujesz dom bez garażu
Jak się dorobisz, dajesz do adaptacji resztę projektu, z którego architekt wykreśla dom, a zostawia garaż
Zgłaszasz ROZBUDOWĘ DOMU a nie budowę garażu
Budujesz garaż, tynkujesz pod kolor domu, wybijasz przygotowane przejście do domu.
Taki garaż możesz wybudować w technologii szkieletu, nieocieplony i na punktowych fundamentach i z dachem z blachy lub papy.
Będzie sporo tańszy od garażu w bryle domu a podatek od nieruchomości będzie jak za dom a nie za garaż.

http://images76.fotosik.pl/643/4058aa009eb84611gen.jpg

m104
01-06-2016, 20:14
A czy na taki szkieletowy trzeba pozwolenie?

Bejaro
01-06-2016, 20:26
A czy na taki szkieletowy trzeba pozwolenie?

Na rozbudowę potrzeba PNB i nie da się zrobić tego na projekcie domu z którego wykreślono wcześniej garaż on już ostęplowany i po odbiorze budynku ma się tylko jeden egzemplarz.Projekt i od nowa plus inwentaryzacja istniejącego budynku.

W przypadku szkieletu są jeszcze przepisy ppoż dotyczące odległości od granicy działki warto to mieć na uwadze aby zostawić odpowiednią ilość miejsca przy budowie domu,

m104
01-06-2016, 21:02
Na rozbudowę potrzeba PNB i nie da się zrobić tego na projekcie domu z którego wykreślono wcześniej garaż on już ostęplowany i po odbiorze budynku ma się tylko jeden egzemplarz.Projekt i od nowa plus inwentaryzacja istniejącego budynku.

W przypadku szkieletu są jeszcze przepisy ppoż dotyczące odległości od granicy działki warto to mieć na uwadze aby zostawić odpowiednią ilość miejsca przy budowie domu,

hmmm czyli trzeba znów architekta pozwolenia itd.... napewno z 1000 zł + garaż np blacha 3 tyś lub drewniany ok 4-5 tys. Robi się nam koszt ok 4-5 tys.

A czy np 5 tys zł nie starczy na postawienie murów + brama 1,5 tys. i go nie wykańczać tylko póżniej?

nk
01-06-2016, 21:10
Popieram garaż dobudowany. Życie pokaże, że potrzebujecie 1-, 2- czy może 1,5-stanowiskowy, więc nie spiesz się z jego budową. Zadbaj jednak o dobre pomieszczenie techniczne w przyszłym domu.

m104
01-06-2016, 21:59
Popieram garaż dobudowany. Życie pokaże, że potrzebujecie 1-, 2- czy może 1,5-stanowiskowy, więc nie spiesz się z jego budową. Zadbaj jednak o dobre pomieszczenie techniczne w przyszłym domu.

A jeżeli ktoś jest zdecydowany na garaż to nie wykańczając go jak wyjdzie z kosztami?

.:Paco:.
02-06-2016, 06:08
A jeżeli ktoś jest zdecydowany na garaż to nie wykańczając go jak wyjdzie z kosztami?

Drzwi możesz nawet zrobić z płyt OSB ale to wszystko zależy od wielkości. Mury nie są drogie ale np dach już może być więc pytanie jak miałby być zadaszony garaż.
Poza tym jak poszukasz w google to niektóre pracownie dają projekty garaży i koszt wykonania ale i na to trzeba poprawkę

m104
02-06-2016, 10:46
Drzwi możesz nawet zrobić z płyt OSB ale to wszystko zależy od wielkości. Mury nie są drogie ale np dach już może być więc pytanie jak miałby być zadaszony garaż.

Najtaniej by było z balchodachówki. Tylko nie wiem jak by to wyglądało jeżeli u mnie w gminie w PZP na budynkach mieszkalnych jest zakaz blachy lecz na dudynkach gopodarczych juz nie więc jeżeli garaż jest z budynkiem w kupie to jak to wygląda odnośnie przepisów?

Elfir
02-06-2016, 11:09
Na rozbudowę potrzeba PNB i nie da się zrobić tego na projekcie domu z którego wykreślono wcześniej garaż on już ostęplowany i po odbiorze budynku ma się tylko jeden egzemplarz.Projekt i od nowa plus inwentaryzacja istniejącego budynku.

W przypadku szkieletu są jeszcze przepisy ppoż dotyczące odległości od granicy działki warto to mieć na uwadze aby zostawić odpowiednią ilość miejsca przy budowie domu,

Bejaro - przecież w czasie adaptacji/projektu garażu architekt użyje dokumentacji z projektu domu na zasadzie kopiuj-wklej. Tylko włoży do nowej teczki z nowymi pieczatkami.

Elfir
02-06-2016, 11:12
Poza tym jak poszukasz w google to niektóre pracownie dają projekty garaży i koszt wykonania ale i na to trzeba poprawkę

Pracownie dają chyba tylko projekty garaży murowanych.

A ja proponuję najtańsze wykonanie - jeśli to ma być taniej. Chociażby z kantówek drewnianych obitych OSB. Z zewnątrz 1 cm styropianu z tynkiem, żeby się nie odróżniała od domu i papa/gont bitumiczny/blacha na dachu.

m104
02-06-2016, 11:41
Pracownie dają chyba tylko projekty garaży murowanych.

A ja proponuję najtańsze wykonanie - jeśli to ma być taniej. Chociażby z kantówek drewnianych obitych OSB. Z zewnątrz 1 cm styropianu z tynkiem, żeby się nie odróżniała od domu i papa/gont bitumiczny/blacha na dachu.

Ok a czy to też trzeba zgłaszać jako rozbudowe? Przecież to jest czy było by tylko drewniane...

Bejaro
02-06-2016, 12:30
Ok a czy to też trzeba zgłaszać jako rozbudowe? Przecież to jest czy było by tylko drewniane...

Tak.

Uzyskujemy pozwolenie na budowę garażu

Kolejną ważką kwestią przy dobudowie garażu do domu jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Tą kwestię reguluje wspomniana uprzednio Ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 r. W maju 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja ustawy Prawo budowlane która jednak nie zmienia sytuacji w kwestii dobudowy garażu do domu. Zgodnie z nowelizacją budynki do 25 m2 nie wymagają pozwolenia na budowę tylko zgłoszenia do urzędu. Dotyczy to tylko budynków wolnostojących. W przypadku garaży nie będzie wymagane pozwolenie na budowę tylko w przypadku garaży wolnostojących o powierzchni zabudowy do 35 m2 tak więc w przypadku garażu dobudowanego do domu ten kazus nie będzie miał zastosowania.

m104
02-06-2016, 12:55
Moje obliczenia:
strop nad garażem: 3500zł
sciany: 1000zł
brama : 1500 zł
fundament :?
okno : 500
posadzka : 1000

Razem : 6500 + fundament nie wiem ile

I tak może już stać...

Chyba że za bardzo optymistycznie zresztą jak narazie wszystko :-)

Elfir
02-06-2016, 12:55
Rozbudowa domu (a o tym pisałam) wymaga pozwolenia na budowę.
Tylko garaż jako część domu będzie zwolniony z wyższych podatków od nieruchomości.

Posadzka - kostka brukowa na gruncie.

m104
02-06-2016, 13:06
Posadzka - kostka brukowa na gruncie.
Co masz przez to na mysli?

Moje wyliczenia dotyczyły wersji murowanej.

Nie wiem jak by wyglądało cenowo pokrycie dachu (mówię tu ciągle o jednospadowym) dachówką?

Elfir
02-06-2016, 13:43
Po co robić zbrojoną posadzkę, skoro można położyć bruk? Na dodatek woda i stopniały śnieg wsiąkają w grunt, nie robią się kałuże na podłodze

http://www.dom.pl/jakie-podloze-pod-garaz.html

Chyba, że chcesz grzać wewnątrz garażu zimą? Taki garaż wówczas trzeba budować tak samo jak dom.

Zdun Darek B
02-06-2016, 16:28
.
Tylko garaż jako część domu będzie zwolniony z wyższych podatków od nieruchomości.

.
Zazwyczaj garaż jako inny budynek jest 10 krotnie wyżej opodatkowany , z tego powodu korzystniejsze jest aby był on w bryle budynku = jeden budynek

Elfir
02-06-2016, 19:21
Ok a czy to też trzeba zgłaszać jako rozbudowe? Przecież to jest czy było by tylko drewniane...

to co, że drewniane? Na drewniane domy pozwolenia nie trzeba? :d

R90
10-08-2019, 22:50
Odświeżając temat. Mamy np taki projekt. https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-4-g-m7ba2351d269e8

Dach płaski służacy jako taras dla górnych pomieszczeń. Dom na płycie. Mogę zrobić tak, że buduję dom a potem jak środki pozwolą doklejam garaż?
Czy może być szkieletowy drewniany? Co z dachem? Też może być drewniany? Macie może jakichś szczegół rys technicznego jak wygląda fundament garażu na styku ze ścianą nośną domu?

Elfir
10-08-2019, 23:05
nie wiem czy możesz tak zrobić, bo to rozbudowa domu - czy będziesz miał zgodne z przepisami odległości ścian do granic po dobudowie garażu?

Tarasy - zastanów się czy będziesz z niego korzystał do czegoś innego niż wystawianie prania?

Dobudowując garaż o odmiennej konstrukcji musisz go zdylatować od ściany domu, bo będzie inaczej pracował niż dom. Aby ukryć dylatację (czyli de facto szczelinę) można zastosować oblicówkę na ścianie garażu. Na dachu gdy użyjesz elastycznej papy, to nie powinno zaciekać w szczelinę.

R90
11-08-2019, 00:31
Tak, o warunki się nie martwie bo działka ma 30x37m więc jest sporo miejsca. Dach jakby miał płaską konstrukcję to taras jest i tak efektem ubocznym tego, więc czemu nie skorzystać :)

Elfir
11-08-2019, 10:34
Bo taras jest o wiele kosztowniejszy w budowie niż płaski dach kryty papą.
Jak jest kasa na zbytki to ok. Ale jak budżet na styk, to wydasz kupę kasy na element, który będzie sezonową suszarnią prania. Suszarka jest o wiele tańsza.

R90
18-08-2019, 14:36
Plan byłby taki, że przy robieniu fundamentow domów odrazu majstry zrobiliby drugi zdylatowany fundament pod garaż. Dodatkowo nadproże w ścianie zewnętrznej domu. Za X lat dobudowa garażu. Żeby było taniej dach drewniany który byłby odrazu tarasem przy 2 sypialniach.

Lew2
18-08-2019, 17:31
Bardzo dobrze. Zaplanuj wszystko na ten garaż tak jakbyś go miał budować, ale zrób tylko to co konieczne, aby potem tanim kosztem rozbudować dom:
1) Miejsce na działce
2) Nadproże na drzwi
3) Oddylatowane fundamenty (przykryć ziemią do odbioru domu)
4) Przejścia w fundamentach domu do instalacji do garażu.

Elfir
18-08-2019, 18:12
z tym, że np. fundamenty pod garaż w lekkiej konstrukcji (np. szkielet) mogą być zdecydowanie lżejsze (i tańsze) niż domu.