PDA

Zobacz pełną wersję : Podpięcie się do instalacji biegnącej przez działkę



Mazo78
03-06-2016, 08:06
Witam

Mam prośbę, czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi na pytanie, czy może być problem podpięcia się do instalacji już biegnącej na działce (wkopany kabel). Sytuacja jest następująca, sąsiad będzie prowadził kabel pod ziemią do swojej działki, przez moją (służebność). W przyszłości sam będę chciał się podpiąć do tej instalacji i tu pytania:
1. Czy mogą być z tym jakieś problemy techniczne? Jeśli tak to na co trzeba zwrócić uwagę aby to było możliwe?
2. Jaki może być orientacyjny koszt podpięcia (woj. Małopolskie), przy założeniu że kabel idzie wzdłuż granicy działki? Przez podpięcie rozumiem założenie licznika.
3. Czy na coś jeszcze należało by zwrócić uwagę?

Z góry dziękuje za odpowiedź

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
03-06-2016, 08:22
musisz zwrócić się o wydanie Zapewnienia i Warunki Techniczne podłączenia budynku do sieci energetycznej.
We wniosku ( do właściciela sieci ) możesz opisać sytuację jw.
W odp. powinieneś mieć sprecyzowane gdzie przebiega sieć, gdzie planowane przyłącze, a gdzie instalacje prowadzone w ziemi.

zbich70
03-06-2016, 10:47
W przyszłości sam będę chciał się podpiąć do tej instalacji
Więc już teraz złóż wniosek o wydanie warunków przyłączenia.
Warunki ważne są dwa lata i nic nie kosztują.

Mareks77
05-06-2016, 14:52
Witam

Mam prośbę, czy ktoś może mi udzielić odpowiedzi na pytanie, czy może być problem podpięcia się do instalacji już biegnącej na działce (wkopany kabel). Sytuacja jest następująca, sąsiad będzie prowadził kabel pod ziemią do swojej działki, przez moją (służebność). W przyszłości sam będę chciał się podpiąć do tej instalacji i tu pytania:
1. Czy mogą być z tym jakieś problemy techniczne? Jeśli tak to na co trzeba zwrócić uwagę aby to było możliwe?
2. Jaki może być orientacyjny koszt podpięcia (woj. Małopolskie), przy założeniu że kabel idzie wzdłuż granicy działki? Przez podpięcie rozumiem założenie licznika.
3. Czy na coś jeszcze należało by zwrócić uwagę?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Jeśli sąsiad faktycznie będzie prowadził swój kabel po twojej działce to będzie mu potrzebna twoja zgoda.

1. Problemów technicznych nie powinno być.
Wystąpisz o warunki przyłączenia gdzie ZE określi możliwości i twerminy.
ZE rozbuduje istniejącą skrzynkę o dodatkowe pole przyłączeniowe i licznik i obciąży cię kosztami.
2. Koszty te są często podawane na stronie operatora w taryfikatorze w uzależnieniu od mocy o jaką wystąpisz dla siebie.
Po podpisaniu umowy i zrobieniu instalacji odbiorczej lub postawieniu rozdzielni budowlanej nastąpi podłączenie twojego kabla.

Mazo78
06-06-2016, 08:17
Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. Muszę zatem udać się do ZE i popytać, pewnie tam się dowiem szczegółów, ale na wszelki wypadek jeszcze dopytam tu:
- Czy złożenie wniosku o warunki przyłączenia zobowiązują mnie do podpisania umowy? Jeśli tak to w jakim terminie? Planuje rozpocząć budowę za jakieś 2-3 lata.
- Czy jeśli sąsiad podepnie się teraz, a ja będę chciał to zrobić np za 2 lata, to będzie to wyglądać tak że w tym samym miejscu kable zostaną odkopane i
dołożone nowe. Pytam bo do mojej działki też trzeba ciągnąć kable przez służebność innej działki, a jest ona określona na 2 metrach od granicy. Mają iść też inne media więc zastanawiam się czy może być potem problem że nie będzie jak ich prowadzić?
- W cenniku Tauronu znalazłem opłaty w wysokości 61,60/kW. Czy jest to opłata niezależna od długości kabla? (wiem że powyżej 200 metrów jest dodatkowa opłata). Jakich dodatkowych opłat należy się spodziewać i ile orientacyjnie to może być?

Mareks77
06-06-2016, 11:06
Wniosek o warunki do niczego nie zobowiązuje bo nie jest on umową. Są to tylko dane jakie należy spełnić aby uzyskać energię elektryczną i podane są dane dla ZE jak i dla ciebie.
W warunkach podajesz moc i ewentualny przybliżony termin poboru energii.
Późniejsze podpisanie umowy już zobowiązuje ZE do przygotowania rozdzielni pod twoje przyłącze (WLZ) oraz ciebie do przygotowania instalacji i rozpoczęcia poboru w terminie podanym w umowie.

Opłata podana jest zależna od mocy jaką zadeklarujesz.
Jeśli będziesz chciał np 13 lub 16kW to zabezpieczenie w skrzynce ZE będzie docelowo o wartości 20 lub 25A a ty za rozbudowę zapłacisz coś w okolicach 700 - 1300 zł
Opłata jest uzależniona od typu przyłącza ( ziemne lub napowietrzne) oraz od mocy i długości twojego kabla ze względu na zwiększające się średnice żył przy dużych odległościach.

Twój kabel zostanie zakopany prawdopodobnie na innej trasie która prawdopodobnie będzie prowadzić do tej samej skrzynki do której podłączał się sąsiad i będzie wiodła do Twojego domu który zamierzasz wybudować.
Trasa jest uzależniona od mediów aktualnie znajdujących się na działkach i prowadzi się tak aby nie kolidowały z innymi np. Woda, Kan. i GAZ i zachowane były określone w przepisach odległości.

zbich70
06-06-2016, 11:22
Czy złożenie wniosku o warunki przyłączenia zobowiązują mnie do podpisania umowy?
Nie zobowiązuje.


Czy jeśli sąsiad podepnie się teraz, a ja będę chciał to zrobić np za 2 lata, to będzie to wyglądać tak że w tym samym miejscu kable zostaną odkopane i dołożone nowe.
Tak, twój wniosek (jeśli złożysz go teraz) będzie uwzględniony przy projektowaniu przyłącza/linii do sąsiada.
Kosztów ryczałtowych tym nie obniżysz, ale możesz zyskać na czasie przyłączenia, gdy kwestie formalno-prawne i techniczne bedą rozwiązane wcześniej.