PDA

Zobacz pełną wersję : Kupno domu



luka3000
09-06-2016, 10:22
Witam serdecznie.
Jestem zainteresowany zakupem domu jednorodzinnego, poniemieckiego. Jednak mam pewne wątpliwości. Mianowicie: w księdze wieczystej jest napisane, że jest to nieruchomość rolna z zabudowaniami i nie ma informacji na temat domu. Dom przeszedł gruntowny remont włącznie z dachem (bez ruszania więźby dachowej). Raczej remont nie był nigdzie zgłaszany, stąd moje pytanie czy nie będzie to potraktowane jako samowola budowlana? Po trzecie w piwnicy od ziemi do wysokości 0,6 metra widać ciemniejszy kolor ściany. Czy to może świadczyć o jakimś zawilgoceniu domu, fundamentów i czy to jest groźne czy w piwnicach tak już czasem jest? Z góry przepraszam jeśli któreś z pytań obraża Państwa inteligencję, ale jestem laikiem w tym temacie. Liczę na Waszą wyrozumiałość. Z góry dziękuję za wszelką pomoc. Pozdrawiam.

profesjonalistka
09-06-2016, 10:44
Witam

Po pierwsze: jeżeli w księdze wieczystej jest oznaczona nieruchomość rolna z zabudowaniami to jest to zapis poprawny. Ale przed kupnem zachęcam do odwiedzenia urzędu i zapoznania się z miejscowym planem (jeśli istnieje). Warto się dopytać czy w terenach przyległych do działki będę przeprowadzane jakieś inwestycje w najbliższych latach.
Po drugie: według prawa budowlanego nie zgłasza się remontu domu o ile nie naruszamy jego bryły. Wymiana dachu, wykonanie elewacji itp. nie wymagają zgłoszenia pod warunkiem, że obiekt nie jest wpisany do rejestru zabytków. Jeśli nie jest to obiekt zabytkowy to absolutnie nie ma mowy o żadnej samowoli budowlanej.
Po trzecie: przyczyn brudnej ściany może być wiele. Owszem jak najbardziej może to być zawilgocenie ściany bądź też zła izolacja fundamentów. Proszę o więcej szczegółów to na pewno pomogę w rozwiązaniu problemu.

Zachęcam do odwiedzenia bloga http://wyszomirska.pl/category/blog/ na którym można znaleźć artykuły pomocne przy zakupie nieruchomości pod dom.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
09-06-2016, 10:53
- remont ( " wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym " ) wymaga jak najbardziej Zgłoszenia. Wyjątek stanowi remont obiektu budowlanego, którego budowa nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę.
Jeżeli nie Ty wykonywałeś remont ( jako Inwestor ) , to też nie Ty odpowiadasz za brak Zgłoszenia i możliwe konsekwencje takich działań
- ciemniejszy kolor ściany - jak najbardziej możliwe zawilgocenie ścian wynikłe z braku izolacji wodochronnych ( poziomych / pionowych )
- przed zakupem obiektu zleciłbym opracowanie Ekspertyzy stanu istniejącego lub choćby Opinii dot. przegród budowlanych, elementów nośnych, izolacji, instalacji, ...

luka3000
09-06-2016, 11:04
Dziękuję bardzo za pomoc.
Sprawdzę czy istnieje plan zagospodarowania przestrzennego. Dodam tylko, że do m stoi przy samej ulicy a dookoła są inne zamieszkane domki. Mam jeszcze pytanie odnośnie poddasza, gdyż było to poddasze nieużytkowe, natomiast teraz jest wyremontowane i będzie można tam zrobić pokoje. Moje pytanie jest następujące czy powinno się zgłosić to przed zakupem? Jeśli chodzi o piwnicę to na wszystkich ścianach zauważyłem ten ciemniejszy kolor na tej samej wysokości. Więcej szczegółów ciężko mi podać.

luka3000
09-06-2016, 11:09
tak właśnie wyczytałem, że gruntowny remont też należy zgłosić, ale wydawało mi się, że jak już kupisz to ty odpowiadasz za całą nieruchomość w tym za niezgłoszony remont i adaptację poddasza które było nieużytkowe a teraz jest użytkowe?

KDWJ
09-06-2016, 13:49
tak właśnie wyczytałem, że gruntowny remont też należy zgłosić, ale wydawało mi się, że jak już kupisz to ty odpowiadasz za całą nieruchomość w tym za niezgłoszony remont i adaptację poddasza które było nieużytkowe a teraz jest użytkowe?

Po kupnie nieruchomości przejmujesz wszelkie zobowiązania, oczywiście jeśli sprzedający zatai jakieś sprawy to masz do niego roszczenie. Czy sprzedający powiedział, że wykonywał prace bez zgłoszenia? Generalnie wolałbym podpisać umowę przedwstępną z obowiązkiem doprowadzenia nieruchomości do stanu zgodnego z prawem, czyli zgłoszenie przez obecnego właściciela wykonania prac i liczenie na to, że nikt nie przyjdzie zobaczyć, że prace zostały już wykonane. Jeśli istnieje obowiązujący plan miejscowy może on nie dopuszczać akurat takiej kolorystyki jaką wybrał obecny właściciel, może też zakazywać zabudowy, przebudowy, rozbudowy co może np skutkować brakiem zgody na adaptację strychu na cele mieszkalne.

W starej poniemieckiej piwnicy może nigdy nie było izolacji przeciwwilgociowej, na dzień dzisiejszy można to izolować od wnętrza. Są do tego specjalne środki, głownie chyba właśnie niemieckie. Tak jak masz napisane wyżej lepiej przed zakupem zlecić jakąś ekspertyzę.

luka3000
09-06-2016, 16:36
Dzięki wielkie. Myślę, że to jest bezpieczne rozwiązanie, czyli ekspertyza i zapis w umowie przedwstępnej, że przed właściwą umową dom ma mieć wszelkie pozwolenia na zamieszkanie i zgodę na zaadaptowane poddasze :). Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam

luka3000
09-06-2016, 16:37
Ciekawe tylko co na to sprzedający?

hose_manuel_cardinal
11-06-2016, 08:36
Witam.
Kwestia zgłoszenia lub nie prac remontowych zależy od zakresu remontu.
Jeżeli ingerujesz np. w elementy konstrukcyjne (np. powiększenie otworu w ścianie konstrukcyjnej) to musisz ten fakt zgłosić.
Jeżeli wykonujesz gładź gipsową, kładziesz panele itp. to nie ma takiego obowiązku.
Odrębna sprawa to oczywiście konserwator zabytków (w przypadku gdy obiekt jest w rejestrze).

Pamiętaj, że w starych, poniemieckich domach bardzo często są uszkodzone (lub ich nie ma) izolacje poziome co w połączeniu ze ścianami z cegieł powoduje kapilarne podciąganie wilgoci.
Naprawa jest oczywiście możliwa natomiast jej koszt nierzadko oscyluje w kwocie kilkudziesięciu tysięcy złotych a prace musi przeprowadzić wyspecjalizowana ekipa.

P.S. Pytanie czy remont nie został wykonany typowo pod sprzedaż...

Pozdrawiam.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
11-06-2016, 08:56
... jest różnica między REMONTEM, a PRZEBUDOWĄ, w tym zmianą obciążeń użytkowych wewnątrz budynku :) - to również jest ingerencja w elementy nośne budynku !

babiarz2
12-06-2016, 06:47
A w jakim rejonie jest ten dom?