PDA

Zobacz pełną wersję : wior osikowy - aby bezpieczny ??!



Gajoss
27-09-2004, 19:26
Hej!

ostatnio tak sobie rozmyslam nad pokryciem dachu mojego domu, ktorego jeszcze nie mam, ale bede mial... :D

i rozmyslam m.in. nad wiorem osikowym - baaardzo mi sie takie cos podoba, ale watpliwosci mam:

czy jest to aby pokrycie bezpieczne? czy taki wior sie jakos impregnuje?

macie moze jakies doswiadczenia?

bede wdzieczny

invx
27-09-2004, 19:37
bezpieczne ? pod jakim wzgledem ? zdrowotnym ? nic bezpiecznijszego, :) sama natura. Raczej nie impregnuje sie tego, to tak jak gont drewniany.

EDIT
Poprawilem bledy :D

Wakmen
27-09-2004, 19:43
... Raczeknie impregnuje sie tego, to tak jak gont drewniany.
Wiór osikowy jest szynglem (stara nazwa) a współcześnie zaliczany do gontów drewnianych choć ta nazwa tak naprawdę nie pasuje do tego pokrycia.
Wioru nie impregnuje się gdyż nie ma takiej potrzeby.

Gajoss
27-09-2004, 20:49
przepraszam, rzeczywiscie nie sprecyzowalem, o jakie bezpieczenstwo mi chodzi. A chodzi mi o zagrozenie pozarem. Wszak to drewno... Czemu sie tego nie impregnuje? czy jest inny sposob zabezpieczenia ppoż?

invx
27-09-2004, 20:55
fakt, drewno, plane, ale nie az tak bardzo, by z tego powodu rezygnowac z piekna jakimi sa wiora osikowe. buduje sie cale domu z drewna, i chociaz sa one impregnowane ogniochronno, to jednak nadal zostaja palne, pozatym w dzisiejszych czasach, mozesz zalozyc sobie czujke dymowa, i podpac do alarmu :)

Wowka
27-09-2004, 21:06
Z całą pewnością jest to materiał bezpieczny. Musi być takim gdyż skoro został dopuszczony do obrotu handlowego to znaczy, że posiada odpowiednie atesty wymagane w budownictwie. Niemniej są zdecydowanie bezpieczniejsze materiały pokryciowe.
Weź to pod uwagę.

W czasach studenckich byłem stałym bywalcem Chatki Studenckiej w Ujsołach. Była to stara góralska drewniana chałupa na kamiennej podmurówce z dachem z osikowego gontu.
Zresztą wspólnie z kilkoma kolegami sam ten gont na tej chałupie układałem.
Niestety, około 10 lat temu jakieś nieodpowiedzialne debile zostawiły ogień w palenisku a sami poszli na piwko. W rezultacie z całej chałupy została jedynie kamienna podmurówka....

Gajoss
27-09-2004, 21:09
fakt, drewno, plane, ale nie az tak bardzo, by z tego powodu rezygnowac z piekna jakimi sa wiora osikowe.


:D palne tylko trochę ?

czy to oznacza, ze nie jest wogóle zabezpieczane ppoż? oj, troche to dla mnie malo bezpieczne :(

invx
27-09-2004, 21:21
w porownaniu palnosci z pieknem, wiurek osikowych, tylko troszke jest palne :D

Gajoss
27-09-2004, 21:34
w porownaniu palnosci z pieknem, wiurek osikowych, tylko troszke jest palne :D

ech... trudno nie przyznac Ci racji...

... coz z tego, kiedy nadal nie mam pewnosci :-?