PDA

Zobacz pełną wersję : czy można postawić ścianę działową na podłodze na grucie



hanoi_76
20-09-2004, 09:52
10 cm chudego betonu + 10 cm styropianu + 7cm wylewki. czy może lepiej jest wylać delikatny fundament i zrobic dwie wylewki po obu stronach ścianki??
pozdrawiam

Michał_B.
20-09-2004, 09:59
Ja jeszcze przed budową postanowiłem oddzielić kuchnie od salonu więc na wszelki wypadek w czasie budowy wylałem fundamencik pod tą ściane o wymiarach 30x30 cm. :D

Pagin
20-09-2004, 10:05
Witam,
Co wiecej, lepiej zrobic maly fundament pod kazda scianke dzialowa
Pozdrowienia

chechlak
20-09-2004, 10:10
Fundament pod ściankę działową, pierwsze słyszę. :o Nie mam w projekcie i nie robiłem skoro architekt i inż. budowlaniec zatwierdzili projekt to chyba wiedzieli co robią. Można zrobić wiele różnych usprawnień, tylko po co skoro nie trzeba. Trzymaj się projektu, jeśli projekt jest dobry, to dobrze na tym wyjdziesz.

Pagin
20-09-2004, 10:18
Witam ponownie,
Temat fundamentow pod scianki dzialowe byl juz na forum. I tam zapewne znajdziesz wiecej informacji. Co do projektu. To u mnie w projekcie takze nie bylo fundamentow pod scianki dzialowe, lecz kierownik budowy doradzil zrobienie zbrojenia w chudziaku w postaci belek, w miejscach gdzie beda staly scianki dzialowe. I tak tez sie stalo :D
Pozdrowienia

BK
20-09-2004, 10:49
U mnie też tak kierownik zarządził - grunt nie najlepszy, pewnie więcej roboty, ale nic się ze ścianą nie powinno stać.

Kon111
20-09-2004, 11:47
U mnie kierownik budowy nic nie musiał zarządzać, bo wykonawca bez jakichkolwiek sugestii zabrał się do wylewania minifundamentów pod działówki. Potem stwierdził, że zawsze tak robi, bo róznie to z taką ścianką na chudziaku może być.
W projekcie nic na ten temat nie było.

P__S
20-09-2004, 13:48
Witajcie,

Proponuje spojrzec na dyskutowane tu zagadnienie to okiem fizyka: oszacujcie nacisk jednostkowy (tj. na jednostke powierzchni) scianki dzialowej stojacej na chudziaku. Nastepnie wykonajcie to samo cwiczenie obliczajac nacisk wywierany przez lawy fundamentowe na podloze (uwzglednicie tu proszę ciezar samych law, scian fundamentowych, scian konstrukcyjnych, stropu i wszystkiego co na nim stoi oraz dachu z cala konstrukcja nosna). Zdziwieni? Dla wiekszosci tradycynych konstrukcji parcie lawy na podloze jest znacznie wieksze niż scianki dzialowej stojacej na chudziaku. Dodatkowo sam chudziak dziala jak swego rodzaju lawa zmniejszajac nacisk jednostkowy na zageszczona pospolke. Jaki stad wniosek? Grunt to dobrze ubity grunt, a lawy fundamentowe pod sciankami dzialowymi to niczym nieuzasadniony nadmiar ostroznosci (bo jak pospolka zle zageszczona to i tak wszystko, lacznie z tymi dodatkowymi lawami, siadzie).

Pozdrawiam Piotr, zawodowy fizyk (serio).

Jacek_Ewa
20-09-2004, 14:00
Ja w projekcie też nie miałem fundamentu pod działówki.
I tak zrobione zostały fundamenty.
Ale teraz dorabiam.

Tadeusz M
20-09-2004, 14:27
U mnie w projekcie nie było ale widziałem dom gdzie nie ma fundamencików pod ścianami działowymi. Po 4 latach ścianki działowe maja pęknięcia w różnych miejscach - nic groźnego aleć zawsze niesympatycznie wygląda( a podłoże było dobrze ubite). Mój kierownik w swoim domu nie dał ale teraz żałuje. Stwierdził że lepiej dać. i tak poszło

Jacek_Ewa
20-09-2004, 14:32
Jesli wykonujecie dodatkowy fundament pod ścianki dzialowe to jak go łączycie ze starym fundamentem ?
I czy wogóle go łączycie ?

trach
20-09-2004, 14:35
Teoretycznie prawidłowo wykonana podłoga na gruncie tak jak i prawidłowo wykonany strop gęstożebrowy powinien przenieść ciężar ścianki działowej grubości 6 cm z cegły dziurawki, nie wyższej niż około 2,5 metra (biegnącej WPOPRZEK belek stropu, czyli jeśli jej ciężar rozkłada się na kilka belek, bo jeśli wzdłuż, to już nie jest tak łatwo).

A w praktyce rzeczywiście, jeśli na etapie projektu wiadomo już, gdzie mają być działówki, można dodatkowo pogrubić w tym miejscu podkład betonowy, tworząc coś w stylu ławy.

Fizykowi (P__S) mogę powiedzieć, że podstawowe założenie geotechniczne odnośnie gruntów nośnych w budownictwie jest takie, że grunt przeniesie bez dodatkowego osiadania co najmniej tyle ciężaru konstrukcji, ile ważyła ziemia wydobyta z wykopu, pod warunkiem, że roboty zostaną wykonane szybko i nie nastąpi odprężenie podłoża gruntowego (to znaczy z grubsza biorąc jeśli pomiędzy wykopaniem a wylaniem fundamentu i obciążeniem go ściankami fundamentowymi mija nie więcej niż kilka tygodni). Budynek z piwnicami wymaga wykopania sporej ilości gruntu, i choć sam waży jednak więcej, poprawia to bilans całości. Natomiast na pojedyńczej ściance rzeczywiście zysku z tego akurat tytułu nie ma, ale nie zapominaj do tego bilansu doliczyć jednak ciężaru wydobytego gruntu.

A zwracam też uwagę na określenie DODATKOWEGO osiadania. Pewne osiadanie jest zawsze i to jest dopuszczalne. Dopóki nie przekroczymy naprężeń granicznych grunt zachowuje się jak ciało sprężyste i w tym zakresie sprężystym osiadania są OK.

Po co więc stawiamy ścianę na ławie? Jeśłi ława jest szersza od ściany, to jasne, że robimy tak dla zmniejszenia naprężeń na powierzchnię gruntu, bo ciężar rozkłada się na większą powierzchnię, co pozwala nie przekroczyć tychże naprężeń granicznych.

Natomiast niezbrojony beton podkładowy na którym stawia się ściankę działową NIE MOŻE być traktowany tak samo jak ława, gdyż po prostu pęka równolegle do ściany i nie rozkłada nacisku na większą powierzchnię (bardzo słaba tzw. wytrzymałość na przebicie). Musiałby być w tym celu uzbrojony wpoprzek ściany i to odpowiednio silnie, wg. normy.

Jeśli zaś gdzieś w projekcie zdziwi was ława o bardzo małych odsadzkach, np. 5 cm czyli sama niewiele szersza od ściany, to oznacza, że grunt jest na tyle nośny, że (jeśli ten sam grunt jest aż do powierzchni ziemi) i bez zagłębiania ściana taka też by stała. Zagłębienie powoduje natomiast niezbędne zabezpieczenie przed przemarzaniem (i dodatkowo nieco lepszą stateczność na wywrócenie w trakcie budowania, ale głównym kryterium, zauważcie, jest owa głębokość przemarzania czyli głębokość, powyżej której mogłoby następować wypychanie fundamentu zimą przez lokalne lodowe soczewki i jego popękanie). Dla ściany wewnętrznej, działowej, można założyć że to niebezpieczeństwo nie występuje. Ale... strzeżonego Pan Bóg strzeże :wink: ...

Pozdrawiam - Andrzej

piono
23-09-2004, 22:05
U mnie w piwnicy były ściany działowe o wys. 3,20m na chudziaku i przez 18 lat zero rys czy pęknięć. Jak je rozwalali, to młotkowi podcięli ścianę na długości ok 2 m przy samej podłodze żeby szybko 'rąbneła :wink: ' A tu figa: cholerstwo wisiało na stropie podczepione tynkiem i zaprawą!
Wniosek: nie tylko grunt jest ważny, ściana też. Aha - ściana na jedną cegłę pełną.

QBQ
24-09-2004, 12:10
Uwazam podobnie jak P_S. Po co fundamenty pod scianka dzialowa???
Jaki jest nacisk na grunt takiej scianki ??? - prawie zadny, NAtomiast wazne jest wlasciwe zageszczenie podsypki piaskowej a z tym bywa roznie. I dlatego sa problemy bo scianka osiada
Przeciez fundament 30x30 cm to prawie taki jak w "dobrych warunkach gruntowych" pod sciane nosna. Oczywiscie mozna sie zabezpieczac i wybudowac dach z krokwi stalowych, a fundamenty zamiast szer 60 cm zrobic 120, ale po co???
Dobrze zrobic podsypke tu jest sprawa do przypilnowania

JacekS
24-09-2004, 19:12
U mnie kierownik budowy nic nie musiał zarządzać, bo wykonawca bez jakichkolwiek sugestii zabrał się do wylewania minifundamentów pod działówki. Potem stwierdził, że zawsze tak robi, bo róznie to z taką ścianką na chudziaku może być.
W projekcie nic na ten temat nie było.

Madry wykonawca zabezpieczył sie na wypadek słabego utwardzenia podłoża pod scianke działową na gruncie nie robi sie specjalnych wzmocnien co innego na stropie jak maja byc murowane scianki działowe

bozena & maciek
24-09-2004, 20:25
ja również od swojego wykonawcy i kierownika budowy slyszalam, ze pod działówki lepiej wylac maly fundament. Ciężar może to niewielki ale zawsze, i grunt tez może osiadać zwlaszcza na nowej budowie.

kocza
25-09-2004, 20:34
Witam,

słuchajcie, a gdyby pod ściankę działową na chudziaku ułożyć siatkę, taką do wzmacniania wylewki (np. 10 x 10) Co Wy na to?

Ma to sens ???