PDA

Zobacz pełną wersję : Nawierzchniowy system nawadniania.



darasle
20-06-2016, 18:46
Witam,

Chcę założyć trawnik (około 400m2), schemat jak w załączeniu - nie chcę stosować systemu podziemnego, uważam że to u mnie przerost formy nad treścią.
Myślę o kilku zraszaczach, 5-6 - jakich, co polecacie ? jaka średnica węża ?
Czy takie podłączenie wody jest do kranu zewnętrznego, czy w takim systemie nawierzchniowego nawadniania może być zastosowana jakaś automatyka i czy ma to sens?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

jacek.zoo
20-06-2016, 19:11
Witam,

Chcę założyć trawnik (około 400m2), schemat jak w załączeniu - nie chcę stosować systemu podziemnego, uważam że to u mnie przerost formy nad treścią.
Myślę o kilku zraszaczach, 5-6 - jakich, co polecacie ? jaka średnica węża ?
Czy takie podłączenie wody jest do kranu zewnętrznego, czy w takim systemie nawierzchniowego nawadniania może być zastosowana jakaś automatyka i czy ma to sens?

Będę wdzięczny za wszelkie uwagi.

Bez sensu jest to co wymysliles, u mnie caly system zraszaczy na trawnik ok 500m wyniosl ok 800zl. Mam zrobiony kolo tarasu taki ala rozdzielacz z trojnikow i zwyklych zaworow kulowych. Bez problemu moge dolozyc jakas automatyke. A latanie z wezem i zraszaczkami to jest porazka. Tylko nie kupuj gardeny bo jest droga, najzwyklejszy zraszacz 30zl, ja caly ogrod oblecialem tymi
http://allegro.pl/zraszacz-rain-bird-uni-spray-418-z-dysza-i6265731362.html
Roznia sie od gardeny tym ze nie maja regulacji zasiegu, ale jak dobrze rozmierzysz to nie jest to potrzebne. Jedynie przy plocie jeden dalem gardeny zeby plynnie sobie zmniejszyc zasieg bo ten mi po oknie psikal. A do ogrodka dalem taki
http://allegro.pl/rain-bird-zraszacz-korpus-1812-do-wszystkich-dysz-i6220012179.html
Zeby psikal ponad salatami, dokupilem dysze van 18 za 6 zl i jest ok. Wszystko podlaczone do wierconej studni z pompa hydroforowa

darasle
20-06-2016, 19:40
Ale ja nie chcę latać z wężami i zraszaczami tylko mieć to rozłożone stacjonarnie na powierzchni, a nie w gruncie - nie mam u siebie studni.

jacek.zoo
20-06-2016, 20:07
Ale ja nie chcę latać z wężami i zraszaczami tylko mieć to rozłożone stacjonarnie na powierzchni, a nie w gruncie - nie mam u siebie studni.

Ale czy do nawierzchniowego czy podziemnego wode musisz miec, takze to pomijam. A powiesz z jakiego powodu chcesz waz nawierzhniowy a nie zakopany? Zadna to pieknosc na trawniku

darasle
21-06-2016, 05:58
Ale czy do nawierzchniowego czy podziemnego wode musisz miec, takze to pomijam. A powiesz z jakiego powodu chcesz waz nawierzhniowy a nie zakopany? Zadna to pieknosc na trawniku

No właśnie Ty pomijasz najistotniejszy fakt, tj. źródło wody, moim jedynym jest wodociąg.
Jak mam podłączyć moje źródło do instalacji w gruncie ?

jacek.zoo
21-06-2016, 06:20
Tak samo jak do tej na gruncie. Robisz podlicznik zeby nie placic za scieki, ciagniesz rure na zewnatrz na ktorej montujesz kranik/kraniki zalezy od ilosci sekcji, tak samo jak przy nawierzchniowej jak i podziemnej, i tyle. Do kranikow podlaczasz waz do ktorego dajesz sikaczki i ciagniesz po trawie, albo wpuszczasz w ziemie i to samo robisz 15cm pod ziemia. Generalnie roznic nie widze ani w rozlozeniu, ani w zasilaniu, jedynie nawierzchniowe nie jest za piekne poza tym ciagle masz pod nogaki weze

piotrek0m
21-06-2016, 07:05
Jak mam podłączyć moje źródło do instalacji w gruncie ?

"Zestaw podłączeniowy" - służy do podłączania kranu do nawadniania.

Ja z kolei planuję rozprowadzić sobie wodę w kilka miejsc ogrodu pod ziemią i zastosować puszki poboru wody. Zastanawiam się jedynie nad systemem nawadniania kroplowego w pasie tui? Co do źródła wody, to powoli przychylam się w kierunku zlecenia wywiercenia studni. 1m3 wody kosztuje 4,5 złotych. Przyjmuje się zapotrzebowanie 1-1,5 m3 na 100 m2 trawnika. !!! zaleca się podlewanie 2 x w tygodniu do 3 x w tygodniu przy temp > 30C No i wystarczy obliczyć...

jacek.zoo
21-06-2016, 08:20
"Zestaw podłączeniowy" - służy do podłączania kranu do nawadniania.

Ja z kolei planuję rozprowadzić sobie wodę w kilka miejsc ogrodu pod ziemią i zastosować puszki poboru wody. Zastanawiam się jedynie nad systemem nawadniania kroplowego w pasie tui? Co do źródła wody, to powoli przychylam się w kierunku zlecenia wywiercenia studni. 1m3 wody kosztuje 4,5 złotych. Przyjmuje się zapotrzebowanie 1-1,5 m3 na 100 m2 trawnika. !!! zaleca się podlewanie 2 x w tygodniu do 3 x w tygodniu przy temp > 30C No i wystarczy obliczyć...

Nie rozumiem po co robic takie kombinacje, zraszacze wynurzalne sa tak mega wygodne ze bez sensu robic cokolwiek innego, widze jak kilku sasiadow lata i przeklada takie lezace na trawie zraszacze, a przy wynurzalnym tylko kranik sie odkreca albo jak sie chce zabulic to robi automatyke.mam i na nic innego bym nie zamienil.

Co do studni zalezy jaki ma teren, sa tskie miejsca ze na 30m wody moze nie byc. U mnie woda byla juz na 3m, a druga warstwa na podajze 7, studnie mam na 12m
U mnie za wiercenie studni wzial 100zl za metr z materialem czyli 1200 a hydrofor z baniakiem przeponowym 800zl, fakt ze chinska omnigena ale na razie chodzi. Jak sie uwali kupie z grudziadza za 1100 sama pompe, ponoc nie do zajechania

piotrek0m
21-06-2016, 08:58
Nie rozumiem po co robic takie kombinacje, zraszacze wynurzalne sa tak mega wygodne ze bez sensu robic cokolwiek innego, widze jak kilku sasiadow lata i przeklada takie lezace na trawie zraszacze, a przy wynurzalnym tylko kranik sie odkreca albo jak sie chce zabulic to robi automatyke.mam i na nic innego bym nie zamienil.


Też o tym myślałem, ale czy zraszacze mają regulację, żeby np. w tym kierunku dalej pryskały a w innym mniej, a w tym w ogóle?

Pytanie gdzie dać pompę/hydrofor, (czy bardziej zastosować pompę głębinową) skoro instalacja wodna nie będzie wprowadzona do budynku? Czy nad studnią wkopać jeden krąg betonowy i w nim umieścić hydrofor, przy czym wówczas jest ryzyko zalania?

forgetit
21-06-2016, 11:27
poza tym ciagle masz pod nogaki weze

Co jest strasznie uciążliwe przy koszeniu trawy. Poza tym rura do wkopania jest dużo tańsza niż wąż. Nie ma problemu zimą z przechowywaniem, bo zostaje w gruncie.

jacek.zoo
21-06-2016, 11:47
Też o tym myślałem, ale czy zraszacze mają regulację, żeby np. w tym kierunku dalej pryskały a w innym mniej, a w tym w ogóle?

Pytanie gdzie dać pompę/hydrofor, (czy bardziej zastosować pompę głębinową) skoro instalacja wodna nie będzie wprowadzona do budynku? Czy nad studnią wkopać jeden krąg betonowy i w nim umieścić hydrofor, przy czym wówczas jest ryzyko zalania?

Sa takie ze mozna w kazdym kierunku odleglosc ustawic ale sa cholernie drogie, zwykle zraszacze takie parasolowe s80 z gardeny maja regulacje promienia. Te co ja kupilem nie maja regulacji, wymienia sie dysze, sa od van 8 do van 18. Ja dalem wszedzie van 18, daja do 5,5m. Zrobilem ciutke gesciej zeby na siebie nachodzilo. W tych psikaczkach masz regulacje kata pryskania od 0 do 360st.

Ja mam studnie na zewnatrz a hydrofor w garazu. Mam tez wstawiony na trojniku zaworek do kompresora i na zime wydmuchuje cala wode z instalacji. Mozesz dac tak jak piszesz hydrofor w kregu i na zime otworzysz spuscisz wode. Albo glebinowke, ale to juz bardziej pytaj w dziale woda