PDA

Zobacz pełną wersję : Ktoś ma ogrzewanie podłogowe Purmo?



kwiatki4
28-09-2004, 08:10
Czy ktoś ma ogrzewanie podłogowe Purmo.Jeśli tak, jak się sprawdza i jaki był koszt instalacji? :lol:

RobertOC
28-09-2004, 09:28
Ja mam ok 100 m2 podłogówki KAN sam system nie różni sie niczym szczególnym od innych w tym Purmo. Sama podłogówka jest rewelacyjna. Mam ją w kuchni, salonie, hallu i łazienkach Teraz kiedy są chłodne dni z przyjemnością chodzi się po płytkach zwłaszcza w łazience po kąpieli. Dzieci nie lubią chodzić w pantoflach więc nie trzeba ich do tego zmuszać. Jednym słowem warto w nią zainwestować.

Koszt jest niewiele większy od instalacji grzejnikowej

michalek
28-09-2004, 13:17
Czy Purmo czy innego producenta nie ma znaczenia. Ważne kto wykona. Sama rurka jest kupowana przez różne firmy tylko nadruk jest inny.
Zapraszam:
www.polska-siec-instalacyjna.pl

RobertOC
28-09-2004, 13:21
Słyszałem że w Europie jest tylko 4 fabryki rurek. Rurki Kan to produkt Henco.

michalek
28-09-2004, 13:35
Rurka z Europy to nie tak źle.
Niestety popularna jest teraz rurka z Chin...

Angrafran
30-09-2004, 22:58
To jakie rórki Europa a jakie Chiny ?

Angrafran

gosciu01
30-09-2004, 23:07
z racji wykonywanego zawodu ( chociaż daleki jest od wszelkeigo rodzaju instalacji ), miałem kontakt z producentem rurek do podłogówki i nie tylko.

I od tego producenta kupuje kilka firm, nawet wymienianych na tym forum.

Ale ponieważ wkraczam w sferę zawodową, nie będę pisał ani o nazwie producenta, ani o odbiorcach.

Są firmy, które produkują i sprzedają rurki pod własną nazwą,
Są takie, które tylko kupują u innych producentów,
Są też takie które produkuj dla własnych potrzeb a jako uzupełnienie asortymentu kupują u innych wytwórców.

Dla inwestora ważne jest chyba elastyczność sprzedawcy, możliwiość dokonania zwrotu, stały rabat przy dokupywaniu złączek, możliwośc wypożyczenia narzędzi itp.

A dla pewności wybrałbym jedną z uznanych marek, a którą ?
no właśnie = urok handlowca ( sprzedawcy/sprzedawczyni ) :wink:

Cz.

Pagin
01-10-2004, 06:56
z racji wykonywanego zawodu ( chociaż daleki jest od wszelkeigo rodzaju instalacji ), miałem kontakt z producentem rurek do podłogówki i nie tylko.

I od tego producenta kupuje kilka firm, nawet wymienianych na tym forum.

Ale ponieważ wkraczam w sferę zawodową, nie będę pisał ani o nazwie producenta, ani o odbiorcach.

Są firmy, które produkują i sprzedają rurki pod własną nazwą,
Są takie, które tylko kupują u innych producentów,
Są też takie które produkuj dla własnych potrzeb a jako uzupełnienie asortymentu kupują u innych wytwórców.

Dla inwestora ważne jest chyba elastyczność sprzedawcy, możliwiość dokonania zwrotu, stały rabat przy dokupywaniu złączek, możliwośc wypożyczenia narzędzi itp.

A dla pewności wybrałbym jedną z uznanych marek, a którą ?
no właśnie = urok handlowca ( sprzedawcy/sprzedawczyni ) :wink:

Cz.
Witam,
Nie badz taki tajemniczy i uchyl rabek zaslony :D . Znaczy sie podaj konkrety, w koncu to forum wymiany doswiadczen i informacji.
Pozdrowienia

gosciu01
01-10-2004, 11:46
producent jest w Polsce i jest to zakład związany z dużym koncernem.

Sam myślałem, że może kupię taniej, ale musiałbym kupić tira, albo 5 ! :lol:

Osobiście zdecydowałem się na system Kisana, ale tylko dlatego, że miałem blisko, uprzejmie, dobry rabat, bezpłatnie wypożyczone narzędzia, zwrot niezużytych materiałów i inne, a to wszystko było dla mnie istotne, gdyż podłogówkę liczyłem i wykonywałem sam.

Co do nazwy tego producenta.
Tak jak napisałem, wkraczam w zakres obowiązków służbowych i nie mogę sobie pozwolić na dywagacje na temat mojego klienta, publicznie bez jego zgody. Są jeszcze ( coraz rzadziej stosowane ) dobre obyczaje w buissness'ie, które stosuję, a moi klienci sobie to cenią.

Tak, że wybacz ale pewne zasady są ważniejsze od populizmu ( na forum ).

Cz.

P.S.
Jako klient uważam, że na pytanie co kupiłem mogę odpowiedzieć, chociaż też ostrożnie ( nie chciałbym reklamować żadnej firmy ).

Jako partner w biussness'ie, nie zrobię tego.

01-10-2004, 11:50
Kisan ma świetnych, miłych fachowców w centrali.wszystkiego się dowiedziałam i to mnie skłania do tej firmy.

RobertOC
01-10-2004, 11:54
Słyszałem, że Kisan to głownie produkuje na wschód, ale moż e się mylę?

faflusniak
25-03-2007, 11:33
Wskrzeszam wątek o rurkach Purmo.

Jaka jest wasza opinia o rurkach Purmo do podłogówki (PEX-a) oraz do CO i wody (PEX-al-PEX albo PERT-al-PERT).

Rozważam wybór pomiędzy systemami Uponor i Purmo i nie widzę większej różnicy (no może to że Purmo ma aluminium spawane na styk, ale nie wiem co z tego wynika).

niezły
25-03-2007, 16:30
Wcześniej wymieniona tu firma Kasin to dobra polska firma a odnośnie wyboru Purmo czy Uponor ja bez zastanowienia wybrał bym Uponor
Wracając do tego jak poznać jakość rury i czy produkowana jest przez firmę czy tez przez podwykonawcę poznać jest łatwo ….po cenie :D

turcin
25-03-2007, 16:53
A ja dodam jeszcze jednego producenta firma Comap kompletne systemy do c.o. i wody. :D

turcin
25-03-2007, 16:55
o kolego tak sobie wskoczyłem na stronę twoją i na jednym zdjęciu jest mały błąd:

http://mendrycki.pl/galeria/image.php?photo=kotlownia%2006.jpg&galeria=kotlownie&podpis=kotlownia%2006

faflusniak
25-03-2007, 17:50
Dlaczego Uponor jest lepszy od Purmo? Chodzi mi o jakieś konkretne cechy, parametry, np. że wytrzymuje większe ciśnienie, czy coś w tym stylu.

Na podstawie lektury folderów wynika, że różnią się głównie sposobem łączenia warstwy aluminowej. Uponor - spaw na zakładkę, Purmo - spaw na styk. Ale zakładam, że to tylko bełkot marketingowy.

Szczerze mówiąc nie porównywałem jeszcze obydwu systemów cenowo, ale zakładam, że różnica nie jest drugorzędna.

niezły
25-03-2007, 18:19
Bo ktoś musi być lepszy w tym przypadku lepszy jest Uponor Jest to wiodąca firma jeśli chodzi o rury z tworzyw nie tylko wielowarstwowe Lepszy jest Rehau no może jeszcze ktoś ale nie Purmo Tak dla ścisłości jestem gorącym zwolennikiem firmy Purmo ale rury montuje Uponor To Uponor sprzedaje linie do produkcji rur i licencje
Swego czasu byłem w fabryce Kisana i odwiedziłem ich laboratorium i to mnie uświadomiło o wyższości rur zgrzewanych na zakład nad rurami spawanymi doczołowo a co do ceny to ……

turcin
25-03-2007, 18:33
A dlaczego rury z wkładka spawaną na zakład są lepsze od tych z wkładką spawaną doczołowo?

niezły
25-03-2007, 20:53
Różnica jest w samym procesie technologicznym i jego ewentualnych skutkach wynikających z czasu pracy jak i parametrów czynnika grzewczego
Rurę spawaną doczołowo wykonuje się w ten sposób że na wewnętrzną rurę z tworzywa przykleja się klejem pasek aluminium Wąski pasek aluminium łączy się doczołowo ale jego szerokość jest trochę dłuższa od zewnętrznego obwodu rury plastikowej Jest to niezbędne do zrobienia spawu doczołowego tak aby jednocześnie nie przegrzać rury plastikowej Po takim spawaniu rura aluminiowa jest w jednym miejscu trochę luźna i na całości nie przylega do rury plastikowej ale od tego są tuleje dociskowe które miękką blachę aluminiową potrafią właściwie docisnąć . Na rurę aluminiową nakłada się warstwę plastiku i mamy rurę wielowarstwową Problem może wystąpić szczególnych warunkach pamiętajmy że zarówno ciśnienie jak i temperatura w takiej rurze potrafią zmieniać się kilka razy dziennie i to przez kilkanaście lat Widziałem rury różnych firm poddane przyśpieszonym badaniom na takie właśnie czynniki i nie wszystkie rury taką próbę przeszły Rura aluminiowa potrafi odkleić się od wewnętrznej rury plastikowej i wrócić do pierwotnego wymiaru Należy pamiętać że technologia to jedno a zastosowane komponenty do produkcji rur to drugie Badaniom były poddane tylko rury znanych producentów rury chińskie nie były badane w ogóle i z tego co usłyszałem to kolejne badania przeprowadzane po jakimś czasie przyniosły lepsze wyniki Dotyczyło to zwłaszcza jednej firmy i nie było to Purmo

Rurę wielowarstwową łączoną na zakład i zgrzewaną robi się trochę inaczej Najpierw zgrzewamy rurę aluminiową z wąskiego paska blachy później napylamy wewnętrzną warstwę rury plastikowej a następnie nanosimy zewnętrzna warstwę rury i rura jest gotowa

Opisane tu zjawisko powinno występować sporadycznie i generalnie kupując rurę wielowarstwową porządnej firmy nie powinnyśmy niczego się obawiać ale jeśli ktoś będzie chciał rurę za 2 zł/mb zamontować do kotła na opał stały to ja bym się zastanowił

faflusniak
25-03-2007, 22:46
Właśnie o taką konkretną odpowiedź mi chodziło. Dziękuję.

Więc, jeżeli chodzi o renomę, to znacznie lepiej wypadają rurki Uponora niż Purmo. Wykonawaca zaproponował mi Purmo bo zazwyczaj ich używa. Ale powiedział, że nie ma problemu z wykonaniem instalacji również w Uponor.

Zadam pytanie inaczej, czy rurki Purmo to dobre rurki i bez obaw można je instalować?

I jeszcze drugie pytanie: czy do instalacji wodnej można użyć rur PERT-al-PERT (Purmo albo Uponor). Bo zastanawiam się jeszcze nad systemem BORplus Wavina.

bingo-ada
25-03-2007, 23:18
Jesuuu, aż tak szczegółowo nie wnikałam w temat, a własnie zamontowali mi kilometr rurek Purmo w podłogówce :roll: . I wylewki zrobili... :o Mam nadzieję, że przy starannym montazu całego systemu (mam styropian 2,5 cm ze srebrną folia Purmo, taśmę łącząca Purmo i dylatacje oryginalne Purmo) będzie ok.

faflusniak
26-03-2007, 11:54
Myślę że obydwie firmy są dobre i nie ma obaw. Ponoć Uponor jest lepszy - być może, nie wiem.

A szczegółowa dyskusja na temat sposobów spawania warstwy aluminiowej to raczej dla ciekawskich (dzięki wykładowi Niezłego rozumiem teraz o co chodzi), a nie kryterium doboru rury. Bo czy za 10-15 lat się rura rozwarstwi? Kto to może widzieć. Wg mnie najważniejsze, aby nie używać jakiejś tandety.

niezły
26-03-2007, 14:19
Rury firmy Purmo są dobre i bez obawy można je montować inna sprawa to prawidłowy montaż Swoim klientom staram się montować materiał sprawdzony by byli zadowoleni a rurę Uponora montuje ponieważ wiem że firma jest solidna z tradycjami i biorąc jej dużo mam w dobrej cenie

turcin
26-03-2007, 16:37
To czy jeden producent jest lepszy a drugi gorszy to jest tylko gadanie. Zależy od regionu w jednym jest Uponor w innym Kisan gdzie indziej jest Kan a jeszcze w innym rejonie Comap a w następnym Purmo lub lokalnie w iasteczkach sa zwolennicy tego albo tamtego. Wszyscy są OK i nie ma co gadać że jedna rura ma wkładkę na zakład a druga ma wkładkę doczołowo. W instalacjach domowych panują takie warunki że nie ma co się nad tym rozwodzić. Przewaga producenta polega na bogactwie oferty, serwisie, doradztwie i dostępności towaru!!! Oczywiście nie mówimy o produktach wiadomo skąd. :D

Rura Pert może być stosowana do wody pitnej oczywiście należy sprawdzić w aprobacie produktu i trzeba sprawdzić czy złączki mają aprobatę do stosowania przy wodzie pitnej.

niezły
26-03-2007, 16:57
Nie mam zamiaru kłócić się z kolegą z branży ale uważam że jest nieprawdą że materiał różni się tylko ceną i napisami i na dowód tego podam dwa przykłady
Czy samochód marki mercedes od np. lanosa różni się tylko ceną bo przecież oba maja silnik. koła i karoserię a teraz przykład z mojego podwórka rury kanalizacyjne firmy Wavin i Magnaplast tez różnica tylko w cenie

turcin
26-03-2007, 18:52
Nie mam zamiaru kłócić się z kolegą z branży ale uważam że jest nieprawdą że materiał różni się tylko ceną i napisami i na dowód tego podam dwa przykłady
Czy samochód marki mercedes od np. lanosa różni się tylko ceną bo przecież oba maja silnik. koła i karoserię a teraz przykład z mojego podwórka rury kanalizacyjne firmy Wavin i Magnaplast tez różnica tylko w cenie

Wavin a Magnaplst różnica jest w materiale z którego robi się rury Wavin PVC a Magnaplast VPP, czyli PVC to jest polichlorek vinylu a VPP to jet polipropylen. A czym mogą się różnić rury wyprodukowane w jednej fabryce??
Np czym różni się rura Herz Pert/al/pert od takiej rury firmy Kan??