PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie podlogowe pod parkietem



MZel
01-08-2002, 07:29
Mam taki dylemat. Firma proponuje mi wodne ogrzwanie podlogowe w czesci domu. Z wielu wzgledow odpowiadalaby mi ta opcja. Problem w tym, ze chcialbym miec tam parkiet. Firma przekonuje mnie, ze nie ma problemu i ze podlogowka pod parkietem jest rowniez dobrym rozwiazaniem. Mam watpliwosci, czy tak jest naprawde. Moze macie jakies doswiadczenia?

franekF
01-08-2002, 08:19
Mam taki sam problem. Z tego co czytałem, rozmawiałem z fachowcami, wynika, że owszem jest możliwe położenia parkietu (uwaga, nie każdy się może nadawać i trzeba zastosować odpowiednie kleje i lakiery). Z tym, że efektywność grzania jest gorsza o połowę. Jestem więc zdecydowany na 90% położyć podłogę ceramiczną.

MZel
01-08-2002, 08:26
Tez uwazam, ze podloga ceramiczna duzo bardziej sie do tego nadaje. Ale nie wyobrazam sobie takiej podlogi w salonie.

franekF
01-08-2002, 08:33
Widziałem ładne płyti w Warszawie na Bartyckiej od 50 zł/m<sup>2</sup> w górę.

Alicjanka
01-08-2002, 08:41
Moim zdaniem zakładanie ogrzewania podłogowego pod parkiet nie ma sensu. Po pierwsze założenie takiego ogrzewania jest droższe niż zwykłego. Teoretycznie ma być natomiast oszczędniejsze. Ale w przypadku ogrzewania parkietu musisz ustawić dużo wyższe parametry cieple, żeby to ciepło przebiło się przez tak dobry izolator jak drewno, po drugie nawet wtedy efekt jest marny. Po co wydawać tyle kasy na pokonywanie oporu drewna?
W takim przypadku również płacisz więcej za ogrzewanie niż przy ogrzewaniu tradycyjnym.
Oczywiście że firmy powiedzą Ci że można wszystko kłaść na ogrzewanie podłogowe, bo... muszą sprzedawać. Zastanawiam się jak by takie ogrzewanie podziałało na sam parkiet, bo intensywnie podrzewany został by wysuszony na wiór w dość szybkim tempie i mogłyby powstawać szpary?
Podsumowując dla mnie to nie ma sensu.
Albo parkiet, albo ogrzewanie podłogowe.

Wladek
01-08-2002, 08:43
O ile się orientowałem (mam ten sam dylemat) to gubość wartwy drewnianej nie powinna przekraczać 1 cm. Z drugiej strony co do efektywności to bym był polemiczny. Mapewno jest miejsza efetywność (ale aż 50%, drewno do 1 cm ma miejwięcej taką samą przewodność jak wykładziny do podłogówki), ale raczej wydaje mi się że zwiększy się bezwładność takiego "grzejnika", a energia cieplna musi gdzieś się rozładować, do dołu nie może bo ma znacznie większy opór cieplny pozostaje tylko do góry. Trzeba by zrobić symulację rozgładu pola np. w Matlabie i wtedy by było wiadomo.

01-08-2002, 09:22
mam brata zajmującego się instalacjami min. CO zawodwo od strony projektowania i nadzoru wykonawczego. Jeden z jego wymagających klientów zapragnął mieć w dworku podłogówkę i parkiet. z tym, że jest mały problem trzeba specjalne parkiety, odpowiednio sezonowane aby przy zmianie temperatur nie "pracowały", odpowiednie klej itp. rok temu cena metra kwadratowego takiego parkietu wynosiła ponad 200 zł netto.
PS tamten inwestor nie zdecydował się na to rozwiązanie bo i tak nie było 100% pewności trwałości tego rozwiązania.

01-08-2002, 09:56
Mam paru znajomych, którzy zrobili sobie takie ogrzewanie na całym parterze. Na tym terakota i w efekcie zimą jest O.K. jak się cały czas grzeje, ale latem trzeba chodzic w kapciach, bo płytki są zimne. Zaletą jest to, że można robić potańcuwy, które nie niszczą parkietu. Uważam, że terakoty na całej powierzchni to w naszych warukach klimatycznych - pomyłka. co innego płd. Francja lub Włochy gdzie ich chłód przynosi ulgę. Zwłaszcza jak sie ma dzieci, które potrafią się bawić na kolanach na zimnej podłodze.

Alicjanka
01-08-2002, 10:31
Patrząc na tegoroczne lato ulga od gorąca jest w Polsce jak najbardziej wskazana... :wink:

MZel
01-08-2002, 10:44
A ja dalej nie wiem co robic :sad:

franekF
01-08-2002, 11:12
...podjąć decyzję...

MZel
01-08-2002, 11:50
Latwo powiedziec. W salonie jest tylko jedno "normalne" okno pod ktorym moglby byc zamontowany grzejnik. Reszta to duze wyjscia na taras. Na golych scianach chyba sie nie montuje grzejnikow, wiec wypada podlogowka. Ale upieramy sie przy parkiecie i nie wiem czy instalujac podlogowke nie wpakuje sie w jakas kabale.

01-08-2002, 12:00
A może ogrzewanie ścienne - tylko ściany się szybko brudzą (niestety)

franekF
01-08-2002, 12:02
Jest jeszcze ogrzewanie ścienne do wyboru...
był taki wątek niedawno na Forum.
Nayzwał się "grzejniki tunelowe"

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: franekF dnia 2002-08-01 13:09 ]</font>

Marek13
01-08-2002, 12:03
W salonie mam dwa grzejniki na gołych ścianach i też miałem tylko jedno normalne okno. Ogrzewanie podłogowe zrobiłem tylko pod terakotą (kuchnia, łazienka, korytarz), wybrałem elektryczne tanie i nieskomplikowane. Fakt, że w moim przypadku jest to tylko ogrzewanie dodatkowe, zwiększające komfort.

Alicjanka
01-08-2002, 12:11
W ogrzewanie elektryczne pod parkietem to już bym się w ogóle nie pakowała, bo takie ogrzewanie nie lubi oporu i może się stać coś złego. Wodne jak napotka opór, to niesie swoje ciepło dalej i oddaje tam gdzie może. Ale elektryczne tak nie umie bo się zaraz przesila.

Radzę Ci wybierz albo ogrzewanie podłogowe, albo parkiet. Albo tak jak radzi kolega, pod częścią gdzie będzie terakota (np w kuchni i jadalni) zrób podłogowe, a w samym salonie grzejniczek pod tym jednym oknem.



<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: Alicjanka dnia 2002-08-01 13:30 ]</font>

Jasiu
01-08-2002, 12:21
Zainstaluj ogrzewanie mieszane:
W sypalniach ogrzewanie tradycyjne i parkiet/panele.
W holu, kuchni, łazienkach i salonie podłogowe.
Na ogrzewanie podłogowe KONIECZNIE połóz ceramikę.
Jak sam pisałeś masz duże wyjście na taras - latem będziesz więc często przechodził z ogrodu do domu, jak nie będziesz zmieniał obuwia to nanosisz piach, który zniszczy parkiet. Jak masz dzieci to musiałbyś być faszystą żeby im kazać zmieniać buty jak będą latały "na siusiu" albo "się napić".
Znam parę osób, które tak zrobiły i sam tak mam zamiar zrobić.
Na zimne posadzki latem (kto powiedział, że to jest złe ?) możesz sobie pod stołem/kanapą połóżyć matę/słomiankę czy co tam uznasz za gustowne i po kłopocie.
Generalnie - jak nie masz zamiaru robić z domu muzeum to ceramika na ogrzewaniu podłogowym jest z wielu względów lepszym rozwiązaniem.

Jasiu
01-08-2002, 12:32
Ops !
Nie doczytałem, ze już masz porobione elektryczne :sad:

Trochę za późno wziąłęś się za rozstrzyganie takich spraw.

Ale jedno nie podlega wątpliwości - na ogrzewanie podłogowe parkiet się nie nadaje.

Możesz jeszcze pokombinować z nadmuchowym, albo kominkowo/kozowym (poczytaj w ostatnim "Ładnym domu")

BTW. Ogrzewanie powierzchniowe niekoniecznie musi być w podłodze - można zrobić je w ścianach. Tylko jest to mało popularne.

Wladek
01-08-2002, 12:46
Parkiet może nie, ale mozajka i owszem. Tak przynajmiej piszą w pismach fachowych. Ale to już twój wybór. Ja tam będę prubował, ale to dopiero może przyszły rok, więc mam jeszcze czas.

Pozdrawiam.