PDA

Zobacz pełną wersję : klinkier na elewację - ale jak?



bolon
24-09-2004, 14:53
Podoba mi się elewacja klinkierowa. Ten wielce pożądany efekt mogę osiągnąć na 2 sposoby:
1 Buduję ścianę 2 warstwową
np. warstwa nośna ok.25cm+izolacjaok.12cm i okładam płytkami klinkierowymi, lub

2 Buduję ścianę 3 warstwową
np. warstwa nośna ok.25cm+izolacjaok.12cm+szczelina + ściana osłonowa z cegły klinkierowej lub licowej.

Wariant pierwszy "na bolka oko" może być tańszy (bo np. węższe fundamenty i płytka tańsza od cegły), drugi chyba lepszy, ale przejrzałem parę tematów i wszyscy straszą kosmicznymi kosztami.

Jeżeli ktoś ma wyrobione zdanie lub doświadczenie mogące pomóc mi w rozwiązaniu powyższego dylematu to będę niezmiernie zobowiązany.

roy
24-09-2004, 15:28
Kończę wariant 2 i rzeczywiście nie jest to tania sprawa ale nie ma tragedii pod pewnymi warunkami.Zaprawa wykonywana na budowie,niedroga cegla elewacyjna i wykonastwo za przystępną cenę.Reasumując jak się policzy ścianę 3W+TYNK niewiele drożej wychodzi elewacja z klinkieru,a jest to rozwiązanie na kupę lat.

aishan
24-09-2004, 16:54
Przy ścianie 2-warstwowej lepiej jako izolacje dać styropian, bo ja daję wełnę i okazało się że nie każdą płytkę da się położyć na elewacji - bo są ciężkie i za wysoko nie wolno ich kłaść. Rozmawiałem na ten temat kilkakrotnie z przedstawicielami Rockwoola i powtarzam ich zdanie [a i mojego kierownika też]. Tak więc u mnie ostatecznie - przy wejściu - cegła połówki na profilach Habe, cokół z płytek klinkierowych, a reszta zwykły tynk.

24-09-2004, 18:27
aishan
ja będę robiła płytki, ale nie słyszałam, że na wełnę lepiej nie kłaść.
Jak myślisz, płytki do wysokości 2,5 metra nadają się na wełnę?Będą dosyć ciężkie, włoski klinkier.
Do autora pytania.
Znajdź najpierw cegły i płytki, które CI sie podobają, dopiero wtedy można porównywać,
Ja np. miałam cegły za ok.180 zł/m2 - holenderskie, zdecydowałam sie na dwuwarstwówkę z płytkami za 100 zł/m2 - włoskimi.
Ale za 100 zł/m2 można mieć przecież tańszy polski klinkier.
Dwuwarstwówka w moim domku będzie dużo tańsza, bo:
Tańsze materiały
Tańsza robocizna
Nie muszę stosować bardzo drogiej zaprawy do murowania i spoinowania
Mam nadzieję, że i efekt będzie lepszy, bo klinkierową elewację łatwo spartolić (widziałam takich wiele - wykwity, brak dylatacji, źle wykonane spoinowanie).

Żeby efekt był identyczny, szukałam płytek, które maja płytki rogowe do wykończeń i płytki parapetowe w serii.Nawet udało mi sie znaleźć serię z płytkami tarasowymi do kolekcji (płytki schodowe, listwy wykończeniowe itp.).wiadomo,że te elementy są najdroższe, ale bez nich efekt już nie jest taki dobry.
Jeszcze jeden argument za 2 warstwówką - 1 cegła ręcznie formowana około 2,5 zł, płytka zrobiona z przeciętej cegły - około 1,7zł. Podobno około 80% klientów przecina te cegły - cena nie jest na naszą kieszeń.
U mnie wyszło oko. 5 tys. cegieł razy 2,7 zł - czyli ...lepiej nie liczyć...szok

Jacek_Ewa
24-09-2004, 18:33
A może by tak elewacja z silki lux.
Cegła nie jest droga, a efekt SUPER.

bolon
27-09-2004, 08:12
Dzięki za wszystkie rady, szczególnie Mimilapin. Osobiście wolałbym ścianę dwuwarstwową, bo i węższe fundamenty (przy rozległej parterówce jest tego sporo) no i decyzję można odłożyć na drugi rok budowy (planuję budowę etapami - pierwszy rok stan surowy otwarty), jak mi się coś odwidzi to otynkuję, pomaluję i koniec.
Czy jest ktoś, kto ma elewację z płytek?

ps. silka raczej odpada, ponieważ z tego co wiem jest tylko biała (mogę się mylić) i podobno ciężko usunąć zabrudzenia.

aishan
27-09-2004, 10:12
Mimilapin!
Ja wysłałem zapytania do firmy Rockwool [sympatyczni oddzwonią do Ciebie], a oprócz tego rozmawiałem z firmą która specjalizuje się w klinkierze. Wybrałem płytki Robena - grube, solidne, ale i dość ciężkie. Do wysokości 2,5m to trudno mi powiedzieć czy będą dobrze trzymać. Problem w tym, że same stanowią sporą masę i przy naprężeniach ściany mogą odpadać - ja chciałem dać dookoła drzwi wejściowych i na elewację w części [tam gdzie jaskółki] - i tam to wychodziło na wysokość ok. 5-6m - wg Rockwoola zdecydowanie za wysoko. Również dookoła drzwi wejściowych montuję system 3W na profilach Habe z cegłą "połówką". Same płytki zostają u mnie na cokole i murkach na tarasie. Natomiast gdybyś dawała płytki to : ma być podwójna siatka na wełnie 2x klejona, do tego wełna mocowana dodatkowo na kołkach [tak przynajmniej wszędzie gdzie rozmawiałem zalecają] oprócz tego klejona na całej powierzchni [będziesz miała najprawdopodobniej wełnę lamelową].
Bolon
Silka ma cegłę elewacyjną kolorową, a po zaimpregnowaniu nie brudzi się tak bardzo i można ją myć wodą.