PDA

Zobacz pełną wersję : Ile za przeprojektowanie stropu



Darpiot
26-09-2004, 18:28
Jakie stawki mają architekci za aneks do projektu ze zmianą stropu na monolityczny. Muszę to zrobić z kilku powodów, jednym z nich jest brak możliwości dojazdu do działki takiego urządzenia jak dźwig, który by poukładał terivę. Chodzi o taki budynek:
http://www.dobredomy.pl/?id_project=21

Macend
26-09-2004, 19:31
Witam
Mysle, ze niepotrzebnie rezygnujesz z Terivy. Do jego ukladania wcale nie jest potrzebny dzwig. Wiem, bo belki i pustaki ukladalem wlasnorecznie.
Ma za to sporo zalet.
http://www.prefabet-lubartow.com.pl/a/a-teriva.html

Pozdrawiam

Darpiot
26-09-2004, 19:53
Witam
Mysle, ze niepotrzebnie rezygnujesz z Terivy. Ma za to sporo zalet.
http://www.prefabet-lubartow.com.pl/a/a-teriva.html

Pozdrawiam

Zapewne masz rację, kwestia tylko prawidłowego wykonania takiego stropu. Jestem na etapie przedbudowlanym i byłem w kilku domach z terivą; średnio mi się to podoba. Klawiszuje, widać pęknięcia. Zapewne wykonawca coś spartolił, a ja chciałby uniknąć tego u siebie. Ponadto zależy mi na rozprowadzeniu z kominka w podłodze kanałów grzewczych. I tak kombinuję, jeżeli teriva ma 24 cm grubości, to o ile jeszcze podniesie się podłoga na poddaszu jak rozłoże te kanały. W przypadku monolitu (12cm) położe styropian, rozłożę kanały i zrobię wylewkę. W sumie da mi to chyba grubość stropu teriva. No i cena; monolit wyjdzie chyba ciut taniej.

pawelurb
26-09-2004, 20:10
ja ostatnio dawałem mój projekt do adaptacji i architekt namówił mnie na zmianę stropu z monolitu na terivę, twierdząc ze to prostrze do wykonania, przy monolicie to dopiero mozna cos zchrzanic, trzeba deskowanie zrobić, i to dokładnie, trzeba zazbroić też dokładnie, trzeba wylać w jednym kawałku i modlić się żeby była dobra pogoda nie przyszła np. ulewa, właśnie zabawa z deskowaniem, i zbrojeniem itp. zniechęciła mnie do monolitu, deski też nie są za darmo, a potem się je i tak wywali bo pełnow nich gwoździ... mi za przeprojektowanie z monolitu na terive bierze 650 zł.

Jacek_Ewa
26-09-2004, 20:13
itp. zniechęciła mnie do monolitu, deski też nie są za darmo, a potem się je i tak wywali bo pełnow nich gwoździ...
Ja deski ze stropu wykorzystałem na łaty i kontrłaty (po wcześniejszym oczyszczeniu)

Macend
26-09-2004, 20:21
Wydaje mi sie ze prawidlowe wykonanie tego stropu polega na dobrym podparciu i zalaniu odpowiednia gruboscia, odpowiedniego betonu. I wtedy nie bedzie klawiszowac. Ale nie namawiam, bo jak widac masz swoje powody.
Twoj problem, mysle, powinien rozwiazac kierownik budowy. najprawdopodobniej jest z zawodu konstruktorem, ma uprawnienia wykonawcze, wiec szybko obliczy jakiej grubosci powinien byc Twoj strop i jak ulozyc zbrojenie z zaleznosci od rozpietosci stropu. I wpisze to do dzienika budowy.
Nie jest potrzebny aneks do projektu, poniewaz jest to, moim zdaniem, odstąpienie tzw. "niestotne" od zatwierdzonego projektu budowlanego.
Pozdrawiam

Darpiot
26-09-2004, 20:40
Twoj problem, mysle, powinien rozwiazac kierownik budowy. najprawdopodobniej jest z zawodu konstruktorem, ma uprawnienia wykonawcze, wiec szybko obliczy jakiej grubosci powinien byc Twoj strop i jak ulozyc zbrojenie z zaleznosci od rozpietosci stropu. I wpisze to do dzienika budowy.
Nie jest potrzebny aneks do projektu, poniewaz jest to, moim zdaniem, odstąpienie tzw. "niestotne" od zatwierdzonego projektu budowlanego.
Pozdrawiam

A to bardzo pocieszające co piszesz, jak dotychczas spotkałem się tylko z opiniami, iż powinien to zrobić architekt dokonujący adaptacji. Czy możesz podać źródło (jeżeli znasz) prawne gdzie znajdę o tym zapis.

Macend
26-09-2004, 20:53
Prawo budowlane mowi na ten temat:
5. Nieistotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego lub innych warunków pozwolenia na budowę nie wymaga uzyskania decyzji o zmianie pozwolenia na budowę i jest dopuszczalne, o ile nie dotyczy:
1) zakresu objętego projektem zagospodarowania działki lub terenu,
2) charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego: kubatury, powierzchni zabudowy, wysokości, długości, szerokości, liczby kondygnacji i elewacji,
3) geometrii dachu (kąt nachylenia, wysokość kalenicy i układ połaci dachowych),
4) niezbędnych elementów wyposażenia budowlano-instalacyjnego, zapewniających użytkowanie obiektu zgodnie z przeznaczeniem,
5) zapewnienia warunków niezbędnych do korzystania z tego obiektu przez osoby niepełnosprawne,
6) zmiany sposobu użytkowania obiektu budowlanego lub jego części,
7) ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu
oraz nie wymaga uzyskania opinii, uzgodnień, pozwoleń i innych dokumentów, wymaganych przepisami szczególnymi.

Calosc ustawy:

http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/00511C180D5F556AC1256EBD004190EF?OpenDocument&View=sn&Cat=ap_Prawo%20budowlane&Count=10

Pozdrawiam

Darpiot
26-09-2004, 21:01
Calosc ustawy:

http://dziennik.dziennikbudowy.pl/Ekspres.nsf/n/00511C180D5F556AC1256EBD004190EF?OpenDocument&View=sn&Cat=ap_Prawo%20budowlane&Count=10

Pozdrawiam

Polecano mi już człowieka (jako kierownika budowy) który jest Inspektorem nadzoru budowlanego i konstruktorem. W tym tygodniu umawiam się z gościem na rozmowę; zobaczymy co on powie.
Dzięki

robert skitek
26-09-2004, 21:13
czy istotne czy nie najlepiej dowiedz sie w urzedzie - musza odpowiedziec.
zmiany elementow konstrukcyjnych sa traktowane przez wiekszosc urzednikow jako istotny element - strop taki wymaga obliczen, ktore zatwierdzane sa razem z projektem budowlanym