PDA

Zobacz pełną wersję : Jaki piec na ekogroszek + miał do domu?



grzemach
07-06-2016, 10:37
Witam,
Jakiś tydzień temu wylał się mój piec zasypowy 25kW. Niestety wycieki są w miejscach gdzie palnikiem się nie dostaniemy - więc trzeba kupić nowy piec.
Aktualnie paliłem miałem, po zimie zostało go ok 2 ton. Fajnie by było zużyć go, a nie wyrzucać, czy sprzedawać. Nawet nie wiem ile tego dokładnie jest.

Ilość producentów, a do tego jeszcze doliczając ilość opcji u danego producenta. Sprawia że wybór jest niczym loteria.

Stąd też prośba o pomoc w doborze.

Czego oczekuję?
Podajnik
W miarę dużą niezawodność.
Fajny i programowalny sterownik, fajnie aby miał możliwość sterowania panelem słonecznym - acz nie jest to wymagane.
Możliwość palenia awaryjnego (w przypadku braku prądu, mam UPS, ale czasami nie wiadomo ile tego prądu nie będzie).
Proste i "przyjemne" czyszczenie.
Czopuch z tyłu pieca, podajnik po lewej.
Rozsądną cenę (okolice 10000zł).

Moc o jakiej myślę to okolice 20kW, mój obecny był zdecydowanie przewymiarowany (według mnie). Dom jest dosyć duży, ale solidnie ocieplony.

Wstępnie wybrałem:
Pereko KSP Duo, ma on jednak (wg mnie) cienkie blachy 5-6mm. Myślę, że ten 1mm więcej by nie zaszkodziło. A może taka grubość to jest już standard?

Mam jeszcze spotkać się z "magikiem" który spawa piece na zamówienie.

an2lec
07-06-2016, 16:51
Napisz dokładniej jaki dom masz do ogrzania (powierzchnia, ocieplenie, okna, grzejniki/podłogówka itp.).
A jeszcze lepiej wprowadź swoje dane tu http://cieplowlasciwie.pl/start i podaj link do strony z wynikami.
2 tony miału to nie jest ilość która powinna decydować o wyborze ogrzewania.
Jeśli już zdecydujesz się na kocioł miałowy/groszkowy to szukaj takiego który ma wszystkożerny i dobrze mocowo dobrany palnik oraz inteligentny sterownik. Polecam Skam-P.

Z tego co widzę Pereko KSP Duo ma palnik rynnowy i ruszt wodny. Generalnie unikaj kotłów z palnikami tłokowymi, rynnowymi i rusztami wodnymi bo lubią kopcić i zarastać sadzą.
Jeżeli ma być ruszt awaryjny to tylko żeliwny.

Jeśli chcesz więcej poczytać o kotłach to polecam
http://czysteogrzewanie.pl/kotly/kotly-podajnikowe/
oraz
forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybiera%C4%87-kocio%C5%82-na-ekogroszek/

karoka65
07-06-2016, 21:28
Żeby choć wiedzieć ile tego miału było że jeszcze 2 tony zostało a jak jeszcze byłaby kaloryczność, choć tego nikt nie jest pewny :)
Miał można spalić w podajniku byle był suchy i nie jakiejś wysokiej spiekalności.

parys01
08-06-2016, 15:20
Ja palę miałem calą zimę i grzeję wodę w lato. Kaloryczność 23MJ. Skam z Ardeo i SPP. Podaj jak ocieplony dom, instalacja, powierzchnia i ile poszło opału tej zimy. Na razie wróżenie z fusów.

doin_oakenhelm
09-06-2016, 20:41
Witam

Jeśli planujesz zabudować nowy kocioł to zabuduj coś poniżej 20kW bo zgodnie z rozdziałem 3 "Ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków (Dz.U. 2014 poz. 1200)": Zasady kontroli systemu ogrzewania i systemu klimatyzacji budynku. Dla kotów od 20kW do 100kW co 5 lat wymagana jest okresowa ocenę efektywności energetycznej kotłów tj. okresowa kontrola systemu ogrzewania co prawda na chwilę obecną mało, kto to robi, ale teraz jest EKO - SZAJBA więc pewnie w najbliższym czasie będzie trzeba to robić. Więc jeśli zdecydujesz się na kocioł od 20kW co 5 lat dolicz sobie min ok. 1000zl za taka usługę.