PDA

Zobacz pełną wersję : Jętki zewnętrzne a obróbka dekarska



am00
24-09-2004, 08:54
Mam problem, krokwie 8cm są w kleszczach pary jętek po 5cm. I te zewnętrzne jętki wystają poza światło blachodachówki i przeszkadzają w zamontowaniu obróbki blacharskiej. Czy:
1. Zdjąć zewnętrzne jętki i pozostawić tylko od wewnątrz.
2. Obróbkę blacharską wysunąć o te 5-6cm nadbijająć na krokwie listwy dystansowe.
3. inny pomysł?

bajzi
24-09-2004, 09:05
przecież i tak będziesz nabijać na ostatnią krokiew listwę maskująco - upiększającą, nie? a jak jętka będzie nadal wystawać to pomyśl o zmianie widocznych jętek na cieńsze, lub każ tą ostatnią wykonać z takim "wciosem", żeby wystająca część była tej samej grubości co w/w listwa.

maciejon
24-09-2004, 09:09
Mam, a raczej mialem, analogiczny problemik, chociaz dotyczylo to dachówki. Wg projektu dach licowal sie z krokwia. Zdecydowalem sie na wysuniecie lat o 20 cm poza krokiew, stezenie ich "od czola" i polozenie wiatrowej dachowki. Od spodu podbitka.

bajzi
24-09-2004, 09:14
a potem to wszysto można oblać śmietanką, a na czubeczek dać kandyzowaną wisienkę. po co tak kombinować? jak można prościej.

am00
24-09-2004, 09:25
Dzięki Bajzi, ...

am00
24-09-2004, 09:30
[quote=bajzi]przecież i tak będziesz nabijać na ostatnią krokiew listwę maskująco - upiększającą, nie? a jak jętka będzie nadal wystawać to pomyśl o zmianie widocznych jętek na cieńsze, lub każ tą ostatnią wykonać z takim "wciosem", żeby wystająca część była tej samej grubości co w/w listwa.
Moja krokiew jest piękna i nie potrzebuje upiększania, no może ta wisienka.
A tak serio, rolę maskującą pełni koronka z blachy. Pytanie, czy potrzebna mi taka podwójna jętka. A może przełożyć tę zewnętrzną do środka, tj. krokiew+jętka+jętka.

chemik
24-09-2004, 09:39
Witam!

U mnie dekarze od razu zaproponowali aby nie montować tej ostatniej zewnętrznej jętki. Pozostała tylko wewnętrzna bez sprzeciwu kierownika budowy. U nas w okolicy to powszechna metoda wykańczania dachu.

Pozdrawiam!

bajzi
24-09-2004, 09:42
nie jest potrzebna, bo obciążenie na ostatnią krokiew jest w połowie mniejsze niż na pozostałe (w uproszczeniu). ale ładnie wygląda. ja mam tak: wszystkie wewnętrzne krokwie są spięte podwójnie jętkami o wymiarach 20x2.5cm - czyli deskami. ze względu, że to będzie mój sufit i w nim będzie ocieplenie. ale zewnętrzna wyglądałaby karykaturalnie, więc ta jętka, którą widać jest pojedyncza o wymiarach 8x16, tak jak krokiew, nabita od tyłu z zaciosem. na krokwi jest listwa upiększająco- maskująca łaty i kontrłaty i oczywiście dachówka skrajna.