PDA

Zobacz pełną wersję : woda deszczowa-2 sposoby pozbycia się-który lepszy?



pawelurb
29-09-2004, 19:08
Proszę o informację od praktyków mieszkających już w domkach i odprowadzających wodę deszczową , ja mam w warunkach zabudowy postawione 2 warianty :

1."....odprowadzenie wody opadowej na teren działki ..."
lub
2..."odprowadzenie wody deszczowej do przydrożnego rowu- tylko za zgodą i uzgodnieniem w właścicielem czyli Zarządem Dróg.

Zarzad dróg muszę i tak "pomęczyć" o warunki wykonania przejazdu/dojazdu do działki nad tym rowem, zastanawiam sie na ile warto jeszcze starać się o odprowadzenie deszczówki do rowu, czy w przypadku odprowadzenia wody na teren działki jest to kłopotliwe? czy powoduje zalewanie terenu posesji czy też spokojnie wszystko wsiąka? jak to jest u Was i co mi poradzilibyście?

HARY
29-09-2004, 20:23
Moim zdaniem wszystko zależy od tego czy będziesz potrzebował dużo wody do podlewania ogrodu i czy masz na terenie działki studnię. Gdy jest ogród a nie ma studni to lepiej deszczówkę "łapać", w przeciwnym przypadku odprowadzać do rowu. My dzisiaj przywieźliśmy zbiornik 1m3 i będziemy w sobotę zakopywać. Docelowo może kiedyś zrobimy studnię.

echo
30-09-2004, 06:46
...albo rozwiązanie pośrednie (tzw 2 w 1 :D ).
Ja zrobiłem tak:wykopałem 2 doły chłonne (niestety w moim gliniastym terenie spełniaja raczej rolę zbiorników magazynowych) i do jednego doprowadziełm rurę z drenażu a do drugiego rure z rynien. teraz mam kłopot bo po deszczu te "doły chłonne" szybko sie zapełniają (głębokość 3 oraz 3,5 m, rury fi 1000). Zamierzam to rozwiązać poprzez zrobienie odpływów z tym dołów do rowu. Problen w tym, że tego rowu nie ma więc musimy się zgadać z sąsiadami i coś wykopać.
Zaletę tego rozwiązania jest to, że masz wodę do podlewania ogrodu, a nie musisz się martwić, że zbiorniki będą przebierać po deszczu.

buba48
30-09-2004, 07:11
Zastosowałem 2 rozwiązania - częściowo do studzienek, częściowo do rowu. :wink:

Arko
30-09-2004, 07:14
Jest nowy system zagospodarowania wody deszczowej o nazwie coś AZURA firmy wavin
zobacz www.wavin.pl

echo
30-09-2004, 07:58
Jest nowy system zagospodarowania wody deszczowej o nazwie coś AZURA firmy wavin
zobacz www.wavin.pl
No tak, ale sprawdza się tylko w terenie o gruncie przepuszczalnym (np piaszczystym). a ja mam glinę :(

kroyena
30-09-2004, 08:53
No to zrób sobie zasobnik i połacz go ze spłuukiwanie, pralką wodą ogrodową. A przelewką do jakiegoś chłonniaka

Jerzysio
30-09-2004, 09:00
Pawelurb

To wszystko zależy od tego czy powierzchnia Twojej działki będzie "uszczelniana" czy nie? Jeżeli będzie dużo kostki, betonu, etc.,
to warto pokusić się o zrzut do rowu. Systemy rozsączające jak napisał echo dobre są w luźnej glebie, glinę można rozluźnić, przekopując z piaskiem. Nie podałeś wielkości działki ( terenu zielonego ) i trudno powiedzieć czy budowa zbiornika na deszczówkę jest opłacalna finansowo,
nie wiemy też jaki rodzaj gleby masz u siebie ?
Trudno zatem o "dobrą radę".
Pozdro
J

BK
30-09-2004, 09:40
Pawelurb - a może spróbujesz bez uzgadniania z zarządem melioracji, popytaj sąsiadów czy tam ktoś pyta meliorację o zgodę, czy bez pytania puszczają deszczówkę do rowu. na wsiach niektórzy ścieki spuszczają do rowów - co widać po glonach, roślinach, no i czuć - i się nie przejmują, jakoś zarząd melioracji nic takim nie robi.

ale bardzo rozsądnym pomysłem jest zbieranie deszczówki do zbiornika.

Barti4
30-09-2004, 11:24
Z doswiadczenia wiem ze wody na dzialce nigdy za wiele. Nie zbieram jej do podlewania, bo mam wlasna studnie. jednak mam wyprowadzone wynny normalnie na trawnik i podlewaja mi ogrodek. Zeby nie bylo bajorek trzeba dzialke odpowiedni uksztaltowac. Spadek od domu do plota ok 2-3 stopnie. Ja robilem na oko sam i bajora owszem wystepuja przy silnych opadach na okolo godzine -dwie, bo mam gline...
Bajoro jest pod plotem i gedt grube na okolo 1m gora...

Jerzysio
30-09-2004, 11:40
Barti4

Tylko że Paweł poszedł i nawet nie napisał jaką właściwie ma działkę?
I bądź tu człowieku mądry !
pozdro
J

A to bajorko pod płotem to możesz spróbować przekopać z piaskiem, trochę pomoże.

pawelurb
30-09-2004, 19:01
Barti4

Tylko że Paweł poszedł i nawet nie napisał jaką właściwie ma działkę?
I bądź tu człowieku mądry !
pozdro
J

A to bajorko pod płotem to możesz spróbować przekopać z piaskiem, trochę pomoże.

jaką mam działkę, hm nie wiem jakie podłoże bo jeszcze nie wbiłem tam łopaty:) muszę popytać sąsiadów, a chciałem wiedzieć czy ilość wody opadowej w praktyce spotykana nie jest bardzo uciążliwa na działce, nie planuje zabetonowania działki, napewno będzie wiecej trawy niż podjazdów i chodników , pozatym ulewy raczej nie występują codziennie, chyba wolę odprowadzić na działkę skoro to nie jest uciążliwe, wolę to niż kolejną przeprawę w urzędzie, kolejne wnioski, kolejne mapki. itp..

BK
30-09-2004, 19:11
pawelurb,
wyślę tobie na priva namiary na geologa - za 400 zł będziesz pewny jaką masz ziemię i architekt / kierownik budowy z analizą geologiczną pomoże ci podjąć ważne decyzje, m.in. co do odprowadzania wody deszczowej, posadowienie budynku, etc.
W naszych okolicach (buduję niedaleko ciebie) masz raczej pewny wysoki poziom wód gruntowych, ale podłoże może być bardzo różne - nieraz na dwóch sąsiadujących działkach jest zupełnie inny grunt.
wierz mi, nawet na piaszczystej działce ulewa może być uciążliwa.
jak masz rów przy działce to dawaj do rowu i już.
Zacznij od geologa i architekta czy kierownika budowy który będzie ci adaptować projekt.
I przyjedź kiedyś na imprezę grupy wrocławskiej, albo zaglądaj do nas :) to ci wszystko powiemy :wink:

10-06-2005, 18:20
A jakby zrobić tak: studnia chłonna a w niej wywiercona studnia do pokładów wodonośnych i zakończona od góry jakieś 0,5m poniżej górnej krawędzi studni chłonnej, koniec osłonięty siatką. Wtedy woda wzbierając w studni chłonnej mogłaby się wlewać do wywierconej głębiej studni. Wiadomo, że jak można wodę ze studni wypompować to można i wlewać. Do tego wywiercić w tej samej studni chłonnej jeszcze jedną studnię - tym razem zakończoną nad gruntem i zaopatrzoną w pompę. Co Wy na to ? Czy ktoś tak może próbował ?

gregory28
10-06-2005, 20:26
A może wybudować zbiornik i łapać deszczówkę którą następnie można by było wykorzystywać do podlewania ogrodu i na inne cele gospodarcze a także zrobić dodatkową instalację do spłuczek w ubikacjach.Taka woda nadaje się na takie cele.