PDA

Zobacz pełną wersję : Z czego budowac - czyli pytania laika



Olena
23-09-2004, 12:46
Przepraszam jesli sie bardzo powtorze - nie mam zbyt wiele czasu na przegladanie forum :(( Moze ewentualnie mnie odeslecie do jakichs watkow?

Mam dwa w tej chwili najbardziej nurtujace mnie pytania:

1. W projekcie mam Ytong 36,5 a zastanawiamy sie nad porothermem (44 lub 50) Czy moglibyscie mi cos doradzic? Odradzic? Moze jakies inne sprawdzone materialy?

2. Czy ma sens wylewanie fundamentow jeszcze w tym roku? Chcielibysmy sie jak najszybciej pobudowac...

Dziekuje za odpowiedzi
Olena

mironmk
23-09-2004, 16:44
ja dobrze radzę - lepiej usuń post, bo zaraz zleci się cała ferajna z życzliwą radą "wrzuć opcję SZUKAJ" lub "było już na Forum".
Pozdrawiam.

Sergey
23-09-2004, 17:01
1. W projekcie mam Ytong 36,5 a zastanawiamy sie nad porothermem (44 lub 50) Czy moglibyscie mi cos doradzic? Odradzic? Moze jakies inne sprawdzone materialy?

Szczerze odradzam. Jednowarstwowa ściana godna uwagi i wysiłku to Fortis(coś tam). 36 cm, 0.19, 100 zł/m2.

Najlepiej(moim zdaniem) dwuwarstwowa (silikat czy beton komórkowy-600 czy ceramika) + styropian. Ciepło, tanio i cicho.

Nieco drożej wyjdzie Ci trzywarstwowa, ale taka ściana ma swoje zalety.

Michał_B.
23-09-2004, 17:56
Bloczków Fortis nie polecam ich jakość jest tak samo wątpliwa jak jakość Porotermu. Poza tym murując Fortisa na zwykłą zaprawe będą mostki termiczne na łączeniach.

WITEK P.
23-09-2004, 18:09
to zależy ile chcesz wydać na początek, moim zdaniem wszystkie materiały są jakościowo podobne natomiast cena materiału na cały budynek wyjdzie Ci różna ...

majo
24-09-2004, 08:29
1. W projekcie mam Ytong 36,5 a zastanawiamy sie nad porothermem (44 lub 50) Czy moglibyscie mi cos doradzic? Odradzic? Moze jakies inne sprawdzone materialy?

Szczerze odradzam. Jednowarstwowa ściana godna uwagi i wysiłku to Fortis(coś tam). 36 cm, 0.19, 100 zł/m2.

Najlepiej(moim zdaniem) dwuwarstwowa (silikat czy beton komórkowy-600 czy ceramika) + styropian. Ciepło, tanio i cicho.

Nieco drożej wyjdzie Ci trzywarstwowa, ale taka ściana ma swoje zalety.

a jakie zalety ma trzywarstwowa nat Ytongiem 36,5 ?
pomysl o kosztach wykonania, tynkach wewnetrznych, wykonaniu instalacji wszelkiego rodzaju ...

polanka
24-09-2004, 08:43
1. Mamy dom z bk-600 +styropian i jest strasznie akustyczny -jeśli cisza w domu jest dla ciebie ważna -odradzam.
2. Myśmy lali ławę pod koniec września zeszłego roku, budowali fundament w listopadzie, ściany w lutym, a od dwóch tygodni już mieszkamy w naszym parterowym maleństwie.
Życzę powodzenia!!!

Cypek
24-09-2004, 08:51
Fundamenty jak najbardziej, najlepiej żebyś zdążył zasypać piaskiem to się ładnie ułozy.
materiał (kazda sójka swój ogonek chwali ale ja jestem naprawde zadowolony) to jak masz ciut wiecej kaski wal 3 warstwy (PH25 + 8 wełna + 2 pustka + 12 PH - tak ja zrobiłem)

Sergey
24-09-2004, 08:58
a jakie zalety ma trzywarstwowa nat Ytongiem 36,5 ?
Cieplejsza. Mocniejsza. Ma o niebo lepsze parametry akustyczne.


pomysl o kosztach wykonania, tynkach wewnetrznych, wykonaniu instalacji wszelkiego rodzaju ...
O ile dobrze pamiętam, ceny 3W i 1W porównywalne.

majo
24-09-2004, 09:00
a jakie zalety ma trzywarstwowa nat Ytongiem 36,5 ?
Cieplejsza. Mocniejsza. Ma o niebo lepsze parametry akustyczne.


pomysl o kosztach wykonania, tynkach wewnetrznych, wykonaniu instalacji wszelkiego rodzaju ...
O ile dobrze pamiętam, ceny 3W i 1W porównywalne.

mowisz z doświadczenia czy na podstawie zaslyszanych opinii ?

Sergey
24-09-2004, 09:05
Bloczków Fortis nie polecam ich jakość jest tak samo wątpliwa jak jakość Porotermu.
Są jakieś dane na ten temat?


Poza tym murując Fortisa na zwykłą zaprawe będą mostki termiczne na łączeniach.
I to dopiero jest głupota. Aczkołwiek... Widziałem ścianę z Ytonga 400/36 na zwykłej zaprawie.

Sergey
24-09-2004, 09:08
mowisz z doświadczenia czy na podstawie zaslyszanych opinii ?
Tak się stało że Ja potrafię liczyć. Do tego liczyć szybko i sprawnie.

majo
24-09-2004, 09:14
mowisz z doświadczenia czy na podstawie zaslyszanych opinii ?
Tak się stało że Ja potrafię liczyć. Do tego liczyć szybko i sprawnie.

a co wyliczyles ? spojrzales na wspolczynniki przenika nia ciepla materialow czy tez przeliczyles straty ciepla budynku w kilku roznych modelach scian ?
uwzgledniles przegrody, warunki klimatyczne, usytuowanie ?
jak kalkulujesz robocizne ?

Sergey
24-09-2004, 09:40
a co wyliczyles ?
To, kolego, nie Ja liczyłem lecz mój arcywróg Dave.


spojrzales na wspolczynniki przenika nia ciepla materialow czy tez przeliczyles straty ciepla budynku w kilku roznych modelach scian ?

Ytong nie uratują żadne modely ścian. Jest do bani.


uwzgledniles przegrody, warunki klimatyczne, usytuowanie ?
Odbiło Ci? Po co Ci to? Jak warunki klimatyczne(na terenie Polski) mogą zmienić marne parametry Ytong-a BK-400?


jak kalkulujesz robocizne ?
Na podstawie
a) raportów na forumie.
b) kolega prowadzi firmę budowlana.
c) bartycka.
Się oryjentuje, możesz być pewien.

majo
24-09-2004, 09:57
i wyszlo ze Ytong i dom zbudowany z niego to szajs ?

slaw
24-09-2004, 10:19
1. W projekcie mam Ytong 36,5 a zastanawiamy sie nad porothermem (44 lub 50)

Zwiększenie grubości ściany niesie za sobą pewne konsekwencje - to powinien przemyśleć architekt. Np. czasem trzbea wydłużyć krokwie, żeby dach odpowiednio daleko wystawał poza ścianę, wydłużenie krokwi może spowodować konieczność podniesienia połaci dachu, wydłużenia komina, przesunięcia okien dachowych, czasami warto wtedy powiększyć okna na parterze, bo będą dawać mniej światła osadzone w grubej ścianie itp. Jeżeli budynek nie jest na planie prostokąta to trzeba też czasem poprzesuwać otwory (okna, drzwi, bramę garażową), bo inaczej stracą symetrię.

Ja też miałem w projekcie Ytong 36,5 i chciałem zmienić na na ścianę 3W o grubości rzędu 52cm, ale zakres zmian był na tyle duży, że zostałem przy ścianie 2W - z U220 (25cm) + 12-14cm ocieplenia - żeby jednak zachować grubość ściany zbliżoną do 37cm.

M@riusz_Radom
24-09-2004, 10:25
Z czego budować ? Hmm, zaiste arcyciekawe pytanie..

Przeciez z samej pensji, w Polskich realiach, się nie da ;)

A jakiego materiału uzyć do budowy ? O tym już chyba było wiele razy.
I nigdzie nie znajdziesz zestawienia matteriałów budowlanych ustawionych od najlepszego do najgorszego.
Po prostu każde rozwiązanie ma swoich zwollenników którzy będą go zawzięcie bronić i atakowac inne...

inż. Mamoń
24-09-2004, 10:40
... zostałem przy ścianie 2W - z U220 (25cm) + 12-14cm ocieplenia - żeby jednak zachować grubość ściany zbliżoną do 37cm.

Popieram! Niech żyje U220 i styropian 12 cm !!!! :D

AVID
24-09-2004, 10:52
OLENA każdy z nas musiał stanąć przed takim wyborem.Ja sie miotałem chyba ze 4 miesiące postawiłem z PTH 44 na zaprawie ciepłochronnej.Jeśli masz czas żeby patrzeć na ekipę jak kładzie te cegły to przemyśl tą technologię.Dodam jeszcze żę zaprawa ta nie jest tania ale za to nie wydajesz fortuny na styropian siatki i kleje do niego no i oczywiście robocizne która może być integralną częścią kosztów tego etapu(zresztą jak każdego):)Dużo zależy od projektu jaki masz.Zadałem sobie pytanie ostatnio czy budował bym w tej technologi to chyba tak (dodam że jeszcze nie mieszkam).Argument przemawiający to to że nie ma styropianu czyli tzw termosu.Ktoś powie żę można dać wełnę która nazwijmy to oddycha ale to jest opcja dość droga:(Życzę powodzenia w wyborze bo wiem że to nie jest łatwe.
PS.Tylko nie daj sie zwariować bo i tak każdy Ci będzie mówił co innego:):):)

Sergey
24-09-2004, 11:00
i wyszlo ze Ytong i dom zbudowany z niego to szajs ?
Zgadnij.

piplape
24-09-2004, 11:03
... zostałem przy ścianie 2W - z U220 (25cm) + 12-14cm ocieplenia - żeby jednak zachować grubość ściany zbliżoną do 37cm.

Popieram! Niech żyje U220 i styropian 12 cm !!!! :D

W pełni popieram. Solidnie ciepło i niedrogo. Wypalona glina (tylko bez trocin !) to najlepszy materiał na dom :wink:
Pozdrawiam

Sergey
24-09-2004, 11:03
Argument przemawiający to to że nie ma styropianu czyli tzw termosu.
To żaden argument: "ściany nie oddychają!"(c) ITB

majo
24-09-2004, 11:23
i wyszlo ze Ytong i dom zbudowany z niego to szajs ?
Zgadnij.

podejrzewam ze dla osoby ktorej jedyne doswiadczenie to opinia kolegi ktory ma firme budowlana i opiera sie na wyliczeniach swojego wroga to pewnie szajs

dla mnie nie a Ytong to moj swiadomy wybor - tyle ze wyboru dokonalem na podstawie innych kryteriow niz te ktorymi Ty sie kierujesz (choc pewnie nie licze tak szybko i sprawnie) a takich wyborow w czasie budowy i wykonczenia bylo wiele

dla mnie na forum jest jedynie kilka osob ktorych opiniami moglbym sie kierowac - np. Bio, Zbych,kominiarz,Forest Natura .... poniewaz ich wypowiedzi opieraja sie na kilku(wielo)letniej praktyce ... natomiast Twoje nie sa poparte zadna logiczna argumentacja - soory nie chce Cie obrazic

ps. mam obok takiego Boba Budowniczego ktory narozniki budynku wyznacza ekierka jaka moj syn nosi do szkoły... niby to kąt prosty ale..

Sergey
24-09-2004, 11:39
podejrzewam ze dla osoby ktorej jedyne doswiadczenie to opinia kolegi ktory ma firme budowlana i opiera sie na wyliczeniach swojego wroga to pewnie szajs
Czyżby? Ja nie mam żadnego doświadczenia z narkotykami, a jednak wiem że to paskudztwo. A z Ytong 1W mam jednak doświadczenie.


dla mnie nie a Ytong to moj swiadomy wybor

Akurat! Powiedz coś o tej swojej świadomości.


- tyle ze wyboru dokonalem na podstawie innych kryteriow niz te ktorymi Ty sie kierujesz
Wiem! Wiem! Na podstawie materiałów reklamowych Ytong-a!


(choc pewnie nie licze tak szybko i sprawnie)
Nie szkodzi. Ja mogę Ci pomóc.


poniewaz ich wypowiedzi opieraja sie na kilku(wielo)letniej praktyce
Praktyka - to żaden argument. Ty jest niejaki "andziu-coś", pięć lat - studia budowlane, siedem lat - mieszkaniówka. Myślisz, że to przeszkadza mu opowiadać głupoty w trybie non-stop?


... natomiast Twoje nie sa poparte zadna logiczna argumentacja -
Argumentacji było pod dostatkiem.


soory nie chce Cie obrazic
He-he, Ja nigdy się nie obrażam.

majo
24-09-2004, 11:49
ok wystarczy bo to pewnie nie pomoze Olenie..

Maluszek
24-09-2004, 11:54
A z Ytong 1W mam jednak doświadczenie.

Tak z czystej ciekawości - Sergey jakie masz doświadczenie ze ścianą z Ytonga 1W?

Sergey
24-09-2004, 11:55
ok wystarczy bo to pewnie nie pomoze Olenie..
Pomoże to, że 2W ściana
1. Tańsza od 1W
2. Cieplejsza.
3. Nie taka głośna.

Sergey
24-09-2004, 12:03
Tak z czystej ciekawości - Sergey jakie masz doświadczenie ze ścianą z Ytonga 1W?
1. Widziałem wyniki budowy. Mały dom w gminie chyba? Gora Kalwaria, wybudwany przez nie bardzo fachową ekipę.
2. Spędziłem kilka godzin w rozmowach z specjalistami Ytong-a.
3. Mam aprobaty Ytong-a.

majo
24-09-2004, 12:05
Praktyka - to żaden argument. Ty jest niejaki "andziu-coś", pięć lat - studia budowlane, siedem lat - mieszkaniówka. Myślisz, że to przeszkadza mu opowiadać głupoty w trybie non-stop?

:) po raz ostani w naszej dyskusji

co jest argumentem jezeli nie praktyka i nie wyksztalcenie (nie wiem jak w Twoich oczach wygladaloby wyksztalcenie poparte praktyka)
nie masz ani jednego ani drugiego ... wiec co ? dar od Boga ??

ps.
palilem kiedys trawe i tez wiem ze narkotyki to szajs.. i moja opinia opiera sie zarowno na praktyce jak i opinii innych

Sergey
24-09-2004, 12:25
:) po raz ostani w naszej dyskusji
co jest argumentem jezeli nie praktyka
Jest praktyka. Ale jest "praktyka". Widziałem takich praktyków. Szczególnie ich dużo na placówkach budowlanych i w warsztatach samochodowych.


i nie wyksztalcenie (nie wiem jak w Twoich oczach wygladaloby wyksztalcenie poparte praktyka)
Jest wyksztalcenie. Ale jest "wyksztalcenie".
Akurat, kiedy taki "wykształcony" twierdzi, że wełna mineralna - to sama matka-natura.


nie masz ani jednego ani drugiego ...
Zbyt pochopne stwierdzenie.


wiec co ? dar od Boga ??
Ha.


palilem kiedys trawe i tez wiem ze narkotyki to szajs.. i moja opinia opiera sie zarowno na praktyce jak i opinii innych
To żaden argument na to, że kokaina szkodzi zdrowiu. "Nie masz ani praktyki, a ni odpowiedniego wykształcenia. Wiec, co? Dar od Boga??”

Maluszek
24-09-2004, 12:26
Tak z czystej ciekawości - Sergey jakie masz doświadczenie ze ścianą z Ytonga 1W?
1. Widziałem wyniki budowy. Mały dom w gminie chyba? Gora Kalwaria, wybudwany przez nie bardzo fachową ekipę.
2. Spędziłem kilka godzin w rozmowach z specjalistami Ytong-a.
3. Mam aprobaty Ytong-a.

Sergey - każdy dom można źle wybudować jak buduje go partacz. Niezależnie czy to będzie ściana 1W, 2W czy 3W.

Ale jakby nie patrzeć na te Twoje przykłady nie patrzeć to praktycznie nie masz żadnego doświadczenia jeżeli chodzi o ścianę 1W

Sergey
24-09-2004, 12:33
Sergey - każdy dom można źle wybudować jak buduje go partacz. Niezależnie czy to będzie ściana 1W, 2W czy 3W.
Oczywiście.


Ale jakby nate Twoje przykłady nie patrzeć to praktycznie nie masz żadnego doświadczenia jeżeli chodzi o ścianę 1W
Czyżby?
1. Dom z Ytonga: 1W Ytonga jest trudna do budowy. Przemarza w jednym miejscu z niewiadomych powodów. Potrzebuje bardzo dziwnego podejścia do montażu okien.
2. Rozmowy: Ja otrzymałem informację z pierwszej ręki. Czyżby Ty wiedziała o ścianie 1W z Ytonga więcej niż specjalista z Ytong. Wątpię.
3. Aprobaty: To oficjalne wyniki laboratoryjnych badań. Nikt lepiej nie zbada właściwości materiału niż ITB. Ja miałem możliwość obejrzeć wyniki tej pracy.

majo
24-09-2004, 12:40
Sergey - każdy dom można źle wybudować jak buduje go partacz. Niezależnie czy to będzie ściana 1W, 2W czy 3W.
Oczywiście.


Ale jakby nate Twoje przykłady nie patrzeć to praktycznie nie masz żadnego doświadczenia jeżeli chodzi o ścianę 1W
Czyżby?
1. Dom z Ytonga: 1W Ytonga jest trudna do budowy. Przemarza w jednym miejscu z niewiadomych powodów. Potrzebuje bardzo dziwnego podejścia do montażu okien.
2. Rozmowy: Ja otrzymałem informację z pierwszej ręki. Czyżby Ty wiedziała o ścianie 1W z Ytonga więcej niż specjalista z Ytong. Wątpię.
3. Aprobaty: To oficjalne wyniki laboratoryjnych badań. Nikt lepiej nie zbada właściwości materiału niż ITB. Ja miałem możliwość obejrzeć wyniki tej pracy.

ad.1 dom z ytonga jest bajecznie prosty w budowie i nie wiem o co chodzi w dziwnym podejsciu do montazu okien
ad2. i ad3. - pleciesz bzdury

mdzalewscy
24-09-2004, 12:47
czy jest jakimkolwiek powodem do budowy z danego materiału to, iż z doświadczenia majstra, czy elektryka/hydraulika jest najlepszy dany materiał, bo jeden się nie nadzwiga przy budowie a drugiemu łatwiej otwory wiercić ?. Czy naprawde istotną sprawą przy wyborze materiału jest to, iż o tydzień szybciej nam dom postawią, skoro będzie się tam mieszkać 50 lat.

Michał_B.
24-09-2004, 12:49
Sergey może się myle ale chyba twój dom ze ściany 3w ci nie za specjalnie ci wyszedł i teraz tylko krytykujesz a poza tym to z jakiego materiału ktoś robi to jego indiwidualna sprawa, stać mnie na to, to sobie robie dom z Ytonga i nie wytykam ci że 3w jest do dupy.... :lol:

M@riusz_Radom
24-09-2004, 12:52
..... skoro będzie się tam mieszkać 50 lat.

O jaki optymista ;)

Sergey
24-09-2004, 12:54
ad.1 dom z ytonga jest bajecznie prosty w budowie
Aż na tyle bajecznie prosty w budowie, że ściany przemarzają.


i nie wiem o co chodzi w dziwnym podejsciu do montazu okien
Przecież, mowiłeś, że "Ytong - twój świadomy wybór". I nie wiesz? Może to nie był świadomy wybór, lecz zwykłe pranie mózgu?


ad2. i ad3. - pleciesz bzdury
Myślisz, że specjalisty Ytong-a do bani?
A laboratorium ITB kłamię?
Opamiętaj się, człowieku!

Sergey
24-09-2004, 12:57
to z jakiego materiału ktoś robi to jego indiwidualna sprawa,
Tak jest, panie inwestorze!:)


stać mnie na to, to sobie robie dom z Ytonga
Są lepsze metody do wyrzucenia kasy w błoto.


i nie wytykam ci że 3w jest do dupy.... :lol:
Bo nie możesz.

majo
24-09-2004, 12:59
sergey .. Ytong to takie biale bloczki ...

Sergey
24-09-2004, 13:02
sergey .. Ytong to takie biale bloczki ...
Co Ty powiesz! A ja zawsze myślałem że Ytong to taki rodzaj zupy. :D

Michał_B.
24-09-2004, 13:33
[quote=majo]


ad.1 dom z ytonga jest bajecznie prosty w budowie
Aż na tyle bajecznie prosty w budowie, że ściany przemarzają.

Moge wiedzieć skąd wiesz że przemarzają, bo bo sądze że napewno nie z praktyki.

Michał_B.
24-09-2004, 13:35
i nie wytykam ci że 3w jest do dupy.... :lol:
Bo nie możesz.[/quote]

Moge, bo nie ma ściany idealnej chyba że tego nie wiesz.

M@riusz_Radom
24-09-2004, 13:40
Panowie !

przeczytajcie to :

http://www.tkdami.net/~mwalaszczyk/cos/zdanie.jpg


To tak jak w tym zdaniu, nie jestważne czy z tego czy z tego, wazne, żeby się inwestorowi dobrze w nim mieszkało...A dobór materiału do budowy i wykończenia to tylko kwestia gustu i zasobności kieszeni inwestora..

Michał_B.
24-09-2004, 13:51
W pełni się zgadzam

Sergey
24-09-2004, 13:55
Moge
Możesz

wiedzieć skąd wiesz że przemarzają,
Z własnego doświadczenia.

Sergey
24-09-2004, 14:00
i nie wytykam ci że 3w jest do dupy.... :lol:
Bo nie możesz.

Moge, bo nie ma ściany idealnej chyba że tego nie wiesz.
Przyjacielu! Bądź tak łaskawy wytykać nie to, że "ściana 3W nie jest idealna", to wiadomo i bez Ciebie, a to, że "ściama 3W jest do dupy"(c)Twój.

Michał_B.
24-09-2004, 14:21
Chciałe zauważyć że jeszcze nigdy nie wypowiadałem się na temat wad ściany 3w ani 2w ponieważ z nich nie robiłem ani też nie mieszkałem więc nie wypowiadam się bo mówić opierając się na zasłyszanych opiniach jest bezsęsowne :lol:

majo
24-09-2004, 15:25
sergey - przejrzalem Twoje posty na forum i widze ze sciana 1W a szczegolnie sciana z Ytonga jest wg. Ciebie do niczego, kominek to tylko syf i "zrodlo ciepła" dla biedoty

ja mam dom z Ytonga - i tu się zdziwisz 30 cm bez ocieplenia, kominek Jotula (lepsza kasta tych najbiedniejszych), wlasna studnie(nie wiem co sadzisz o wyzszosci wodociagu nad studnia wiercona) nie mam natomiast reku i innych nowoczesnosci ktore zachwalasz i rachunki za prad ~ 200zl/2miesiace(do czerwca mialem taryfe budowlana teraz mam dwie taryfy) i drewno za sezon pazdziernik 2003 - maj 2004 1300 zl

zrobilem wszystko inaczej niz opisuja w Muratorze i wynika z argumentacji na forum - tyle ze za drugim razem robilbym doslownie tak samo

gdybys byl w okolicy Poznania to zapraszam (namiary moge Ci dac na priv)

ps.

a dom zbudowali mi Ukraincy :) i nie znam lepszych i tanszych fachowcow

mww
24-09-2004, 17:01
Majo, a w jakim sensie inaczej? Że ściana nie 2W lub 3W, czy że bez reku czy jak? Ja też niektóre rzeczy robię inaczej ale boję się że mi bokiem wyjdzie i będę sobie pluć w mordę :(

mdzalewscy
24-09-2004, 17:53
..... skoro będzie się tam mieszkać 50 lat.

O jaki optymista ;)

zwróć uwagę na to iż napisałem, że nie ja będe tam mieszkał 50 lat, a że się tam będzie mieszkać przez 50

M@riusz_Radom
24-09-2004, 18:08
zwróć uwagę na to iż napisałem, że nie ja będe tam mieszkał 50 lat, a że się tam będzie mieszkać przez 50


W takim wypadku to stanowczo za MAŁO .

Ja tam będę budował dom na 100 lat ;)

jeżyk
24-09-2004, 18:31
majo poprosze o namiary na Ukrainę. Działkę kupiłem w Mieczewie, może wiesz gdzie to jest ?? Ja tez mam dylemata. Cegła peln 24 -12styr.-12 cegła dziurawka, czy 24 cegły + izolacja itynk cienkowarstwowy. Cegła dlatego bo mam w rodzinie cegielnię.

Olena
28-09-2004, 14:45
Dziekuje za Wasze wypowiedzi :) Z jednej strony - faktycznie - osiolkowi w zloby dano... no, ale moge chyba nad tym z czego budowac myslec cala zime ;) Z drugiej strony - jakos zniechecilam sie do porothermu (czytajac inne watki) a i poszerzanie scian i zwiazane z tym zmiany jakos mnie odstraszaja...

29-09-2004, 08:05
a dom zbudowali mi Ukraincy :) i nie znam lepszych i tanszych fachowcow
A czy możesz powiedzieć skąd ich się bierze? Fundamenty chcę zrobić jeszcze w tym roku z pomocą "naszych", ale resztę będziemy "dziergać" na wiosnę. Już słyszałam o wyjątkowych zaletach budowniczych z Ukrainy, ale nie mam pojęcia w jaki sposób ich znaleźć. Jeśli to nie problem to rzuć mi jakiś namiar :) Buduję w ok. Łodzi. Dzięki. Pozdrawiam :)