PDA

Zobacz pełną wersję : Wspólczynnik przenikalności ciepła okien



agis
01-10-2004, 07:43
Uprzejmie proszę o podpowiedź. rozumiem, że im niższy wsp. przenikalności ciepła tym lepiej. Właśnie mam wybrać okna i z mężem zdecydowaliśmy się na szyby antywłamaniowe P4, ale w specyfikacji technicznej wybranego dostawcy przeczytaliśy, że okna standardowe mają wsp. 1,1, natomiast okna z szybami P4 wsp. 1,3. Dlaczego tak się dzieje?
Pozdrawiam

albi
01-10-2004, 08:46
Ja też ostanio interesuję się oknami i chyba nie zawsze tak jest. Niektórzy producencji podają że mają szybę : P4 i jednocześnie o wspólczynniku 1,1

agis
01-10-2004, 12:17
czy jest na forum, którys z kolegów, specjalistów od montażu okien? Zawsze dajecie bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Czy różnica współczynnika między 1.3 a 1.1 jest odczuwalna dla użytkownika?
Pozdrawiam

przmslw
01-10-2004, 12:27
Specjalistą nie jestem, ale:
1. Przeważnie normalne szyby zespolone są zbudowane z 4 mm szyby, 16 mm przestrzeni wypełnionej argonem i 4 mm szyby
2. Szyby P4: 4mm szkła, 4 warstwy folii, 4 mm szkła, ok 12 mm przestrzeni międzyszybowej, 4 mm szkła
Ponieważ przestrzeń wypełniona argonem, który ma właściwości izolacyjne, jest mniejsza w przypadku szyb P4, to izolacyjnośc takich okien jest mniejsza. I to cała tajemnica.
Co do współczynnika to przenikalność ram jest przeważnie gorsza od szyb.
Ja tam bym się nie przejmował, zresztą sam ma szyby P2, U=1,3.

jareko
01-10-2004, 12:31
specjalisci w temacie okien siedza w "szukam dobrych okien" :)
Chyba najwiekszy z nasz szpenio od szyb czyli Charlie pojawi sie wieczorkiem to odpowiedzi bardzo dokladnych Ci udzieli ja powiem tylko, ze jest roznica miedzy 1,3 a 1,1 - o 0,2 wspolczynnika k ;)
A jak to sie przeklada na calosc chalupy? 1,1 to standard na dzisiejsze czasy i szyba ta w dotyku chocby bedzie cieplejsza od 1,3, pozniej na niej wykropli ci sie nadmiar wilgoci z wnetrza
Sa producenci szkla robiacy P-4 z k=1,1 - sa to szyby na innych (szerszych) ramkach dystansopwych inaczej pakiet szyb majacy 24mm ma ramke wezsza a tym samym nie sposob zachowac 1,1 stad wartosc 1,3 sie pojawia
Czy sie ym przejmowac ze masz 1,3 zamiast 1,1? Ja bym sie nie przejmowal gdyz roznica w stratach ciepla jest naprwade w globalnym bilansie nieistotna - jedno wiaderko koksu wiecej na sezon grzewczy ;)

Charlie
03-10-2004, 22:32
Uprzejmie proszę o podpowiedź. rozumiem, że im niższy wsp. przenikalności ciepła tym lepiej. Właśnie mam wybrać okna i z mężem zdecydowaliśmy się na szyby antywłamaniowe P4, ale w specyfikacji technicznej wybranego dostawcy przeczytaliśy, że okna standardowe mają wsp. 1,1, natomiast okna z szybami P4 wsp. 1,3. Dlaczego tak się dzieje?
Pozdrawiam

Aby zaistniał współczynnik przenikalności cieplnej U=1,1 W/m2K w szybie zespolonej musi być spełnione kilka warunków.
1. Odległość między szybami ( czyli szerokość jakiejkolwiek ramki dystansowej) min. 16 mm do 24 mm !!!
2. Jedna z szyb musi być szkłem niskoemisyjnym tzw. thermofloat popularnie zwanym szybą ciepłą
3. Wypełnienie wnętrza komory szyby gazem ARGON (nieszkodliwy, otrzymuje się go ze skroplenia powietrza).

Ad.1. w momencie gdy odległość między dwoma szybami jest mniejsza np. 12 mm współczynnik U pogarsza się i wynosi 1,3 W/m2K
Ad.3. w momencie kiedy nie występuje ARGON w szybie '1,1' tylko powietrze współczynnik U wynosi 1,4 W/m2K

Dlaczego producent sygnalizuje, że przy szybie zespolonej P4 zachowuje u=1,3 W/m2K?
Niestety, ale nie chce bądź nie może zastosować listwy przyszybowej na pakiet szybowy o szerokości/grubości 28mm a stosuje na pakiet 24 mm. Zwykle jest to spowodowane większą prostotą produkcji, nie musi tworzyć kolejnej pozycji magazynowej etc..

Czy różnica U=0,2 W/m2K jest ekonomicznie uzasadniona ?

W tzw. bilansie energetycznym domu jednorodzinnego wg.mnie TAK.
W przypadku mieszkania w tzw. budownictwie wielkopłytowym raczej NIE chociaż trzymanie się zasad jest wg. mnie pozytywną cechą Klienta.

Generalnie technologia termoizolacyjna zmierza ku doskonałości (jednak nie jest możliwe osiągnięcie absolutnego 0 w U) ze względu na 2 podstawowe czynniki - ochrona środowiska (im mniej zużywasz energii tym mniej elektrociepłownie zużywają węgla i przez to środowisko jest czystsze - ekonomiczne Klienta ( z roku na rok wzrastają opłaty za energię i myślę, że za 10-20 lat będą zajmowały ok. 50% średniego
dochodu w naszej strefie klimatycznej !!!).

Pozdrawiam

albi
04-10-2004, 07:36
A czy znane są jakieś prybliżone chociaż szacunki kiedy taka szyba się opłaca?
Są przecież dostępne szyby o U=0,8, 0,5, czy nawet 0,2.
Od prostych rozwiązań (zestaw 3-szybowy), do Heat Mirror z jakąś specjalną folią.
Ale albo są one za drogie, albo 1,1 to taka bariera psychologiczna.

Czy mozna (tak około) podać o ile % okna z np. szybą 0,5 moga być droższe, aby opłacało się je zastosowac w domu jednorodzinnym.

Marcin_Łódź
04-10-2004, 09:01
wiem, że zaraz mnie za to co napisze poniżej skarci masa użytkownikow ale zaryzykuję:

wiem, że obok jest temat o oknach, ale on liczy ponad 50 stron, a ja poszukuje informacji o oknach, które mają niższy od 1,1 wsp.U, tak z ciekawości, bo raczej nie zamierzam inwestować w coś takiego, ale gdzie Wy widzieliście okna o U=0,3??? Ja tylko o tym slyszałem, ale czy w Polsce ktoś takie okna oferuje? i ile one kosztują?

jak na razie to znalazłem tylko okna aluplastu o U około 0,8 oraz w ok-teamie piszą że oferują okna zespolone z argonem, ksenonem i kryptonem, więc jak sądze może taki zestaw 3-szybowy z kryptonem w srodku może by miał U 0,3??

wie ktoś coś na ten temat?
albo przynajmniej czy było to poruszane w tym temacie o szukaniu dobrych okien? Jeżeli tak to chyba jednak przeszukam tamten temat

Prosze o łagony wymiar kary, ze względu na dobrowolne przyznanie sie do winy (brak chęci do przeszukania w/w tematu) pzy czym istnieje pzeslanka łagodząca: brak czasu (rany ale to naciągane)

pchelek
04-10-2004, 09:53
0,3 szyba - nie ma takich szyb. Te z ksenonem mają ok. 0.7 - 0,5.
Ale co z tego że szyba ma np. 0.7 jak najcieplejsza rama okienna oferowana w Polsce ma ok. 1,1. I co z tego że ok-team oferuje szyby 0,3 [po pierwsze nie ma takich] jak jego ramy - okien mają 1,4.
!,1 i 1,3 to praktycznie to samo. tak naprawdę szyby 1,1 mają 1,3 [1,1 podawane jest dla środka szyby = a szyba ma przecież ramki.
ja bym się nie przejmował zbytnio - charlie to wyjaśni zapewne jaśniej.

Marcin_Łódź
04-10-2004, 10:51
Pchełek:
1)dzieki za odpowiedź
2) ja nie twierdze,że okna o U=0,3 są, ja tylko mówie, że slyszałem o takowych ale nigdzie sie z nimi nie spotkałem, dlatego prosze o opinie na ten temat
3)co do ok temu to powtarzam to co napisałem wyzej: nie twierdze,że oni mają okna 0,3 (dzieki za info o ich ramach nie wiedziałem, że mają 1,4 aż)
tylko kombinuje jak by te rzekome okna o 0,3 mogły byc skonstruowane

pozdrawiam

pchelek
04-10-2004, 11:09
Marcin - Łodź - dla ulatwienia.
W sypialni mam okno z profili 5-komorowych z szybą 4/12/4,4 z argonem niskoemisyjną. Jest z jednej strony szyba 4.4 [dwie sklejone szyby - czyli bezpieczna albo antywlamaniowa] ale dlatego aby obniżyć halas z ulicy - działa tak wspaniale, że tearaz po zamknięciu tego okna słyszę halasy z drugiego końca mieszkania. tak te okno jest ciche. W kuchni mam też SCHUCO CORONA CT 70 z taką samą szybą. Okno to jest stale uchylone - do wietzrenia calego mieszkania. W dużym pokoju mam drzwi balkonowe IDEAL 2000 na zwyklej szybie i obok okno tak zwane fix [nieotwierane w jednej ramie 150x150 cm] dzięki temu mam widok na ogródek, widok niezakłocony żadnym słupkiem. jako, że jest tp balkon to re okno fix myjkę z balkonu.
Szukaj raczej dobrej firmy i ładnych okien. czy 1,1 czy 1,3 to i tak nie ma wielkiego znaczenia. I tak musisz sie wietrzyć. Ten zysk 0.2 to jak taczka węgla na miesiąc.
Pozdrawiam.
P.S. Słyszalem i mam rysunki ram 0,36 - ale to niemieckie ramy - specjalnie ocieplane i bardzo grube.

jareko
04-10-2004, 11:40
http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=422814&highlight=niskoemisyjne#422814
tu masz o takch szybach i cenach
Co do ekonomicznego uzasadniena poniesienia takich kosztow - mam odmienne zdanie nz Charlie. Walka o kazda 0.1 we wspolczynniku k bardzo czesto ma sie nijak do zyskow. przesledz moja kalkulacje gdzie okno ma k mniejsze o 0,2 na przykladzie mojej chalupy - http://murator.com.pl/forum/viewtopic.php?p=421204&highlight=moj+dom#421204

Jak zwykle podjecie decyzji i spojrzenie na kwestie nalezy do ciebie :)
O jednym w ym wszystkim nalezy pamietac - Okna sie otwiera by wietrzyc :lol: a wtedy cala kalkulacja bierze w leb

Marcin_Łódź
04-10-2004, 12:38
Dzieki za info. na szyby o,4 to ja sie raczej nie zdecyduje, co prawda jestem dopiero na etapie architekta, wiec okna to ja bede wstawial za 2 lata, wiec co wtedy będzie to ja na razie nie wiem, choć juz zastanawiam sie nad 0,7 ale to na razie tylko teoria, a jak do tej pory to każda swoja decyzja zmieniałem tyle razy,że nie wiem na razie jakie okna wstawie, mimo wszystko jeszcze raz dzieki

Darom
05-10-2004, 21:19
Uważam, podobnie jak jareko, że "zysk" ekonomiczny miedzy szybami 1,3 i 1,1 bedzie praktycznie żaden. Jesli tych okien jest niewielka ilość to to może sie okazać że zaoszczedziliśmy wiaderko koksu (nawet nie taczkę). Natomiast uważam, że warto zainwestować w dobre szyby w oknach które zamontowane są NIE w pozycji pionowej. Otóż wsp. 1.1 podawanej jest dla pionowego montażu szyby. Przy innym kącie ten współczynnik wzrasta osiągając (przy szybie ustawionej poziomo nawet do 5.0). Wynika to z innych warunków konwekcji - tutaj ciężkie atomy kryptonu czy argonu już nie pomogą. Natomiast świetnie sobie radzą panele 3 szybowe. O ile sie nie myle HeatMirror w wersji k=0,4 wzrasta do 0,6 przy poziomym ułożeniu. Pisze to dlatego, że już nie raz widziałem jak skrapla sie woda na oknach dachowych i spływa po scianach (ale zastrzegam sie że sie wogóle nie znam na oknach dachowych)

pozdrawiam wszystkich
Darek