PDA

Zobacz pełną wersję : schody???



Andzia
05-12-2001, 08:42
Jakiś czas temu pytałam się czym wykończyć schody wewnątrz budynku. Nie otrzymałam żadnej odpowiedzi. Czy Wy nie macie schodów w domu?
Pozdrawiam serdecznie.

Majka
05-12-2001, 10:35
Droga Andziu, nikt ci nie odpowiedział, bo pewnie tak jak ja nie doszedł do tego etapu. My zamierzamy schody / zrobione/ betonowe wykończyć płytkami gresowymi koloru takiego jak w holu i w pokoju dziennym. Będzie to trwałe i sądzę, że ładne. Pozdr.

beata
06-12-2001, 09:46
wprawdzie też nie mam jeszcze schodów u siebie( tzn.na razie mam zalane betonem), ale przechadzając się po schodach naszych znajomych, doszliśmy do wniosku z mężem,że na pewno nie będziemy wykładać ich płtkami- bo są za śliskie i można zęby sobie przy upadku powybijać.
Mamy zamiar wykończyć drewnem, a ponieważ to też jest śliskie to pozakładać półokrągłe z wykładziny ( nie wiem jak to się nazywa)na brzegach schodów.Tak ma zrobiona moja ciotka i bardzo mi się podoba- drewno jest "ciepłe" a wykładzina nie powoduje poślizgów.

Andzia
06-12-2001, 13:00
Dziękuję za rady. Może ktoś ma jeszcze inny pomysł?
Pozdrawiam

11-12-2001, 23:48
żeby było jeszcze ciekawiej (i taniej)zrób stopnie z drewna tylko twardego (dąb buk jesion itp)a podstopnie obłóż rygipsem i pomaluj na dowolny kolor .Schody będą wydawały się "lżejsze".

bogo
12-12-2001, 20:03
Uwaga !!!!!! Widziałem takie rozwiązanie. Owszem wygląda dobrze, ale tylko kilka dni po pomalowaniu. Nie ma szans by nie udeżać w podstopnie nogami. Po miesiącu takie schody są okropnie ubabrane nawet gdy chodzimy tylko w kapciach (zwłaszcza gdy posów nie jest zbyt długi lub są to schody zawijane) i całość wygląda okropnie. Ja nauczyłem się na błędzie znajomego i całe obłożyłem drewnem, on zresztą też.

14-12-2001, 09:48
Cześć
Jestem na etapie planowania schodów, co prawda tylko w domku rekreacyjnym pietrowym, ale wiem, że na pewno bedą całe drewniane tzn. cała konstrukcja nośna wraz ze stopniami. Osobiście uważam, że jak schody to tylko z drewna.
Pozdrawiam

WojtekP
16-04-2002, 17:55
Czy sensowne jest położenie dobrych paneli(Witex, Pergpo) na stopnice? Ww. firmy produkują specjalne profile do wykańczania schodów (Pergo nawet w takich samych kolorach jak panele). Chciałbym aby moje schody (konstrukcja samonośna) wyglądały tak jak podłoga w pokoju.

Luśka
16-04-2002, 18:10
No właśnie. Ten temat wczoraj był dyskutowany w mojej rodzince (mimo, że do schodów jeszcze daleko) i też chciałam drewnem wyłożyć tylko stopnie. Ale moi synowie, którzy będą urzędować na piętrze od razu stwierdzili, że po pierwszych 3 wizytach koleow na podstopniach będą slady butów. Chyba więc też wyłożę całe drewnem + antypoślizgowe nakładki. Schody mają być tzw. zapraszające (myślę, że wiadomo o co chodzi), ale bardzo bym chciała giętą poręcz. Tylko to jest niestety cholernie droga przyjemność. Jak dojdzie do podjęcia finalnej decyzji, to przeliczę kasę i może się uda...

Griszka
16-04-2002, 19:37
Trepy drewniane na schody to diabelnie droga impreza. Najtanszy stolarz chce 250 pln netto za STOPIEN - ja mam ich 30.
W cenie tralka i poręcz. Z materiałem.

16-04-2002, 19:56
Bedac doswiadczonym uzytkownikiem schodow we wlasnym domu (sam je projektowalem) dam rade tym wszystkim, ktorzy do schodow sie przymierzaja. Nie budujcie schodow betonowych. Bedziecie tylko mieli problem. Zaplanujcie sobie schody drewniane. Koszt w zasadzie ten sam, a mozliwosci wielokrotnie wieksze.
pzdr
Bob

16-04-2002, 21:02
co do poreczy, to widzilam u kogos metalową (chyba odlewy). moga byc rozne motywy-m.in. roslinne. taka porecz wyglada dosc lekko, bo jest ażurowa. mozna pomalowac na kolor jakis sie chce.
bardzo tanio.

wojptak
17-04-2002, 09:43
Ja zrobiłem (zamówiłem) schody o konstrukcji nożnej metalowej (ok. 3000 PLN). Konstrukcje już mam zamocowaną i obłożoną zwykłymi dechami. Całkowite wykończenie (stopnie z poręczami) planuje na koniec budowy dzięki temu zyskałem rozłożenie kosztów.
Schody będą ażurowe bo mam dosyć mały salon (schody w salonie) co dodaje im lekkości.
Pozdrawiam Wojtek

dziuba
17-04-2002, 09:47
Znajmomi mieli schody wykończone terakotą. Teraz sam, fachowo to się chyba nazywa spoczeń, przykryli drewnem. Schody wyglądają o wiele fajniej. Terakota daje poczucie jedności z salonem (jest otwarty)i całą komunikacją, natomiast drewno "ociepliło" całość. Naprawdę wygląda to super i jest łatwe w utrzymaniu czystości. Polecam!!!

Luśka
17-04-2002, 20:40
Bardzo sprytne rozwiązanie, tylko czy takie płytki w pionie nie są bardziej narażone na "odpadnięcie"?

Luśka
17-04-2002, 20:43
Do anonimowego Boba: o jakim kłopocie z betonowymi schodami myślisz? Podziel się wiedzą z bliźnim...

dziuba
18-04-2002, 09:35
Spoczeń ciut wystaje nad płytki pionowe. Sądzę, że dopóki pół Polski nie przebiegnie w drewniakach po tych schodach to nic sie z nimi nie stanie... :wink:
(te schody były przerabiane)

Luśka
18-04-2002, 21:41
Niestety obawiam się, że przebiegnie... Ale do wykończenia schodów jeszcze trochę czasu mam, więc przemyślę. W każdym razie tematu nie zamykam.

21-04-2002, 21:55
Luska! Tu Bob

Schody w domu (zwlaszcza w domu, gdzie schody nie tworza klatki schodowej jak w bloku) powinny byc drewniane. Uzasadniac trzeba byloby dlugo. Tylko kilka punktow:

1. Dobre schody wymagaja komputerowego podejscia. Trzeba uwzglednic przynajmniej kilka ograniczen (dziura, wysokosc, wygoda, powierzchnia itp.). Nawet najlepszy majster-betoniarz nie rozmierzy schodow w taki sposob, zeby efekt byl optymalny. Po jakims czasie przekonujesz sie, ze cos spartolil, ale nic juz nie mozesz zrobic.

2. Strata materialu, energii. Slowem kosztowne. Pozniej jakos ten beton trzeba zamaskowac. Zwykle drewnem. Oblozenie kosztuje niemal tyle co nowe schody.

3. Jesli drewniane schody projektujesz w koncowym etapie budowy mozesz jeszcze wszystko zmienic.

4. Doswiadczony stolarz zrobi schody jakie chcesz. Wpasuje sie w kazda dziure, zaplanuje spoczynek, wysokosci itd. Dobre firmy korzystaja z programow komputerowych.

pzdr
Bob

Luśka
21-04-2002, 22:10
Dzięki Bob, no to dałeś mi temat do myślenia.Moje obawy to czy drewniane nie będą po jakimś czasie skrzypieć? Wrzucę ten temat moim potencjalnym firmom wykonawczym. W projekcie mam żelbet i taka wersja czeka na pozwolenie. Ciekawa jestem co będzie gdybyśmy po rozpoczęciu budowy zdecydowali się jednak na drewniane?

Monika150
21-04-2002, 22:47
Witam,
Ja uważam,że schody betonowe mogą tez być ładne-zależy to oczywiście od wykończenia.Za schody drewniane trzeba zapłacic 500zł.od stopnia,a poza tym robiąc betonowe, problem jak się dostawać na górę domu jak trwają jeszcze prace budowlane, ma się z głowy.

geg
21-04-2002, 22:58
Jeśli schody na piętro z otwartego salonu to tylko drewniane.
Efektownie wyglądają też metalowe, kręcone - z drewnianymi stopniami żeby "nie niosło po domu". Może trochę niepraktyczne jeśli chce się wnieść na górę np. fortepian :smile:

Luśka
21-04-2002, 23:26
Fortepian będzie stał na parterze, a schody nie będą widoczne z salonu. No i faktycznie, jak się dostać na piętro w czasie budowy zwłaszcza, że buduje się dom od dołu ale wykańcza od góry!

krzysztofh
22-04-2002, 07:23
Czytam Wasze wypowiedzi i dziwię się, że nikt nie zwraca uwagi na pewien dość istotny element dotyczący schodów. Dotyczy to przede wszystkim wypowiedzi geg.
Schody powinny być, poza oczywiście walorami estetycznymi - ale to rzecz gustu a każdy ma trochę inny - przede wszystkim wygodne. Zdecydowanie nie kręcone, chyba, że inaczej się nie da. Zwróćie uwagę na to, że obecnie wszyscy zaangażowani w budowę domu Forumowicze są w sile wieku. Co nas czeka za lat 20 - 30. Patrząc na starsze osoby, które mają poważne problemy z pokonaniem dwóch trzech stopni, zastanawiam sie, czy za lat ...dziesiąt również będę miał ten problem. Większość z nas chyba bagatelizuje tą sprawę, chyba dlatego, że jeszcze nie występuje.
Nie tak dawno odwiedziłem znajomych w nowo wybudowanym domu. Dom ma piwnicę, i chyba półtorej piętra. W każdym razie schodów w górę jest dużo. Z uwagi na ich stam majątkowy wyłożone są polerowanym marmuerm. Aż strach pomyśleć jak po nich chodzić, jak przypadkiem ktoś rozleje trochę wody podlewając kwiaty lub pies gdzieś siknie. Tego nie widać na tych schodach.
Wszystkim projektującym schody w swoim domu polecam temat pod rozwagę. Osobiście wybrałem wariant betonowy obłożony drewnem. Takie rozwiazanie pozwoliło mi wygospodarować dodatkowe pomieszczenie pod schodami, co w przypadku schodów drewnianych ażurowych raczej nie wchodzi w rachubę.

22-04-2002, 12:48
Luska, tu Bob

Budowalem dom, w projekcie mialem schody betonowe. Od poczatku ich nie chcialem, ale dlugo nie mialem koncepcji. Zostawilem w stropie wystajace prety zbrojeniowe, zeby w przyszlosci dobudowac schody. Budowa postepowala, a ja schodow nie mialem. Na gore wchodzilo sie poczatkowo po drabinie pozniej po prowizorycznych schodach skleconych z czego sie dalo. Sasiad budowal taki sam dom. Zbudowal schody betonowe i teraz jak zaglada do mnie pluje sobie w brode. Mialem czas na przemyslenia. Dziure w stropie uksztaltowalem jak chcialem, wymyslilem szerokie giete schody (zmienilem ich polozenie, tak zeby bylo wygodniej) i zamowilem u stolarza (wystajace zbrojenie odcialem). Pracowal nad nimi kilka miesiecy, ale sam montaz trwal kilka dni. Wstawilem je tuz przed wprowadzeniem, zadnego obkladania, kombinowania. Platnosc mialem rozbita na raty. Schody sa takie jak chcialem, nic nie skrzypi. Gdybym mial schody takie jak w projekcie bylby to prawdziwy wrzod w moim domu. Inny sasiad tez ma problem z betonowymi schodami. Sa za waskie, zle rozmierzone i nic nie moze zrobic. Skuc niby mozna, ale ile to roboty i jakie marnotrastwo.
pzdr
Bob

dziuba
22-04-2002, 12:56
Ja jeszcze dodam, że schody powinny pasować stylistyką do całości domu. Nie powinny być odrębnym "tematem".

Alanta
22-04-2002, 13:05
Spie... mozna każde schody, niezależnie od tego, czy są drewniane, czy żelbetowe. Ja u siebie zrobiłam schody w konstrukcji stalowej (spawane z rurek prostokątnych). Na razie stopnie są z grubej sklejki i nie ma problemów z komunikacją między piętrami. Schody te mają tą zaletę, że mogę zrobić właściwie z nimi wszystko: mogą być ażurowe lub pełne, wykończone drewnem lub płytkami. No i nie zniszczą sie w czasie budowy...

MariuszT
22-04-2002, 15:09
Witam-mam schody betonowe i nikt mnie nie przekona że drewniane po paru-nastu latach nie będą skrzypieć.Wyobraźcie sobie cichą noc-a Wy po cichu chcecie się dostać na górę jak wracacie z...no obojętnie skąd:smile:

Luśka
22-04-2002, 18:35
W majowym Muratorze na str. 66 są właśnie takie schody o jakich myślę. Lekkie (wizualnie), łatwe (do sprzątania) i przyjemne (jeśli za dużo nie kosztują)...

22-04-2002, 23:07
Luska, tu Bob

Wlasnie podobne schody mam u siebie. Krecone, azurowe, z tym, ze barierka jest normalna (bez wywijasow). Takie schody nie sa tanie. Mozna zrobic wersje oszczednosciowa. Scianki policzkowe robi sie ze sklejki i wygina w/g uznania, po czym wyklada okleina. Stopnie z drewna klejonego. Stosunkowo tani i mocny jest buk. W tej technologii schody z muratora kosztowalyby - jak sadze - okolo 7-8 tys. zl

pzdr
Bob

wojptak
23-04-2002, 09:44
A czemu nie metalowe. Ja robię o konstrukcji metalowej - już zrobiona i zamontowana na razie tylko ze stopniami prowizorycznymi koszt ok. 3000PLN. Stopnie właściwe i balustradę chcę zrobić przed wprowadzeniem koszt ok. 2000 stopnie i 1000 balustrada.
Schody metalowe na pewną wyglądają lżej niż drewniane, można je kształtować dowolnie (ja mam dwuzabiegowe) i myślę, że nie będą skrzypieć.

24-04-2002, 09:46
Jak pisalem o schodach drewnianych, to uzywalem skrotu myslowego. Oczywiscie moga byc metalowo-drewniane. Chodzi o takie schody, ktore mozna dowolnie ksztaltowac. Wszystko tylko nie beton.
pzdr
Bob