PDA

Zobacz pełną wersję : Dach bez kontr?at ?



slaw
24-09-2004, 19:40
Dzisiaj zrobiłem fotkę dachu w którym nie ma kontrłat.

Jestem ciekawy czy jakaś technologia faktycznie nie wymaga kontrłat czy to tylko indywidualne "uproszczenie" konstrukcji ?

http://slaw.kosnet.pl/files/PICT4779_dach_bez_kontrlat_(male).jpg

Budynek stoi w Markach przy ul. Ząbkowskiej blisko skrzyżowania z ul. Fabryczną. Fotka zrobiona 2004-09-24.

PRO
24-09-2004, 23:30
No to ciekawa sytuacja jeszcze takiego dachu nie widziałem?

budwa
25-09-2004, 08:34
Tez mam tak zrobiony dach,pokryty dachowka ceramiczna.Wykonawca twierdzi ze tak mozna.Jednak dach mi sie powyginal!Nie mam jeszcze przymocowanych plyt do stropu na szczescie,byc moze dlatego ten dach jeszcze calkiem sie nie zapadl.No wlasnie,czy jest jakis wyjatek ze mozna zrezygnowac z kontrlat pod dachowka ceramiczna?

Michał_B.
25-09-2004, 09:35
Wydaje mnie się że kontrłaty zapewniają tylko wentylacje przestrzeni między pokryciem a np. folią oraz może w nie znacznym stopniu sztywność dachu.

budwa Jakich przekrojów są u Ciebie łaty i krokwie?

budwa
25-09-2004, 09:44
Wydaje mnie się że kontrłaty zapewniają tylko wentylacje przestrzeni między pokryciem a np. folią oraz może w nie znacznym stopniu sztywność dachu.

budwa Jakich przekrojów są u Ciebie łaty i krokwie?
krokwie 6x15 ,łaty 4x5

Michał_B.
25-09-2004, 09:50
Łaty moim zdaniem są dobre.

Co do krokwi to mam jeszcze jedno pytanie bo zapomniałem się zapytać jaki jest ich roztaw?

budwa
25-09-2004, 09:54
Łaty moim zdaniem są dobre.

Co do krokwi to mam jeszcze jedno pytanie bo zapomniałem się zapytać jaki jest ich roztaw?
60-90 cm

Michał_B.
25-09-2004, 10:08
Więc chyba masz za mały przekruj krokwi pod dachówke ceramiczną lub miałeś mokre drzewo jak układali dachówke co mogło spowodować powyginanie się więźby.
Moge się mylić ale to mnie tak wygląda.
Ja mam dach pokryty dachówką cementową ( podobny ciężar ) i zmieniałem wymiary krokwi z 7x15 na 8x18 + kontrłaty z 2x3 na 4x5 oraz łaty z 3x3 na 5x6 ponieważ i ekipa budująca mnie dom tak radziła i sam miałem mieszane uczucia do tak małych przekrojów. Myśle że powinieneś wezwać swojego nadzorce budowy.

Senser
25-09-2004, 10:12
A ja mam z kolei dach bez łat :-)

Renia
25-09-2004, 17:48
Kontrłaty powodują wentylację dachu, to prawda, ale również pozwalają lepiej napiąć folię. Jest to łatwiej wykonywać. Nie pozwoliłabym na łacenie bez kontrłat.

bigmario4
25-09-2004, 18:14
A zauważyliście że folia specjalnie nie jest napięta? Jest to własnie podyktowane brakiem kontrłat,nie jest to błąd ale u siebie dam kontrłaty :wink:
Ps.Konrłaty nie mają nic wspólnego ze sztywnością więżby,one wymuszają szczelinę wentylacyjną.

budwa
25-09-2004, 19:01
Drewno na więżbę było mokre.Ciężar pokrycia zrobił swoje.Skoro nie było kotrłat nie było i wentylacji więc to drewno w zasadzie nigdy nie schło jak trzeba.Mój inspektor nadzoru nie widzi w tak wykonanym dachu żadnych błędów.

Renia
25-09-2004, 20:24
Budwa,
skoro dach sie powyginał, to dlaczego inspektor nadzoru uważa że jest okey ?
Czy ktoś przeliczał Ci konstrukcję pod dachówkę ? Na oko to mi sie wydaje, że krokwie 6x15 są zbyt delikatne pod dachówkę, ja mam 8x16 - dachówka cementowa. A jętki dałam 7x14, podbijane klockami przy ścianie działowej, oprócz tego pionowe słupy od górnej płatwi w kalenicy do ściany działowej.
Ja na Twoim miejscu coś bym robiła z tym dachem. Co będzie jak podwiesisz płyty kartonowo-gipsowe ?
Nie piszesz jaki rodzaj więźby masz: krokwiowo-jętkowa czy płatwiowo-kleszczowa ?

Poza tym skoro nie ma kontrłat i jest słaba wentylacja pod dachem to jak w przyszłości bedzie sie ten dach sprawował, co z odparowywaniem wilgoci ?

piotr.o
26-09-2004, 11:16
adząć po zdjęciu ekipa ma raczej niewielkie pojęcie o tym co robi. Folia nie wywinieta na komin. A ciekawe też co z wilgocia która będzie na folii gdzie zostanie odprowadzona. Współczuję inwestorowi.Pozdrawiam Piotr

kubas
26-09-2004, 18:46
według mnie kontrłaty są absolutnie konieczne, w szczelinie wentylacyjnej, na wewnętrznej stronie pokrycia następuje efekt rosy czyli wytrącanie się wilgoci z powietrza (zwłaszcza przy pokryciach z blachy), według danych jednego z producentów blachy w wyjątkowo niekorzystnych warunkach dla przeciętnego dachu może tego być nawet kilkadziesiąt l/dobę, woda ta po skropleniu spływa właśnie po folii do rynny, łaty przylegające do folii utrudniają spływ a jednocześnie pozostają trwale zawilgocone, na temat jak się ma zawilgocenie drewna do jego trwałości nie będę się rozpisywał

toomas
26-09-2004, 19:11
kontrłaty nie są konieczne o ile zastosujemy prefabrykowane łaty z profili stalowych które są dziurkowane i zapewniają wentylacje. Niektórzy producenci pokryć mają takie w swojej ofercie

Waldon
27-09-2004, 08:01
adząć po zdjęciu ekipa ma raczej niewielkie pojęcie o tym co robi. Folia nie wywinieta na komin. A ciekawe też co z wilgocia która będzie na folii gdzie zostanie odprowadzona. Współczuję inwestorowi.Pozdrawiam Piotr
Zbyt pochopnie oceniasz ekipe. Teoretycznie z wywinieciem foli masz racje i tak powinno byc, tylko nie wiem jak z tego zdjecia mozesz stwierdzi ze folia nie bedzie wywinieta na komin, najprawdopodobniej zapas foli z wisi od spodu. A co do wody to splynie pod latami, pozatym pod pokryciem wystepuje ona w sladowych ilosciach. Raczej brak kotrlat to efek oszczdnosci inwestora.

Mjablo
29-09-2004, 10:59
zauważyliście że folia specjalnie nie jest napięta? Jest to własnie podyktowane brakiem kontrłat,nie jest to błąd ale u siebie dam kontrłaty
Ps.Konrłaty nie mają nic wspólnego ze sztywnością więżby,one wymuszają szczelinę wentylacyjną.

Mozna dopuscic takie rozwiazanie, kontrlaty umozliwiaja swobodny odplyw wody dostającej się przez nieszczelności w pokryciu i/lub kondenstatu, w tym przypadku folia jest luzno rozpieta wiec woda nie zatrzymuje sie na latach wiec jest poprawnie, ale nie jest to najlepsze rozwiazanie.

Hmmm tylko ta pierwsz lata przy okapie to juz nie zapewnia odprowadznie wody :-P

Mjablo
29-09-2004, 11:10
Renia a co bedzie jak spadnie snieg i zawieje zachodni wiaterek...
Dach sie schowa na zime do piwnicy.

Tadeusz M
29-09-2004, 14:42
Jeśli łaty stalowe z wentylacja to może być ale jesli mają byc drewniane to uważam za błąd. Kontrłaty nie są silnie obciążone więc okresowo mogą być zawilgocone. Łaty są dość silnie obciążone dachówką i powinny być cały czas suche ( u siebie dałem łaty 4x6cm )

Waldon
30-09-2004, 07:04
ciekawe jak duzej wilgoci sie spodziewacie pod dachówka? Jaezeli dachówka jest poprawnie ulozona to nie przekracza ona wilgotnosci powietrza. Widzialem stychy starych budynków gdzie dachówki leza na latach przybitych do krokwi i nie ma tam foli dachowych i jakos nie widac sladów zalania lub zawilgocenia.

jareko
30-09-2004, 10:05
podstawowa i jedyna fukcja kontrlaty jest stworzenie pustki celem wentylacji miedzy pokryciem a dachem. Konieczna !!! przy pelnym deskowaniu (kiedys nie bylo takich patentow jak folia i deskowano a na to pape kladziono) by umozliwic skroplinom swobodny splyw do rynny (gdyby kontrlaty nie bylo laty szybko by zgnily) Przy braku takiego rozwiazania i dosc swobodnym zamocowaniu foli kontrlaty tak naprawde nie sa konieczne (chyba ze pewne niedociagnniecia w krowiach chcemy wyprostowac)
Kontrlata nie pelni zadnej funkcji konstrukcyjnej

Kris'tof
30-09-2004, 12:01
Nasuwa sie jeszcze jedno pytanie:
czy miedzy krokwiami przyjdzie ocieplenie w postaci welny
i czy ta welna bedzie docisnieta do folii?
Jezeli tak, to przestrzen wentylacyjna nad folia bedzie zamknieta
a to juz jest blad!

Waldon
30-09-2004, 13:22
Nasuwa sie jeszcze jedno pytanie:
czy miedzy krokwiami przyjdzie ocieplenie w postaci welny
i czy ta welna bedzie docisnieta do folii?
Jezeli tak, to przestrzen wentylacyjna nad folia bedzie zamknieta
a to juz jest blad!
jezeli jest to mebrana wysokoparoprzepuszczalna w której producent zezwala na ukladanie welny na styk to powiedzmy ze moze to w jakims stopniu utrudnic droznosc. Ale jezeli damy zalecana szczeline miedzy welna a folia 2cm to nie jest jeszcze tak zle.
Dociskanie welny to jest blad, welne nalezy wlozyc tak aby nie zminiejszac jej objetosci.

rpilski
29-05-2009, 07:32
Podnoszę wątek, może to kogoś ustrzeże przed zastosowaniem błędnego rozwiązania : braku kontrłat na pełnym deskowaniu.
Wczoraj rozmawiałem ze swoją architekt, o tym, że nie uwzględniła wysokości kontrłat w przekroju dachu (pełne deskowanie). Stwierdziła, że nie spotkała się zkoniecznością stosowania kontrłat, więc zbudowałem jej z ołówków prosty "model" fragmentu połaci dachowej i pokazałem po co mają być kontrłaty - zrozumiała, tylko czy zapamiętała i kolejnemu klientowi nie zaproponuje samych łat... Czy po to się wynajmuje "specjalistów", żeby ich później uczyć poprawnych rozwiązań.

zbigmor
29-05-2009, 07:43
podstawowa i jedyna fukcja kontrlaty jest stworzenie pustki celem wentylacji miedzy pokryciem a dachem. Konieczna !!! przy pelnym deskowaniu (kiedys nie bylo takich patentow jak folia i deskowano a na to pape kladziono) by umozliwic skroplinom swobodny splyw do rynny (gdyby kontrlaty nie bylo laty szybko by zgnily) Przy braku takiego rozwiazania i dosc swobodnym zamocowaniu foli kontrlaty tak naprawde nie sa konieczne (chyba ze pewne niedociagnniecia w krowiach chcemy wyprostowac)
Kontrlata nie pelni zadnej funkcji konstrukcyjnej


I taką opinię w pełni popieram.

Andrzej Wilhelmi
29-05-2009, 21:40
Jest to kolejny dowód, że są jeszcze projektanci, którzy nie rozumieją funkcji dachu! :( . Na szczęście jest coraz mniej takich talentów. Pozdrawiam.