PDA

Zobacz pełną wersję : Ile czasu mog? le?e? fundamenty?



Whisper
23-09-2004, 11:32
No właśnie. Ile czasu mogą "leżeć odłogiem" fundamenty? Na pewno mogą przezimować. A czy mogą leżeć rok? A dwa? Niby chciałoby się zacząć budowę, ale ciemne chmury pojawiają się w obszarze finansów :( Niby staram się myśleć pozytywnie, ale... Czy więc warto zrobić teraz fundamenty nie mając pewności, że w przyszłym roku pociągnę dalej?

Pozdrawiam,

inż. Mamoń
23-09-2004, 12:02
Myślę, że fundamenty mogą stać kilka lat i nie powinno to być problemem. Jednak powinny być zasypane, aby nie przemarzał grunt POD nimi. Natomiast zecydowanie i absolutnie nie może stać sam wykop.

budek
23-09-2004, 12:58
Inżynierze pytanie było o leżące a nie stojące fundamenty :wink: . Ja tam bym sobie poleżał nawet odkryty ale nie sam 8) .

trach
23-09-2004, 15:21
A tak na serio, to fundament w sensie samej ławy w wykopie to nie powinien nawet jednej zimy stać (ani leżeć :wink: ).

Na zimę trzeba by go przysypać niestety a przed rozpoczęciem prac odkopać, bo inaczej 1). grunt pod nim rozmaka (niezależnie od poziomu wody gruntowej deszczówka spływa do dołka a nie odwrotnie) a zimą przemarza, 2). odpręża się stojąc długo pod zmniejszonym obciążeniem nawet jeśli nie jest wysadzinowy.

Skutek będzie taki, że fundament po rozpoczęciu dociążania (nadbudowywania) zacznie osiadać znacznie mocniej niż gdyby nie stał (leżał :wink: ) odłogiem niezasypany.

A nawet jeśli go wylałeś razem ze ścianą fundamentową albo tę ścianę wymurowałeś (czyli masz go już do poziomu gruntu lub trochę wyżej), to dobrze go przykryć byle jaką folią a na nią sypnąć trochę piasku żeby nie odfrunęła. Wtedy może sobie zimować.

Andrzej

efilo
10-04-2006, 10:22
Nie szkoda władować kasy w coś co nie będzie przynosić żadnych pożytków oprócz złudnej świadomości że już się budujesz?

Może lepiej odłożyć kasę na lokatę i zabrać się za budowę jak już czarne chmury przeminą...

Fundamenty nie zniszczeją a odsetki możesz wydać na poprawienie humoru :)

Pan Roman
10-04-2006, 10:45
Patrzę: Whisper...
Myślę: znowu..?!
a to poprostu grzebiuszka, czy też krecik...

selimm
10-04-2006, 10:51
to tylko stary kotlet odgrzewany :wink:

MarcinU
10-04-2006, 11:28
No też mnie powaliło - już myślałem że kolejny dom ... :roll:

selimm
10-04-2006, 11:37
i Luśka wolna ... 8)

CHAMPION
14-04-2013, 16:39
Mam pytanie chce zaczac budowe domu etapami brak kasy czy jak wybuduje chudziak czy moze on stac przez kilka lat