PDA

Zobacz pełną wersję : budowa domu wybór materiałów



creative_21
01-06-2016, 19:22
Witam

mam już działkę i projekt ( dom przy alabastrowej 9 ) właśnie złożyłem wniosek pozwolenie na budowę,

z czego budować dom pytałem paru budowlańców polecają porotherm 25cm lub 30cm jak znajdę w dobrej cenie, warto inwestować w Porotherm DRYFIX
czy może brać pod uwagę ytong ?

czy możecie wypisać jakie materiały polecacie przy budowie domu do stanu otwartego z dachem ( dach ceramiczny )
chodzi mi o fundamenty bloczki i różne takie co jest potrzebne na czym nie dać się naciąć firmie budowlanej na co uważać

z czego komin do C.O. i kominka
jak zabezpieczyć żeby nie było latem sauny a zimą mrozu na poddaszu


pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Elfir
01-06-2016, 19:32
z materiału który jest najtańszy w twojej okolicy - nie ma znaczenia czy jest to cegła, pustak, beton komórkowy czy silikat.
A za zaoszczędzoną kasę kupujesz lepszy i grubszy styropian niż podano w projekcie. Tylko to ma znaczenie na ścianie współczesnego domu.

firewall
01-06-2016, 19:37
najlepszy dla budowlańców jest beton komórkowy. Lekki,świetnie tnie się i szlifuje,a ze względu na rozmiary ściany szybko rosną. Budowlańcy będą zachwyceni jak wybierzesz ten materiał.

creative_21
01-06-2016, 19:42
bardziej zastanawiam się za Porotherm wolę żeby mi było lepiej niż budowlańcom ;) a zachwycony to ja mam być:D z materiału

Busters
01-06-2016, 19:48
Poczytaj o silikatach, jest masa informacji na forum. Wg wielu tutaj piszacych wychodzi tez najtaniej (oczywiscie w zaleznosci gdzie mieszkasz)

creative_21
01-06-2016, 20:49
Mieszkam na śląsku przeważnie nowe domy widzę z pustaka ceramicznego i raczej z tego będę budował a co jezeli chodzi o fundamenty dach kominy ?

beton44
02-06-2016, 04:51
Tak naprawdę w "projekcie" nic nie ma o materiałach ???

Arturo72
02-06-2016, 05:32
Mieszkam na śląsku przeważnie nowe domy widzę z pustaka ceramicznego i raczej z tego będę budował a co jezeli chodzi o fundamenty dach kominy ?
O widzisz,ja również mieszkam na Śląsku a czerwona ceramika była i jest na ostatnim miejscu u mnie jeśli chodzi o mat.konstrukcyjny i w dalszym ciągu powoduje u mnie odruch cofki jak widzę nowe domy z tego mat. ;)
Budowalem z silikatu i to z gr.18cm.
Co do fundamentow,pomysl nad izolowana płyta fundamentowa,nie wiem w jakim rejonie mieszkasz ale oprócz wielu zalet płyta ma u nas dodatkową zaletę :)
Co do kominów,jeśli nie zamierzasz mieć kominka to na dachu kominów nie musisz mieć i nie wchodź czasami w węgiel bo to drogie i głupie rozwiązanie ;)
Dach,chyba tradycyjny z więźby ale możesz się też zastanowić nad wiazarami.
Izolacja,oczywiście wieksza i lepsza niż w projekcie gotowym,klejona nie tak jak na Śląsku preferują,żeby ściany oddychaly ;)
Wentylacja,oczywiście mechaniczna.
I masz prosty sposób na dobry dom :)

firewall
02-06-2016, 06:52
W moich okolicach schodzi głównie ceramika poryzowana, potem trochę betonu komórkowego, a silikaty praktycznie nie występują. W hurtowni w której kupowałem stwierdzili że sprzedają silikaty na dom raz, czasem dwa razy na rok.
Ceramika to też fajny materiał dla budowlańców choć gorzej tnie się od BK, a bloczki są mniejsze od BK.

Frofo007
02-06-2016, 10:45
Moim zdaniem silka ma dużo zalet dla inwestora i mało dla wykonawcy. Ja zdecydowałem się właśnie na ten materiał.

Dla mnie ma dużo plusów:

- akumuluje ciepło lepiej od innych materiałów,
- wygłusza akustycznie lepiej od innych materiałów (rodzice w sypialni będą mogli czuć się swobodniej ;)),
- jest trwalszy,
- nie wiem ile w tym prawdy, ale podobno zdrowszy,
- mogę sobie wieszać na ścianie co chcę bez stosowania wypełniaczy,
- ma większą wytrzymałość - mało prawdopodobne ale w przypadku huraganu, wjazdu ciężarówki w dom, czy wybuchu bomby nieopodal lepiej będzie chronić domowników ;)

Silka ma również minusy - dla wykonawcy jest materiałem trudniejszym w murowaniu i robieniu bruzd. Może też ewentualnie wymagać mocniejszego fundamentu i stropu.

Zamiast pieca CO zastanów się nad pompą ciepła powietrze woda - oszczędzasz na miejscu w kotłowni (można tam wówczas trzymać narzędzia, kosiarkę, rowery itp), nie trzeba robić komina - 3tyś oszczędności. A PC w taniej taryfie pewnie wyjdzie taniej w eksploatacji i jest bezobsługowa.
Teraz już się nie robi pieców, chyba, że ma się skądś drewno za darmo.

creative_21
02-06-2016, 10:55
W projekcie jest porotherm 25cm + 15cm styropianu
Chciałem tak plus 20cm styropianu ale teraz mi namieszaliście :)
Będę budował w okolicach Raciborza tutaj kopalni nie ma wiec nie wiem czy jest sens fundament z płyty
Ogrzewanie zostaje c.o. Z kominkiem sie zastanawiam czy warto

Elfir
02-06-2016, 11:05
Jakie znaczenie i jaka role pełni twoim zdaniem ma materiał nośny na ściany,
że chcesz się kierować innymi pobudkami niż cena?

imrahil
02-06-2016, 11:07
ja polecam silikat, jak najgrubszą izolację i ogrzewanie inne niż węglowe (które wychodzi całkiem drogo w instalacji) :)

silikat dlatego, że jest ciężki i dobrze stabilizuje temperaturę w domu

creative_21
02-06-2016, 12:40
Dlaczego inne niż węglowe ? Aktualnie mieszkam z rodzicami w domku ok 120m2 na opal wydajemy rocznie okolo 2500 czy gaz lub pompa ciepla wyjdą taniej zaznacze ze w zimę grzejemy tez bojler z woda a latem na simensie

creative_21
02-06-2016, 12:43
Nie mam zdania co do materiału głównie z tego co widzę i z tego co budowlańcy polecają porotherm
Niedawno kolo Raciborza przenosili wioskę w inne miejsce i powstawały nowe domki wszystkie z ceramiki nawet kościół stad tez mysle o porothermie
Ale jeszcze ostatecznej decyzji nie podjalem dlatego się konsultuje z wami

Elfir
02-06-2016, 12:57
Dlaczego inne niż węglowe ? Aktualnie mieszkam z rodzicami w domku ok 120m2 na opal wydajemy rocznie okolo 2500 czy gaz lub pompa ciepla wyjdą taniej zaznacze ze w zimę grzejemy tez bojler z woda a latem na simensie

Ja gazem za ogrzanie 160 m2 z cwu płacę 1300 zł rocznie.

Koszty ogrzewania zależą od grubości ocieplenia domu i likwidacji mostków cieplnych.


Nie mam zdania co do materiału głównie z tego co widzę i z tego co budowlańcy polecają porotherm
Niedawno kolo Raciborza przenosili wioskę w inne miejsce i powstawały nowe domki wszystkie z ceramiki nawet kościół stad tez mysle o porothermie
Ale jeszcze ostatecznej decyzji nie podjalem dlatego się konsultuje z wami

Szkoda kasy na materiał z którego stawia się ściany nośne. On naprawdę nie ma większego znaczenia.

Pewnie w okolicy wszyscy budują z tego samego, bo sąsiad też tak ma. Chyba, ze Porotherm u was w okolicy faktycznie jest najtańszy?

Bardzo mało jest inwestorów świadomych procesu budowlanego. Opierają się na radach sąsiadów (którzy na zasadzie każda pliszka swój ogonek chwali, zachwalają to co mają u siebie) i radach ekip (którzy polecają to, na czym im się najwygodniej buduje, bez patrzenia na portfel inwestora).

Gdybym słuchała rad teściów w czasie budowy wybudowałabym dom dwa razy droższy od obecnego i kilka razy droższy w eksploatacji :)
Miałby piwnicę, ogrzewanie węglem, balkon, cegła, poddasze i max 10 cm styro na ścianach,
Bo oni mają taki dom z lat 60-tych i tak jest dobrze :) A nie jakieś nowomodne wymysły energooszczędne.

Frofo007
02-06-2016, 13:25
Elfir: gdyby zupełnie rodzaj materiału na ściany nie robił różnicy to pewnie sprzedawaliby tylko ceramikę. Każdy materiał ma swoje zalety i wady. Jeśli ktoś chce dom pojemny cieplnie i wygłuszony to najlepsza będzie silka.

Co do autora tematu: dlaczego piec co2? To najgorsze ze wszystkich aktualnie dostępnych metod ogrzewania.

Policzcie:

Komin - 3tyś zł
Dodatkowe miejsce w kotłowni na opał 8tyś zł.
Piec - 8tyś zł.
Roboczogodziny palacza przez następne 20 lat? Trudne do oszacowania.

Razem: 19tyś zł + trzeba zamawiać opał, trzeba palić, trzeba sprzątać, syf w kotłowni, trzeba utylizować odpady.

Ogrzewanie pompą ciepła powietrze woda:

Dobra pompa ciepła 9kw - 20tyś

Razem 20tyś.

Przy grzaniu pompą ciepła powietrze-woda w 2 taryfie myślę, że koszty ogrzewania wyjdą taniej niż paliwem stałym. Pompa ciepła ma też funkcje chłodzenia latem.
Dla dobrze zaizolowanego domu koszt CO i CWU dla pompy ciepła to około 1500zł rocznie (oczywiście zależy to od powierzchni, ile wody, izolacji itp).

Ludzie, nie róbcie pieców, po co dodatkowa robota i trucie najbliższej okolicy?

imrahil
02-06-2016, 13:25
słuchaj elfir. jeśli masz możliwość, to w czasie adaptacji oddylatuj garaż i taras od budynku, a ścianę między domem a garażem ociepl tak jak ścianę zewnętrzną domu - przyniesie to spore oszczędności na ogrzewaniu. możesz przy tym odchudzić izolację garażu.

ogrzewanie czymś innym niż węglem może być tanie lub tańsze. przy pompie ciepła to żaden wyczyn ogrzewać taniej niż węglem. ja ogrzewam grzałką - koszt CO i CWU (pomijając promocję) to 1300 zł za ROK. instalacja bardzo tania i nie zajmuje wiele miejsca. ale taki koszt eksploatacji mam głównie dzięki domowi a nie nośnikowi energii

warto skupić się na izolacji, eliminacji mostków, poprawnym montażu okien i drzwi. przy grzaniu prądem warto zainstalować wentylację z odzyskiem ciepła (a w każdym innym przypadku również - ze względu na komfort)

i oczywiście ogrzewanie 100% podłogowe

Elfir
02-06-2016, 13:33
Elfir: gdyby zupełnie rodzaj materiału na ściany nie robił różnicy to pewnie sprzedawaliby tylko ceramikę.

Dlaczego ceramikę a nie silikaty czy BK?

Frofo007
02-06-2016, 14:54
Bo ceramika jest stosowana już od dawna. Po to w sprzedaży są inne materiały na ściany aby klienci mieli większy wybór - każdy z nich ma inne zalety i wady. Także nie możesz powiedzieć, że ściana z silikatów będzie taka sama jak z ceramiki czy BK.

Elfir
02-06-2016, 14:59
to co, ze ceramika jest stosowana od dawna? W jaki sposób podważa to moje twierdzenie, ze materiał nośny ścian dwuwarstwowych praktycznie nie ma znaczenia?

Autor nie szuka materiału o jakiś specyficznych parametrach, które są mu potrzebne. Szuka argumentów, by wybrać konkretny produkt. A w tej sytuacji jedyny sensowny argument to cena.

Bo gdyby napisał coś w stylu:
- szukam materiału o najniższej promieniotwórczości naturalnej - poleciłabym silikat
- materiału z którego buduje się wąskie przegrody, bo planuje grube ocieplenie i nie chcę mieć ścian po 50 cm grubości - poleciłabym silikat
- szukam materiału, który doskonale kumuluje ciepło - poleciłabym silikat
- szukam materiału, który doskonale tłumi dźwięki, bo dom planuję blisko szosy - poleciłabym silikat
- szukam materiału, którym łatwo się buduje - poleciłabym BK

Frofo007
02-06-2016, 15:21
Elfir: ale on się pyta, który materiał będzie najlepszy - nie musi się znać jakie właściwości mają te materiały. Jeśli już to można mu napisać o wadach i zaletach danych rozwiązań, ale nie pisz, że nie ma różnicy między nimi.

To tak jakby mnie (informatyka) ktoś zapytał się jaki laptop będzie najlepszy a ja bym odpowiedział, kup najtańszy jaki będzie w Twojej okolicy bo między różnymi laptopami nie ma różnicy - otóż są i jeśli chcemy komuś doradzać to właśnie musimy albo napisać mocne i złe strony danych rozwiązań albo wypytać się o oczekiwania.

creative_21
02-06-2016, 19:17
no to mi namieszaliście ;)
ogólnie chodzi mi o to żeby jakiś budowlaniec nie wciskał mi jakiegoś materiału na siłę mówiąc że najlepszy ( bo z niczego innego nie budował )
narazie od 3 dostałem informacje że najlepiej z ceramki
porotherm szlifowany 25cm plus styropian 20-25cm

jeżeli ytong to jakiej grubości i ile styropianu ?
jeżeli silikat to jaki ile cm i ile styropianu na to
jeżeli beton komórkowy to jaki i ile cm i ile styropianu na to ?

:)

Elfir
02-06-2016, 19:24
A w jakie parametry ściany celujesz?

Na tej stronie: http://www.arbet.pl na dole masz kalkulator - wybierasz materiał nośny i grubość ocieplenia. Idea jest taka, by uzyskać jak najniższy współczynnik przenikania ciepła, przy jak najtańszych materiałach.

Elfir
02-06-2016, 19:26
Elfir: ale on się pyta, który materiał będzie najlepszy - nie musi się znać jakie właściwości mają te materiały. Jeśli już to można mu napisać o wadach i zaletach danych rozwiązań, ale nie pisz, że nie ma różnicy między nimi.
.

Dla 90% budujących nie ma znaczenia.
Owszem, trafi się czasem ktoś z fobią na temat radonu, zamiłowaniem do Malborka, czy działka przy autostradzie ale to sporadyczne przypadki.

.:Paco:.
02-06-2016, 19:26
to co, ze ceramika jest stosowana od dawna? W jaki sposób podważa to moje twierdzenie, ze materiał nośny ścian dwuwarstwowych praktycznie nie ma znaczenia?

Autor nie szuka materiału o jakiś specyficznych parametrach, które są mu potrzebne. Szuka argumentów, by wybrać konkretny produkt. A w tej sytuacji jedyny sensowny argument to cena.

Bo gdyby napisał coś w stylu:
- szukam materiału o najniższej promieniotwórczości naturalnej - poleciłabym silikat
- materiału z którego buduje się wąskie przegrody, bo planuje grube ocieplenie i nie chcę mieć ścian po 50 cm grubości - poleciłabym silikat
- szukam materiału, który doskonale kumuluje ciepło - poleciłabym silikat
- szukam materiału, który doskonale tłumi dźwięki, bo dom planuję blisko szosy - poleciłabym silikat
- szukam materiału, którym łatwo się buduje - poleciłabym BK

Elfir rodzaj materiału nośnego ma bardzo duże znaczenie bo na tej podstawie konstruktor oblicza całą chałupę aby się nie zawaliła, czy to strop, podciągi czy nawet schody betonowe (pomijam inne właściwości materiałów bo to indywidualne "widzi mi się"). W zależności od zaprojektowanego budynku może to mieć bardzo duży wpływ, tzn przy dużych otwartych przestrzeniach itd. Oczywiście można sobie zamienić jedną ceramikę na inną jeśli nośność jest taka sama ale np u mnie we właściwościach materiału 1MPa zrobiło różnicę i musieli mi dołożyć dodatkowy słup żelbetowy.

Co do akustyczności do są lepsze materiały niż silikat...;) Ale generalnie masz rację każdy powinnien określić swoje "widzi mi się" czego oczekuje...

Bo jak już projekt jest gotowy to za późno na wybór trzeba wcześniej a architektem/konstruktorem rozmawiać

creative_21
02-06-2016, 20:09
jeżeli w projekcie mam pustak ceramiczny mogę budować z innego materiału ?

Arturo72
02-06-2016, 20:11
jeżeli w projekcie mam pustak ceramiczny mogę budować z innego materiału ?
Oczywiście,że tak,ale to konstruktor musi wyrazić zgodę na to.

Frofo007
02-06-2016, 20:14
Możesz, musisz zlecić zmianę architektowi adoptującemu projekt.

Elfir
02-06-2016, 20:22
Elfir rodzaj materiału nośnego ma bardzo duże znaczenie bo na tej podstawie konstruktor oblicza całą chałupę aby się nie zawaliła, czy to strop, podciągi czy nawet schody betonowe (pomijam inne właściwości materiałów bo to indywidualne "widzi mi się").

Pytanie było "z czego budować?" a nie "co sadzicie o materiale użytym w projekcie i czy można go zamienić?".

Na etapie składania projektu do Starostwa - wolno budować tylko z tego, co jest zapisane w projekcie.

Ewentualnie składać projekt zamienny.

creative_21
02-06-2016, 20:27
"Dla poprawy parametrów ściany oraz optymalizacji kosztów inwestycji lub technologii przepisy dopuszczają zamienne rozwiązanie w stosunku do materiałów określonych w projekcie. Jednak użyte materiały muszą w zakresie izolacyjności cielnej, wytrzymałości oraz trwałości, zapewniać przynajmniej takie same własności ściany, jakie zostały zawarte w projekcie. O zastosowaniu innych materiałów decyduje kierownik budowy, który musi również dokonać odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy. Nie ma więc potrzeby występowania o urzędowe zatwierdzenie tych zmian."

Elfir
02-06-2016, 20:32
problem w tym, że nawet jak zbudujesz ścianę o identycznej "izolacyjności cielnej, wytrzymałości oraz trwałości," to może mieć ona inną grubość, a to już wpływa na kubaturę i jest odstępstwem od projektu.

A zamiana bloczka porotherm 25 na taki sam bloczek ale innej marki to znów kwestia wyboru tańszego produktu :D

Zadałeś zbyt późno bardzo istotne pytanie, którego następstwem są koszty budowy, które poniesiesz ty.

Projekty gotowe rzadko kiedy projektowane są z myślą o minimalizacji kosztów budowy. Wiele z nich zawiera "lokowanie produktów" konkretnych firm.

creative_21
02-06-2016, 20:51
z tego co mi mówił architekt spokojnie mogę budować dom z 25 jak i z 30 więc myślę ze przy innych materiałach też nie będzie problemu jeżeli nie zwiększy się długość i szerokość domu bo powiedział mi że to jest kryterium które będzie mierzone przy oddawaniu budowy :)
ale dopytam jeszce

kaszpir007
02-06-2016, 20:55
Tak z ciekawości się podepnę ...

Chce też budować dom. W oryginalnym projekcie jest użyta Silka (niestety nie wiem jaka grubość bo jeszcze projektu nie mam). W projekcie jest 22cm styropianu na ścianie ...

Policzyłem sobie na szybko że ściana na Ytongu 24cm odmiana 400 ze styropianem 20cm (0,038) daje U=0,1310 a z Silką 24cm i takim samym styro daje już U=0,1734 więc sporo zimniejsza ściana a dodatkowo po porównaniu cen w jakimś sklepie wyszło mi że 1m2 z Ytona wychodzi 52,4zł a z Silki - 57,6 ..

Czyli z Silki drożej i ... zimniej ...

Aby uzyskać takie same U z Silką należy dołożyć 7cm styropianu a to zwiększy koszt a sam mur będzie jeszcze szerszy ...

Dodatkowo Silki na 1m2 trzeba użyć więcej i co za tym idzie idzie więcej kleju , czyli następny koszt ...

Zdawało mi się że silikaty są tańsze a tu wychodzi drożej ...

No chyba że stosuje się głównie Silkikaty 18cm , wtedy te 7cm grubszego ocieplenia by "uratowało" sprawę i dało by to samo co BK + 20cm ?

Elfir
02-06-2016, 20:57
Z tego wynika, że dom był projektowany na pustaka 25 cm.
To po co używać grubszego i droższego pustaka?
5 cm styropianu ma lepsze parametry cieplne niż 5 cm pustaka.
Lepiej inwestować w styropian niż w pustaka.
Co znów sprowadza nas do punktu wyjścia - liczy się najniższa cena ściany nośnej.

Z czego masz ściany wewnętrzne?

creative_21
02-06-2016, 21:01
chodziło mi o to że nie było by raczej problemu zamienić na ytong czy silikat
więcej niż 25cm nie chcę chyba że znajdę 30 w cenie 25 bo moze być jakaś promocja ale
zastanawiam się tez nad ytongiem czy silikatem
* ściany wew. nośne pustak ceramiczny 25
* ściany wew. działowe cegła kratówka 12cm lub płyta KG

Elfir
02-06-2016, 21:07
Policzyłem sobie na szybko że ściana na Ytongu 24cm odmiana 400 ze styropianem 20cm (0,038) daje U=0,1310 a z Silką 24cm i takim samym styro daje już U=0,1734 więc sporo zimniejsza ściana a dodatkowo po porównaniu cen w jakimś sklepie wyszło mi że 1m2 z Ytona wychodzi 52,4zł a z Silki - 57,6 ..


Tylko że odpowiednikiem Ytongu 24 cm jest silikat 18 cm a nie 24 cm.
Rzadko kto buduje domy jednorodzinne z silikatów 24 cm.

Jeśli chcesz robić porównania, zrób je tak:

Ytong forte 24 cm + 20 cm styropianu daje 0,2-0,18 W/m2K i grubość muru 44 cm (różnica wartości wynika z faktu, że nie ma w kalkulatorach konkretnie Ytonga tylko ogólnikowo BK 500,700,800)
silka drążona 18 cm + 26 cm styropianu daje 0,16W/m2K i grubość muru 44 cm

Teraz policz, co wychodzi taniej w zakupie i robociźnie.

Elfir
02-06-2016, 21:12
chodziło mi o to że nie było by raczej problemu zamienić na ytong czy silikat


Bloczki silikatowe mają 16-18 cm do budowy domów jednorodzinnych. W domu z poddaszem, piętrem pewnie 18 cm a nie 16 cm.
Są zimniejsze od pozostałych materiałów, ale niweluje się to grubością styropianu.

Znów wracamy do punktu wyjścia - jaki materiał jest u was najtańszy?

kaszpir007
02-06-2016, 21:16
Tylko że odpowiednikiem Ytongu 24 cm jest silikat 18 cm a nie 24 cm.
Rzadko kto buduje domy jednorodzinne z silikatów 24 cm.

Jeśli chcesz robić porównania, zrób je tak:

Ytong forte 24 cm + 20 cm styropianu daje 0,2-0,18 W/m2K i grubość muru 44 cm (różnica wartości wynika z faktu, że nie ma w kalkulatorach konkretnie Ytonga tylko ogólnikowo BK 500,700,800)
silka drążona 18 cm + 26 cm styropianu daje 0,16W/m2K i grubość muru 44 cm

Teraz policz, co wychodzi taniej w zakupie i robociźnie.

Nie mam jeszcze projektu więc "gdybam" ..

Wziąłem kalkulator i wyszło mi to co napisałem czy Suporeks odmiana 400 grubość 25cm i styropian 0,38 U=0,13
a po użyciu silikatu i takiego samego styro wyszło około 0,17.
Dopiero dołożenie dodatkowe 7cm styropianu daje taki sam poziom U.

creative_21
02-06-2016, 21:16
Pustak ceramiczny 25 P+W kl. 15 cena 3,38 zł/szt brutto
porotherm 25 cena 4,49

Arturo72
02-06-2016, 21:37
Nie mam jeszcze projektu więc "gdybam" ..

Wziąłem kalkulator i wyszło mi to co napisałem czy Suporeks odmiana 400 grubość 25cm i styropian 0,38 U=0,13
a po użyciu silikatu i takiego samego styro wyszło około 0,17.
Dopiero dołożenie dodatkowe 7cm styropianu daje taki sam poziom U.
BK 400 jest "mietki" i gdybym to ja budował bralbym na ściany 600,który jest "zimniejszy" niż 400 czyli różnica w ilości styro między silka by się zmniejszyła ale faktycznie nie ma sensu budować z 24cm silikatu,18cm jest znaczniej tańsza no i można dac więcej styro przy cieńszej ścianie.
3 lata temu różnica w cenie między 1m2 BK600 a silikatem 18cm to było 24zl na korzyść silki.

Frofo007
03-06-2016, 07:04
A powiedzcie czy przy dobrze ocieplonym domu z pompą ciepła PW + reku i silce 18cm+20cm warto jest dołożyć jeszcze te 5cm na ścianę? W sensie czy ten koszt kiedyś się zwróci.

Arturo72
03-06-2016, 07:42
A powiedzcie czy przy dobrze ocieplonym domu z pompą ciepła PW + reku i silce 18cm+20cm warto jest dołożyć jeszcze te 5cm na ścianę? W sensie czy ten koszt kiedyś się zwróci.
Ja bym teraz dołożył sobie jeszcze ze 3-4cm grafitu na ścianę ale wczesniej nie patrzyłem na to w sensie czy mi się to "zwróci" tylko względy estetyczne grały rolę ze mam tylko 20cm.
Dom nie budowalem na rok czy dwa ale na "dozycie" czyli mam nadzieję na kilkadziesiąt lat a niskie rachunki za ogrzewanie czy podwyżki energii nie podlegają "zwróceniu" się a emerytura z tego co widać nie będzie oszalamiajaca ;)

Frofo007
03-06-2016, 07:50
Arturo: no tak, tylko wszystko zależy od tego kiedy to się zwróci jeśli powiedzmy koszt ogrzewania z 20cm wyniesie 1000zł rocznie to z tymi dodatkowymi 4cm 970zł? :D Toż to za życia się nie zwróci.

Arturo72
03-06-2016, 08:00
Arturo: no tak, tylko wszystko zależy od tego kiedy to się zwróci jeśli powiedzmy koszt ogrzewania z 20cm wyniesie 1000zł rocznie to z tymi dodatkowymi 4cm 970zł? :D Toż to za życia się nie zwróci.
Cały dom się "nie zwróci" w porównaniu do mieszkania w jakim mieszkałem do tej pory ;)
A 3-4cm dodatkowego styro to tylko kilka stowek i te kilka stowek za 30 lat mogą mieć znaczenie czy będzie mnie stać na lekarstwo czy nie :)
Dla mnie to była kwestia tylko estetyki ale już wiem,że te 3-4cm byłoby by ok bez konieczności wysuwania okien w ocieplenie na kotwach.

Frofo007
03-06-2016, 08:08
Cały dom się "nie zwróci" w porównaniu do mieszkania w jakim mieszkałem do tej pory ;)
A 3-4cm dodatkowego styro to tylko kilka stowek i te kilka stowek za 30 lat mogą mieć znaczenie czy będzie mnie stać na lekarstwo czy nie :)

Z tego co wiem to najwięcej ciepła ucieka przez okna i dach - ja mam 40m2 stolarki zewnętrznej i 220m2 dachu. Z tego względu naprawdę nie wiem czy te dodatkowe 3-4cm będą do odczucia w kieszeni. A na pewno ten dodatkowy styro nie będzie kosztować kilka stówek. Mam 184,2m2 ścian do ocieplenia. Daje to 7,4m3 styro grafitowego po 175zł = 1295zł. Teraz pytanie ile zaoszczędzę, jeśli faktycznie te 30zł rocznie to zwróci mi się ta "inwestycja" po 43 latach, czyli po śmierci biorąc pod uwagę statystyczną długość życia mężczyzn i mój wiek ;)

kaszpir007
03-06-2016, 08:16
Z tego co wiem to najwięcej ciepła ucieka przez okna i dach - ja mam 40m2 stolarki zewnętrznej i 220m2 dachu. Z tego względu naprawdę nie wiem czy te dodatkowe 3-4cm będą do odczucia w kieszeni. A na pewno ten dodatkowy styro nie będzie kosztować kilka stówek. Mam 184,2m2 ścian do ocieplenia. Daje to 7,4m3 styro grafitowego po 175zł = 1295zł. Teraz pytanie ile zaoszczędzę, jeśli faktycznie te 30zł rocznie to zwróci mi się ta "inwestycja" po 43 latach, czyli po śmierci biorąc pod uwagę statystyczną długość życia mężczyzn i mój wiek ;)

Pamiętaj że "największe" zyski są jak grzejesz czystym prądem. Jak jest pompa to rachunki za ogrzewanie są kilka razy niższe , wiec i te "oszczedności" maleją ...

Dodatkowo nie wpadać w paranoję ...

Ściany będą miały poniżej U poniżej 0,15 a okna ... powyżej u = 1.0 :)

Najoszczędniej by było zlikwidować wszystkie okna , bo to są straszne mostki termiczne :)

Myślę że zdrowy rozsądek też się przyda , bo "oszczędności" kilkudziesieciu złotych rocznie w zamian za wydanie kilku (nastu) tysiecy to nie wiem czy najlepszy interes :)

A łatwo wpaść ze skrajności w skrajność ...

imrahil
03-06-2016, 08:22
Z tego co wiem to najwięcej ciepła ucieka przez okna i dach - ja mam 40m2 stolarki zewnętrznej i 220m2 dachu. Z tego względu naprawdę nie wiem czy te dodatkowe 3-4cm będą do odczucia w kieszeni. A na pewno ten dodatkowy styro nie będzie kosztować kilka stówek. Mam 184,2m2 ścian do ocieplenia. Daje to 7,4m3 styro grafitowego po 175zł = 1295zł. Teraz pytanie ile zaoszczędzę, jeśli faktycznie te 30zł rocznie to zwróci mi się ta "inwestycja" po 43 latach, czyli po śmierci biorąc pod uwagę statystyczną długość życia mężczyzn i mój wiek ;)

bierzesz OZC (jeśli robiłeś przez asolta, to możesz poprosić o plik źródłowy), manipulujesz grubością izolacji (w zasadzie to jedna zmienna - zmieniasz tylko jedną wartość, lub więcej jeśli masz wiecej typów wykończenia elewacji), sprawdzasz wynik. podstawiasz cenę kWh i już wiesz ile zaoszczędzisz. można ewentualnie brać poprawkę na łagodniejsze zimy oraz wzrost cen energii.

Frofo007
03-06-2016, 08:27
bierzesz OZC (jeśli robiłeś przez asolta, to możesz poprosić o plik źródłowy), manipulujesz grubością izolacji (w zasadzie to jedna zmienna - zmieniasz tylko jedną wartość, lub więcej jeśli masz wiecej typów wykończenia elewacji), sprawdzasz wynik. podstawiasz cenę kWh i już wiesz ile zaoszczędzisz. można ewentualnie brać poprawkę na łagodniejsze zimy oraz wzrost cen energii.

OZC jeszcze nie robiłem. Dla oszczędności planuje zamontować wiatrak, który może zwróci się już po 10 latach. Mam działkę na górce w pobliżu odry i jeziora. Wieje tam prawie zawsze. To bardziej do mnie przemawia niż pchać się w kolejne cm styro gdzie 20cm to i tak już dużo.

kaszpir007
03-06-2016, 08:34
OZC jeszcze nie robiłem. Dla oszczędności planuje zamontować wiatrak, który może zwróci się już po 10 latach. Mam działkę na górce w pobliżu odry i jeziora. Wieje tam prawie zawsze. To bardziej do mnie przemawia niż pchać się w kolejne cm styro gdzie 20cm to i tak już dużo.

Co do wiatraków :)

Te co sprzedają Niemcy to jeden wielki złom. Mają bardzo kiepską sprawność i olbrzymią awaryjnośc i niska trwałość. Pozbywają się ich i są u nich już o zupełnie innej konstrukcji a ten z złom sprzedają do PL.
Wiatraki jak i panele są "opłacalne" dzięki dopłatom ...

Tak naprawdę wiatraki to wcale nie taki "super biznes" a na pewno nie dla inwestora ...

Frofo007
03-06-2016, 08:49
Co do wiatraków :)

Te co sprzedają Niemcy to jeden wielki złom. Mają bardzo kiepską sprawność i olbrzymią awaryjnośc i niska trwałość. Pozbywają się ich i są u nich już o zupełnie innej konstrukcji a ten z złom sprzedają do PL.
Wiatraki jak i panele są "opłacalne" dzięki dopłatom ...

Tak naprawdę wiatraki to wcale nie taki "super biznes" a na pewno nie dla inwestora ...

Znając życie to wiatrak pewnie kupię za 10 lat tak aby na stare lata coś tam pyrkało i mi prąd wytwarzało ;) Wówczas poszukam czegoś sprawdzonego.
Myślę, że taki wiatrak w ogóle nie opłaca się komuś kto ma dom w dolinie, czy blisko lasu i wysokie zabudowy w okolicy. Ale jeśli u mnie bardzo często wieje nawet na wysokości metra od powierzchni działki to na maszcie 10m myślę, że energia będzie produkowana prawie przez całą dobę. Na pewno zanim zamontuje wiatrak to zainstaluje na dachu stację meteo z pomiarem wiatru. Także po roku będę mniej więcej wiedział jakiej mocy wiatrak kupić i kiedy mi się zwróci. Jeśli to będzie powyżej 15 lat to sobie daruję.

sylwekr
03-06-2016, 09:18
Policzyłem sobie na szybko że ściana na Ytongu 24cm odmiana 400 ze styropianem 20cm (0,038) daje U=0,1310 a z Silką 24cm i takim samym styro daje już U=0,1734 więc sporo zimniejsza ściana a dodatkowo po porównaniu cen w jakimś sklepie wyszło mi że 1m2 z Ytona wychodzi 52,4zł a z Silki - 57,6 ..

Czyli z Silki drożej i ... zimniej ...

Aby uzyskać takie same U z Silką należy dołożyć 7cm styropianu a to zwiększy koszt a sam mur będzie jeszcze szerszy ...

Dodatkowo Silki na 1m2 trzeba użyć więcej i co za tym idzie idzie więcej kleju , czyli następny koszt ...

Zdawało mi się że silikaty są tańsze a tu wychodzi drożej ...

No chyba że stosuje się głównie Silkikaty 18cm , wtedy te 7cm grubszego ocieplenia by "uratowało" sprawę i dało by to samo co BK + 20cm ?

Ja u siebie też podobnie liczyłem i tak samo mi wychodziło. Silka ma swoje zalety, ale niektóre w zależności od sytuacji mogą być wadami. Pojemność i jednocześnie przewodność cieplna. Ściany ocieplimy, dołożymy kilka cm styropianu aby mieć podobne U ściany jak BK, a co z izolacją do gruntu ? Przy płycie jest to pomijalne, ale przy tradycyjnych fundamentach ma to już znaczenie. To był dla mnie kolejny argument aby zrezygnować z Silki, bo aby sensownie wybudować dom energooszczędny na tradycyjnych fundamentach w przypadku Silki musiałbym pierwszy wiersz zrobić np. z Isomuru. Wychodził mi dodatkowy koszt +50-60% kosztu ścian. Płyta fundamentowa u mnie była by też dużo droższa od ław fundamentowych. Zatem w moim przypadku budowa z Silki była by znacznie droższa niż Ytong Forte, po doliczeniu kosztów grubszego ocieplenia i zminimalizowaniu mostka termicznego ściany- grunt. Dodatkowo w przypadku silki montaż okien to chyba tylko w warstwie ocieplenia, nie wyobrażam sobie montażu okna w ścianie 18cm a na zewnątrz 25 cm styropianu, w przypadku Y Forte już mało ekonomiczny jest montaż w warstwie ocieplenia i zostając z oknami w warstwie muru nie mamy tak drastycznych dysproporcji pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym parapetem.

Arturo72
03-06-2016, 09:30
Dodatkowo w przypadku silki montaż okien to chyba tylko w warstwie ocieplenia, nie wyobrażam sobie montażu okna w ścianie 18cm a na zewnątrz 25 cm styropianu
A no właśnie też tak myślałem i na dzisiaj dałbym jeszcze 3-4cm więcej do moich 20cm.
A to ze względu na to,że te 3-4cm okna mam wysunięte w warstwę ocieplenia na listwie podparapetowej i w tej chwili wnękę okienną mam 16-17cm a spokojnie te 20cm mogło by być :)

hajnel
03-06-2016, 09:59
J Dodatkowo w przypadku silki montaż okien to chyba tylko w warstwie ocieplenia, nie wyobrażam sobie montażu okna w ścianie 18cm a na zewnątrz 25 cm styropianu, w przypadku Y Forte już mało ekonomiczny jest montaż w warstwie ocieplenia i zostając z oknami w warstwie muru nie mamy tak drastycznych dysproporcji pomiędzy zewnętrznym a wewnętrznym parapetem.

Mam silkat 24 i 25cm ocieplenia okna w licu ściany - wysunięte 2cm w ocieplenie. Wygląda to bardzo dobrze,
Minusem silki 18 jest to, że potem ciężko zmieścić w niej np szafkę podtynkową rozdzielacza od podłogówki.
Poza tym polecam Grupę Silikaty to samo a taniej.

Elfir
03-06-2016, 10:04
Arturo: no tak, tylko wszystko zależy od tego kiedy to się zwróci jeśli powiedzmy koszt ogrzewania z 20cm wyniesie 1000zł rocznie to z tymi dodatkowymi 4cm 970zł? :D Toż to za życia się nie zwróci.

Ja mam silikat 18 + 20 cm grafitowego styropianu.
W podłodze 30 cm styropianu (płyta), na dachu 30 cm stropu Teriva z kształtek styropianowych + styropian spadkowy 30-60 cm.
Okna średnio U = 0,7 (jedynie tarasowe U = 1)

Tyle, że dom był projektowany pod konkretną wartość zużycia ciepła.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-06-2016, 11:11
... ja również polecam SILIKAT ( Grupa Silikaty ) lub SILKĘ ( Xella ) - gr. 25 - 24cm + ocieplenie z zapewnieniem U jak również nośności przegrody zgodnie z projektem. Ciężki materiał, tak więc mogą psioczyć na budowie, ale moim zdaniem zapewnia najlepszy komfort dla użytkowników obiektu.

firewall
03-06-2016, 14:17
A u mnie silka 24cm i 25cm styro.

Elfir
03-06-2016, 14:48
... ja również polecam SILIKAT ( Grupa Silikaty ) lub SILKĘ ( Xella ) - gr. 25 - 24cm + ocieplenie z zapewnieniem U jak również nośności przegrody zgodnie z projektem. Ciężki materiał, tak więc mogą psioczyć na budowie, ale moim zdaniem zapewnia najlepszy komfort dla użytkowników obiektu.

A dlaczego 24 cm?

Ja mam dom piętrowy z dachem liczonym pod obciążenia dachu ekstensywnego z 18 cm.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-06-2016, 17:31
firewall - masz bardzo ciepłą przegrodę, Elfir również ;)

A dlaczego 24 cm?
jeżeli projektant konstrukcji dobrze przeliczy ściany to jak najbardziej może zaistnieć np. Silikat gr. 18 cm ( czy Silka 18-ka ) jak w Twoim wypadku, aczkolwiek wg wytycznych wykonawczych Grupy Silikaty ( cytat )
" Aby spełnić wszystkie wymagania stawiane przed ścianami zewnętrznymi warstwa konstrukcyjna takiej ściany powinna mieć grubość min.18 cm. ",
czyli w zasadzie jesteśmy na minimach !
Ogólnie ściany ( podobnie jak cały budynek ) się projektuje, tak aby mogły spełniać wymagania podstawowe, takie jak ( cytat ) :
- bezpieczeństwo konstrukcji
- bezpieczeństwo pożarowe
- ochrona zdrowia i środowiska
- bezpieczeństwo użytkowania
- ochrona przed hałasem i drganiami
- oszczędność energii i ochrona cieplna

creative_21
03-06-2016, 18:08
rozmawiałem z budowlańcem który buduje z ytonga i pustaka faktycznie powiedział że na moim terenie większość buduje z pustaka ceramicznego ale mu to jedno z czego :) jak klient wybierze, ale sam powiedział że wszystko ma swoje wady i zalety jedno i drugie zaprosił mnie na budowe akurat buduje dwa domy koło siebie jeden z pustaka ceramicznego a drugi z ytonga zobaczę na żywo jak to wygląda może wtedy łątwiej mi będzie wybrać :)

Jeszce pytania jak przepuszczają dźwięki pustak ceramiczny ytong czy silika ? ściany działowe z czego najlepiej budować ?

oraz co jest równoważne z pustakiem ceramicznym 25cm + 25cm ocieplenia ?
w senie jaki silikat i jaki ytong

co wychodzi taniej płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty na 130m2 ?

firewall
03-06-2016, 18:43
jesli chodzi o izolację cieplną to przy styro 20-25cm nie ma praktycznie znaczenia rodzaj materiału przegrody.Znaczenie ma lambda styro. Jeśli chodzi o izolację akustyczną to nr1 - silikaty.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-06-2016, 18:49
jak przepuszczają dźwięki pustak ceramiczny ytong czy silika ?

http://www.ytong-silka.pl/pl/sciany_akustyczne_ytong_silka.php
" im większy ciężar powierzchniowy przegrody, tym wyższa jej izolacyjność akustyczna."
co jest prawdą:)

przykładowo - izolacyjność akustyczna ( wg danych producenta ) :
Ytong PP3/0,5, Rw=47
SILKA E18 (18cm) Rw=52
nowa SILKA E18A Rw=56 ( akustyczna )
Silka E24 (24cm) Rw=56

http://www.ytong-silka.pl/pl/docs/Katalog_Ytong_Silka_Multipor_2014.pdf

SILKA wychodzi zdecydowanie lepiej niż YTONG ;)

Arturo72
03-06-2016, 19:01
A jakie zalety ma dzisiejsza ceramika poryzowana oprócz tego,że sąsiedzi z niej budują ?
Wg mnie żadnych :)

creative_21
03-06-2016, 19:13
czyli równoznaczne z porothermem 25cm +20-25cm styropianu są jakie materiały ?


co wychodzi taniej płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty na 130m2 podłoże mam równe ?

Arturo72
03-06-2016, 19:18
czyli równoznaczne z porothermem 25cm +20-25cm styropianu są jakie materiały ?


co wychodzi taniej płyta fundamentowa czy tradycyjne fundamenty na 130m2 podłoże mam równe ?
Pierwsza kwestia,wszystkie ;)
Druga kwestia,musisz policzyć,płyta fundamentowa to ok.250zl/m2 powierzchni zabudowy czyli w twoim przypadku 32tys.zł ale to już z izolacją pod wylewke przy tradycyjnych fundamentach,której to nie musisz już kłaść przy płycie.

creative_21
03-06-2016, 19:42
czyli porotherm 25cm pod względem ciepła jest równy silice 25cm ?

Arturo72
03-06-2016, 19:49
czyli porotherm 25cm pod względem ciepła jest równy silice 25cm ?
To nie materiał konstrukcyjny ma dbać o ograniczenie strat ciepła z domu tylko izolacja.
Najlepszy materiał na ściany to lany beton,który jest "zimny" ale jest drogi w wykonaniu.

Ideałem jest ściana z jak najniższym współczynniku U jak najmniejszym kosztem.k
Na tą chwilę z tego co wiem najbliżej ideału jest silikat 18cm.

Elfir
03-06-2016, 19:54
czyli porotherm 25cm pod względem ciepła jest równy silice 25cm ?

A będziesz zbudował tylko z Porothermu ścianę jednowarstwową?

W ścianie dwuwarstwowej - POWTARZAM TO PO RAZ KOLEJNY - materiał na ściany nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko warstwa ocieplenia.
Z mojej strony EOT, bo przypomina to dyskusję z serwkompem o zagrożeniach ditlenkiem wodoru.

asolt
03-06-2016, 19:59
jesli chodzi o izolację cieplną to przy styro 20-25cm nie ma praktycznie znaczenia rodzaj materiału przegrody.Znaczenie ma lambda styro. .

Nie do konca, jak dokładnie to dokładnie.
Jezeli jako materiał konstrukcyjny zastosujemy BK350 lub BK400 o lambdzie 0,075 lub 0,09 (termalica, ytong) to ma to znaczenie, bo róznica miedzy styropianem 0,04 a termalicą 350 ,075 to niecałe 100% (tylko). Nie uzwglednienie tej przegrody tylko dlatego ze jest konstrukcyjna powoduje spore błedy.

asolt
03-06-2016, 20:02
A będziesz zbudował tylko z Porothermu ścianę jednowarstwową?

W ścianie dwuwarstwowej - POWTARZAM TO PO RAZ KOLEJNY - materiał na ściany nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko warstwa ocieplenia.
Z mojej strony EOT, bo przypomina to dyskusję z serwkompem o zagrożeniach ditlenkiem wodoru.

Widac nigdy nie liczyłas sciany z bk350 i styropianu, nie trzeba powtarzac po raz kolejny jezeli nie wszystkie przeypadki są zgodne z taką tezą, są przypadki szczegolne, wcale nie takie rzadkie. Dla uzupelnienia dodam ze w takiej scianie są calkiem inne mostki na styku sciana fundament.

Arturo72
03-06-2016, 20:32
Widac nigdy nie liczyłas sciany z bk350 i styropianu
Cena takiej ściany np. z U=012 ?

Elfir
03-06-2016, 21:02
Widac nigdy nie liczyłas sciany z bk350 i styropianu,

Beton 350 to Termalica o grubości 40 cm U = 0,207 W/m2K
18 cm silikatu + 22 cm styropianu daje 40 cm = 0,19 W/m2K

Poruszamy się w granicach dopuszczalnych przez projekt budowlany. A nie dowolnej grubości ściany.

cena m2 (na podstawie cen z Allegro):
1. termalica z allegro 85 zł
2. silikat 18 cm 44 zł + 22 cm styropianu 30 zł - zostaje 6 zł/m2 na dodatkową robociznę i siatkę zbrojącą
Zysk dodatkowy: ocieplenie nadproży i wieńca, możliwość osadzenia okna w warstwie ocieplenia, czego termalica nie rozwiązuje i ciut niższy współczynnik U.

Jeśli do tej termalica dodasz styropianu aby obniżyć współczynnik przenikania ciepła ściany to różnica na korzyść silki wędruje w górę (bo koszty robocizny i siatki są niemal takie same, niezależnie od grubości styropianu).
Tylko przy ścianie jednowarstwowej termalica wypada ciut taniej.

Wynika jasno, że największe oszczędności powstają na zbudowaniu ściany nośnej z najtańszego i najcieńszego dopuszczalnego projektem materiału.

sylwekr
03-06-2016, 21:10
W ścianie dwuwarstwowej - POWTARZAM TO PO RAZ KOLEJNY - materiał na ściany nie ma znaczenia. Znaczenie ma tylko warstwa ocieplenia.

A ja powtórzę kolejny raz (może się mylę) - "materiał na ściany ma znaczenie".
- pod względem termicznym i kosztów docieplenia ściany do oczekiwanych parametrów, i wielkości mostka termicznego do gruntu.
- pod względem nośności i wytrzymałości
- pod względem łatwości budowania
- pod względem łatwości prowadzenia instalacji i później mocowania ciężkich elementów do ściany
-...
Dla domów jednorodzinnych " standardowych" można użyć większość dostępnych materiałów na rynku, ale nie w każdym przypadku, bo nieraz w zależności od materiału trzeba stosować dodatkowe wzmocnienia itp....

Jak się mylę to mnie zlinczujcie..

Arturo72
03-06-2016, 21:27
A ja powtórzę kolejny raz (może się mylę) - "materiał na ściany ma znaczenie".
- pod względem termicznym i kosztów docieplenia ściany do oczekiwanych parametrów, i wielkości mostka termicznego do gruntu.
- pod względem nośności i wytrzymałości
- pod względem łatwości budowania
- pod względem łatwości prowadzenia instalacji i później mocowania ciężkich elementów do ściany
-...
Dla domów jednorodzinnych " standardowych" można użyć większość dostępnych materiałów na rynku, ale nie w każdym przypadku, bo nieraz w zależności od materiału trzeba stosować dodatkowe wzmocnienia itp....

Jak się mylę to mnie zlinczujcie..
Nie mylisz się,oczywiście,że tak jest ale problem lub może niezbyt duża wiedza inwestorów powoduje to,że nie rozpatrują tego pod tym kątem co wypisałeś bazując jedynie na sąsiadach i podpatrując z czego oni budują,czym grzeją,jaki dom mają itp a zero własnej inicjatywy.
Dlatego jakby BK to tylko 600,straty ciepła do gruntu nie są aż tak bolesne jak straty przez ściany,nośność to kwestia konstruktora a nie inwestora a instalacje to kwestia ekipy instalatorskiej a nie inwestora.

W moim przypadku konstruktor wyraził zgodę na ściany zewnętrzne z silikatu 18cm ale nośne wewnętrzne miały pozostać z 24cm.

Elfir
03-06-2016, 21:29
sylwekr - rozważamy sytuację w której materiał nośny jest dostosowany do projektu.

Wiadomym jest, ze bloczek na działówki jest tańszy od bloczka na ściany nośne, ale się do nośnych nie nadaje. Ale to taka oczywistość, że nie przyszło mi do głowy o tym wspomnieć. W końcu nie piszę dla idiotów tylko do dorosłych ludzi.


Łatwość budowania, rycia bruzd - to problem ekipy.
Jeśli ktoś ma budować własnymi rekami, to rzecz jasna BK wypada najlepiej - lekki, łatwo przycinać mało kosztownymi narzędziami, łatwo ryc bruzdy.
Wiadomym jest, że jak ktoś szuka specyficznych właściwości, to wówczas nie każdy materiał da radę.
Ale autory pytał co jest najlepsze.

Z punktu widzenia inwestora najlepsze dla niego jest jak najtańsze zbudowanie ściany, która będzie jak najcieplejsza.

Arturo72
03-06-2016, 21:34
Z punktu widzenia inwestora najlepsze dla niego jest jak najtańsze zbudowanie ściany, która będzie jak najcieplejsza.
O własnie.

imrahil
03-06-2016, 22:29
O własnie.

a izolacja akustyczna się w ogóle nie liczy? a stabilizacja temperatury wewnątrz domu?

Arturo72
03-06-2016, 22:36
a izolacja akustyczna się w ogóle nie liczy? a stabilizacja temperatury wewnątrz domu?
To są kwestie które nie rozpatruja "sasiadowcy" bo nie mają o tym pojęcia ;)
Zresztą jak widać w powyższym przykładzie autora tematu.

creative_21
04-06-2016, 09:19
Do stany surowego otwartego z dachem zatrudnimy ekipę dalej juz sami ci damy radę
Co do fundamentów działkę mamy prostą jak przeliczyć na 130m2 czy wyjdą taniej lawy fundamentowe czy płyta fundamentowa

Darkat
04-06-2016, 09:47
Dlaczego głównie ceramika poryzowana jest stosowana. Z tego samego powodu dlaczego deweloperzy jadą na ceramice Leier (jak mi to powiedzieli na składzie budowlanym ). Chodzi oczywiście o kasę.
Dla moich ścian (ponad 200m2) różnica cenowa i to tylko w samych ścianach nośnych pomiędzy Leier a silikatem 24 wynosi ponad 5 tyś zł.

Arturo72
04-06-2016, 09:50
Do stany surowego otwartego z dachem zatrudnimy ekipę dalej juz sami ci damy radę
Co do fundamentów działkę mamy prostą jak przeliczyć na 130m2 czy wyjdą taniej lawy fundamentowe czy płyta fundamentowa
Masz projekt,w projekcie jest zestawienie materiałów które wchodzą w skład fundamentów i izolacji. Sumujesz,liczysz i dowiadujesz się o ich koszt.
O koszt robocizny pytasz się ekipę i już znasz ogólny koszt fundamentów.
Z płytą podobnie,jest to podłoże,izolacja,zbrojenie ,beton i robocizna. Zbrojenie to podwojna siatka z fi10 lub fi12 o oczkach 15-20cm zależnie od konstruktora,liczysz ile Ci prętów wyjdzie,bierzesz wagę 1mb i masz ilość stali,dowiadujesz się o cenę,izolacja podobnie,wg uznania 15-30cm XPS lub EPS200 zależy od konstruktora liczysz koszt,beton 20-25cm,liczysz ilość i koszt. O robocizne pytasz się ekipy.
Beton 130m2*0,20m=26m3 podobnie liczysz izolację.
I to wszystko.

creative_21
04-06-2016, 18:46
przeliczyłem koszty materiału:

Pustaki ceramiczne 380x250x238mm kl. 15 np. EDER
szt. 1 609,7235
cena brutto 4,64
razem cena brutto: 7 469,11


czyli siliki wyjdzie:
SILKA E24 kl15 XELLA szerokość: 240mm długość: 333mm wysokość: 199mm cena 3,59

380*238*1 609,7235/(333*199)=2196,921444157726 szt. siliki

2196,92szt. x 3,59zł = 7886,9428 zł

czyli wg. moich obliczeń nie duża różnica chyba że gdzieś się walnąłem :)
a cenowo zużycie zaprawa w porothermie i silice jak wychodzi kojarzy ktoś

oraz co sądzicie o płycie fundamentowej legalett

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-06-2016, 20:50
- płyta vs ławy - to wg mnie wybór bardziej projektowy / konstrukcyjny ( związany z posadowieniem budynku, nośnością gruntów, itd ... )
- kosztowo ( wg FM ) płyta wychodzi drożej niż tradycyjne ławy, a nie daje jakiś znaczących zysków dla Inwestora.

Arturo72
04-06-2016, 20:55
- płyta vs ławy - to wg mnie wybór bardziej projektowy / konstrukcyjny ( związany z posadowieniem budynku, nośnością gruntów, itd ... )
- kosztowo ( wg FM ) płyta wychodzi drożej niż tradycyjne ławy, a nie daje jakiś znaczących zysków dla Inwestora.
Opowiada Pan głupoty.
Proszę się przestawić z dawnego myślenia domów durszlakow ogrzewanych węglem na nowe domy i dzisiejsze i przyszłe ceny energii.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-06-2016, 21:06
... czy ja piszę o węglu ?
proszę czytaj ze zrozumieniem ! i na temat

Elfir
04-06-2016, 21:07
Dla moich ścian (ponad 200m2) różnica cenowa i to tylko w samych ścianach nośnych pomiędzy Leier a silikatem 24 wynosi ponad 5 tyś zł.

Ceny materiałów są różne dla różnych regionów Polski.
Dlatego nie piszę "wybierz produkt X" tylko "wybierz najtańszy produkt".

Elfir
04-06-2016, 21:09
-
- kosztowo ( wg FM ) płyta wychodzi drożej niż tradycyjne ławy, a nie daje jakiś znaczących zysków dla Inwestora.

A likwidacja mostków cieplnych do gruntu?
Tylko płyta daje ciągłą izolację.

Mnie płyta nie wyszła drożej. Ale to oczywiście dużo zależy od gruntu i projektu.
Mój fundament był mały.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-06-2016, 21:50
Elfir - nie neguje płyty fundamentowej ( jest jednym z sposobów posadowienia obiektu ).
Co do mostków to można undergroundowo ( :) ) i tak
http://www.receptynadom.pl/wp-content/uploads/2015/04/lawy_ocieplenie_Rys_4-730x813.jpg
... choć EPS jako taki wyrzuciłbym z rysunku i zastąpił XPS-em
... w zasadzie to schemat jw

a tak się zastanawiam, czy straty ciepła na osłoniętych izolacją obustronnie ścianach fundamentowych są aż tak znaczące ?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-06-2016, 21:58
... a tu dla odmiany ( i równowagi na FM ) przykład, jak się nie powinno izolować płyty :)
https://fs.smcloud.net/murator-cmuratorv1/t/m-78804_53399.jpg

kaszpir007
04-06-2016, 23:31
Tyle że materiał materiałowi nie równy ...

U dla Silki 24cm to 1,61 !
U dla gazobetonu 24cm odmiana 400 to 0,43 !!!

Czyli już mamy prawie 4x lepsze właściwości izolacyjne ...

Czyli jeśli np. damy zwykłe ławy to straty do ziemi przy zastosowaniu murów z Silki będą 4x wyższe niż z gazobetonu...
Tak samo takie różnice będą przy montażu "zwykłym" okien ...

Dodatkowo gazobeton "wybacza" wiele błędów i mostki jakie powstają będą mniej "energetycznie" szkodliwe i będą miały mniejszy wpływ w blilansie energetycznym domu ...

Sam się zastanawiam , bo w projekcie domu jaki będę budował są tradycyjne ławy. Ocieplenie ścian 22cm , podłogi 15cm a sufitu 30cm.
Materiał jaki sugeruje producent to Silka , ale szczerze mówiąc zastanawiam się ...
Bo zalety Silki znam , ale materiał ma też wady (mniejszy rozmiar bloczka , więc idzie więcej zaprawy , cięższy w obróbce a najgorsze że nawet 4x zimniejszy niż BK odmiany 400)..

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
04-06-2016, 23:50
porównanie Beton komórkowy / Silikat

http://www.budujemydom.pl/images/7/1/0/171710-tabela_beton_komorkowy520.jpg
http://www.budujemydom.pl/sciany-i-stropy/29-beton-komorkowy-czy-silikat

parametry jw do sprawdzenia wg danych producenta
- ogólnie, należy patrzeć na wszystkie parametry, nie tylko na U.
- bez względu na wybór, dom nie powinien mieć "mostków".
- SILKA / SILIKAT ... wydaje mi się lepszym materiałem do budowy ścian, ale każdy sam musi dokonać wyboru

Arturo72
04-06-2016, 23:57
Tyle że materiał materiałowi nie równy ...

U dla Silki 24cm to 1,61 !
U dla gazobetonu 24cm odmiana 400 to 0,43 !!!

Czyli już mamy prawie 4x lepsze właściwości izolacyjne ...

Czyli jeśli np. damy zwykłe ławy to straty do ziemi przy zastosowaniu murów z Silki będą 4x wyższe niż z gazobetonu...
Tak samo takie różnice będą przy montażu "zwykłym" okien ...

Dodatkowo gazobeton "wybacza" wiele błędów i mostki jakie powstają będą mniej "energetycznie" szkodliwe i będą miały mniejszy wpływ w blilansie energetycznym domu ...

Sam się zastanawiam , bo w projekcie domu jaki będę budował są tradycyjne ławy. Ocieplenie ścian 22cm , podłogi 15cm a sufitu 30cm.
Materiał jaki sugeruje producent to Silka , ale szczerze mówiąc zastanawiam się ...
Bo zalety Silki znam , ale materiał ma też wady (mniejszy rozmiar bloczka , więc idzie więcej zaprawy , cięższy w obróbce a najgorsze że nawet 4x zimniejszy niż BK odmiany 400)..
Jesteś w błędzie i to dużym. Typowe myślenie inwestora opierajacego się jedynie na kogoś opinii lub materiałach reklamowych firm zamiast użycia własnego rozumu.
Już raz się opierales na deweloperze zamiast na swojej głowie i masz badziew zamiast domu.
Użyj rozumu a nie folderów reklamowych.

Arturo72
05-06-2016, 00:01
porównanie Beton komórkowy / Silikat

http://www.budujemydom.pl/images/7/1/0/171710-tabela_beton_komorkowy520.jpg
http://www.budujemydom.pl/sciany-i-stropy/29-beton-komorkowy-czy-silikat

parametry jw do sprawdzenia wg danych producenta
A jak z pozycją ceny ? Nie widzę ? Jak wypada porównanie całej ściany łącznie z izolacją bo tak należy jedynie to traktować bo budujemy ścianę 2w a nie ścianę 1w ? Czy BK występuje w tańszej wersji 18cm a jak nie to czemu ?
Tabelka o kant d..y rozbić bo z niej jedynie 2 pozycje dla inwestora mogą być pomocne czyli akustyka i akumulacja,reszta jest nie istotna.

Arturo72
05-06-2016, 00:17
... a tu dla odmiany ( i równowagi na FM ) przykład, jak się nie powinno izolować płyty :)
https://fs.smcloud.net/murator-cmuratorv1/t/m-78804_53399.jpg
Architekt IARP i pokazuje coś co nie powinno być nazwane izolowana płyta fundamentowa ?
Sądzę,że z Pana jest taki projektant jak z Kaczynskiego Naczelnik czyli daremny i mający zerowe pojęcie w temacie.
Proszę się nie ośmieszać swoją niewiedzą bo podobne Panu beztalencie chciało mi projektować "płytę"...

imrahil
05-06-2016, 07:55
a tak się zastanawiam, czy straty ciepła na osłoniętych izolacją obustronnie ścianach fundamentowych są aż tak znaczące ?

co to za głupie pytanie? a to nie ty jako projektant powinieneś to rzetelnie wyliczyć i przedstawić inwestorowi? mam płytę z izolacją 25 cm, na ścianach z silikatu 30 cm grafitowego styropianu. jak w tym wypadku zlikwidować mostek do gruntu przy ławach? ile by to kosztowało? na twoim rysunku ławy i ściany fundamentowej - jakie grubości tych izolacji zastosować, żeby mostek termiczny wynosił 0 W/mb ściany fundamentowej jak dla płyty fundamentowej? ile kosztuje robocizna, żeby tak ławy okleić i zaizolować? zwracasz uwagę, że mostek w takim przypadku będzie zawsze ze względu na większą powierzchnię? nie taniej byłoby zastosować isomur zamiast takich dziwacznych rozwiązań?

Darkat
05-06-2016, 10:08
Ceny materiałów są różne dla różnych regionów Polski.
Dlatego nie piszę "wybierz produkt X" tylko "wybierz najtańszy produkt".

Ceny są ogólnopolskie. Allegro, ceny bezpośrednio z fabryk. A lokalne zaopatrzenie nie różni się dużo od tych cen.
Deweloperzy przecież nie są głupi ;) wiedzą jak oszczędnie budować.
Jeśli u mnie takie różnice wychodzą, to co dopiero u nich. Ale jeśli ktoś widzi duże korzyści skorzystania z silki to te kilka tyś mniej w kieszeni nie powinno robić problemów.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-06-2016, 10:46
Arturo72

A jak z pozycją ceny ? Nie widzę ? Jak wypada porównanie całej ściany łącznie z izolacją bo tak należy jedynie to traktować bo budujemy ścianę 2w a nie ścianę 1w ? Czy BK występuje w tańszej wersji 18cm a jak nie to czemu ?]
--- … to uzupełnij tabelę o te dane – w czym nasz problem ?
Dołącz przy okazji cały projekt budowlany, co by każde rozwiązanie można było traktować wielowątkowo i całościowo.

Tabelka o kant d..y rozbić bo z niej jedynie 2 pozycje dla inwestora mogą być pomocne czyli akustyka i akumulacja,reszta jest nie istotna.
--- … napisz do Xella, Grupy Silikaty, … innych producentów, że nie interesują Cię właściwości materiałów poza tym które Ty uważasz za istotne ! inne nie powinny być publikowane.

Architekt IARP i pokazuje coś co nie powinno być nazwane izolowana płyta fundamentowa ?
--- … napisz do Muratora,
http://murator.pl/budowa/latwa-plyta-na-trudne-warunki_2314.html
że celowo Inwestorów wprowadza w błąd, że wiesz lepiej i Twoje rozwiązania są sprawdzonym archetypem rozwiązań projektowych, a inne są niedopuszczalne. :bash:

Sądzę,że z Pana jest taki projektant jak z Kaczynskiego Naczelnik czyli daremny i mający zerowe pojęcie w temacie.
Proszę się nie ośmieszać swoją niewiedzą bo podobne Panu beztalencie chciało mi projektować "płytę"...
--- … proponuje Ci wyjść na słońce i przy okazji się dotlenić. Sam się ośmieszasz takimi porównaniami, które na FM nie powinny mieć miejsca.

Arturo72
05-06-2016, 11:11
Dlatego pisałem żeby używać własnej mozgownicy i drążyć temat a nie opierać się na folderach reklamowych producentów czy czasopism branżowych nastawionych na reklamę.

Elfir
05-06-2016, 13:47
Ceny są ogólnopolskie. Allegro, ceny bezpośrednio z fabryk. A lokalne zaopatrzenie nie różni się dużo od tych cen.
Deweloperzy przecież nie są głupi ;) wiedzą jak oszczędnie budować.
Jeśli u mnie takie różnice wychodzą, to co dopiero u nich. Ale jeśli ktoś widzi duże korzyści skorzystania z silki to te kilka tyś mniej w kieszeni nie powinno robić problemów.

Ano różni się. Chociażby ceną transportu i dostępnością.
W mojej okolicy kupienie silikatu z grupy silikaty było niemożliwe. Nikt nie prowadził ich sprzedaży, nawet cen nie znał, bo pod Poznaniem jest fabryka Xelli, która zdominowała lokalny rynek.
Najbliżej mogłam kupić we Wrocławiu i koszt transportu przekraczał koszt zakupu.

Gdyby nie pewne konkretne cechy materiału, z którego chciałam budować, wybrałabym beton komórkowy (łatwo, szybko i przyjemnie). Tyle, że bloczki były zbyt szerokie na moje potrzeby.

W sumie, prócz uwielbienia do Malborka, nie mam pojęcia co skłania ludzi do ceramiki? Chyba cena niższa od innych materiałów.
Ale w mojej okolicy to akurat jedno z droższych rozwiązań.

I znów wracamy do punktu wyjścia - budować z najtańszego materiału nośnego (dla opornych dodam - przewidzianego projektem, spełniającego wymagania wytrzymałościowe) a całość zaoszczędzonej kasy (z różnicy między drogim a tanim materiałem) władować w ocieplenie.

Elfir
05-06-2016, 14:01
Arturo - nie bądź agresywny i czytaj ze zrozumieniem!
Łukasz pokazał jak NIEPRAWIDŁOWO się ociepla płyty.

Co prawda nie znam nikogo kto miałby tak opisane to w projekcie. Zwykle to jest po prostu wanna z XPS , uzbrojona i zalana betonem.

Arturo72
05-06-2016, 14:30
Arturo - nie bądź agresywny i czytaj ze zrozumieniem!.
Agresja mnie rozpiera ale pogrozenie paluszkiem przez kobietę sprawia,że staje się potulny jak baranek ;)

creative_21
05-06-2016, 19:54
nie wiem czy dobrze to wyliczyłem jak nie to mnie poprawcie ;) ceny brałem z netu średnie więc przy mojej powierzchni domu ścian nośnych różnice są na produktach minimalne chyba że się gdzieś walnąłem więc wg. tej tabeli najlepiej wziąć ytong energo 24cm

https://zapodaj.net/cab0fc8144f81.png.html

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-06-2016, 21:06
... ta tabela pokazuje tylko i wyłącznie, że YTONG ENERGO ma U=0,37 co i tak jest niewystarczające dla ściany jednowarstwowej, musisz ją ocieplić izolacją termiczną ( ściana dwuwarstwowa ) do zakładanego współczynnika przenikania ciepła przegrody ( ściany ), a jeśli tak i zakładając likwidację mostków termicznych to należy założyć istnienie elementów betonowych w ścianie o szer. 24cm opartych na YTONGU.
To teraz sobie policz ( dla ominięcia mostków ) ile potrzeba izolacji termicznej dla betonu, aby osiągnąć w tym miejscu np. U=0,23 ściany zewnętrznej ( minimalny standard od stycznia 2017r. ) . Wg moich obliczeń wynika, że potrzeba w tym miejscu 16cm styropianu ( o standardowym lambda ), a jeśli tak to tabela nie jest jednoznacznym miernikiem wyboru materiału ściennego. ponieważ ENERGO dla tego współczynnika wymaga jedynie 6cm izolacji. Jednym słowem nadkładasz dla całości obiektu 10cm niepotrzebnej izolacji, chyba że " idziesz " w budynek mocno energetyczny - ale to troszeczkę inna "bajka" i na budowie ściany się nie kończy. Ale to moja opinia, pewnie są mądrzejsi na FM ;)
pozdrawiam

creative_21
05-06-2016, 21:13
czyli wybierając ytong 24cm musiał bym dokonać zmian w projekcie jakieś wzmocnienia itp ponieważ nie jest on tak wytrzymały jak porotherm 25 kl. 15 bo taki mam wpisany w projekt

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
05-06-2016, 21:32
każda zmiana elementu konstrukcyjnego na inny wymaga przeliczeń - zwróć się z pytaniem do projektanta konstrukcji budynku.
pisząc o "elementach betonowych" miałem na myśli standardowe oparcie stropu na ścianie nośnej zewnętrznej ( jako przykład )

creative_21
05-06-2016, 21:36
ale czy porotherm 25 kl. 15 wytrzymuje tyle samo co ytong 24cm ?

Elfir
06-06-2016, 13:50
sprawdź w specyfikacji wytrzymałość materiału i będzie wszystko wiadomo.

BubkiDwa
17-07-2016, 13:00
A co powiec o pustaku ceramicznym wypełnionym wełna? Thermoziegel TV 7