PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie nieużytkowego poddasza a rekuperator



tgrzebien
02-06-2016, 10:14
Witam,
jestem w trakcie montażu rekuperatora, który będzie umieszczony na nieogrzewanym i nieocieplonym poddaszu. Dom z pełnym piętrem. Planuję ocieplić strop żelbetowy styropianem 20cm na zakładkę i na to OSB. Przy rekuperatorze będą wykorzystane rury typu http://www.alnor.com.pl/index/aktualnoci/branzowe/system-elastycznego-rozprowadzania-powietrza-flx-w-klasie-szczelnosci-c.html i będą one ułożone na stropie.
Pytanie dotyczy ocieplenia rekuperatora i rur.
Wpadłem na pomysł żeby pod rekuperatorem nie dawać styropianu tylko postawić go bezpośrednio na stropie (zawsze trochę ciepła z ogrzewanego pokoju pod reku pójdzie do góry przez strop). Wokoło jednostki chcę ubić skrzynkę ze styropianu o gr. 20cm i płyty OSB. Mam nadzieję, że takie ocieplenie reku starczy? Co o tym sądzicie?

Nie wiem czy jakoś dodatkowo ocieplać kanały, które idą po stropie. Czy wystarczy, że przykryję je tak jak planowałem styropianem 20cm (czyli właściwie nad rurami by było jakieś 10cm styro i płyta OSB)?

Grega
06-06-2016, 14:33
Witam,
jestem w trakcie montażu rekuperatora, który będzie umieszczony na nieogrzewanym i nieocieplonym poddaszu. Dom z pełnym piętrem. Planuję ocieplić strop żelbetowy styropianem 20cm na zakładkę i na to OSB. Przy rekuperatorze będą wykorzystane rury typu http://www.alnor.com.pl/index/aktualnoci/branzowe/system-elastycznego-rozprowadzania-powietrza-flx-w-klasie-szczelnosci-c.html i będą one ułożone na stropie.
Pytanie dotyczy ocieplenia rekuperatora i rur.
Wpadłem na pomysł żeby pod rekuperatorem nie dawać styropianu tylko postawić go bezpośrednio na stropie (zawsze trochę ciepła z ogrzewanego pokoju pod reku pójdzie do góry przez strop). Wokoło jednostki chcę ubić skrzynkę ze styropianu o gr. 20cm i płyty OSB. Mam nadzieję, że takie ocieplenie reku starczy? Co o tym sądzicie?

Nie wiem czy jakoś dodatkowo ocieplać kanały, które idą po stropie. Czy wystarczy, że przykryję je tak jak planowałem styropianem 20cm (czyli właściwie nad rurami by było jakieś 10cm styro i płyta OSB)?


Moj projektant powiedział że jak rekuperator ma być na poddaszu to najlepiej żeby temp nie spadała poniżej 5 stopni. I zalecal wlasnie obudowanie osb plus styro albo plytkami z betonu komorkowego i styro .
U mnie planowane było paliwo stałe do ogrzewania i rekuperator ma być w czystym miejscu ale przenosze rekuperator do kotłownia i montuje gaz bo mam przyłącz a niewiele drożej mi wyjdzie ogrzewanie gazem.

A kanały obloze styropianem z ocieplenia stropu . U mnie ok 40 cm .

Tomaszs131
06-06-2016, 14:42
Abstrachując od niskich temp. zimą na poddaszu latem panuje straszny ukrop. Nie jestem pewny czy reku w tak wysokich temp. będzie optymalnie pracwać. Kolejną sprawą jest szum jaki jednosta wytwarza, może się okazać że po umieszczeniu go nad sypialnią może być go słychać. Zdaje sobie sprawę, że wielu inwestorów umieścili jednostkę nad głową. Pewno wielu instalatorom jest to na rękę- łatwość montarzu. Jeśli masz możliwość to umieść go w komórce, garażu lub kotłowni.
U mnie jest w piwnicy.
Pozdro.

Konsultant marki Junkers
04-07-2016, 13:50
Witam,

Według wytycznych technicznych do montażu rekuperatora, aby nie uszkodzić urządzenia poprzez zbyt niską temperaturę w jego otoczeniu, należy zlokalizować go w pomieszczeniu, w którym występuje temperatura wynosząca co najmniej 12 oC, również w sezonie zimowym.
Pozdrawiam,
________________________________
Konsultant marki Junkers

kerado28
05-07-2016, 19:25
Montując instalację wentylacji z rekuperatorem chcemy mieć jak największy odzysk ciepła, aby jednak tak było, należy spełnić wiele czynników.
Jeden z nich jest wykonanie instalacji w ten sposób, aby rekuperator miał "ciepło".
Rekuperatory wymagają temperatury otoczenia w niektórych przypadkach minimum 12 stopni, a inne lepsze 5 stopni.
Jest wiele sposobów, aby to osiągnąć, żadnym zatem błędem nie jest jeśli umieścimy rekuperator na nieogrzewanym poddaszu, lecz rekuperator MUSI mieć ciepło.

Adam626
16-07-2016, 22:16
zgadzam się, w nieogrzewanej przestrzeni lepiej nie mieć rekuperatora ani rur nawet jeśli są mocno izolowane. Zawsze to będzie zimą wychładzanie a latem ogrzewanie