PDA

Zobacz pełną wersję : Budowa szamba a nowe przepisy budowlane



axlr
08-06-2016, 09:55
Witam,
na działce rekreacyjnej planuję wybudować szambo (gmina bez kanalizacji). Szambo chcę wykonać z kręgów betonowych, czyli żadnych atestów posiadać nie będzie.
Zgodnie z obecnymi przepisami, szambo do 10m3 nie wymaga PnB a jedynie zgłoszenie. Mam pytanie odnośnie formalności jakie muszę spełnić, tj. czy rysunki zamierzenia budowlanego mogą być wykonanymi przeze mnie szkicami, czy muszą być to rysunki podpisane przez osobę uprawnioną.
Druga sprawa co z odbiorem takiego szamba (wcześniej wystarczyło oświadczenie kierownika o szczelności), czy muszę dokonać takiej próby czy są jeszcze jakieś inne wymagania?
Ostatnia sprawa to problem z lokalizacją szamba, może ktoś podpowie na podstawie swoich doświadczeń, chciałbym to zrobić z przodku domku (żeby wóz nie musiał wjeżdżać na moje podwórko) ale mieszkanie jest położone blisko jezdni (nie zachowana zostanie odległość 5m od okien). Z tyłu domu mam z kolei studnię, (co prawda nie jest to studnia z wodą pitną) ale zachowanie 12m od studni sprawi, że szambo będzie znajdowało się pewnie z ok 20 m od domu w ogrodzie.
Czy są jakieś odstępstwa od przepisów, które pozwoliły by mi na większą swobodę w ustaleniu lokalizacji?

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-06-2016, 21:40
- ... " W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. " ... " Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane."
- odległości zbiornika na nieczystości są określone w WT Warunkach Technicznych
- odstępstwa ... - możesz napisać o odstępstwo od WT do Ministra ( najlepiej aby zrobił to projektant )

protas00
12-06-2016, 08:58
- ... " W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie, o którym mowa w art. 32 ust. 4 pkt 2, oraz, w zależności od potrzeb, odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia, uzgodnienia i opinie wymagane odrębnymi przepisami. " ... " Do zgłoszenia budowy, o której mowa w art. 29 ust. 1 pkt 19 i 20, należy ponadto dołączyć projekt zagospodarowania działki lub terenu wraz z opisem technicznym instalacji, wykonany przez projektanta posiadającego odpowiednie uprawnienia budowlane."
- odległości zbiornika na nieczystości są określone w WT Warunkach Technicznych
- odstępstwa ... - możesz napisać o odstępstwo od WT do Ministra ( najlepiej aby zrobił to projektant )

Ze strony prawnej to wszystko w temacie, ale rzeczywistość może być inna. My jako liczni z okolicy zrobiliśmy szambo bez żadnej zgody, wersja dla sąsiadów jest, ze to zbiornik na deszczówkę i tyle. Taniej, tyko zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie szamba przeed przeciekami.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-06-2016, 11:06
.. trudno się odnosić do patologii i łamania prawa

axlr
13-06-2016, 09:06
Ogólnie miejsce w którym mam zamiar robić remont jest małą wioską na końcu świata i znając życie jest tam mnóstwo improwizowanych rozwiązań. Niemniej jednak, zdecydowałem się na zrobienie projektu przebudowy i załatwienie wszystkich formalności (nie tylko szambo mam do ogarnięcia). A tak przy okazji, chociaż pewnie projektanci to rozwiążą ale mam pytanie odnośnie studni, czy jeżeli to jest studnia z której nie pobiera się wody pitnej a jedynie służy do podlewania ogródka, też ma być zachowana przepisowa odległość (12m)? Trochę szkoda mi jej likwidować, ewentualnie mogę ją unieczynnić bo być może w przyszłości będzie potrzebna.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
13-06-2016, 09:54
" ... studnia z której nie pobiera się wody pitnej a jedynie służy do podlewania ogródka "

- czyli opisujesz ZBIORNIK wody deszczowej, NIE studnię, NIE zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe
- w moim ostatnim projekcie domu jednorodzinnego w projekcie zbieram wodę deszczową do
ZBIORNIKA WODY DESZCZOWEJ ( systemowy ) : V=2m3, średnica 120, odległość osi zbiornika od granicy działki 2,5m
- Projekt otrzymał PnB bezproblemowo ;) oczywiście z uwagą, że zbiornik jw, szczelny, atestowany, itd