PDA

Zobacz pełną wersję : ?le wypoziomowana ?awa fundamentowa



remx
26-09-2004, 17:06
Dzisiaj napuściłem wodę na 2 dni temu wylaną ławę fundamentową.
Stwierdziłem że różnica poziomów wynosi co najmniej 5cm, a może i więcej.

A jak było u was. Czy przejmować się tym?

mdzalewscy
26-09-2004, 17:34
Na początku poziomy rogów budynku wyznaczył geodeta, gdyż poziomico jest bardzo ciężko, chyba że laserowa i trzaskamy po rogach.
Przy wylewaniu majster, puścił linke górą po tych poziomach i kijem odmierzał odległość od góry do wylewanego poziomu ławy, trochę tak na oko, bo wszystko było bardzo szybko. Po wylaniu w czasie podlewania na na rzut oka wszystko było O.K, w niektórych miejscach więcej wody stało gdzieniegdzie, ale to nie apteka przecież. Po położeniu pierwszej warstwy bloczka już przy żyłce bloczki leżały idealnie, nieduże różnice wyrównał na zaprawie. Wniosek: ławy były wylane idealnie (+,- 1cm). Myśle, że różnica 5cm jest spora, ale i tak na ścianie fundamentowej zostanie wyrównana i będzie O.K, nie ma przecież innego wyjścia

remx
26-09-2004, 18:02
Dzięki
Może ktoś jeszcze ma zdanie na ten temat

rubin23
26-09-2004, 18:20
U mnie różnica poziomu wynosiła 3 cm. i majstry od murowania wyrównali tę różnicę bloczkami i było OK. :D :lol:

MEDYK
26-09-2004, 18:22
Mogę powiedzieć że u nas bylo jak u Modzalewskich czyli odchylki minimalne +/- 1 cm, a ławy były poziomowane za pomocą poziomicy wodnej (chyba tak to się zwie), podobnie wieńce i stropy.
pzdr

ROBINSON
26-09-2004, 18:25
To wszystko zależy od murarzy. Jak podejdą poważnie do sprawy to szybko wyrównają. U mnie cały czas przekonywali mnie, że do stanu zerowego wyrówna się. Akurat, różnica na ścinie fundamentowej była około 4 - 5 cm. Tak właśnie zakończyli karierę u mnie na budowie. ściany parteru murowałem sam i musiałem nadrobić na nich do dolnej krawędzi otworów okiennych. Musisz stać chyba nad nimi z poziomicą i sprawdzać każdą warstwę. Kup sobie poziomicę laserową, najtańsza kosztuje chyba ok. 40 zł

rubin23
26-09-2004, 18:31
To wszystko zależy od murarzy. Jak podejdą poważnie do sprawy to szybko wyrównają. U mnie cały czas przekonywali mnie, że do stanu zerowego wyrówna się. Akurat, różnica na ścinie fundamentowej była około 4 - 5 cm. Tak właśnie zakończyli karierę u mnie na budowie. ściany parteru murowałem sam i musiałem nadrobić na nich do dolnej krawędzi otworów okiennych. Musisz stać chyba nad nimi z poziomicą i sprawdzać każdą warstwę. Kup sobie poziomicę laserową, najtańsza kosztuje chyba ok. 40 zł
Za 40 pln ? sam bym chętnie kupił.

ROBINSON
26-09-2004, 18:35
ja kupowałem w tamtym roku w CASTORAMIE i dałem 38 zł. z groszem. na nasze potrzeby wystarcza dł. 60 cm bez statywu. Używam ją bardzo często prawie się z nią nie rozstaję ( na budowie) i jestem z tego zakupu bardzo zadowolony

remx
26-09-2004, 18:48
Przed chwilą rozmawiałem na ten temat z wykonawcą.
Powiedziałem, że będę sprawdzał poziomnicą laserową i potrącę mu jeżeli tych poziomów nie wyprowadzi.
Był ugodowy i pokorny. Zobaczymy jak wyjdzie w praktyce.
Ale przynajmniej wie co go czeka i do czego ma dążyć.
A wszystko dlatego że próbował (chyba) sobie trochę pogrywać.
Ustalamy godzinę na którą ma być wylewany chudziak. Ja od siebie dodaję 2 godz rezerwy na przyjazd chudziaka i co. Kończą kopać akurat jak przyjeżdża chudziak.
Ustalamy godzinę na którą ma przyjechać beton na ławy, ja dodaję 2,5 godz rezerwy na przyjazd betonu i co. Kończą 15 min. po przyjeździe betonu. Wszystko po to aby inwestor nie miał czasu na dokładne sprawdzenie.
Nie jest to (prawdopodobnie) kwestia ich złego wyliczenia czasu. Pracowali spokojnie, dopiero przed przyjazdem betonu przyspieszali.
Chcieli sobie oszczędzić to teraz będą musieli tracić czas na kombinacje z poziomowaniem.
Generalnie nie jest z nimi źle, to co chcę to robią i nie buntują się. Raz tylko coś szeptali pod nosami - ale i tak robili po mojemu.

Husy
26-09-2004, 19:27
Tak się zastanawim dlaczego niektóre osoby godzą się na takie rozwiązanie:
odchylaka od pionu np. 4 cm - masjter mówi, że co się wyrówna tynkiem, brak spoiny - majster no ale przeciez przyjdzie ocieplenie. Przecież płacimy mu pieniądze za wykonanie roboty dobrze. Ja niestety na poczatku nie wymagałem i tu są http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=32277&highlight= tego efekty(dość bolesna lekcja) ale mądry Polak po szkodzie i teraz komin mam idealny (zmiana ekipy). Jak płacimy to sprawdzajmy za co.

inż. Mamoń
26-09-2004, 19:36
remx - nie załamuj się. Jeżeli jest to tylko 5 cm to da się nadrobić bez większego problemu. Jeżeli wyżej jedziesz bloczkami to spoiny mogą mieć 1 - 2 cm, a czasami murarze i tak dają grubsze. Pozostaje tylko różnicować grubość spoin na obu końcach ław. Moim zdaniem da się to wyprowadzić nawet przy 5 warstwach bloczków. Ważne aby była dobra wola ekipy aby kuchę poprawić.

remx
26-09-2004, 19:50
Bloczków będzie 9 w pionie.

Zaprawa cementowa bez wapna, a więc pewnie można sobie pozwolić na 2 cm - tu proszę o ewentualne skorygowanie mnie.

Powiedziałem mu że generalnie ma nie przekraczać 1,5 cm zaprawy - tylko w tych miejscach gdzie niezbędne może robić 2 cm.
A tych centymetrów to może być więcej - nie wiem. Po prostu oszacowałem to na zasadzie, że w jednym rogu stoi woda na 4 cm a ława w środku budynku jest sucha. W pobliżu środkowej ławy jest różnica mniejsza, tak że mozna zrobić jakieś łagodne przejście.
Są jeszcze drobne szczelinki nad zbrojeniem - podobno tak bywa. Będą to zalewali lepikiem na gorąco.

KaiM
26-09-2004, 20:15
Przy wylewaniu majster, puścił linke górą po tych poziomach i kijem odmierzał odległość od góry do wylewanego poziomu ławy, trochę tak na oko, bo wszystko było bardzo szybko.

Proszę o takie i wszelkie inne info jak można poziom na ławach złapać.

Za niedługo będę to robił sam no i nie muszę dodawać że nie wiem jak bo to pierwszy raz. Myślałem wbić pręty stalowe co kawałek i pozaznaczać na nich poziom a przy zalewaniu uważać aby lać do tego zaznaczenia.

Wszelkie rady mile widziane - w końcu to wymiana doświadczeń nie?

bigmario4
26-09-2004, 20:23
Może troche pracochłonny ale najlepszy sposób to tzw.szlauchwaga a po naszemu poziomica weżowa czy wodna jak kto woli.Naprawde jest dokładniejsza od amatorskich poziomic laserowych za 40zl U siebie sam sobie robie poziomy(oczywiscie od punktu ktory naniósł geodeta) i jak do tej pory nic nie musze"gubić'' jest idealnie.

KaiM
26-09-2004, 20:30
Może troche pracochłonny ale najlepszy sposób to tzw.szlauchwaga a po naszemu poziomica weżowa czy wodna jak kto woli.Naprawde jest dokładniejsza od amatorskich poziomic laserowych za 40zl U siebie sam sobie robie poziomy(oczywiscie od punktu ktory naniósł geodeta) i jak do tej pory nic nie musze"gubić'' jest idealnie.

wiem co to jest i jak dziala ale nie bardzo widze użycie tego przy zalewaniu ław w ziemi (w folii) - przecież wszystko będzie już zalane betonem więc jak ten wężyk puszczę niżej?

Husy
26-09-2004, 20:43
przecież wszystko będzie już zalane betonem więc jak ten wężyk puszczę niżej?
A nie łatwiej byłoby wypoziomować jedną ze stron (np wewnętrzna cześć) szalunku przed wylaniem??
Wtedy wylewasz do tego poziomu i możesz równać. Ostatnio robiłem tak wieniec i wyszedł bardzo dobrze.

Pozdrawiam

slaw
26-09-2004, 20:46
albo coś takiego:

http://slaw.kosnet.pl/files/PICT3642_Deskowanie_law_(male).jpg

KaiM
26-09-2004, 20:56
albo coś takiego:

hmm Slaw jesteś wielkiii !!!!

myślę że to jest to czego użyję - zwłaszcza że przy okazji rozwiązuje mi to problem że wykop na górze jest szerszy no i się lekko osypuje. Muszę tylko trochę zainwestować w deski. Aha no i przy okazji zbrojenie leży dokładnie tam gdzie ma być :-)

Z innej beczki - ponieważ przygotowanie czegoś takiego zajmuje oczywiście czas - a pogode mamy taka że potrafi lekko napadać no i dno moich ław robi się lekko miękkie - przejmować się tym i jakoś przed samym wylaniem zdejmować te kilka cm namoknięte? Brrr co za robota (ja już mam dość machania łopatą....) - powiedzcie że mogę wylać na to proszę.....

Jacek_Ewa
26-09-2004, 21:00
KaiM daj folię (i niebędziesz już musiał machać łopatą).

KaiM
26-09-2004, 21:16
KaiM daj folię (i niebędziesz już musiał machać łopatą).

Folię i tak chciałem dać ale z innych względów - aby zatrzymała zaczyn cementowy przed ucieczką w grunt. Gdzieś tu czytałem że ława powinna mieć solidne oparcie w gruncie nienaruszonym - dlatego właśnie nie wolno koparką kopać do końca i zalewać betonem śladów po jej zębach.

Więc jak? Co ma piernik do wiatraka?

bigmario4
26-09-2004, 21:17
KaiM nikt Ci nie każe dawac wężyka niżej:wyznacz poziomy wyżej a potem odejmij miarką własciwy poziom.Jeszcze jedna rada:jak bedziesz miał mury podciągniete do wys.okien to znowu przenies poziomy na obie strony muru przy oknach potem przy nadprozach nie musisz ganiac z poziomicą bo miarka wystarczy i masz pewność że w całej chacie masz jednakowo :D

bigmario4
26-09-2004, 21:23
Przypomniał mi sie jeszcze jeden sposób a mianowie:w ławe przed zalaniem co ok.2m(zależy jaką długą masz poziomice)wbijasz prety lub kołki tak by góra tychże miała jeden poziom,w trakcie zalewania kołeczki wyciagasz(prety mogą zostac) i masz poziom :wink:

szarek1
26-09-2004, 21:31
Właśnie sprawdziłem poziom w świeżo wylanych ławach. Różnica wyniosła 30 cm!!!!!!!. Oczywiście murarz powiedział, że to się wyrówna zaprawą. a zaznaczam że ściany funadmentowe będą z bloczków betonowych. Szukam innej ekipy. Mądry Polak po szkodzie.Chyba mam nowe motto w życiu "ufaj i sprawdzaj"
pozdrawiam

KaiM
26-09-2004, 21:43
Przypomniał mi sie jeszcze jeden sposób a mianowie:w ławe przed zalaniem co ok.2m(zależy jaką długą masz poziomice)wbijasz prety lub kołki tak by góra tychże miała jeden poziom,w trakcie zalewania kołeczki wyciagasz(prety mogą zostac) i masz poziom :wink:

no o tym myślałem na początku ale wymyslilem solidny minus tej metody - jak betonu będzie za dużo to pręt mi zniknie i się nie dowiem czy jest 1cm pod powierzchnią czy 15cm - a wiem że to zalewanie to raczej szybka piłka jest niestety i nie bardzo jest czas na drobiazgowe sprawdzanie

ROBINSON
27-09-2004, 05:45
SLAW

wygląda całkiem całkiem, ale nie jest tak super do końca. Nie widzę tam chudego betonu. Jest to dość ważne. Zabezpiecza on min. zaraz przed wlanie betonu w szalunki przed przenikaniem tego co najlepsze (betonowej śmietanki w grunt)

ROBINSON
27-09-2004, 05:52
Panie BIGMARIO4 trochę Pan pierdoły opowiadasz.
Otóż jeżeli gościu sam robi, to nic innego jak AMATORSKA poziomica laserowa nie jest lepsze. W pojedynkę nie poradzi sobie ze szlałwagą.
Tak na marginesie , to że jest tania to nie oznacza , że jest do dupy :x Panie kolego , nie wszystko złoto co się świeci. Czy taka 500 zł bedzie lepiej wskazywała niż taka 40? Nie sądzę. Chyba , że kolega uwielbia wydawać kasę, to prosze kupić profesjonalny niwelator. Na pewno sie kiedys przyda :lol: To zależy od operatora poziomicy jak jest pierdoła , to i niwelatorem z...li, wiem co mówię i to są geodeci , którzy nie potrafią chyba się tym posługiwać. Powodzenia

KaiM
27-09-2004, 07:05
SLAW

wygląda całkiem całkiem, ale nie jest tak super do końca. Nie widzę tam chudego betonu. Jest to dość ważne. Zabezpiecza on min. zaraz przed wlanie betonu w szalunki przed przenikaniem tego co najlepsze (betonowej śmietanki w grunt)


wlasnie dlatego mam zamiar wyłożyć to wszystko folią (czarną budowlaną). Poziomice laserową mam - kupiłem w Tesco na wyprzedaży - proszę się nie śmiać - za 30 zł (ale była przeceniona ze 180) :lol:
I już wiem że bardzo się przyda do wypoziomowania desek a potem będę lał beton i wyrównywał po deskach łatą. Mam 90m ław, więc potrzebuję 180m desek calówek, co jak przeliczyłem wyszło mi cały kubik i jeszcze 20m - buuu znowu 5 stówek zniknie jak nic. No ale nic deski się jeszcze na pewno przydadzą.
Aha i pewnie się namęczę przy demontażu tych desek....

remx
27-09-2004, 07:10
Właśnie sprawdziłem poziom w świeżo wylanych ławach. Różnica wyniosła 30 cm!!!!!!!. Oczywiście murarz powiedział, że to się wyrówna zaprawą. a zaznaczam że ściany funadmentowe będą z bloczków betonowych. Szukam innej ekipy. Mądry Polak po szkodzie.Chyba mam nowe motto w życiu "ufaj i sprawdzaj"
pozdrawiam

30 cm - jesteś pewny. Tego żadna zaprawa nie wyrówna.
Ja sobie liczyłem tak: min grubość zaprawy 1 cm, max 2cm, mam 9 bloczków w pionie = jestem w stanie zlikwidować 9 cm różnicy poziomów.
Jak rozumiem takie wysokości zapraw są OK.
Daję zaprawę cementową bez wapna - czyli jak rozumiem będzie tak twarda jak sam bloczek.

Husy
27-09-2004, 08:07
Właśnie sprawdziłem poziom w świeżo wylanych ławach. Różnica wyniosła 30 cm!!!!!!!. Oczywiście murarz powiedział, że to się wyrówna zaprawą.
Skąd Ty wziełeś takiego MAGIKA?
A tak pozatym to jakiej wysokości masz ławę ?

slaw
27-09-2004, 09:16
Ktoś już tutaj na forum zwracał uwagę, że tanie poziomice laserowe mają tolerancję 1% - czyli na ławie o dł. 15m mogą się "pomylić" o jakieś 15cm...

Zwykły wężyk z wodą jest dokładniejszy. Można jego końcówkę przywiązać kawałkiem drutu wiązałkowego do resztek pręta zbrojeniowego i poziomy sprawdzić choćby jednoosobowo. Wbijasz pręt z końcówką wężyka przy jednym końcu ławy a drugi przy drugim końcu - nie bawiac się z wyrównywaniem poziomu wody z poziomem ławy. Wystarczy teraz zmierzyć miarką odległości od ławy do poziomu wody na obu końcach rurki i już wiesz czy ława jest poziomo.

Husy
27-09-2004, 09:32
W pełni popiera Slaw'a, najlepsza do pomiarów poziomów jest szlauwaga (czy jak to się pisze).
A co do zreszty, czy to jest naprawdę duży problem zabrać jakiegoś kumpla na 2 godz. na budowę? Np. pod pozorem oprowadzenia :lol: , a tak przy okazji niby przypadkiem można przypomnieć sobie, że dobrze było by sprawdzić poziomy.


Pozdrawiam
Maciej

bigmario4
27-09-2004, 10:03
Slaw masz u mnie piwo(krzynke)że chciało Ci sie tłumaczyc co sie robi ze szlauchwagą.A na marginesie to cosik mi sie zdaje ze mamy tu jakiegos superfachowca(Robinson)ciekawe czy na perzu też sie zna :lol: :lol: :lol:

remx
27-09-2004, 21:57
Wracając do tematu. Gościo zaproponował mi nadlanie betonu. Tyle że jakoś to mnie nie przekonuje. Nie wiem jak to wszystko ze sobą zwiąże.

KaiM
27-09-2004, 22:13
Wracając do tematu. Gościo zaproponował mi nadlanie betonu. Tyle że jakoś to mnie nie przekonuje. Nie wiem jak to wszystko ze sobą zwiąże.


nie zwiąże. Beton to takie dziwne paskudztwo że nie chce chwytać tego już zastygniętego. Ja na Twoim miejscu rozważyłbym negocjacje z wykonawcą na wykonanie w takim razie monolitycznej ściany fundamentowej którą już dokładnie wypoziomuje górą.

remx
27-09-2004, 22:32
Też się nad tym zastanawiałem.
Mam ściany trójwarstwowe zarówno fundamentowe jak i nad ziemią.
Jak to teraz zrobić.

trach
28-09-2004, 16:09
Nie no, trochę przesadzacie. Nadlany beton tak mocno co prawda z poprzednim nie zwiąże, ale w końcu będzie pracował pod takim naciskiem że nie będzie mógł odpaść bo i niby jak? Zsunąć też sie raczej nie zsunie, jednak współczynnik tarcia betonu o beton jest za duży...

Jednak 30 cm różnicy poziomów to zastanawiające - ja z teściem rozgarnialiśmy beton z gruchy łopatą (cholerna robota) całkiem na oko (teren mam pochyły i nie bardzo nawet widać jaki powinien być ten poziom) i różnica nie przekroczyła 10 cm - różnica ta została potem nadlana po obłożeniu deskami i z tego juz poziomo wyprowadzono bloczki (ekipa mierzyła niwelatorem).

Andrzej