PDA

Zobacz pełną wersję : Pomieszczenie referencyjne - a może garderoba?



pawel_l
23-09-2004, 07:54
Niestety nie mam pogodówki (której jestem zwolennikiem) i myślę nad pomieszczeniem referencyjnym dla czujnika. Zastanawiam się nad garderobą- bez okien, grzejnika. Powinna doskonale uśredniać temperaturę w budynku. Zawory przy grzejniku doregulują w poszczególnych pomieszczeniach. Z drugiej strony będzie duża bezwładność. I nie wiem.

rafał ...
23-09-2004, 08:28
raczej nie dobry pomysł, taka lokalizacja powodować będzie pracę układu grzewczego zgodnie z parametrami w małym nie używanym pomieszczeniu, które w żaden sposób nie jest reprezentatywne dla całego domu

zgodnie z zaleceniami większości producentów sterowników i termostatów powinno się je lokalizować w dużych pomieszczeniach które są najczęściej używane ( salon ? ) sterownik powinien być ok 1,5 m nad podłogą w miejscu nie narażonym na przeciągi, nasłonecznienie, nagrzanie od kominka, oświetlenia itp. ale jednocześnie nie powinno się go ukrywać we wnękach, za drzwiami itp.

tom soyer
23-09-2004, 08:50
rafal ma racje :)

art63
23-09-2004, 08:58
Też myślę że w salonie, ale co będzie jeśli zapalę w kominku który nie ma
rozprowadzenia ciepła do innych pomieszczeń ( będę palił sporadycznie).

Gdy w salonie będzie ciepło - piec się wyłączy a do sypialni będę musiał iść w kożuchu. :(

pawel_l
23-09-2004, 08:59
Zgadzam się tylko, że:
- w salonie będzie kominek
- w kilku innych pomieszczeniach będzie rozprowadzenie z kominka
- pozostaje sypialnia i pokój małego dziecka- czyli też nie bardzo.

?????

tom soyer
23-09-2004, 10:02
to chyba nie pozostaje nic innego jak hall - tam jest najzimniej i najwieksza cyrkulacja powietrza.

albo zmiana regulatora :(

mironmk
23-09-2004, 12:43
a zdrugiej strony i w garderobie przydaje się kaloryferek (moja jest pod skosem dachu, i gdy stoja z gołą . . . to czasami brrr.....
Pomijając inne kwestie (wilgoć etc).

Dave
23-09-2004, 13:03
Ja dalem w pkoju sasiadujacym z salonem, w ktorym mam kominek bez rozprowadzenia. Garderoba to zly pomysl, zwlaszcza jak nie ma w niej grzejnika. U mnie w pokoju referencyjnym lezacym przy najzimniejszej scianie (od polnocy) regulator zachowuje sie bardzo dobrze.

D.

pawel_l
23-09-2004, 13:08
Ja też mam taki pokój obok salonu (gościnny) ale chcę tam zrobić rozprowadzenie z kominka. Myslałem o sypialni (góra) jeśli przydławię grzejniki to jeśli np. w sypialni bedzie 19st to w innych pomieszczeniach uzyskam wyzszą temperaturę.

Dave
23-09-2004, 13:13
W pomieszczeniu referencyjnym grzejnik musi byc otwarty na max i nie mozna go dlawic. Najlepiej wyrzucic glowice albo ja zablokowac na max grzania. Dlatego lepiej zeby pomieszczenie referencyjne nie bylo zbyt zimne (latwiej w innych pokojach wtedy przykrecac grzejniki zeby one byly zimniejsze).

D.

trach
23-09-2004, 13:25
Sęk w tym, że musisz znaleźć jakieś miejsce które jest:
a). reprezentatywne dla całego domu, ale zarazem:
b). nie reagujące na lokalne odchylenia od mikroklimatu.

To znaczy, tak na zdrowy rozum:

ad a). Jeśli zamkniesz czujnik w garderobie a np. po przypaleniu kartofli zrobisz intensywne wietrzenie kuchni, jadalni i pokoju dziennego, to po jak długim czasie czujnik w garderobie zauważy, że w domu się oziębiło i zacznie dogrzewać? Po godzinie? Sam rozumiesz o co chodzi.

ad b). Z drugiej strony na pewno nie możesz go powiesić na ścianie nagrzewanej przez biegnącą w niej rurę c.o. / c.w.u. albo opromienianej przez palenisko pieca, ani też na wylocie wentylacji nawiewnej ''zetki'' (ani wywiewnej, bo i z niej może czasem dmuchać) ani pod uchylanym często oknem czy też w wilgotnej i zimniejszej od reszty domu suszarni. Znów nie trzeba tłumaczyć, dlaczego. Ale to nie znaczy że w ogóle nie może wisieć w pokoju dziennym czy hallu do którego przylega kominek.

Myślę że pewnego dnia, kiedy akurat będzie w domku temperatura ''w sam raz'', to wtedy jak sobie obejdziesz wszystko dookoła ze dwa razy, to znajdziesz intuicyjnie takie miejsce, które będzie miarodajne i takie, że chciałbyś, żeby w caym domu było zawsze mniej więcej tak jak teraz w tym miejscu. I tam możesz taki czujnik umieścić.

Pozdrawiam - Andrzej

pawel_l
23-09-2004, 13:44
W pomieszczeniu referencyjnym grzejnik musi byc otwarty na max i nie mozna go dlawic. Najlepiej wyrzucic glowice albo ja zablokowac na max grzania. Dlatego lepiej zeby pomieszczenie referencyjne nie bylo zbyt zimne (latwiej w innych pokojach wtedy przykrecac grzejniki zeby one byly zimniejsze).

D.
No własnie chyba niekoniecznie (chociaż tak piszą). Z tego wynikałoby że musi to być pomieszczenie w którym ma być najcieplej. Wystarczy żeby to było pomieszczenie w miarę reprezentatywne. Jeśli w nim przydławimy grzejnik (ale bez zaworu termostatycznego) to po prostu w innych pomieszczeniach będzie mogło być cieplej. Ale to doregulują już zawory.

art63
23-09-2004, 13:45
Słyszałem że są czujniki na radio , wtedy w razie takich dziwnych sytuacji
będzie można przenieść czujnik do innego pokoju.

Ale czy są takie i ile kosztują ? , niewiem