PDA

Zobacz pełną wersję : Ogrzewanie ścienne



Robez
23-09-2004, 12:43
Interesują mnie opinie na temat ogrzewania ściennego.

gosciu01
23-09-2004, 16:04
jeśli możesz założyć podłogowe, to zapomnij o ściennym.
ścienne jest tak właściwie uzupełnieniem podłogowego, lub zakłada się go tam gdzie nie można założyć podłogowego.

Jest droższe, brak możliwości ustawiania mebli, nic nie powiesisz na ścianach, trudności z prowadzeniem instalacji elektrycznych itp.

Zalety : dobry rozkład temperatury, brak widocznych grzejników, i inne cechy podłogówki.

Cz.

jeżyk
23-09-2004, 16:21
Sciany oddaja cieplo prawie w całości przez promieniowanie nie ma więc unoszenia kurzu, temp. może być na poziomie 17,18C a komfort cieplny jest zachowany (można zaoszczędzic troszke kasy, bo 1C mniej to ok.4% mniejsze straty ciepła) Przy wodnym temp. wody ma ok.30do35C. Może byc powietrzne tzw. hipokaustyczne lub wodne -cieplowodowe. tyle z teorii. Ja bym nie założył :lol:

niezły
23-09-2004, 19:17
Właśnie mi takowe zatynkowali Fotki wkrótce a odczucia w sezonie na pewno się podzielę uwagami

wodzio
13-01-2005, 14:47
jestem ciekawy jak sie spisuje to ogrzewanie ścienne, moze juz coś wiadomo?

niezły
16-01-2005, 19:38
Działa
W moim domku są trzy kondygnacje i każda ogrzewana na jednej mam same grzejniki na środkowej podłogówki a na dole jedno i drugie Ogrzewanie ścienne mam tylko na klatce schodowej jako alternatywa dla grzejnika (miejsce) są (2) one wpięte w rozdzielacze od grzejników i pracują na takich właśnie parametrach Jeszcze nie mieszkam więc trudno powiedzieć o jakichś konkretnych odczuciach Ściana jest wyraźnie ciepła
Jest to doskonałe uzupełnienie

Martka
16-01-2005, 19:46
Mozecie podac orientacyjna cenę wykonania ogrzewania sciennego?
Ile jest drosze od podłogówki?
W przypadku wodnego - nie musi być na całej powierxzchni sciany tak jak podłogówka musi być na całej powierzchni podłogi - niepowinno to być taniej?

katerhasser
17-01-2005, 13:38
podciągam temat grzania przez ściany.
czy już są wśród nas szczęśliwi beneficjenci tego typu ogrzewania domu?
Jeśli są jacyś nieszczęśliwi (z wyboru tego systemu), to też z zaciekawieniem przeczytam dlaczego.
Proszę o wrażenia dot. cen, instalacji, użytkowania i wogóle jak najwięcej informacji od tych co już wdepnęli w temat. :D

wjarekw
17-01-2005, 14:12
Pierwszy raz słyszę o położeniu ogrzewania na ścianie. Chyba tylko jako wspomagające. Ciekawe jakie są koszty ściennego, a jakie podłogowego ogrzewania.
Wiadomo, że ciepło unosi się ku górze (komwekcja) więc wydaje mi się, że przy ściennym ogrzewaniu będzie różnice temperatur w jednym pokoju. To ogrzewanie będzie zainstalowane raczej w ściance działowej, ponieważ poprzez przenikalność cieplną instalując w zewnętrznej ścianie stracimy energię.
Inne spostrzeżenie jest takie, że w pokoju najzimniej jest przy oknach, więc tam powinno być również ogrzewanie.
Najbardziej efektywne jest moim zdaniem ogrzewanie podłogowe, ale jeśli jest ktoś uczulony na kurz, to raczej nie polecam, bo zawirowania kurzy są znacznie większe poprzez unoszenie.

Thjazi
17-01-2005, 15:29
Tu sie Jarku mylisz bo dobrze zrobiona instralacja ogrzewania podłogowego czy tez ściennego nie ogrzewa wnętrza przez konwekcje a poprzez promieniowanie. Z tego tez powodu ogrzewanie scienne umieszcza sie na ścianach na[przeciw których nie ma okien bo w wiekszości przypadków okna nie stanowia dla promieniowanie IR żadnej bariery i takie usytuowanie promienników powodowałoby niepotrzebne straty energii.

katerhasser
17-01-2005, 15:45
wjarekw,
jak możesz nie polecać czegoś, o czym pierwszy raz słyszysz?
a słyszałeś o domach pasywnych, akumulacji ciepła w ścianach, ocieplaniu ścian zewnętrznych czy choćby o szczelnych oknach?...
"... zawirowania kurzy są znacznie większe poprzez unoszenie". :lol:
moim zdaniem najwieksze zawirowania kurzy następuje w wyniku gwałtownego zamiatania miotłą przy pomocy ruchów zamachowo-wibrujących.
Ja pytam tych odważych, którzy już zaryzykowali i przetestowali system umieszczenia przewodów grzewczych pod tynkiem na ścianach, właśnie zewnętrznych, oczywiście ocieplonych. Co do idei tego typu ogrzewania, to na zdrowy rozum wydaje się ono być najbardziej naturalne i komfortowe dla organizmu. Szkopuł w tym, ile to kosztuje i czy aby pewne niedogodności (np. nietykalność uzbrojonej sciany tzn. niemożnośc wiercenia i inne) nie niwelują/przekreślaja pozytywnych aspektów.

Thjazi
18-01-2005, 07:39
z tym wierceniem to też nie jest tak do końca prawda. można wiercić ale trzeba uważać aby nie trafić na rurkę. jezeli ogrzewanie jest wykonane z jakiegos metalu to sa ptrzyrzady które pomagaja takowe zlokalizowac pod tynkiem. jeżeli instalacxja jest z plastiku to do ich wykrywania stosuje sie błony ciepłoczułe, które po przyłożeniu do ogrzewanej ściany pokazuja przebiuegrurek.
No ale ja jestem teoretykiem, w moim domu będzie tak mało przeszkleń że prawdopodobnie nie będę potrzebował takiego ogrzewania (no chyba że w łazience).

katerhasser
24-01-2005, 10:31
będę podciągał temat do skutku (aż się wreszcie wypowie ktoś z "ciepłymi ścianami"). Tymczasem, spytam Was, szczególnie zwolenników podłogówek, czy nigdy nie zaintrygowała Was idea ciepłych ścian? czy też nie obiło wam się to nigdy o uszy?
Sam jestem z natury konserwatywny i ostrożnie podchodzę do nowinek - wolę być jak elegancki mężczyzna z modą - 2 kroki za nią. Tylko ciepłowody w ścianie to żadna chyba rewolucja techniczna ale bardziej obyczajowa. czy dopiero nasze dzieci wejdą w temat tak jak u nas weszło się w podłogówki 20 lat po Zachodzie?

Martka
24-01-2005, 11:19
Też niecierpliwie czekam na taką wypowiedź. Przede wszystkim o kosztach.

havo
24-01-2005, 12:36
W ostatnim numerze ladnego domu byla zapowiedz artykulu o ogrzewaniu sciennym i podajze sufitowym, jakos tak. Takze nalezy kupic marcowy numer. Wydaje misie ze ogrzewanie scienne jest w polsce tak nietypowym rozwiazaniem ze ciezko bedzie o opinie uzytkownikow, bo ich nie ma lub jest bardzo niewielu.
Sam jestem bardzo ciekaw jak to sie sprawuje.

pzdr

1950
24-01-2005, 14:26
jest droższe od podłogówki, ale nie za bardzo, zależy to od zastosowanych materiałów i przyjętych rozwiazań. można je zrobić z miedzi bezpośrednio na budowie lub stosując półfabrykaty (registry) można także zrobić z alupexu podobnie jak z miedzi albo na budowie albo registry, można wreszczie zrobić z PE z tym że w tym wypadku potrzebny jest albo wymiennik, albo całość z materiałów antykorozyjnych. lub zastosowanie odpowiedniego inhibitora korozji, (PE nie posiada bariery antydyfuzyjnej tak jak PEX i dlatego przepuszcza tlen do instalacji), jeżeli chdzi o stosowanie tego typu ogrzewania to ma poza ceną prawie same zalety: równomierny rozkład temperatur, ze względu na wyższe temperatury pracy zajmuje mniejszą powierzchnię, może być stosowany na przegrodach posiadających mniejszy współczynnik przenikania ciepła niż przy podłogówce a to oznacza, że może być stosowany w budynkach starszych które są modernizowane, nie zajmuje miejsca grubość tynku od 1-3 cm w zależności od zastosowanych materiałów, przy zastosowaniu na ścianach wilgotnych powoduje ich osuszenie i likwidację grzyba jeżeli jest, latem w zależności od systemu może być stosowany jako instalacja chłodząca. i funkcjonuje bardzo dobrze, sprawdzone. robiłem coś takiego.