PDA

Zobacz pełną wersję : Projekt - ilość materiałów



yarecki_wr
03-06-2016, 06:46
Jak w projekcie doszukać jaka jest potrzebna ilość jakich materiałów na poszczególne etapy dla wycen materiałów? U mnie jest dokładne zestawienie drewna, jest też zestawienie stali. Do tego są powierzchnie różnych ścian, ale bez fundamentów. Na rysunkach jest zaznaczone jedynie jaki materiał gdzie przychodzi.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-06-2016, 23:01
nigdzie nie jest napisane, że projekt budowlany ma mieć zestawienia materiałów, chyba że projekt wykonawczy dodatkowo z zatrudnieniem kosztorysanta.

yarecki_wr
06-06-2016, 11:41
Ja rozumiem, że nie jest napisane, ale w takim razie skąd brać te ilości przy zamówieniach w hurtowni. Dla mnie to kompletna nowość. Dodam, że do projektu poprosiłem o kosztorys. Suma wyszła kosmiczna, ale architekt zapewnił, żeby się nie przerażać bo kosztorysy zawsze są zawyżone. Nie mniej jednak w/g kosztorysu wyszło mi np. 3500 bloczków na fundamenty gdzie hurtownia w jakiś sposób wyliczyła, że połowę mniej. Chciałbym zatem mieć jasną sytuację jak zamawiać materiał. Czy wykonawca będzie mówił ile czego zamówić, czy to może zadanie dla kierownika budowy, czy też samemu trzeba jakoś wyliczać w oparciu może właśnie o to co powiedzą hurtownie?

jajmar
06-06-2016, 11:51
Ja rozumiem, że nie jest napisane, ale w takim razie skąd brać te ilości przy zamówieniach w hurtowni. Dla mnie to kompletna nowość. Dodam, że do projektu poprosiłem o kosztorys. Suma wyszła kosmiczna, ale architekt zapewnił, żeby się nie przerażać bo kosztorysy zawsze są zawyżone. Nie mniej jednak w/g kosztorysu wyszło mi np. 3500 bloczków na fundamenty gdzie hurtownia w jakiś sposób wyliczyła, że połowę mniej. Chciałbym zatem mieć jasną sytuację jak zamawiać materiał. Czy wykonawca będzie mówił ile czego zamówić, czy to może zadanie dla kierownika budowy, czy też samemu trzeba jakoś wyliczać w oparciu może właśnie o to co powiedzą hurtownie?

To wszystko się liczy, kto to zrobi to kwestia komu za to zapłacisz, ani kierownik ani ekipa ani hurtownia nie ma takiego obowiązku, zliczania ilości materiałów. Jak sam nie potrafisz -zleć. Jeżeli masz kosztorys to z niego powinno wynikać ile czego.

Slyder
06-06-2016, 12:10
wykonawca albo samemu musisz. Zresztą dobrze się dogadać z jakąś hurtownią wtedy masz możliwość zwrotu niewykorzystanych materiałów (np. przywiozą ci pustaki a zabiorą bloczki które ci zostaną

yarecki_wr
06-06-2016, 12:27
Tak też właśnie próbuję zakombinować z paroma hurtowniami bo sam nie jestem w stanie wyliczyć ilości a wykonawca zaoferował wersję wykonania z materiałem, ale porównując jego cenę materiału z pierwszą wyceną z hurtowni mam prawie 20k różnicy na samych fundamentach!