PDA

Zobacz pełną wersję : 7% VAT na uslugę



Arko
30-09-2004, 07:34
Ostatnio sciągnąłem takie coś
Szanowni Państwo,


Mając na uwadze wątpliwości, jakie pojawiły się na tle możliwości stosowania przez Państwa firmę jednolitej, obniżonej 7% stawki VAT na usługi montażowe świadczone na rzecz finalnych klientów, obejmujące również wynagrodzenie za materiały, przedstawiamy poniżej argumenty, które w naszej ocenie przemawiają za słusznością prezentowanego stanowiska.
Źródłem wspomnianych wątpliwości jest z pewnością zmiana w zakresie wysokości stawki VAT na usługi i materiały budowlane, która zasadniczo uległa podwyższeniu z dotychczasowej obniżonej (7%) na stawkę podstawową 22%. Jednocześnie zagwarantowano stawkę 7% do 31.12.2007 r. w odniesieniu do usług robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, do obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych. Ponieważ jednak co do zasady stawka na materiały budowlane wzrosła do 22%, pojawiły się opinie, że również w przypadku świadczenia wskazanych wyżej usług, należałoby odrębnie rozliczać materiały - wg stawki 22%.
Stanowisko takie nie znajduje jednak podstaw prawnych, a za słusznością twierdzenia o opodatkowywaniu całości usługi (wraz z materiałami) jednolitą stawką 7%, przemawiają następujące argumenty:

1) ORZECZNICTWO
nie uległ zmianie sam zakres usług objętych stawką 7%, stąd orzecznictwo dotyczące zasad opodatkowania takiej usługi w przypadku stosowania materiałów objętych inną stawką niż sama usługa nadal zachowuje aktualność; warto nadmienić, iż przeważała linia orzecznicza, zgodnie z którą prawidłowe jest stosowanie jednej stawki właściwej dla całości usługi (przykłady z orzecznictwa - w załączeniu).

2) FORMA UMOWY
Możliwość stosowania jednolitej stawki obniżonej, właściwej dla usługi, uwarunkowana jest odpowiednim sformułowaniem umowy z klientem, która powinna charakteryzować się następującymi parametrami (wzór w załączeniu):
* forma umowy o dzieło - jako umowa nakierowana na osiągnięcie określonego rezultatu;
* pozyskanie materiałów - wykonanie usługi z materiałów dostarczonych przez wykonawcę;
* rozliczenie - następuje globalnie z tytułu jednej usługi montażowej, bez odrębnego rozliczania kosztów dodatkowych (np. materiał, transport, narzędzia).

3) STANOWISKO MF
Sposób rozliczania potwierdzony wypowiedzią Ministerstwa Finansów, zamieszczoną na stronach internetowych MF (w załączeniu).

Mając na uwadze powyższe argumenty i przy zachowaniu odpowiedniej formy umowy z klientem, należy uznać za prawidłowe stosowanie przez Państwa stawki 7% na całość wynagrodzenia należnego z tytułu wykonanej usługi montażowej (obejmującego również skalkulowane wynagrodzenie za materiały).

Co wy na to

sidney
30-09-2004, 08:00
Tylko dlaczego tak długo to trwało? A jeszcze nie dawno w radiu Zet, P. Janusz Weis(chyba tak się pisze) dostał telefon od jakiegoś klienta, który zajmuje się sprzedarzą okien i w związku z nie jasnościami jaki vat ma stosować jeżeli ktoś kupuje okna wraz z montażem, czy ma na wszystko liczyć 7%, jak robią wszyscy w okolicy, czy 22% za materiał i 7% za robociznę wystąpił z zapytaniem do urzędu skarbowego, jak dobrze pamiętam po długim oczekiwaniu dostał odpowiedź że powinien stosować 22% vat na materiał i 7% na usługę :o . teraz przynajmniej jest jasno okreslone i to jest dobra wiadomość :D

Lukrecja
30-09-2004, 08:19
Tylko dlaczego tak długo to trwało? A jeszcze nie dawno w radiu Zet, P. Janusz Weis(chyba tak się pisze) dostał telefon od jakiegoś klienta, który zajmuje się sprzedarzą okien i w związku z nie jasnościami jaki vat ma stosować jeżeli ktoś kupuje okna wraz z montażem, czy ma na wszystko liczyć 7%, jak robią wszyscy w okolicy, czy 22% za materiał i 7% za robociznę wystąpił z zapytaniem do urzędu skarbowego, jak dobrze pamiętam po długim oczekiwaniu dostał odpowiedź że powinien stosować 22% vat na materiał i 7% na usługę :o . teraz przynajmniej jest jasno okreslone i to jest dobra wiadomość :D

ha, to niestety nie jest takie proste w naszym ułomnym kraju, gdyż u nas RZĄDZĄ URZĘDNICY a dokładnie: każdy naczelnik urzędu skarbowego ma prawo do własnej interpretacji. mój wykonawca napisał zapytanie do swojego urzędu, odpisali mu, że może wystawiać fakturę 7% VAT na całość robót (z materiałem kupionym na jego firmę), ale w innym urzędzie już mogą ci powiedzieć coś innego.... załamka
nienawidzę skarbówki jak psa! :)

Jerzysio
30-09-2004, 08:46
Arko

Wszystko ślicznie, tylko poproszę o jakieś źródła ( nr akt, daty, etc. ).
pozdro
J

sidney
30-09-2004, 09:29
Dokładnie tak Lukrecjo, co urząd to obyczaj, ale niestety to po części same przepisy komplikuja sprawy,żeby tak można było uwiązać jakoś tego psa na krótkim łańcuchu :D

trach
30-09-2004, 14:41
No tak, potwornością w naszym kraju jest niekompetentny urzędnik, wygłaszający tonem wyroczni jaki to papierek masz przynieść za następnym razem, bo bez niego figę załatwisz. A jak już przyjdziesz za drugim razem z tymże papierkiem to jego aktualnie urzędujący kolega (albo i ten sam urzędnik, a co) powie ci tonem tejże wyroczni: a po coś pan tę makulaturę przyniósł? Teraz termin minął, jeszcze pan za to zabulisz - było przynieść całkiem inny papierek, o taki ! - Ale żeby ci na piśmie, czarno na białym te suk...ny dali, co naprawdę trzeba a co nie, tego nigdy w życiu nie uzyskasz, a zwłaszcza, rzeczywiście, od skarbówki. A zwłaszcza ona powinna mieć przecież tak klarowne przepisy, jak tylko to możliwe - a de facto ma tak mętne, że nawet najwyższe instancje odwoławcze mają kłopot z ich wykładnią.

Polska, kraj europejski... Hańba !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

A co do konkretnego tematu tego wątku, to nawet wypowiedź Ministra Finansów może wcale nie wzruszyć urzędasa, który i tak wyegzekwuje VAT według swojego widzimisię - a chcesz, to się pan odwołuj: termin rozprawy za pięć lat, a może następny minister stwierdzi, że poprzedni się pomylił...

Burdel, Mości Panowie !!!

Ja po prostu biorę wszystkie faktury od dostawców mat. bud. na firmę (ekipę), za co firma dostaje zwrot 15% różnicy, a w fakturze od nich dla mnie wykazujemy po prostu etap robót bez rozbicia na materiały i robociznę więc VAT jest 7%, różnica idzie do podziału - jak nie ma takiego obowiązku ustawowego, zeby to wyróżniać osobno, to po chorobę pytać? Nadgorliwy urzędas na pewno powie że trzeba (chociaż też nie pokaże ci podstawy prawnej).

Wg mnie ustawodawca dobrze wiedział co robi, i to nie jest żadna ''luka prawna'', bo przecież o sprawie było głośno jeszcze przed dniem wprowadzenia VAT-u. Może chodziło o to, żeby ludzi stopniowo oswoić z tą stawką nie dławiąc od razu kompletnie budownictwa, a poza tym z punktu widzenia coraz bardziej egzekwowanej kontroli, której znakiem jest wzrost znaczenia instytucji nadzoru budowlanego, korzystnym zjawiskiem jest to, żeby materiały z hurtowni również były kupowane przez fachowców a nie laików, co wymusiłoby pewne podniesienie dolnej granicy jakości tychże materiałów (o ile hurtownik z ekipą nie umówią się że wspólnie wyrolują inwestora...) - acz czy na pewno o to ustawodawcy chodziło i czy uzyska on ten efekt, tego nie wiem...

W tym kraju zresztą nigdy nic nie wiadomo :x ...

Andrzej (Trach)

Adam___
30-09-2004, 15:21
Ja po prostu biorę wszystkie faktury od dostawców mat. bud. na firmę (ekipę), za co firma dostaje zwrot 15% różnicy, a w fakturze od nich dla mnie wykazujemy po prostu etap robót bez rozbicia na materiały i robociznę więc VAT jest 7%

US nie zwraca Vat-u :(
Vat jest do odliczenia w nastepnych miesiacach
Przy dobrych "ukladach" nigdy to nie nastapi :(.Zawsze bedzie nadplata :(
Jezeli oczywiscie sie ktos rozlicza jako jeden rachunek za calosc.Tzn material z robocizna

mww
30-09-2004, 15:31
No ja jestem pewna, że nie chodziło o oswojenie ani o obawę przed dławieniem, ani o jakość itd.
Więcej jest takiego burdelu w przepisach, a szczególnie podatkowych.
I nikomu szczególnie nie zależy na przejrzystości, a sa one wynikiem niedbalstwa po prostu.
Kiedyś śledziłam losy pewnego przepisu. Na przestrzeni kilku lat zostały wydane w tej samej sprawie 3 (słownie trzy) interpretacje MF. Pierwsza mówiła białe, druga czarne, trzecia wróciła do białego litościwie nakazując nie karać tych, którzy w wyniku poprzedniej poszli w czarne!
A co do urzędników...są różni. Tak się złożyło, że miałam dłuższy kontakt "od środka" z urzędnikami większości wydziałów pewnego US i tam widziałam jak różne są postawy poszczególnych jednostek urzędniczych do "petentów". Urzędnik też człowiek i dlatego bywają różni. A na dobrą sprawę to niejasne przepisy urzędnikom skarbówki też psują krew. Różnica jest taka, że zwykłemu podatnikowi, w skarajnych przypadkach co prawda, ale bardzo łatwo, mogą zniszczyć całe życie.

A co do VAT-u 7%, dla mnie od samego początku nie ulega wątpliwości, że usługa z materiałem=7% i nie wiem skąd takie wątpliwości mogłyby wynikać. Jednak zawsze powinien być zachowany zdrowy układ proporcjonalny pomiędzy wartością usługi a wartością materiału. Nie powinno być tak, że wartość materiału w usłudze to 99,9% wartości transakcji. Teoretycznie, jak mi się wydaje, żaden przepis wprost tego nie zabrania, jednak zawsze w takim przypadku można się narazić na zarzut obejścia prawa. I tyle.