PDA

Zobacz pełną wersję : [u][b]potrzebny ekspert od kominków!!![/b][/u]



krzychu1
24-09-2004, 20:42
Czy mogę zainstalować wkład kominkowy 14 kW połączony z kominem 20x20 3 metrowym odcinkiem pod kątem 45 stopni???

kominiarz
24-09-2004, 21:57
Czy mogę zainstalować wkład kominkowy 14 kW połączony z kominem 20x20 3 metrowym odcinkiem pod kątem 45 stopni???

Rozumiem że komin ma przekrój 20/20 a wkład kominkowy jest od niego oddalony 3m.
Jaka jest czynna długość przewodu kominowego? tzn. od podłączenia do wylotu ponad dachem.

tomaszz
24-09-2004, 22:14
Podepnę się do tematu...

czy temperatura spalin z kominka (zamknięta komora) przy wejściu do komina rzędu 300 stopni (łagodne spalanie) - to coś normalnego ? Nie za dużo ?

W "papierach" miał napisane 75% sprawności :-?

krzychu1
27-09-2004, 18:20
Jest troszkę inaczej tzn: długość odcinka pod kątem 45 stopni wynosi ok 3 m a sam wkład stanie odpowiednio bliżej komina zaś wysokość od wpustu rury pod kątem 45 stp do szczytu komina to ok. 4 m

kominiarz
27-09-2004, 21:12
Jest troszkę inaczej tzn: długość odcinka pod kątem 45 stopni wynosi ok 3 m a sam wkład stanie odpowiednio bliżej komina zaś wysokość od wpustu rury pod kątem 45 stp do szczytu komina to ok. 4 m

Hmm, czopuch ok 3m, wysokość czynna przewodu kominowego 4m (trochę mało) przy kiepskich warunkach pogodowych może być kłopot
może nie z paleniem ale z rozpalaniem napewno.

Pozdrawiam kominiarz.

kominiarz
27-09-2004, 21:14
Podepnę się do tematu...

czy temperatura spalin z kominka (zamknięta komora) przy wejściu do komina rzędu 300 stopni (łagodne spalanie) - to coś normalnego ? Nie za dużo ?

W "papierach" miał napisane 75% sprawności :-?

Faktycznie trochę dużo. :o

Pozdro... kominiarz :wink:

PS tomaszz jak to zmierzyłeś??? Może pirometrem.

kalapan
28-09-2004, 01:31
Skoro trafił się tutaj na stronie specjalista od kominów - mam pytanie :) Mam komin o przekroju 14x14 cm - ( stary dom ) murowany z cegły . W W wiekszości wkładów kominkowych jest przewidziana do kominów o przekroju 200mm - czy w związku z takim "stanem posiadania" - jestem "skazany" tylko na tzw. "kozę" ? Czy istnieje jednak mozliwość zamontowania kominka z wkładem ? - powierzchnia do ogrzania to jakieś 85 m kwadratowych - bez DGP najchętniej . Ot poprostu dogrzewanie CO na gaz w pomieszczeniech do których ciepło z kominka "nie dotrze" .
O budowie nowego komina raczej nie ma mowy ....

wizytor
28-09-2004, 02:07
Drogi kominiarzu,
80m2 na dwóch kondygnacjach (segment ok. 4m X 10m dół i to samo góra)
C.O. gazowe jest ale mam fantazję na kominek do ciągłego palenia. Zaproponuj proszę moc i DGP ( tak w zarysie ) np. czy ma to iść stryszkiem ? - chętnie grawitacyjnie. Kominek stoi mniej więcej w połowie długości (dłuższej ściany) przy schodach. Jaki komin polecasz (materiał i wysokość)

pozdro

tomaszz
28-09-2004, 16:07
PS tomaszz jak to zmierzyłeś??? Może pirometrem.

Pirometrem mierzyłem tylko powierzchnie grzewcze, do tych celów pirometr właśnie służy.
Temperaturę spalin mierzyłem termometrem elektronicznym z sondą PT 100 małych rozmiarów. Wywierciłem otworek fi 4 w rurze doprowadzającej spaliny do komina tuż przed wejściem do komina i wsadziłem czujnik. Pomiar był dokładny.

Na kotle węglowym mam przy pełnej mocy nie więcej niż 200 st (czopuch), ale tam jest dużo, dużo większa powierzchnia wymiany.

Ile tak naprawdę powinno być stopni na wylocie z kominka ?
Jak to jest w innych kominkach ?