PDA

Zobacz pełną wersję : Styropian na ocieplenie ?? Smarowa? ?



osowa
23-09-2004, 06:34
Witam serdecznie wszystkich :P
Mam pytanie , czy ocieplacie stan zero- część łączącą z tarasem i czy przy tym również smarujecie izolacją przeciwzawilgoceniu ( bitex czy coś w tym rodzaju ) oraz czy ocieplacie też część styropianem ? Mój majster twierdzi , że mam położyć styropian i niczym nie smarować - bo to się gryzie chemicznie ze styropianem ? Czy tarasy się wogóle ociepla ?

Jankes
23-09-2004, 07:08
Osowa, dzien dobry.
Oczywiscie ze smarowac, tylko nie na styropian bezposrednio. Robi sie to tak, ze na styrpian trzeba przykleic siatke taka do fasad z tworzywa sztucznego( coby wzmocnic). Ta saitke przykleja sie na Klej do styropianu. Moze byc Atlas Stopter K20 albo kazdy inny. Tak wlasciwie to sie ta siatke wtapia w wartwe kleju. Jak on zaschnie to tworzy taka powloke-skorupke, ktora dokladnie zakrywa styro( oczywiscie, jak jest zrobione dokladnie). I ta skorupke swobodnie mozna a nawet nalezy pokryc izolacja przeciwwilgociowa. A majster to ci bedzie wciskal ciemnote, ze sie nie smaruje bo sie gryzie, bo nie chce mu sie bawic z wklejaniem siatki i klajstrowaniem. Zagon do roboty i juz.
Pozdrawiam
Jankes

osowa
23-09-2004, 07:30
Osowa, dzien dobry.
Oczywiscie ze smarowac, tylko nie na styropian bezposrednio. Robi sie to tak, ze na styrpian trzeba przykleic siatke taka do fasad z tworzywa sztucznego( coby wzmocnic). Ta saitke przykleja sie na Klej do styropianu. Moze byc Atlas Stopter K20 albo kazdy inny. Tak wlasciwie to sie ta siatke wtapia w wartwe kleju. Jak on zaschnie to tworzy taka powloke-skorupke, ktora dokladnie zakrywa styro( oczywiscie, jak jest zrobione dokladnie). I ta skorupke swobodnie mozna a nawet nalezy pokryc izolacja przeciwwilgociowa. A majster to ci bedzie wciskal ciemnote, ze sie nie smaruje bo sie gryzie, bo nie chce mu sie bawic z wklejaniem siatki i klajstrowaniem. Zagon do roboty i juz.
Pozdrawiam
Jankes

Ale sciany najpierw sie nie smaruje tym czarnym bezpośrednio? Zanim położę styropian?

Jankes
23-09-2004, 07:39
Witaj
Szkoly sa rozne. U mnie bylo wlasnie tak. Styropian klejony do sicany na Atlas Stopter, potem na styropian siatka z atlasem znowu i na to wlasnie izolacja. U mnie stosowali Izolbet K, podobno normalnie to zjada styropian na snaidanie, ale jak sie ten styropian zabezpieczy w sposob opisany wczesniej to jest ok. Scian przed ociepleniem nie byla zabezpieczona niczym. A w ogole, to chcialem, zyczyc Ci powodzenia ze Skarbem, bo jak przeczytalem na psychologu temat o mezu ignorancie, to.... . ma nadzieje, ze jest juz lepiej.
Powodzenia
Jankes

elw
23-09-2004, 08:25
Mam jeszcze pytanie: czy mocować styropian kołkami do ścian fundamentowych poniżej poziomu terenu? Majster mówił, że się obsypie więc będzie się trzymać - pogoniłem aby kołkowali, a teraz przeczytałem gdzieś, że poniżej poziomu terenu nie powinno się kołków stosować. Co Wy na to?

Pagin
23-09-2004, 08:40
Witam,
Jedyne co sie gryzie w tej sprawie to, majstra gryzie len :D . Wg mnie sciane fundamentowa na celej wysokosci powinno sie ocieplic. U siebie zrobilem nastepujaco: sciana fundamentowa z bloczkow betonowych posmarowana dysperbitem (rozcienczony podklad + 2 warstwy bez rozcienczania), pozniej styropek FS15, 8 cm z frezem przyklejony na placki klejem do styropku, na styropek siatka zatarta klejem, na wierzchu ponownie dysperbit (rozcienczony podklad + 2 warstwy nierozcienczone), na to wszystko folia kubelkowa przymocowana do sciany kolkami w gornej czesci. Niektorzy robia jeszce tak: na bloczki betonowe klada "rapowke" i dopiero pozniej klada nastepne warstwy izolacji przeciwwilgociowej i ocieplenia. Natomiast wnetrze sciany fundamentowej (przed zasypaniem piachem) posmarowalem Izobudem GR jako podklad i BR warstwa wlasciwa (lub odwrotnie - nie pamietam :D ). Majster ma czesciwa racje ze niektore srodki do izolacji przeciwwilgociowej (na bazie rozpuszczalnikow innych niz woda) powoduja zanikanie styropku, ale Dysperbit jako srodek na bazie wody nie jest szkodliwy dla styropianu. Co do ocieplenia tarasu (wylewanego na gruncie) to jako izolacje przeciwwilgociowa dalbym dwie warstwy folii budowlanej a plyte tarasu od sciany budynku oddzielilbym np 4 cm wartswa samego styropku. Nie wiem czy pod plyte tarasu takze kladzie sie styropek. Tarasu nie smarowalbym zadnymi srodkami przeciwwilogociowymi. Choc co do tarasu to nie mam zbyt wiele doswiadczen. Moze sa inne sposoby.
Pozdrowienia

aishan
23-09-2004, 08:54
U mnie jest tak : ściana fundamentowa [lany beton zbrojony] posmarowana dysperbitem [oczywiście wcześniej zagruntowana rozcieńczonym dysperbitem], na to papa termozgrzewalna. Do papy przyklejony styropian FS 20 [8cm] za pomocą preparatu Deitermanna [też izolującego] i na to dana folia kubełkowa.
Aishan

inż. Mamoń
23-09-2004, 09:59
Dysperbit rzeczywiście nie gryzie styropianiu bo jest wodorozcieńczalny. Ja na ścianę fundamentową dam dysperbit rozcieńczony jako grunt, potem 1 x normalnie. Na to styropian przyklejony (bez kołków), siatka zatapiana w kleju i dysperbit na wierzch. Ścianę zaizoluję dysperbitem także od wnętrza fundamentu.

Jankes
23-09-2004, 10:45
Co do kolkow, to wedle mojego inspektora nadzoru powinny byc na scianie fundamentowej, bo nawet obsypka ma tendencje do przesuwania sie przy przemarzaniu. Przyznaje, ze nie dopilnowalem wykonawcy a i pierwsza zime to ocieplenie przezylo bez klopotu, wiec moze jednak nie jest tak zle.
Pozdrawiam

maksiu
23-09-2004, 11:37
W zasadzie Jankes napisal wszystko co trzeba, styropian, siatka i klej a dopiero jak wyschnie, to na to izolacje przeciwwilgociową... odpowiedz na twoje pytanie brzmi: tak, ocieplamy

Wakmen
23-09-2004, 11:56
Przy gruntach dobrze przepuszczalnych (takie jak ja mama - piaski i żwir) nie trzeba stosować ciężkich izolacji przeciwwilgociowych a tylko lekkie: 2x dysperbit, styropian bez kołkowania, siatka zatopiona w kleju, 2X dysperbit. Fundamenty od środka też zabezpieczyłem przeciwko kwasom humusowym 2x środkiem z serii BR tylko z tym ostrożnie i z dala od styropianu.