PDA

Zobacz pełną wersję : Porównanie kosztów ogrzewania gazem.



RobertOC
30-09-2004, 15:37
Wielkimi krokami nadchodzi zima i zapewne większość z was jeśli jeszcze nie włączyła to na pewno wkrótce włączy ogrzewanie, dlatego chciałbym wszystkich zachęcić do porównania kosztów ogrzewania gazem ziemnym przy różnych technologiach wykonania budynku jak i samej instalacji c.o. Aby informacje były w miarę przydatne uprasza się o podawanie jak najwięcej istotnych danych takich jak:
1. Powierzchnia użytkowa budynku
2. Kształt domu i kubatura a jeśli projekt katalogowy to nazwa firmy i symbol projektu
3. Izolacja termiczna ściany, dachu i podłogi oraz przenikalność cieplną (K)
4. Przenikalność cieplną okien i drzwi
5. Jeśli znacie to mile widziane byłoby zapotrzebowanie budynku na energię
6. Typ, model kotła gazowego jego moc i sprawność
7. Rodzaj regulatora – pogodówka/pokojówka/stałotemperaturowy
8. Temperatura wody w kotle jeśli regulator stałotemperaturowy, krzywą grzewczą dla pogodówki
9. Stan licznika gazu i data odczytu
10. Temperatura w domu
11. Temperatura obliczeniowa grzejników(np. 75/55/20)
12. Średnia temperatura na zewnątrz lub region kraju
13. Typ gazu i cena
14. Usytuowanie budynku
15. Średnie zużycie na dobę w poprzednim sezonie
16. Rodzaj wentylacji – grawitacyjna czy rekuperator

Ponieważ gaz ziemny jak wynika z wątku http://www.murator.com.pl/forum/viewtopic.php?t=11428 jest najbardziej popularnym paliwem, ten temat jest utworzony z myślą o tych którzy stoją dopiero przed wyborem materiału na ściany czy też wyborem kotła dlatego proszę wszelkie spory odłożyć na bok i podawać tylko suche fakty bo nie chodzi tutaj o dywagacje co jest lepsze a co gorsze tylko o to aby zainteresowany mógł sobie porównać. Oczywiście proszę tego nie traktować też jako wyrocznię tylko jako informację mniej lub bardziej przydatną.
Wiem, że takie tematy były wielokrotnie na forum ale jest tam trochę bałaganu i niespójnych informacji stąd taka ich ilość dlatego jeszcze raz to samo.
Jeśli o czymś zapomniałem to mnie poprawcie.

chemik
30-09-2004, 18:35
Witam!

Bardzo chętnie odpowiedziałbym na twój post ale jak zobaczyłem te 16 punktów to zwątpiłem :o . Pomijając ochronę danych osobowych (punkt 2,9) to nie mam pojęcia na temat niektórych pytań (punkt 8,11,12,13). Przykro mi ale ja na tak postawione pytania nie mogę dać odpowiedzi.

Pozdrawiam!

RobertOC
30-09-2004, 19:19
Aby informacja była w miarę wiarygodna i można było ją później wykorzystać musi być taka ilość pytań, ale jesli ktoś nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, może odpowiedzieć tylko na część pytań. Zachęcam do aktywnego wzięcia udziału.
Więc zaczynam od siebie
1. Powierzchnia użytkowa budynku - 186 m2
2. Kształt domu - prostokąt ,kubatura - 750m3 z pracowni Archipelag dom Mariola
3. Ściany - materiał BK 36,5 Ytong odmiana 400 - K-0,29
dach - wełna mineralana 23 cm K=0,14
podłogi - styropian 10 cm FS 20 K=0,4
4. Okna K=1.1 i drzwi K=2,0
5. Zapotrzebowanie budynku na energię = 8,5kW
6. Kocioł kondensaacyjny Viessmann Vitodens 200 , 24kW, sprawność deklarowana przez producenta 109%
7. Regulator – pogodowy
8. krzywa grzewcza = 0,8
9. Stan licznika gazu 785m3 w dniu 30.09.2004
10. Temperatura w domu - 20 stC
11. Temperatura obliczeniowa grzejników - 55/40/20
12. Podkarpacie
13. Typ gazu GZ50, cena wg taryfy 2 - 0,8927 + opłaty stałe
14. Usytuowanie budynku - duże przeszklenia od północy, dom z 2 stron osłoniety lasem
15. Średnie zużycie na dobę w poprzednim sezonie - 6m3
16. Rodzaj wentylacji – grawitacyjna

mada
30-09-2004, 19:19
mnie też przeraziła liczba punktów. Grzeję 120m. kw. gazem na razie z butli. za rok wyszło niecałe 2000zł.

gosciu01
30-09-2004, 22:29
Aby informacja była w miarę wiarygodna i można było ją później wykorzystać musi być taka ilość pytań, ale jesli ktoś nie zna odpowiedzi na wszystkie pytania, może odpowiedzieć tylko na część pytań. Zachęcam do aktywnego wzięcia udziału.
Więc zaczynam od siebie
1. Powierzchnia użytkowa budynku - 186 m2
2. Kształt domu - prostokąt ,kubatura - 750m3 z pracowni Archipelag dom Mariola
3. Ściany - materiał BK 36,5 Ytong odmiana 400 - K-0,29
dach - wełna mineralana 23 cm K=0,14
podłogi - styropian 10 cm FS 20 K=0,4
4. Okna K=1.1 i drzwi K=2,0
5. Zapotrzebowanie budynku na energię = 8,5kW
6. Kocioł kondensaacyjny Viessmann Vitodens 200 , 24kW, sprawność deklarowana przez producenta 109%
7. Regulator – pogodowy
8. krzywa grzewcza = 0,8
9. Stan licznika gazu 785m3 w dniu 30.09.2004
10. Temperatura w domu - 20 stC
11. Temperatura obliczeniowa grzejników - 55/40/20
12. Podkarpacie
13. Typ gazu GZ50, cena wg taryfy 2 - 0,8927 + opłaty stałe
14. Usytuowanie budynku - duże przeszklenia od północy, dom z 2 stron osłoniety lasem
15. Średnie zużycie na dobę w poprzednim sezonie - 6m3
16. Rodzaj wentylacji – grawitacyjna


Robercie,

sądzę, że jednak lepiej posługiwać się takimi parametrami jak ;
- kW/ sezon
- kW/m2
- kW/m3
- W/m2
- W/m3
- zł/m2/miesiąc w skali 12 miesięcznej lub zł/m2/rok

A z twoich pytań ;
1. zawarte jest już w powyższych parametrach,
2. zawarte jest już w parametrach, ewentualnie podaje się tzw. współczynnik kształtu,
3. pytanie jak najbardziej na miejscu,
4. chyba już nikt nie daje innych szyb jak U=1,1 ( okna dają ok. 1,3 ),
5. taką odpowiedź masz z bilansu, więc po co inne pytania ?
6. zapotrzebowanie na ciepło w budynku nie zależy od kotła, zurzycie tak, ale wystarczy podać rodzaj kotła ; kondensat, zamknięta/otwarta komora spalania,
7. właściwie odpowiedź zawarta jest w pkt. 6, gdyż kondensaty mają pogodówkę, inne z reguły nie,
8. krzywa grzewcza np. nr 4 inaczej pracuje w vismanie, inną funkcję realizuje np. w immergasie, a inną w vaillancie,
9. odpowiedź zawarta w parametrach np. KW/m2,
10. pytanie bardzo zasadne,
11. właściwie chyba nic nie wnosi taka odpowiedź, może raczej ogrzewanie podłogowe/grzejnikowe/mieszane,
12. pytanie zasadne, chociaż można podać strefę,
13. typ gazu wpływa na ostateczy wynik na rachunku, ale nie wpływa na parametry zapotrzebowania domu na energię,
14. pytanie zasadne,
15. ja mam takie dane z domu w którym obecnie mieszkam, ale forumowicze czytający to forum raczej nie mają doświadczeń w tym względzie, ale pytanie zasadne, chociaż odpowiedź byłaby prawdziwa jeśli dane pochodziłyby z np. 10 lat a nie 1 roku ( różne zimy, niewysuszony nowy budynek, niewykończony bydynek itp. )
16. pytanie zasadne.


I tak z 16 pytań można zadać np. 4-5 i uzyskać dokładniejsze dane poddające się jakiejś obróbce statystycznej.

Może przeformuujemy pytania ?

Cz.

KrzysiekMarusza
01-10-2004, 07:41
gosciu01 - Twoja propozycja jest OK (co do jednostkowego zużycia) ale
nikt nie ma licznika kW na poborze gazu :), a nie kazdy to potrafi policzyc
(+ sprawnosci, kondensaty, cuda-jaja-na-kiju, itp -> każdy bedzie liczyc
inaczej). Propozycja RobertaOC przynajmniej jest usiłowaniem opisu
konkretnego budynku w konktretnym wykonaniu i z konkretną instalacją.

Ale: jak skorygować wyniki o zużycie na cwu (rózna ilość osób w budynku,
różne straty zbiorników, różne przyzwyczajenia ludzi) oraz o zużycie na gotowanie żarcia ?

pozdr - Krzysiek

RobertOC
01-10-2004, 07:58
sądzę, że jednak lepiej posługiwać się takimi parametrami jak ;
- kW/ sezon
- kW/m2
- kW/m3
- W/m2
- W/m3
- zł/m2/miesiąc w skali 12 miesięcznej lub zł/m2/rok


Jeśli komuś tak wygodniej? Ważne aby informacje podawać w sposób jednolity i przejżysty



4. chyba już nikt nie daje innych szyb jak U=1,1 ( okna dają ok. 1,3 ),

W nowych budynkach masz rację że nikt nie daje innych szyb ale nie wszyscy mieszkają w nowych budynkach, są także tacy którzy mają starsze okna np K=2,8



6. zapotrzebowanie na ciepło w budynku nie zależy od kotła, zużycie tak, ale wystarczy podać rodzaj kotła ; kondensat, zamknięta/otwarta komora spalania,

Mogą występować różnice w zużyciu gazu kotłów różnych firm dlatego warto podać markę. Ale jeśli ktoś nie chce podawać marki nie zmuszę go do tego


7. właściwie odpowiedź zawarta jest w pkt. 6, gdyż kondensaty mają pogodówkę, inne z reguły nie,

Niekoniecznie. Moj kocioł był dostepny z 3 regulatorami. Stałotemperaturowym i dwoma pogodowymi z możliwością rozbudowy do pokojowego. A do kotła atmosferycznego też można założyć rózne regulatory.


8. krzywa grzewcza np. nr 4 inaczej pracuje w vismanie, inną funkcję realizuje np. w immergasie, a inną w vaillancie,

Masz rację. Ale może posłużyć do porównania kotłów tej samej firmy. Np. tak bardzo popularnego Vaillanta.


9. odpowiedź zawarta w parametrach np. KW/m2,

Nie zgodzę się. Chodzi o rzeczywiste zużycie gazu


10. pytanie bardzo zasadne,
11. właściwie chyba nic nie wnosi taka odpowiedź, może raczej ogrzewanie podłogowe/grzejnikowe/mieszane,

Jak do tej pory nikt nie udowodnił że parametry grzejników mają znaczenie jeśli chodzi o zużycie gazu. Podając te parametry mamy szansę przekonać się.


13. typ gazu wpływa na ostateczy wynik na rachunku, ale nie wpływa na parametry zapotrzebowania domu na energię,

Nie chodzi o zapotrzebowanie domu na energię tylko o koszty ogrzewania przy róznych parametrach


14. pytanie zasadne,

Nierozumiem dlaczego pytanie jest zasadne. Dom może albo inie zużywać więcej energii kiedy jest narażony na ciągłe działanie wiatru


15. ja mam takie dane z domu w którym obecnie mieszkam, ale forumowicze czytający to forum raczej nie mają doświadczeń w tym względzie, ale pytanie zasadne, chociaż odpowiedź byłaby prawdziwa jeśli dane pochodziłyby z np. 10 lat a nie 1 roku ( różne zimy, niewysuszony nowy budynek, niewykończony bydynek itp. )
To jest informacja pomocnicza. Głównie zależy mi na tym żeby miesiąc po miesiącu zrobić analizę sytuacji


16. pytanie zasadne.

Wiadomo że rekuperator ma wpływ na mniejsze zużycie paliwa. Ale w jakim stopniu? Nie interesują mnie dane teoretyczne tylko faktyczne


Może przeformuujemy pytania ?
Być może forma pytań jest nienajlepsza. Czekam na propozycje.

rumak1974
01-10-2004, 07:59
mnie też przeraziła liczba punktów. Grzeję 120m. kw. gazem na razie z butli. za rok wyszło niecałe 2000zł.


Napisz coś więcej tzn jaki masz piec , z czego ściany itp (konkretnie chodzi mi o zużycie gazu w okresie zimowym - zastanawiałem sie nad gazem z butli i troche się obawiam kosztów w alternatywie ma tylko piec węglowy bo olej zupełnie mi nieleży)

RobertOC
01-10-2004, 08:02
Ale: jak skorygować wyniki o zużycie na cwu (rózna ilość osób w budynku,
różne straty zbiorników, różne przyzwyczajenia ludzi) oraz o zużycie na gotowanie żarcia ?

pozdr - Krzysiek
Niestety badania będą obarczone takim błędem. Jedyne co można zrobić to w kolejnym punkcie podać średnie zużycie gazu w sezonie letnim i o tą różnicę skorygować dane podczas analizy.

mironmk
01-10-2004, 10:23
a poza tym były już i takie pytanie i takie odpowiedzi (jeden wątek chyba nawet sam zakładałem).
I chyba nie da się wyciągnać żadnych sensownych wniosków - poza jednym - przy podobnych domach jedni płaca więcej, inni mniej.
Np. jak to porównać - dom ok. 200 m kw. (garaz osobno bec CO) - ale w domu jest ktoś non stop i grzjemy 22/20 praktycznie wszystkie pomieszczenia, a tylko trzy osoby mieszkają. Ktoś kto prowadzi inny tryb życia itp. może płacic nawet o połowę mniej. Nic z tego nie wynika.

KrzysiekMarusza
01-10-2004, 10:43
mironmk - niby nic nie wynika, a z drugiej strony mozna np. zobaczyc
mozliwosci obnizenia/zwiekszenia zuzycia energii cieplnej, gdy ma sie
okreslony zestaw ogrzewajacy, uklad temperaturowy, sterowanie,
itp. - wydaje mi sie ze wokół ogrzewania i możliwych oszczedności narosło
tyle mitów i nieporozumień, że najlepiej bedzie jesli bedziemy pisać o
konkretnych przykładach "z życia", a nie "jak to powinno być w teorii".
U mnie np. zakladalem że na cwu i gotowanie powinno schodzic jakies
240 m3 gazu rocznie (wg danych z Muratora, 2 osoby).
De facto okazalo sie że schodzi poza sezonem 1.1 - 1.2 m3/dobe - czyli
ponad 400 m3 na rok. Po lekkiej optymalizacji przygotowania cwu
(temp. zasobnika, czasy cyrkulacji, godziny grzania cwu) zuzycie spadlo
do 0.8 - 0.85 m3/dobę. Jak ostatnio zamieszkala za nami jeszcze 1 osoba
zuzycie wzroslo do 1.5 m3/dobę ... -> ergo lepiej porównywać przykłady
rzeczywiste, niż teoretyczne ...
Pozdr - Krzysiek

gosciu01
01-10-2004, 11:13
gosciu01 - Twoja propozycja jest OK (co do jednostkowego zużycia) ale
nikt nie ma licznika kW na poborze gazu :), a nie kazdy to potrafi policzyc
(+ sprawnosci, kondensaty, cuda-jaja-na-kiju, itp -> każdy bedzie liczyc
inaczej). Propozycja RobertaOC przynajmniej jest usiłowaniem opisu
konkretnego budynku w konktretnym wykonaniu i z konkretną instalacją.

Ale: jak skorygować wyniki o zużycie na cwu (rózna ilość osób w budynku,
różne straty zbiorników, różne przyzwyczajenia ludzi) oraz o zużycie na gotowanie żarcia ?

pozdr - Krzysiek


Zgadzam sięz tą tezą,
ale z drugiej strony nie ma dwóch identycznych budynków. Nawet jeśli projekt jest "typowy" to dwóch różnych wykonawców może go wybudować inaczej, choćby inny sposób ocieplenia nadproży.
Budynek może stać w zachodniopmomorskim w zaciszym miejscu lub w Zakopanem na zboczu góry narażony na zimne wiatry.
Jak napisałeś, może w nim mieszkać 1 osoba albo 5 - zyski bytowe,
I wiele innych.

Odpowiadając na 16 pytań, jest zbyt wiele zmiennych i nie można wyciągnąć jednoznacznych wniosków, a co najwyżej dojść do ogólych wniosków, że można płacić np. 2,5 kzł albo 3,5 kzł.

Ktoś mądrzejszy ode mnie, kiedyś wymyślił normy określkające parametry Q, Q/A, Q/V itp. Nie wyważałbym otwartych drzwi, a moim celem było wskazanie możliwości włożenia nieco pracy i uzyskanie bardzo precyzyjnych informacji co do energochłonności swojego domu.

Ale można też uzyskać ogólne informacje na podstawie pytań zawartych w pierwszym poście autora.

Jeśli takie jest życzenie autora, to nie będę tego negował, krytykował czy tp. daleki jestem od tego.
Zdobyłem pewne doświadczenie także tutaj na forum i próbuję uprzejmie podpowiedzieć lepsze według mnie i norm możliwości przedstawienia danych.

Cz.

KrzysiekMarusza
01-10-2004, 12:06
gosciu01 - nie traktuj tego co napisalem jako krytyki totalnej :)
chodzi o to że pewnie Ty, ja i paru innych spróbujemy lub potrafimy
te wielkosci jednostkowe policzyc, choc kazda z nich wymaga bardzo
uczciwego zrobienia bilansu energet. domku. Jak zobaczylem ile cudów
trzeba wpisac w program typu OZC, to dalem se spokój i wrocilem do
prostego excela którego wczesniej zrobilem (bez zysków np., ale m.in. nie
uwzgledniajacego ze czesc scian ma U=0.29 <BK400/36.5>, czesc
U=0.33 <10-12 cm styropianu+beton - slupy, nadproża, wieniec>).
- mam nadzieje ze te niedokladnosci sie w duzym stopniu wzajemnie
kompensuja.
Z drugiej strony pewnie 90% ludzi nie robi bilansu swojego domu, bo
nie ma czasu/nie potrafi/inne powody ... - a podstawowe parametry
opisowe, jak odczyt licznika, to chyba każdy potrafi :)

to tyle - sam moze cos bardziej w tym watku dopiszę, choć dla mnie to
bedzie/jest 1-szy sezon grzewczy

zyczac niskich rachnków pozdr - Krzysiek

gosciu01
01-10-2004, 15:25
gosciu01 - nie traktuj tego co napisalem jako krytyki totalnej :)
chodzi o to że pewnie Ty, ja i paru innych spróbujemy lub potrafimy
te wielkosci jednostkowe policzyc, choc kazda z nich wymaga bardzo
uczciwego zrobienia bilansu energet. domku. Jak zobaczylem ile cudów
trzeba wpisac w program typu OZC, to dalem se spokój i wrocilem do
prostego excela którego wczesniej zrobilem


absolutnie nie odczułem tego jako krytykę, ale jako konstruktywną dyskucję. :D
A OZC okazał się dla mnie niewystarczający i też wszystko zrobiłem w exelu, aby łatwo zmieniając jeden z parametrów uzyskiwać szybko teoretyczną odpowiedź jak wpływa on na wynik w stosunku do kosztów.


a odpowiadając na pytania autora podaję teoretycznie :

1. powierzchnia podłóg 134 m2 ( bez garażu )
2. kształt zbliżony do sześcianu,
3. ściana j.w BK400 U=0,29
4. okna ( nie szyby, tylko okna ) U=1,3, drzwi U=1,8
5. Q=12,81 MW/sezon bez cwu,
6. kondensacyjny immergaz zeus victrix 24kW
7. podłogówka + grzejniki na górze,
8. nie wiem
9. brak danych,
10. liczone dla 20C ( w łazienkach 24C )
11. brak danych,
12. 1,7C
13. GZ-50 cena 1,18 zł/m3
14. (?) raczej w miejscu wietrznym,
15. brak danych,
16. GWC + rekuperator,

Pozdrawiam
Cz.

P.S.
już zauważyłem, że przy podłogówce i nastawie 20C w domu jest zdecydowanie za ciepło, nawet mojej żonie :D.
Optymalna temperatura to ok. 18-19C, ale jeszcze testuję ...