PDA

Zobacz pełną wersję : Lanie ław na raty



Anax
20-06-2016, 19:25
Witam

Mam problem jak w tytule. Otóż kierbud postanowił lać ławy w dwu etapach. Część ław jednego dnia, resztę drugiego. Przerwa technologiczna będzie dłuższa niż trzy godziny, i to mnie martwi. Na moją uwagę, że to chyba nie powinno być tak lane na raty, kierbud odpowiedział, że na dużych budowach, też lanie ław jest wieloetapowe. Co o tym myślicie, zmieniać kierownika ?, czy powinienem przestać panikować ?

Andrzej733
20-06-2016, 20:05
robiąc fundament na słupach możesz traktować je jako osobno lane, tak i tutaj.

Zasadniczo można lać częściami...ale po co sobie utrudniać? Skoro można wylać jednoczesnie

Anax
20-06-2016, 20:15
Jestem laikiem budowlanym, a moja wiedza ogranicza się do lektury internetowej. No i wyczytałem, że przerwa technologiczna jest niewskazana, stąd moje wątpliwości. Oczywiście kierbud sam sobie utrudnia proponując lanie etapami, ale mnie raczej martwi czy z technologicznego punktu widzenia lanie ław na raty jest zgodne ze sztuką budowlaną. No ja mam wątpliwości, ale może niepotrzebnie panikuję.

jajmar
20-06-2016, 20:25
A dlaczego kierbud chce lać to etapami? NA domkach się raczej tego nie praktykuje, a porównanie do dużych budów trochę nietrafione tam na ławę najczęściej idzie solidnie zbrojona monolityczna ściana która to łączenie spaja i usztywnia. A domek to liche bloczki na lichą zaprawę.

Anax
20-06-2016, 20:56
Kierbud nie podał żadnego racjonalnego argumentu dlaczego chce dzielić lanie ław na dwa etapy. Ale myślę, że nie ma wystarczającej ilości ludzi na moją budowę. Niestety kierbud jest właścicielem firmy wykonującej u mnie budowę. To mój błąd, bo wykonawca i zarazem kierownik budowy to nie najlepszy pomysł. Muszę bezwzględnie zatrudnić inspektora nadzoru budowlanego, ale na pojutrze kierbud zaplanował lanie ław, stąd moje pytanie czy mam zabronić lania ław na raty, czy pozwolić.

jajmar
20-06-2016, 20:58
Jeżeli budujesz standardowy dom a nie jakiś kolos ja bym nie dzielił ław.

Anax
20-06-2016, 21:08
Dom to standard z użytkowym poddaszem i garażem w bryle budynku. Wymiar domu 14 x 11 m. Fundamenty 30 x 60 cm, ściany nośne z betonu komórkowego. Jednak nie pozwolę lać ław na raty, w końcu fundament to podstawa budynku. Nie ma to jak dobrze skrojone "buty":)

Qba30
20-06-2016, 21:10
Jeśli kierownik to właściciel firmy która dla Ciebie buduje to postaw na swoim- w końcu to Ty jesteś ich klientem, płacisz wymagasz.
Nie wiem co mu da dzielenie tego na raty, przecież wylanie ław z gruchy to max 3 godz roboty. U mnie wylewali 2,5 godziny, poszło 15 m3 betonu i w tym czasie był postój ok 40 min na dowózkę 1 m3 betonu którego zabrakło.

Anax
20-06-2016, 21:20
Postanowione, albo będzie lał ławy "ciurkiem", albo podziękuję za współpracę.
Dzięki za rady, temat do zamknięcia.

Kemotxb
20-06-2016, 21:56
A jak się mu coś nie będzie podobało to zawsze możesz wezwać inspektora nadzoru budowlanego na tą ewentualność. I faktycznie powinieneś mieć kierownika "niezrzeszonego" żeby pilnował Twoich interesów a nie własnych. Dopiero ławy a już sprzeczności, co będzie dalej ? Lanie ław na dwie raty - jeśli nie ma poważnego powodu to tego robić się nie powinno, beton ma schnąć w całości fundamentów i ładnie się związać w całej objętości bez przerw.

krzysztofb51
21-06-2016, 09:01
A ja mam pytanko jezeli lawy mialem wylane i okazalo sie ze czesc law musze skuc, odslonic prety i polaczyc od nowa i zalac to nie szkodzi taki zabieg?

forgetit
21-06-2016, 11:39
A jak się mu coś nie będzie podobało to zawsze możesz wezwać inspektora nadzoru budowlanego na tą ewentualność.

I co zrobi inspektor nadzoru budowlanego w takiej sytuacji (o ile przyjedzie)?

Ad rem: nie ma jakoś tych ław dużo żeby je dzielić, ale jeśli ma zrobić byle jak, to lepiej niech robi etapami.

Nie potrzebujesz inspektora nadzoru budowlanego, tylko inspektora nadzoru INWESTORSKIEGO. Na dobrą sprawę taki układ może być lepszy niż kierownik obcy dla wykonawcy.

Qba30
21-06-2016, 11:56
A ja mam pytanko jezeli lawy mialem wylane i okazalo sie ze czesc law musze skuc, odslonic prety i polaczyc od nowa i zalac to nie szkodzi taki zabieg?
Nie szkodzi ale warto zadbać o kilka szczegółów:
- pilnuj aby stare zbrojenie nie było skorodowane, jeśli jest to należy zabezpieczyć środkiem antykorozyjnym do zbrojenia
- jeśli projekt zakłada połączenie się ze starym zbrojeniem to rób to z odpowiednią zakładką i pilnuj aby pręty były solidne powiązane
- jeśli część nowych prętów musisz zakotwić w starym betonie to odwiert należy obowiązkowo wyczyścić z odwiercin i dopiero wtedy stosować masy klejące, które powinny z otworu wypłynąć. Pręty można też wbić do otworu ale ja bym wolał wklejać.
- warto zastosować warstwy szczepne w miejscach gdzie stary i nowy beton będą się stykać