PDA

Zobacz pełną wersję : zako?czenie komina gaz u wylotu



Cezarr
28-09-2004, 08:23
Witam
Dziś fachowcy będą kończyć mój komin gazowy z kwasówką 130 mmw środku. Czy u jego wylotu konieczny jest ten smieszny kapturek, czy są inne rozwiązania, a może wogóle nie trzeba go osłaniać?
pozdrawiam

michalek
28-09-2004, 13:30
Kapturek jest niepotrzebny a wręcz ogranicza ciąg kominowy. Jeżeli komin jest odwodniony (a powinien) to nawet jak do niego napada to nic się nie stanie.

Cezarr
28-09-2004, 13:39
dzięki, ale jak mam rozumieć "oodwodniony"?

trach
28-09-2004, 13:46
Najniższy punkt rury kwasowej - poniżej kanalika wyczystkowego - zaślepiony jest (zadeklowany jak kto woli) denkiem, z którego wystaje kawałek rurki, fachowo zwany króćcem - czasem prosto w dół, czasem zgięty w bok, żeby od razu przy obmurowywaniu wystawał ze ściany. Przez tę rurkę odprowadzasz skropliny z pieca (wilgoć, która się wytrąciła na ściankach rury ze spalin czy dymu, które jak wiadomo składają sie oprócz dwutlenku węgla właśnie z pary wodnej). Przez ten sam odpływ odprowadzone zostaną wody opadowe, którym się zdarzy trafić do Twojego komina.

Ale przy okazji, proszę bardziej doświadczonych o opinię: czy naprawdę ten kapturek na nóżkach tak mocno przeszkadza osłabiając ciąg? Sam chcę taki zamontować?...

Andrzej (Trach)

michalek
28-09-2004, 13:46
Chodzi o miskę pod kominem na kondensat (skropliny) z odprowadzeniem rurką do wiaderka, kanalizacji (nie wolno) itp.

michalek
28-09-2004, 13:50
Ale przy okazji, proszę bardziej doświadczonych o opinię: czy naprawdę ten kapturek na nóżkach tak mocno przeszkadza osłabiając ciąg? Sam chcę taki zamontować?...

Komin należy (powinno się) zaprojektować. Przy obliczeniach daszek a nawet przewężenie (tzw. ustnik) wlicza się do oporów. Opór daszka to jak opór dwóch kolan 45 st.

trach
28-09-2004, 13:53
W dodatku kapturek pewnie przeszkadza w czyszczeniu rury...

Dzięki, michalek!

Andrzej (Trach)

Cezarr
28-09-2004, 14:06
rozumiem, dzięki

Wciornastek
28-09-2004, 14:10
Czy rzeczony kapturek, może być przyczyną wyłączania się pieca co?

michalek
28-09-2004, 14:18
Może wplywać na obniżenie ciągu kominowego i powodować wylączanie przez czujnik zaniku ciągu kominowego (gdy spaliny przez przerywacz ciągu wpadają do kotlowni). Innych powodów może być wiele.
Przydalby się kominiarz (prawdziwy) lub serwis kotla.