PDA

Zobacz pełną wersję : Remont kotła na drewno - możliwe?



Hobson
01-06-2016, 12:59
Witam,

W domu moich rodziców zamontowany jest kocioł zgazowujący drewno Atmos DC22 S (o ile dobrze pamiętam dokładny model). Służy on bardzo dobrze i bardzo długo, bo przynajmniej 15 lat (a moze nawet i 20), i do tej pory nie było z nim problemów. Opalany jest dwuletnim drewnem bukowym lub grabowym, posiada czterodrożny mieszacz i zbiornik na ciepłą wodę 300l.

Niestety, ostatnio w tylnej ścianie paleniska (górnej komory) zrobiła się dziura i cieknie z niej woda. Wymiana całego kotła mi się nie uśmiecha, po pierwsze ze względu na koszt, a po drugie ze względu na fakt, że najprawdopodobniej w ciągu kilkunastu-kilkudziesięciu miesiecy dom zostanie najprawdopodobniej podłączony do miejsckiej sieci ciepłoowniczej. Lutowanie i spawanie to wg mnie bardzo kiepski pomysł, bo skoro wyszła jedna dziura, to moze ich się tam czaić więcej (zwłaszcza w tak starym kotle).

Mam zatem pytanie, czy istnieje możliwość jakiegoś remontu kotła, np. wymiany płaszcza lub jakiejś jego części, czy jakieś inne sprytne sposoby, które przywrócą kocioł do działania w sposób bardziej opłacalny, niż zakup zupełnie nowego? Poza zupełną wymianą (która chyba będzie mocno nieopłacalna) lub lutowaniem (reanimacja trupa) nie znam żadnych innych sposobów, ale może mądrzejsze głowy kiedyś o czymś słyszały?

Dzięki i pozdrawiam,
Maciek

gondoljerzy
01-06-2016, 20:58
Kocioł masz spawany z blach stalowych, więc najprościej będzie go naprawiać za pomocą spawania. Fragmenty mocno skorodowanej blachy można wyciąć i w to miejsce wspawać nowe kawałki.
Inne metody w takiej sytuacji? Chyba tylko twarde lutowanie.
A może na znanych portalach aukcyjnych/ogłoszeniowych da się znaleźć taki sam używany egzemplarz.