PDA

Zobacz pełną wersję : Nie otrzymałem pozwolenia na adaptację stychu.



Arek Miller
30-09-2004, 00:22
Ponad 2 lata temu w drodze indywidualnego zbierania głosów we wspólnocie mieszkaniowej podjęto uchwałę na przydzielenie mi do adaptacji strych. W załączonym do Uchwały rysunku wykonanym przez Zarządcę budynku wynika, że do dyspozycji mam 54 m kw. Z powyższymi dokumentami udałem się do architekta. Ten za "niewielką, okrągłą" sumkę zrobił mi projekt, w którym po podniesieniu więźby dachowej uzyskano powierzchnię 101 m kw powierzchni użytkowej. Po wszczęciu postępowania na udzielenie pozwolenia na adaptację znalazła się grupa osób ze wspólnoty przeciwna adaptacji. Jako atut podali błędnie wpisaną w Uchwale powierzchnię strychu, która powinna być policzona po obrysie podłogi (ok.110m kw) a nie powierzchni użytkowej tj. 54 m kw. Z tego tytułu chceałbym dochodzić swoich roszczeń. Kto jest winien błędnego wyliczenia powierzchni? Zarządca budynku, który podał powierzchnię użytkową zamiast całkowitej czy architekt, który tak samo zinterpretował rysunek, czy Wspólnota, a wreszcie może ja, który jako laik w tych sprawach nie znam się na przepisach prawa budowlanego. Proszę o pomoc gdyż chciałbym wyjśc z patowej sytuacji i odzyskać zainwestowane pieniądze. Z poważaniem.

pitbull
30-09-2004, 08:45
Wszytsko zalezy co masz zapisane w umowie kupna jesli powierzchnie uzytkowa to wszystko jest prawidlowo, poniewaz liczy sie ja przy wysokosci powyzej 180 cm. Generalnie z powierzchniami jest problem poniewaz funkcjonuja 2 normy i z obydwu mozna skorzystac.

robert skitek
30-09-2004, 11:14
projektantow obowiazuje jedna norma...
powierzchnie uzytkową mierzy się po powierzchni podłogi - ale nie wlicza się powierzchni o wysokosci ponizej 190cm
A co do pytania to wszystko zalezy od uchwaly nieszczesnej - jak wpisano tam. Jesli błędnie to wine ponosi i wspolnota i projektant - jesli w projekcie nadal zle ja podaje. Ale jak odzyskac pieniadze to nie wiem :(
powodzenia

pitbull
30-09-2004, 11:50
No coz, zetknalem sie z obydwoma.

Arek Miller
30-09-2004, 22:47
Chciałbym być dobrze zrozumiany:
1. W uchwale jestem najemcą tej części strychu.
2. W uchwale jest treść mówiąca o najmie strychu o pow. 54 m kw. I tu jest problem, bo nie podano czy użytkowej, czy całkowitej, liczonej po powierzchni podłogi. Niemniej jednak do uchwały dołączony jest rysunek, z którego graficznie wynika o którą część strychu chodzi. I tu jest to nieszczęsne złe wyliczenie bo:
3. Widziałem i rozmawiałem z prawnikem w UM, który pokazał mi na jaki przepis się powoływał odrzucając mi pozwolenie. I nie jakieśtam 180 czy 190 cm, ani jak ja miałem przez Zarządcę wyliczone: od 0-140cm razy 0, od 140cm do bodajże 220cm razy 50% i powyżej 220cm razy 100%.
Tu już chodzi mi od kogo w prawny sposób żądać zwrotu poniesionych przeze mnie kosztów, ponieważ dalsze moje odwołania nie przyniosły skutku a dalsze dochodzenie moich racji oddala w czasie moje marzenie o własnym kącie i teraz już moja rodzina ma już inne plany dotyczące własnego... tym razem domu. Z poważaniem

pitbull
11-10-2004, 08:04
O powierzchniach przeczytaj tu:
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=34506

jarpol
11-10-2004, 08:46
Ponad 2 lata temu

Wspolnota podjela uchwale raczej prawidlowo gdyz taki miala kaprys podejmujac ja. Projektant prawidlowo skasowal kwote za swoja robote gdyz takie zlecenie otrzymal od inwestora. Inwestor zas zaczal zalatwianie od konca za co poniosl kleske a powinien po uchwaleniu uchwaly wystapic do gminy o warunki techniczne zmiany przeznaczenia funkcjonowania strychu majac takie warunki dopiero opracowywac projekt. Gdyby otrzymal warunki nie po mysli kwota poniesionych wydatkow bylaby mniejsza niz obecnie.

Arek Miller
16-10-2004, 11:46
Serdecznie dziękuję za odpowiedzi w mojej sprawie i za chęć podzielenia się ze mną swoją wiedzą. Panu Jarpolowi odpowiadam: Pod względem merytoryrycznym w papierach jest wszystko O.K. Mam uchwałę o dysponowaniu lokalu mam WZiZT, odstępstwa z Ministerstwa Infrastruktury itd. itp. Mam "tylko" błędnie wyliczoną powierzchnię: być może prawnik w urzędzie powołyawł się na Ustawę z 21.06.01 mówiącą, że do pow. użytkowej nie wlicza się balkonów, loggi i właśnie strychów. Zatem pytam się jak liczy się strych??????????????
Podziękowania dla Pitbulla za skierowanie mnie na właściwą stronę internetową mówiącą o obliczeniach pow. użytkowej.