PDA

Zobacz pełną wersję : Ocieplenie wełną starego domu z bali



Majka
18-09-2004, 08:40
Potrzebuję waszej rady. Jak to wykonać, jaka grubość wełny, rodzaj, /najlepiej nazwa firmy 8) :D /, co ze stelarzem, jaka folia paroprzepuszczalna itp.
Na wierzchu /od wewnątrz maja być deski.

a domek wyglada tak
http://foto.onet.pl/upload/18/3/_321077_n.jpg

pitbull
20-09-2004, 09:14
No ... ladnie :roll:
welna gr 10 cm. pomiedzy profilami drewninymi lub systemowymi blaszanymi., folia paroizolacyjna, plyty g/-k. Zalezy jak bedzie mocowany ruszt - jesli niezaleznie od sciany zew. to mozna welne dac w 2 warstwach.

Majka
20-09-2004, 09:41
dzięki :D Którą wełnę - mineralną czy szklaną? Myslelismy o 5 cm - dom jest sam w sobie ciepły i kubatura tez nie duża. Ruszt drewniany mógłby być, wełnę jakos podwiązywać, aby w przyszlości nie zjechała?

pitbull
20-09-2004, 09:57
Wybralbym szklana Ursy lub w plytach welne mineralna Rockwoola. 5 cm to malo (ty mbardziej ze koszt welny nie jest taki duzy) - zalezy jakie ogrzewanie i jak grube bale. Jesli dasz welne w plytach to raczej na pewno nie zjedzie. Dodatkowo moze byc mech. mocowana gwozdziami z podkladkami do sciany zew.

Majka
20-09-2004, 10:03
koszt wełny nie taki duzy....ale pomieszczenie się zmniejsza 8) :D

Super rada z tym mocowaniem plyt, zastosujemy ją.

W starej chałupie zostały już wymienione: wylewki, domurowane ścianki, wymienione zgnite belki, zostalo zrobione odwodnienie i izolacja, doprowadzona kanalizacja /jest skonczona super łazienka :D /, polozone płytki, zrobiona cała elektryka...... Bedzie super domek

pitbull
20-09-2004, 11:05
Gratuluje. Tym bardzie ze widzialem co bylo :roll:
A co to bedzie domek goscinny, pension czy dom schadzek :oops: :roll:

Majka
20-09-2004, 11:26
A co to bedzie domek goscinny, pension czy dom schadzek :oops: :roll:

Wszystko zalezy od zapotrzebowania 8) :D

pitbull
20-09-2004, 13:18
To sie nazywa kapitalistyczna elastycznosc gospodarcza :lol:

katja
26-09-2004, 09:17
Majka, będziesz dawała na bale wiatroizolację? Pytam, bo interesuje mnie wszystko co dotyczy starych chałup z bali, a zwłaszcza ich ocieplanie. Ja / stan umysłu na dziś :) / zamierzam ocieplać od wewnątrz termexem, obecnie jestem na etapie uszczelniania pakułami szczelin m-dzy balami.

Fajna chałupa, te bale wyglądają jak nowe.

Pozdrawiam

Majka
26-09-2004, 19:48
Katja, napewno coś bedziemy dawać.

Jak znajdę troszke więcej czasu wrzucę zdjęcia z wnętrza domku 8) :D

katja
27-09-2004, 08:35
Fajnie :D
Ciekawam tych fotek :o .

katja
13-11-2004, 16:28
Majka, obiecałaś zdjęcia :roll:
Czy ociepliłaś juz domek?

Pozdrawiam :D

tomek1950
15-11-2004, 00:29
Majko, dawaj zdjęcia wnetrz i tej suuuuuuuuperrrrrr łazienki!

Majka
15-11-2004, 10:09
Ale mi wstyd :oops: Zdjecia oczywiście są zrobione, ale znajduja się na domowym kompie. A ja do niego bardzo rzadko zagladam.
Na dzień dzisiejszy została polozona podloga z desek w kuchnio-pokoju dziennym i legary w sypialni. A także wymurowany z bloczków betonowych spód ganku. :D

Obiecuję poprawę.

katja
15-11-2004, 10:43
No, no, no
Tym razem Ci darujemy 8)
Tylko sie pospiesz, bo ciekawość zżera :wink:

tomek1950
15-11-2004, 18:39
Dobrze Majko, wybaczam :wink:
Ale tak przy okazji...

pitbull
17-11-2004, 08:23
Oczywiscie popieram prosbe. :wink:

Ryszard1
20-11-2004, 22:22
No ... ladnie :roll:
welna gr 10 cm. pomiedzy profilami drewninymi lub systemowymi blaszanymi., folia paroizolacyjna, plyty g/-k. Zalezy jak bedzie mocowany ruszt - jesli niezaleznie od sciany zew. to mozna welne dac w 2 warstwach.
Czy tak mozna zrobic ocieplenie z zewnatrz domu z bali ? :
bale, folia paroizolacyjna, 10 cm welny, folia paroprzepuszczalna (kierunek na zewnatrz), pusta przestrzen 2 cm i deski obiciowe gr. 2 cm. Jezeli bale sa szczelne czy mozna zrezygnowac z foli paroizolacyjnej, czy trzeba zrobic takze wentylacje miedzy balami a welna ?

pitbull
22-11-2004, 13:03
Skuteczna wentylacje wew. pomieszczen. Od zewnatrz lepiej zastosowac wiatroizolacje (typowa jak dla domkow szkieletowych). Szczeline powietrzna mozna zastosowac z odpowiednia zabezpieczonymi wlotami i wylotami pod okapem.

Ryszard1
22-11-2004, 17:47
folia paroprzepuszczalna to inaczej wiatroizolacja : przepuszcza pare w jedna strone a nie przepuszcza wiatru i wody w druga,

katja
23-11-2004, 09:01
Nie każdą folię paroprzepuszczalną można zastosować jako wiatroizolację. Musi być "do przegród pionowych", np. ta stosowana na dachach się nie nadaje.

Majka
28-11-2004, 21:02
Po wielkich trudach i bojach, zgodnie z wiekową obietnicą /co się odwlecze to nie uciecze/ pokazuję Wam zdjęcia z remontu starej chalupy.

Dom z bali drewnianych z piwniczką pod jego połową. Pod drugą tylko polepa i stare deski. Dach kryty dachówka betonową, kominy sypiące się.
http://foto.onet.pl/upload/11/64/_237753_n.jpg

Tak zastaliśmy, nawet zamierzaliśmy ją rozbudowaywać, ale "miasto" nie zgodziło się. Więc poniżej niej zbudowaliśmy nasz dom, a stary pomału popadał w ruinę. Na szczęście nasi rodzinni przyjaciele zgodzili się ją remontować za tzw. odmieszkanie. Został zrobiony nowy dach, wymurowane nowe kominy,
http://foto.onet.pl/upload/18/3/_321077_s.jpg
belki zostały odczyszczone i pomalowane drewnochronem
Od wewnątrz wyrzucona polepa, wzmocnione fundamenty, zrobione ocieplenie i wylewka. Został wymieniony też kawał ściany, gdzie belki były zgnite /przylegała w tym miejscu kiedyś stajnia/

http://foto.onet.pl/upload/14/14/_375494_n.jpg
jak widać - ściana została wymurowana i ocieplona styropianem. Pokryta jest takim samym tynkiem akrylowym jak nasz dom.
Do wschodniej ściany dobudowaliśmy wiatę, która słuzy jako skład drewna opalowego do kominka
http://foto.onet.pl/upload/3/24/_375492_n.jpg
Wewnątrz została zrobiona łazienka /doprowadzona kanalizacja i woda/.
http://foto.onet.pl/upload/42/26/_375495_n.jpg

http://foto.onet.pl/upload/7/57/_375496_n.jpg

W kuchni odczyszczony i wylepiony gliną został stary piec, a także polozony pas fliz na ścianach
http://foto.onet.pl/upload/47/15/_375498_n.jpg

stare okna zostały odczyszczone i pomalowane. Są troche spaczone, ale przy pomocy miejscowego stolarza udało się je zachować w dawnej postaci
http://foto.onet.pl/upload/45/11/_375497_n.jpg

Na dzień dzisiejszy jest już polozona podloga z desek i przygotowane deski na ściany wewnętrzne, a także wymurowany dół ganku. Zdjęcia jak będą to .................. 8) :D

katja
29-11-2004, 10:27
Kawał dobrej roboty.
Cudna chałupa. Takie domy trzeba ratować. Na pewno dodaje uroku Waszej posiadłości :D .
Nie mogę się nadziwić wypasionej łazience :o , wielka, że ho ho.
A starego pieca zazdroszczę :roll:

pitbull
01-12-2004, 08:22
Gratuluje - wspanialy postep prac.

LuiLin
05-12-2007, 19:34
podnoszę trochę ten wątek, bo nie wiem jak wykonać stelarz metalowy do ocieplenia dom z bala w środku. mam wełnę, mam płyty ale mam problem ze stelażem metalowym. nie wiem w ogóle jak wymierzyć ile mi potrzeba profili do wykonania stelaża na ok 60 metrów kwadratowych ścian. jeżeli ktoś może mi podpowiedzieć będe wdzięczna.

Zapraszam do galerii, jest dużo zdjęć przed i po :)

katja
06-12-2007, 08:53
podnoszę trochę ten wątek, bo nie wiem jak wykonać stelarz metalowy do ocieplenia dom z bala w środku. mam wełnę, mam płyty ale mam problem ze stelażem metalowym. nie wiem w ogóle jak wymierzyć ile mi potrzeba profili do wykonania stelaża na ok 60 metrów kwadratowych ścian. jeżeli ktoś może mi podpowiedzieć będe wdzięczna.

Zapraszam do galerii, jest dużo zdjęć przed i po :)

Nie wiem za bardzo, bo robię drewniany pod wełnę drzewną.
Ale słyszałam, że można zrobić tak jakby oddzielną "ściankę" z profili i wełny zdystansowaną leciutko od ściany z bali. Wtedy układa się profile jak do ścianki działowej, UW poziomo, CW pionowo, te same zasady jak przy budowie ścianki działowj z g-k. Wtedy profile mocujesz do podłogi i stropu. Myślę, ze cenowo wyjdzie drożej niż stelaż z drewna.
Ale znika problem z krzywiznami ściany z bali.
Dajesz wiatroizolację na bale?

LuiLin
06-12-2007, 13:36
chcieliśmy drewniany, ale coś nasza złota rączka mówi, że mu wełna będzie zjeżdżać, poza tym drewno ma mokre i nie ma tyle, żeby stelaż zrobić. dajemy dwie folie wiatroizolacyjną na bale i paroizolacyjna chyba też, ale nie na bale ;) tylko na welnę. tak myśle.

katja
06-12-2007, 14:01
jeśli chodzi o folie, to tak prawidłowo.
Po zastanowieniu myślę, że powinno się chyba robić tak jak pisałam, bo nie będziesz chyba mocować profili do ściany z bali, bale często są krzywe a i ściany nie do końca pionowe, przynajmniej u mnie tak jest.
Kupujesz profile w zależności od grubości wełny i montujesz. Na stronach producentów płyt g-k są instrukcje, rysunki, jak zrobić ściankę działową, z tą różnicą, ze płytę przykręcasz tylko z jednej strony, wcześniej możesz pomiędzy pionowymi profilami CW rozprowadzić instalacje elektryczną.

mark0wy
06-12-2007, 20:09
LuiLin,
Czemu ocieplasz wewnątrz?

Pozdrawiam
Marek

LuiLin
06-12-2007, 21:59
ano dlatego, że dom z zewnątrz jest piękny (jak dla mnie). bale są zdrowe, mają po oczyszczeniu wspaniale sosnowy kolor, po impregnacie pięknie pachną i chce mieć drewniany dom ;))) to chyba najważniejsze.

nie martwi mnie to, że pokoje sie zmniejszą... to żaden kłopot. w środku bale nie są ładne. są zniszczone, gdzieniegdzie spróchniałe. nie nadają się żeby je oglądać :) zobacz na galerii ;)

jarkotowa
07-12-2007, 22:52
My też ocieplaliśmy wewnątrz naszą chatę z bali. Osobiście polecam stalowe profile bo podczas ich montażu można niwelować krzywizny chalupy.
A nasza chata bardzo podobna: taki sam piec z otwartym paleniskie, plyty na ścianach i sufitach z odpadającą farbą. Pokój z piecem dokladnie tak samo rozplanowany (drzwi i piec w tym samych miejscach). Stan strychu też taki sam - czyli obrzydlistwo. Tyle, że sprzątanie i wykańczanie strychu planujemy na rok 2009, bo parter jeszcze nie jest skończony.

LuiLin
12-12-2007, 11:11
kupiliśmy juz profile metalowe, mam nadzieję, że nasz majster już sie wziął za ocieplanie. widziałam kiedyś Twój piec jarkotowa w innym wątku kiedy rozpoczynałam swoją przygodę z chałupą. Twoja chyba większa jest, nasza to klasyczny czworak z piecem w środku jak serce domu. i to mi sie najbardziej podoba. pozostałości z pieca zostały w postaci ceglanych ścian, doszedl kominek do tego, ktory tez pomaluję na ceglany kolor, od dołu kamienie. i mam wizje takiego energetycznego miejsca w samym środku domu, miejsca ktore grzeje i oddaje energię do pozostalych pomieszczeń, jak serce ;)

jarkotowa
24-12-2007, 09:18
Faktycznie moja chałupa jest większa. U nas piec zostaje, jako akcent folklorystyczny. Trochę go odnowimy i zostaje bez zmian. Co prawda zajmuje sporo miejsca, ale trudno.