PDA

Zobacz pełną wersję : Parterówka, a adaptacja poddasza za XX lat.



piperek
12-06-2016, 10:40
Witam, buduję dom parterowy z projektu C114c, z małymi zmianami i mam kilka pytań.
Aktualnie jestem na etapie stawiania pierwszych ścian z Porothermu 25 w systemie Dryfix (planuję później docieplić styropianem 20cm).
Pod spodem są już fundamenty z bloczka + XPS 12cm.
Planuję w domu zrobić rekuperację i ogrzewanie gazem.
Zmieniłem strop z drewnianego na żelbetonowy, bo chciałbym w przyszłości (+/- 15lat) poddasze zrobić w części użytkowe.

1. Z tego co wyczytałem powinienem teraz mieć ocieplony strop nad parterem. Jak i gdzie to najlepiej zrobić? Jeśli rozłożę wełnę na stropie to nie będę mógł tam już zrobić jakieś graciarni. Może od spodu stropu i obniżyć sufit (i tutaj znowu koszta całego sufitu podwieszanego). Czy może od razu ocieplić dach? Zostawić strop nie ocieplony?

2. Ile styropianu dać pod wylewkę na parterze?

3. Robić w całym domu ogrzewanie podłogowe? Czy jednak grzejniki w części?

Pozdrawiam.

ŁUKASZ ŁADZIŃSKI
12-06-2016, 11:18
... nie masz projektanta ?

klerkler
12-06-2016, 12:30
... nie masz projektanta ?

No a po co jest Łukasz Ładzinski na forum?

Elfir
12-06-2016, 19:10
2. Ile styropianu dać pod wylewkę na parterze?

3. Robić w całym domu ogrzewanie podłogowe? Czy jednak grzejniki w części?

.

Ad 2 tyle ile jest w projekcie

Ad 3 w całym domu podłogówka. mieszanie systemów niepotrzebnie podraża koszty instalacji.

beton44
13-06-2016, 04:59
A skoro strych ma być "adaptowany za 20 lat" - to tak jakby nigdy. Na strop położyć wełne. Dużo wełny takiej na wszelki wypadek jak do przyszłego ocieplania połaci / co prawda za 20 lat to nie wiadomo co z niej zostanie - będziesz przy okazji testerem starzenia wełny/.

Jak ma być "graciarnia" - to trudno trzeba to jakoś ogarnąć czyli zrobić najlepiej drewnianą podłogę - legary /z uwagi na grubość warstwy wełny może na jakichś podkładkach/ i dechy czy tam płytę OSB, zależy co ci się bardziej podoba, co masz może do wykorzystania i na co cię stać.

KDWJ
14-06-2016, 10:51
1. Z tego co wyczytałem powinienem teraz mieć ocieplony strop nad parterem. Jak i gdzie to najlepiej zrobić? Jeśli rozłożę wełnę na stropie to nie będę mógł tam już zrobić jakieś graciarni. Może od spodu stropu i obniżyć sufit (i tutaj znowu koszta całego sufitu podwieszanego). Czy może od razu ocieplić dach? Zostawić strop nie ocieplony?


Na Twoim miejscu położyłbym na podłodze poddasza jakieś 30cm porządnego twardego styropianu. Na styropian połóż płytę osb, sklejkę lub coś innego co dostaniesz najtaniej - dzięki temu będziesz mógł spokojnie użytkować poddasze na magazyn. Kiedyś jak będziesz przerabiał na użytkowe to część styropianu i tak się przyda pod wylewkę.