PDA

Zobacz pełną wersję : Kiedy OZC



Slyder
01-06-2016, 08:52
Sory jeżeli taki temat już był ale ja nie znalazłem. Mam pytanie kiedy najlepiej wykonać OZC. Powoli przygotowuję się do wylania stropu i i nie wiem czy juz przymierzać się do jego wykonania, czy poczekać jeszcze.

cob_ra
01-06-2016, 09:06
Jesli już wiesz jakie będziesz miał okna, drzwi, ocieplenie itp to możesz śmiało robić teraz.

link2jack
01-06-2016, 09:37
Jak dla mnie to OZC powinno być robione na etapie wyboru projektu. Wtedy można robić różne symulacje/kalkulacje itd. Mimo wszystko zależy co się chce osiągnąć. Wydaje mi się, że każdy kto bierze się za budowę bierze pod uwagę jakiś kosztorys wiec na starcie mniej wiecej wie co chce i ile na to wyda.

Slyder
01-06-2016, 10:13
no właśnie czy OZC byłoby w stanie odpowiedzieć mi na pytanie okno z jakim U warto zamawiać, ile ocieplenia na ścianę. czy po prostu jest to tylko do wyliczenia przy zakupie kotła

link2jack
01-06-2016, 10:22
I tak i nie :)
odpowiem Ci na swoim przykładzie przy wyborze drzwi. Zmiana drzwi z U=1.5 na U=0,8 - w skali roku dała oszczędności (jeśli się nie myle nie większe jak 20zł). Do dopłaty do tych drzwi miałem prawie 50%. Ze strony ekonomicznej się nie opłacało. Jednak nie wyobrażam sobie takich drzwi wejściowych (wersje nazwijmy to ekonomiczną mam w garażu, dlatego mam porównanie).

OZC przyda się bardziej przy wyborze izolacji i jej wymiarów no i jak już wspomniałeś przy wyborze formy ogrzewania.

Arturo72
02-06-2016, 05:58
no właśnie czy OZC byłoby w stanie odpowiedzieć mi na pytanie okno z jakim U warto zamawiać, ile ocieplenia na ścianę. czy po prostu jest to tylko do wyliczenia przy zakupie kotła
Dokładnie tak jak wyżej.
OZC pokaże Ci ile energii zuzyje dom na ogrzewanie co jest podstawą. Znając tą wartość i koszt jednostki energii kazdego zrodla ciepla będziesz wiedział jakich spodziewać się rachunków za ogrzewanie i wtedy decydujesz czy zmniejszyć te rachunki ograniczając zużycie energii przez lepsze ocieplenie,wentylację,okna itp.
Dlatego OZC wykonuje się na etapie przed budową,żeby móc dostosować dom i oszczędzić nie potrzebnie wydanej kasy np.na kominy,kotłownie,zrobić przepusty w stropie na kanały wentylacyjne,zastanowić się nad płytą fundamentowa itp.co zmniejszy nam znacznie koszt budowy i pozwoli nam dobrac optymalny system grzewczy.
Druga wartość pochodząca z OZC czyli projektowe obciążenie cieplne jest mniej ważną wartością bo pokazuje jedynie jaką moc grzewczą powinno mieć urządzenie grzewcze.
Robienie OZC po budowie przed wyborem systemu grzewczego to głupota.

Slyder
03-06-2016, 07:44
o dzięki. A macie kogoś kto zrobiłby OZC od serca a nie na odwal się i ile może coś takiego kosztować.

link2jack
03-06-2016, 07:46
Asolt 300-500zl w zalznosci od budynku

Arturo72
03-06-2016, 07:48
o dzięki. A macie kogoś kto zrobiłby OZC od serca a nie na odwal się i ile może coś takiego kosztować.
Pogadaj ale tak uczciwie z audytorem energetycznym z okolicy bo każdy robi praktycznie na tym samym programie i powinno być ok. Pokaż mu,że coś kumasz w temacie i będziesz miał to rzetelnie wykonane.
Koszt sądzę ok.200-300zl.

dodek77
28-09-2016, 18:52
witam A co gdy wybuduje dom i wtedy zrobie ozc? Bo na przykład dołozę ocieplenia albo kupie lepsze okna tj z lepszym ,,u".wtedy chyba robię i dobieram do tego moc urzadzenia grzewczego.Czy sie mylę?

Arturo72
28-09-2016, 19:48
witam A co gdy wybuduje dom i wtedy zrobie ozc? Bo na przykład dołozę ocieplenia albo kupie lepsze okna tj z lepszym ,,u".wtedy chyba robię i dobieram do tego moc urzadzenia grzewczego.Czy sie mylę?
Nie mylisz się,tak jest ale przed budową znając już zapotrzebowanie domu na ciepło może okazać się,że kominy są zbędne i się ich wogóle nie stawia czyli oszczędza się na budowie.
OZC to nie tylko obciążenie cieplne domu,które pokazuje jaka moc grzewcza jest potrzebna,to także zapotrzebowanie domu na ciepło czyli ilość energii jaką dom potrzebuje na ogrzewanie czyli poznajemy nasze przyszłe rachunki za ogrzewanie.
Wtedy wybieramy najbardziej optymalny system grzewczy.

dodek77
28-09-2016, 23:18
Tylko sprawa wygląda tak:
Mam projekt 130 uzytkowej 147 netto ,kubatura 360
w projekcie kotłownia na paliwo stałe ,dwa kominy w kotłowni i salonie.Jeżeli to pomoże i Któryś z forumowiczów podsunąłby dobry pomysł albo skierowałby mnie na własciwą drogę to będę bardzo wdzięczny za wszelakie uwagi. priorytetem jest w miarę niskie rachunki.
Co wiem na 100%
1-będzie wentylacja mechaniczna z reku to na 100% dokupilem juz projekt tejze wentylacji do tego domu
2-likwidacja kominów ,myslałem zeby ten w kotłowni zostawic ale ,,Mądre głowy"" z forum wybiły mi juz to
3 ogrzewanie podłogowe ,równiez zamówiłem projekt ogrzewania do tego domu czyli tez na 100% bedzie
i teraz zostaje cos podłaczyc do tego gaz lub pompa p/w
Mysle o pompie tzn czytam i czytam bo gaz chyba nie ?dlaczego bo przyłacz do działki 37 metrów plus od granicy do domu z 10,do tego projekt itd itp chyba się to nie oplaca???
OZC i tak się zmieni jak dołoze czegos więcej w czasie budowy sso to moze zrobic po sso? pozdrawiam

asolt
28-09-2016, 23:32
Tylko sprawa wygląda tak:
Mam projekt 130 uzytkowej 147 netto ,kubatura 360
w projekcie kotłownia na paliwo stałe ,dwa kominy w kotłowni i salonie.Jeżeli to pomoże i Któryś z forumowiczów podsunąłby dobry pomysł albo skierowałby mnie na własciwą drogę to będę bardzo wdzięczny za wszelakie uwagi. priorytetem jest w miarę niskie rachunki.
Co wiem na 100%
1-będzie wentylacja mechaniczna z reku to na 100% dokupilem juz projekt tejze wentylacji do tego domu
2-likwidacja kominów ,myslałem zeby ten w kotłowni zostawic ale ,,Mądre głowy"" z forum wybiły mi juz to
3 ogrzewanie podłogowe ,równiez zamówiłem projekt ogrzewania do tego domu czyli tez na 100% bedzie
i teraz zostaje cos podłaczyc do tego gaz lub pompa p/w
Mysle o pompie tzn czytam i czytam bo gaz chyba nie ?dlaczego bo przyłacz do działki 37 metrów plus od granicy do domu z 10,do tego projekt itd itp chyba się to nie oplaca???
OZC i tak się zmieni jak dołoze czegos więcej w czasie budowy sso to moze zrobic po sso? pozdrawiam

Zamówiłes projekt podłogówki a zamierzasz zmieniac ocieplenie, nie znasz parametrów okien, czy sądzisz ze projektant jest jasnowidzem i wszystkie te zmiany przewidzi i uwzględni w projekcie?, jezeli tak to projektant ma dar jasnowidzenia i lepszego nie znajdziesz nigdzie. Najpierw ozc, po dokonaniu ostatecznych zmian i powtórnym przeliczeniu ozc dopiero projekt podłogówki i dobór pompy.

dodek77
28-09-2016, 23:40
no tak zamówiłem projekt ogrzewania podłogowego do tego domu.okien nie znam jeszcze bo jestem na etapie adaptacjii.Dobra nie pograzam się.czyli ozc najpierw, ok co mam wiedziec przed zrobieniem OZC? jakie dane potrzebuje człowiek który to robi.?

link2jack
29-09-2016, 05:39
no tak zamówiłem projekt ogrzewania podłogowego do tego domu.okien nie znam jeszcze bo jestem na etapie adaptacjii.Dobra nie pograzam się.czyli ozc najpierw, ok co mam wiedziec przed zrobieniem OZC? jakie dane potrzebuje człowiek który to robi.?

Musi znać wszystkie dane z czego i jak zbudowany jest/będzie budynek. Od fundamentów po dach.

dodek77
29-09-2016, 15:38
ok dzięki.właśnie nie wiem jeszcze z czego co i jak?.Może architekt adaptujący coś podpowie?Bo ekipy chyba się nie pytać?

agb
29-09-2016, 16:00
Poczytać tutaj głosy za i przeciw poszczególnych materiałów. Każdy będzie Cię namawiał do czego innego i sam musisz zdecydować.

dodek77
29-09-2016, 21:26
tyle jest tematów na tym forum że idzie oszaleć,a jest może taki o zapytaniach ,,zielonych ludzików" jak ja np że chcę budować z tego materiału uzywając takiego ocieplenia ,stosując takie ogrzewanie itd.po czym czekam na egzekucję.Chodzi mi o takie kompleksowe pytania z całości budowy i np sprowadzenie na ziemię jak zaczynam fantazjować przez ,,elity: ,,olimpy ?
Czy wertować osobno tematy?
kurde jeszce nic nie wybudowałem a mętlik jest........
a na koncu przecież muszę zostać ,,bohaterem w swoim domu":bash:

Arturo72
29-09-2016, 21:42
ok dzięki.właśnie nie wiem jeszcze z czego co i jak?.Może architekt adaptujący coś podpowie?Bo ekipy chyba się nie pytać?
A Ty nie masz własnego rozumu ?
Twój architekt sponsoruje Ci budowę i przyszłe rachunki za ogrzewanie ?
Kto buduje dom i dla kogo ?
Jak kupujesz piwo to pytasz się sąsiada które mu lepiej smakuje ?
Wady i zalety danych materiałów konstrukcyjnych znasz ? Wszystkich.
Koszt materiałów konstytucyjnych znasz ? Wszystkich.
Wpływ przenikalności cieplej materiałów konstrukcyjnych na straty ciepła znasz ? Wszystkich.
Zależność przenikalności cieplnej każdego materiału w powiązaniu z izolacją znasz ? Wszystkich.
Rodzaje izolacji i ich zależności dot.współczynnika przenikania ciepła na straty energi znasz ? Wszystkich.

Budowa domu za kilkaset tys.zł to nie kupno piwa za 5zl z polecenia sąsiada,sądzę,że nie zajarzysz ;)

agb
29-09-2016, 21:58
tyle jest tematów na tym forum że idzie oszaleć,a jest może taki o zapytaniach ,,zielonych ludzików" jak ja np że chcę budować z tego materiału uzywając takiego ocieplenia ,stosując takie ogrzewanie itd.po czym czekam na egzekucję.Chodzi mi o takie kompleksowe pytania z całości budowy i np sprowadzenie na ziemię jak zaczynam fantazjować przez ,,elity: ,,olimpy ?
Czy wertować osobno tematy?
kurde jeszce nic nie wybudowałem a mętlik jest........
a na koncu przecież muszę zostać ,,bohaterem w swoim domu":bash:

Niestety w zasadzie na żadne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Różne materiały mają różne zalety i trzeba samemu wybrać.

Arturo72
29-09-2016, 22:05
Niestety w zasadzie na żadne pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Różne materiały mają różne zalety i trzeba samemu wybrać.
Otóż to,bo jednemu smakuje Warka a innemu Lech.
Przy piwach można pozwolić sobie na degustację rożnych piw ale inwestycja w dom wymaga uruchomienia komórek mózgowych.
No chyba że inwestor to lelum polelum i jak będzie dach nad głową i nie będzie na nią padać to będzie dobrze.

dodek77
29-09-2016, 22:20
Większość wymienionych jeszcze nie znam fakt.Ale się dowiem i wtedy może błysnę.Buduję dla siebie i rodziny,Piwo kupuję które lubię.wady zalety materiałów pomalutku do przodu.Przenikalność ,zależność ,straty ciepła itd Nie bardzo.Koszt materiału pomału ogarniam,ale czy wszystkich?właśnie nie -nie jeszcze...
Czekałem na takiego posta,da mi to więcej motywacji do ogarnięcia tego,a zwłaszcza do przeanalizowania Twoich pytań.Dziękuje za uwagi .
P.S kiedyś zajarzę
pozdrawiam