PDA

Zobacz pełną wersję : Zgniłe owoce



Whisper
18-09-2004, 23:03
Na działce mam trochę zwykłych śliwek i trochę mirabelek przy ogrodzeniu. W sumie fajnie, bo to nawet smaczne jest, ale teraz mam na ziemi mnóstwo owoców, które albo już zgniły, albo zgniją wkrótce. No i teraz kłopot - co z tym robić? Podobno do kompostownika tego nie powinno się wrzucać, bo to robactwo szkodliwe jakieś, choroby, no a poza tym czy z tych pestek nie będę miał mna wiosnę węgierko-mirabelki zamiast kompostownika :) ?

Pozdrawiam,

Daniel Starzec
19-09-2004, 07:20
Myśle że najlepszym rozwiązaniem ,to zebrać to wszystko i głęboko zakopać.Na kompost raczej nie dawaj tego.

godzilla
19-09-2004, 21:37
Myśle że najlepszym rozwiązaniem ,to zebrać to wszystko i głęboko zakopać.Na kompost raczej nie dawaj tego.

a ja nie bardzo rozumiem co w tym takiego niebezpiecznego dla kompostu??? moze mi to ktos lopatologicznie wytlumaczyc?? bo ja np. nawrzucalem paredziesiat kg zgnilych jablek i chociaz tysiace muszek sie w tym roja to mi to nie przeszkadza....

Daniel Starzec
19-09-2004, 21:47
Jabłka opadnięte to zwykle jabłka zgnite czyli porażone przez grzyby lub robaczywe.Jeśli dodamy je do kompostu robaczki sobie przezimuja i nastepnego roku będą nam podjadać znowu.To samo dotyczy chorób grzybowych.Na kupie kompostowej sobie po prostu przezimują.
Dlatego lepszym sposobem na zgnitki i robaczywki to spalenie a nie zakopanie.