PDA

Zobacz pełną wersję : Co z humusem?



tomiky
27-09-2004, 15:01
Witam
Właśnie zrobiono mi fundamenty domku bez podpiwniczenie i mam przygotowac murarzom teren do dalszych prac. Ziemia była wybierana tylko pod fundamenty, więc mam je już zasypane. Mój majster powiedział że działka pod domek to same suche piaski i nie trzeba wybierać humusu bo prawie go nie ma. Kazał zasypać wnętrza fundamentów do poziomu zero, odliczajac oczywiście miejsce na chudziaka, ocieplenie i wylewki i będzie git. Nie wiem czy mu wierzyć z tym humusem i jakie są ewentualne skutki nie wybrania tego i nawiezienia ładnej ziemi.

remx
27-09-2004, 16:25
Humus gnije i podobno może osiadać co może skutkować osiadaniem podłogi.

invx
27-09-2004, 17:52
humus trzeba wybrac, i nie mozna go z powrotem wsypywac pod podloge, czy zasypac nim fundamentow, pomijajac ze jest to zabronione prawnie, to bedzie humus, gnil, osiadal, i jeszce bedzie Ci smierdziec pod podloga.
P.S.
fundamenty zasypuje sie piaskiem.

inż. Mamoń
27-09-2004, 18:02
Ukatrupić majstra :evil: Jak od początku wciska taki kit to co będzie później? Humus absolutnie musi być wybrany. Bądź stanowczy i wyegzekwuj to od majstra, niech go to utemperuje na dalszą współpracę, żeby nie szedł na skróty.

Wakmen
27-09-2004, 19:29
Zastanowiłbym się nad dalszą współpracą z tak douczonym majstrem.

Daniel Starzec
27-09-2004, 21:32
No tak humus dobry jest żeby krzaczki rosły,ale pod podłoge,bez żartów.

am00
28-09-2004, 00:21
Też buduję na piaskach i tez nie zdążyłem wybrać humusu. Nic się nie dzieje i mam nadzieję, że nic się nie będzie działo.

Wakmen
28-09-2004, 05:57
Też buduję na piaskach i tez nie zdążyłem wybrać humusu. Nic się nie dzieje i mam nadzieję, że nic się nie będzie działo.
Teraz jeszcze nic się dzieje ale za jakieś 10 - 15 lat mogą być widoczne efekty typu popękane ściany.

buba48
28-09-2004, 07:41
Zgodnie ze sztuką budowlaną zebranie wierzchniej warstwy humusu jest zabiegiem bezdyskusyjnym i obwiązkowym. Pomijając skutki zaniechania tej czynności, humus jest bezcennym materiałem do późniejszych prac związanych z urządzaniem ogrodu. :P

RobertOC
28-09-2004, 07:48
Ściany? Co mają ściany do humusu? Przecież ściany stoją na fundamentach, a te na ławach które są ok 1 m poniżej humusu. Jesli już to podłoga może pękać. Też popełniłem ten błąd i nie wybrałem humusu. Z drugiej strony domy budowane w latach 70-80 raczej rzadko miały wybierany humus przynajmniej tak twierdzą starzy fachmani i raczej nie było widać konieczności wymiany podłogi.
Jednak na wszelki wypadek wybierz humus.

mdzalewscy
28-09-2004, 08:41
Zastanowiłbym się nad dalszą współpracą z tak douczonym majstrem.

bez przesady majster ma umieć murować, a nie być biologiem

chechlak
28-09-2004, 08:58
Była bardzo ożywiona dyskusja na temata zdejmowania humusu. Poczytaj http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=30287&highlight= była bardzo ożywiona dyskusja na ten temat i oczywiście sam zdecyduj. U mnie nadal nie śmierdzi i nie osiada, a z tymi ścianami to straszenie.

Marcinjarosz
28-09-2004, 09:10
Witam,

Cała sztuka robót ziemnych polega na zachowaniu bilansu na zero, tj. min. przywozić i wywozić (grunt). Ja zrobiłem tak, że zebrałem (koparko-spych) humus z obrysu budynku (D09 bez podpiwniczenia) na pryzmę, piasulek z wykopu rowów pod ławy wsypałem do środka, następnie zamówię ostrówka, który wykopie dołek pozyskując piasek i wsypie do fundamentów. Humus z pryzmy do dołeczka i tym sposobem bilans robót ziemnych na "0", czyli min. kosztów.

Marcin

Wakmen
30-09-2004, 15:33
Zastanowiłbym się nad dalszą współpracą z tak douczonym majstrem.

bez przesady majster ma umieć murować, a nie być biologiem
Ale jeżeli takich podstaw nie zna to jakie mogą być inne konsekwencje jego "wiedzy"?

aleksik
01-10-2004, 06:54
a robaczki , które mogą zalęgać się pod twą podłogą z humusem?

chechlak
01-10-2004, 07:55
Robaczki, bakterie, pleśnie itp stworzenia a szczególnie drobnoustroje potrzebują wody.