PDA

Zobacz pełną wersję : Zaprawa termoizolacyjna Porotherm



Henk_GK
22-09-2004, 19:02
Witam
Czy ktoś może napisać na ile mniej więcej m2 starcza worek zaprawy termoizolacyjnej porotherm przy ścianie grubości 44cm?

trach
23-09-2004, 13:47
Sorki, dość późno zauważyłem ten post.

W tej chwili stawiają się u mnie ściany z Poromuru 44 P+W, cegły właśicwie niemal identycznej, o ciut innych wymiarach modularnych i może trochę bardziej krzywej, ale to głównie na powierzchniach nie spoinowanych.

W tej chwili już prawie 50% materiału jest wbudowane, więc mogę oszacować realne zużycie.

Na dom cały pójdzie 2,5 tysiąca sztuk cegły pełnowymiarowej plus 200 połówkowych.

Zakładana na początku przed budową ilość zaprawy Porotherm TM, kładzionej warstwą około 10mm, miała wynieść 2 palety = 100 worków, co kosztowałoby około 3 tysięcy PLN w/g dzisiejszych cen.

Realne zużycie wynosi na tę ilość cegieł ponad 3,5 palety, czyli prawie dwukrotnie więcej, bo trzeba dodatkowo sklejać (a przy Porothermie 44 P+W - wypełniać w kieszeniach) cegły przy narożach, wypełniać gniazda na przewiązaniu ze ścianami nośnymi prostopadłymi do ścian osłonowych (zewnętrznych) itp. itd.

Zresztą od początku zużycie rzędu 1 worka na 25 cegieł wydawało mi się naciągane - chyba po to żeby nie zrazić klienta i w efekcie wyciągnąć od niego więcej forsy niż by był być może gotów dać na wstępie - bo jak już zaczniesz, to nie ma odwrotu.

Pozdrawiam - Andrzej

Henk_GK
23-09-2004, 15:06
Dzięki.
Ja mam mniej więcej tyle samo sztuk na ściany zewnętrzne co ty. Zużycie wychodzi miej więcej podobnie - jeżeli chodzi o ściany zewnętrzne.
U mnie goście zaczeli murować z tej zaprawy również ściany wewnętrzne :evil: No ale to na ich własny koszt :) Na szczęście mam zrobiony kosztorys do umowy i według niego płacę, a w kosztorysie zaprawa na ściany wewnętrzne jest normalna. Gościa poinformowałem o tym fakcie - zj...ł murarzy (sorry za słownictwo, ale tego inaczej nie można nazwać).

Na marginesie - polecam zrobienie kosztorysu przed budową i załączenie go do umowy. Pomaga znacząca orzy rozliczeniach.

trach
23-09-2004, 15:13
Ja mam z kolei pewne wątpliwości, czy nie wepchnęli zwykłej zaprawy zamiast ''ciepłej'' w gniazda przy ścianach klatki (zostawiali w ścianie osłonowej gniazda, a nie wystające strzępie do związania ściany prostopadłej). W sumie trochę źle, bo nie mam jak ich sprawdzić bez rozwalania ściany. Ale zarzekają się że dobrze zrobili, a w sumie jak na razie wszystko robili dobrze - z tym że przynajmniej raz dziennie trzeba było coś im przypominać albo zabraniać, bo już by nie było tak dobrze (mieli trochę własnych pomysłowych pomysłów :wink: ).

Pozdrawiam - Andrzej

AVID
24-09-2004, 00:51
Ja buduje z PTH 44 dom około 260 metrów jest już prawie na ukończeniu jeśli chodzi o ściany.Poszło 200 worków tej "drogocennej"zaprawy :roll: muszę zobaczyć ile to jest dokładnie cegieł i Ci powiem dokładnie :)
PS.Ściany wew budowane na zwykłą zaprawe

echo
26-09-2004, 15:55
Sprawdź jeszcze ofertę firmy Alpol - zaprawa ciepła AZ 142.
Wymurowałem na niej dom i jest OK. Ja płaciłem po 14,60 zł/worek (chyba 25kg) a jak mi zabrakło to dokupywałem po 15,50zł.