PDA

Zobacz pełną wersję : Cichy okap kuchenny - turbina na dachu



pytlakos
17-06-2016, 09:57
Witajcie, chciałbym mieć w domu cicho działający okap. Wymyśliłem, że zamiast szukać najcichszego okapu, zainstaluję na kominie turbinę włączaną gdzieś przy kuchni. Czy widzicie jakieś słabe strony takiego pomysłu?

homecactus
17-06-2016, 10:12
Dołączam się do pytania, nasz aktualny okap doprowadza mnie do szału!

Kemotxb
17-06-2016, 11:16
Turbiny są dość drogie i narażone na warunki pogodowe, deszcz śnieg, mróz, ale są ciche, jednak co do wydajności trudno powiedzieć. To zdecydowanie lepsze niż cichy okap :) bo takie chyba nie istnieją. Żeby wtłoczyć słup powietrza w kanał wentylacyjny musi hałasować. Tak więc pogoda będzie słabą stroną, dodatkowo silny wiatr będzie zakłócał jej pracę. Alternatywą jest wentylator kanałowy, tańszy, ale ciężko go wprowadzić w kanał

Adam626
17-06-2016, 14:24
Zeobilem takibokap bo nie chcialem halasu w kuchni. Wydajnosc turbiny to 500m3 na gidzine. Wentylator nie jeat na dachu lecz na strychu i na strych wydmuchuje. Jest cichutko. Wada to podcisnienie w domu ale to niezalezne od wentylatora. W kazdym razie musze otwierac okno aby powietrze naplynelo do kuchni. W przeciwnym wypadku brakujace powietrze wciagane jest do domubprzez komin kominka. Turbina ma 250w. Ale mozna zastosowac tuebine wyjeta z fabrycznego pochlaniacza

pytlakos
20-06-2016, 21:47
Dzięki za Wasze głosy. Nikt w zasadzie nie napisał, że to słabe rozwiązanie, co utwierdza mnie w przekonaniu, że to dobry pomysł :).

Adam626, po Twoim komentarzu przyszła mi do głowy taka myśl, czy może nie zrobić w takim razie dodatkowego kanału doprowadzającego powietrze i wypuścić go gdzieś np. w korytarzu. Może nawet z dodatkowym wentylatorem uruchamianym równocześnie z okapem, co równoważyłoby ciąg powietrza wytwarzany prze tenże okap.

A swoją drogą czy sama grawitacja nie ciągnie powietrza z kominka?.

dzabij
21-06-2016, 15:08
Temat powoli idzie w jedynie słusznym kierunku wentylacji mechanicznej. W gotowym domu ciężko będzie to zrobić, ale jak jeszcze w budowie to warto IMHO. Wydaje się że minimum to kanał nawiewny i wyciągowy na kondygnacji gdzie jest kuchnia. Kanały podpięte do wentylatorów. Jedne z lepszych wentylatorów to produkty firmy EBM, tego rodzaju :

http://allegro.pl/wentylator-ebm-r1g225-225mm-48v-95w-przemyslowy-i6275778152.html

Te akurat są na napięcie stałe 48V, ale czasami pojawiają się też na AC230V. Niektóre mają sterowanie obrotami za pomocą zwykłego potencjometru, takie były by idealne. Trzeba im jedynie zbudować obudowę, idealnie nadaje się do tego nie za gruba płyta warstwowa.

Wylot kanałów nie koniecznie na dachu, spokojnie można przez ścianę. Inspiracji warto szukać w wątku

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?57886-Rekuperator-quot-tymi-r%C4%99cami-quot-robiony

centrifugal
21-06-2016, 15:54
Daj znać jak to sprawuje się w praktyce, ponieważ sam coś takiego planuję zrobić.

dzabij
22-06-2016, 13:34
Ja poszedłem krok dalej i zrobiłem pełną wentylację mechaniczną z rekuperatorem (DIY), więc konkretnymi doświadczeniami o wersji uproszczonej się nie podzielę. Ale to musi działać.

pytlakos
23-06-2016, 22:01
Im dłużej o tym myślę, tym bardziej przekonuję się do pomysłu zrobienia kanału nawiewnego jako równowagi do okapu lub wentylatora w łazience. Pytanie tylko jak to najlepiej zrobić? Najchętniej przeciągnąłbym rurę kawałek pod ziemią (trochę jak do kominka), wszedł do kotłowni i stamtąd np. nad drzwiami na korytarz. W ten sposób powietrze trochę zdążyłoby się ogrzać. Jaką rurę warto do tego zastosować?

Adam626
24-06-2016, 00:32
Musiałbyś zastosować przynajmniej rurę 100mm ale to raczej bedzie za mały przekrój. To juz lepiej okno otworzyć.

firmy robiące WM nie chcą podłaczać okapu do WM ze wzgl na zanieczyszczenie kanałów.

samuel76
24-06-2016, 06:54
Ja też myśle o cichym wyciągu na razie wypuściłem przewód do zasilania wentylatora na strych. Wyciąg z okapu mam w osobnym kanale i do niego mam zamiar zamontować wentylator kanałowy np taki na poziomie strychu.
http://allegro.pl/wentylator-kanalowy-dil-100-130-silent-24db-cata-i5109146066.html?reco_id=eefd1b6c-39ce-11e6-835f-56847afe9799&ars_rule_id=201&ars_source=ars&ars_socket_id=9
24 dB w kanale na strychu to nie 80 dB w kuchni.
O nawiewie też trzeba będzie pomyśleć bo mam jak większość GW. Dwa nawiewy jeden w wiatrołapie drugi w spiżarce pod schodami.

kaszpir007
24-06-2016, 07:47
Musiałbyś zastosować przynajmniej rurę 100mm ale to raczej bedzie za mały przekrój. To juz lepiej okno otworzyć.

firmy robiące WM nie chcą podłaczać okapu do WM ze wzgl na zanieczyszczenie kanałów.

Wcale nie z tego powodu ..

Okap z własnym wentylatorem tworzy tak duże podciśnienie że kratki wywiewne w domu przy wentylacyji grawitacyjnej zaczynają robić jako kratki nawiewne i może to być bardzo niebezpieczne jak się ma jakiś kocioł na paliwo stałe ...


Przy WM nie stosują się okapów a pochłaniacze , bo otwarty cały czas wywiew z okapu zaburzał by kontrolowany przepływ i wywiew powietrza z domu ...

kamihi
24-06-2016, 08:01
Kaszpir 007 - a zawór zwrotny z klapką do okapu nie rozwiązuje tematu ?

mortyl00
24-06-2016, 08:46
I jak panowie to w końcu działa, fajny pomysł aż sam zacząłem się zastanawiać nad takim rozwiązaniem. jak to się sprawuje?

kaszpir007
24-06-2016, 08:55
Kaszpir 007 - a zawór zwrotny z klapką do okapu nie rozwiązuje tematu ?


Musiałbyś chyba zamontować zakie zawory zawory zwrotne na każdej kratce wentylacyjnej wywiewnej w domi , bo na 100% po włączeniu okapu kratki wywiewne będą robiły za nawiewne (sprawdzone :)

Co do zaworu zwrotnego , w przypadku wentylacji grawitacyjnej taki zawór da tylko to że okap będzie robił na przewód wywiewny tylko podczas pracy wentylatora więc da to jedynie to że przy nie działaniu okapu nie będzie "dodatkowego wywiewu".

Proponuje kupić zawór zwrotny na okap + kratki wywiewne jeśli masz wentylację grawitacyjną też z zabezpieczniem przed "cofką".

Jak będziesz używał okap to podciśnienie zamknie CI wszystkie wywiewy z domu i jak skończysz używać okap to wtedy się ponownie otworzą , bo naprawdę dla zdrowia nie ma co robić z kanałów wywiewnych kanałów nawiewnych ...

kaszpir007
24-06-2016, 08:59
I jak panowie to w końcu działa, fajny pomysł aż sam zacząłem się zastanawiać nad takim rozwiązaniem. jak to się sprawuje?

Czy ja wiem czy taki dobry ?

Może po prostu kupić ciszy okap i tyle ? Są różne konstrukcje i z różnym poziomem hałasu ...
Jak dla mnie najlepiej aby cała rura była w kuchni a później szła od razu do komina.
Nie ma problemu w zimię z kondesacją pary , wilgocią , długimi rurami odprowadzającymi , dostępem do silnika i itd ...

Ja nie widzę żadnego sensu , tym bardziej że przecież silnik okapu nie działa nonstop i można dobrać dość cichy ...

pytlakos
24-06-2016, 10:44
Zawory zwrotne we wszystkich kratkach wywiewnych to byłby dobry pomysł. Obawiam się jednak tego co pisał Adam626, że powietrze będzie ciągnięte z kominka. Lokalizacja wentylatora (dach vs okap) nie ma na to wpływu. Dlatego szukam sposobu na zrobienie dodatkowego nawiewu.


Jak dla mnie najlepiej aby cała rura była w kuchni a później szła od razu do komina.
Tak właśnie ma być.


Nie ma problemu w zimię z kondesacją pary , wilgocią , długimi rurami odprowadzającymi , dostępem do silnika i itd ...
Masz na myśli, że zmiana lokalizacji wentylatora może powodować takie problemy? Oczywiście dostęp do silnika będzie utrudniony, ale nie sądzę, żeby było to uciążliwością.

mecenas41
25-06-2016, 23:09
Ktoś korzysta już z takiej możliwości?

Adam626
26-06-2016, 19:41
jak juz pisałem - korzystam

adam_mk
26-06-2016, 20:52
O kurrrr....!!!
CO JA TU WYCZYTUJĘ!!!

Na darmo w tylu watkach się strzępiłem... i tak rozum stoi!

Lato jest.
Teraz.
Ale i zima będzie (ja o tym wiem!) a wtedy, jak kominek będzie chodził, to uruchomienie takiego wynalazku da robotę służbom a dalszej rodzinie... SPADEK!
Pospisujcie testamenty, uporządkujcie sprawy (głównie - własności) i do dzieła! Budujcie to (stanowczo jednak doradzam namysł i powtórkę fizyki z ogólniaka).

JAK wygląda okap?
- To taki "lejek" odwrócony, nad paleniskiem do gotowania.
W zależności od "wypasu" albo ma albo nie kilka FILTRÓW. Tłuszczowy, zapachowy...

CO ROBI taki okap?
- WYŁAPUJE aerosol tłuszczowy, aby za często chałupy nie malować i zapachy, aby rybą czy frytkami nawet w wiatrołapie nie dawało.

JAK DZIAŁA taki okap?
- Prosto.
Gotujemy/smażymy coś a wtedy z kotła wylatają TŁUSZCZE i ZAPACHY. No także sporo PARY WODNEJ, które wentylator z hałasem w ten lejek pcha.
Tłuszcze jak tylko "otrą się" o tę metalową siateczkę okapu (filtr przeciw-tłuszczowy) NATYCHMIAST się zestalają na niej, bo "nie posiadają" ciepła właściwego.
Czasem się ją zdejmuje i myje.
Aromaty WIĘZNĄ w kieszeniach filtru węglowego, który w dobrym okapie jest ( i jest wymienny).
TE FILTRY dla pary wodnej, która ma wielkie ciepło właściwe - są PRZEŹROCZYSTE!!!
Para przelatuje przez nie na wylot.

JAK MONTOWAĆ ten okap w domu z wentylacja mechaniczną?
- Z kuchni do... kuchni!
BEZ JAKIEGOKOLWIEK wylotu na dach, za ścianę czy na strych!!!!!!
- BO?
Bo od usuwania nadmiaru pary wodnej/kontroli wilgotności względnej w domu jest WENTYLACJA a nie okap!
Zresztą...
Ta para wodna zwiera w sobie naprawdę dużo CIEPŁA!


Jak rozumiem, macie zamiar kupić i zamontować sobie NAJGORSZE I NAJTAŃSZE okapy tworząc z domu KURNĄ CHATĘ! (Wikipedia - kurna chata - co to?)
TAK tu piszecie i powinienem Wam wierzyć (choć trudno mi to idzie).
JEŻELI tak, TO MUSICIE zrobić w ścianie domu sporą dziurę, aby zrównoważyć strumienie powietrza, jakie chcecie okapem przemieszczać.
WIECIE jakie wydajności (w m3/godz) maja dobre okapy?- Tak od 800 do 1200 m3.godz.
A JAKA jest kubatura Waszych domów?
Robicie w kuchni, w ścianie, dziurę wielkości okna i WTEDY załączając okap tworzycie z kuchni LODOWNIĘ (zimą) bez zagrożenia życia domowników.
Albo...
WYCIĄGACIE z paleniska kominkowego POPRZEZ rozżarzone węgle spaliny (bo ile wyleci tyle MUSI wlecieć, a dom szczelny) tworząc skutecznie wielkie ilości TLENKU WĘGLA. (Takie urządzenie nazywa się CZADNICA.)
A to cichy, podstępny i przerażający zabójca... Także - bardzo skuteczny...
Jedyną chyba jego zaletą jest, ze otruci nim "wyglądają jak żywi", są różowiuteńcy, świeżutcy, tylko... nie żywi!
Działa cicho i bezboleśnie...
Wygodne, jak się ma dość swojej rodziny, bo jest bezbarwny, bezwonny...

PROSZĘ!!!
Przemyślcie raz jeszcze te swoje plany...
Rurka fi 100 nie przepuści tych 1200m3/godz bez tworzenia w domu podciśnienia... I... będzie jak opisałem.
Poczytajcie coś o wentylacji nawiewno-wywiewnej ZRÓWNOWAŻONEJ i o "obrzędzie gromnicznym".
Uruchomcie rozum. Nosicie go ze sobą wszędzie, nawet do sracza!!!
Myślenie naprawdę nie boli.
A warkot wentylatora okapu przez te godziny gotowania da się znieść.

Adam M.

pytlakos
27-06-2016, 22:12
Adamie, no pięknie piszesz :), ale właśnie o tym jest ten wątek. O doprowadzeniu do domu powietrza, które wylatuje okapem. Właśnie po to, żeby on nie ciągnął z kominka. Czy dodanie rury nawiewnej i wstawienie w niej wentylatora, który chodziłby równolegle z tym okapowym jest złym pomysłem? Przecież nie musi być wielkości okna, jak sądzę wystarczy taka wielkość jak rura wylotowa i taka sama wydajność wentylatora. To właśnie taka mini wentylacja mechaniczna zrównoważona. Tylko używana, gdy trzeba te gazy produkowane w zwiększonej ilości wyrzucić. Źle używam swojego rozumu?

A poza tym piszesz, że da się znieść warkot wentylatora okapu... a jaka to różnica czy on będzie na dachu czy w okapie? Jak w okapie to już z kominka nie ciągnie??