PDA

Zobacz pełną wersję : Nowe Prawo Budowlane



kip
10-12-2001, 09:12
Czy dysponuje ktoś informacjami na temat nowego Prawa Budowlanego, które lada moment wejdzie w życie? Jakie niespodzianki ono wniesie dla osób, które posiadają działkę budowlaną i planują budowę domu jednorodzinnego? Słyszałem, że będą jakieś problemy z możliwością zakupów gotowych projektów domków.

janusz40
19-10-2002, 17:34
też chciałbym się tego dowiedzieć

sanipro
20-10-2002, 10:18
Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji ustawy Prawo Budowlane stworzony w ramach programu "Przedsiębiorczość - Rozwój Praca".
W związku z priorytetowym traktowaniem projektów ustaw związanych z powyższym programem należy się spodziewać szybkich prac nad tą nowelizacją.

Projekt ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw przewiduje kompleksowe zmiany w Ustawie Prawo Budowlane, mające na celu:

1) Uproszczenie procedur administracyjnych w procesie budowlanym oraz
wprowadzenie mechanizmów dyscyplinujących organy administracji publicznej. Doprecyzowanie zakresu kompetencji tychże organów.

W ramach uproszczenia procedury wymaganej do rozpoczęcia inwestycji budowlanej rozszerzono katalog obiektów i robót budowlanych nie wymagających uzyskania pozwolenia na budowę.
Katalog ten obejmuje obiekty i roboty budowlane o niskim stopniu skomplikowania i znikomym wpływie na otoczenie.
Dokonano zmian w procedurze postępowań dotyczących obiektów liniowych, których przebieg został ustalony w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego.
Kolejnym istotnym ułatwieniem proceduralnym, jest wprowadzeniu oświadczenia inwestora o posiadanym przez niego prawie do dysponowania nieruchomością. Dzięki tej zmianie inwestor nie będzie zmuszony dołączać do wniosku o pozwolenie na budowę wypisów z księgi wieczystej, aktów notarialnych i innych dokumentów określających prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.
Projekt przewidujących możliwość dyscyplinowania organów administracyjnych w drodze nakładania kar finansowych za opóźnienie w wydawaniu decyzji w sprawie pozwolenia na budowę (500 zł za każdy dzień zwłoki wnoszone do budżetu państwa).
Zmieniony zostanie także zakres właściwości organów nadzoru budowlanego, przez wyraźne wskazanie, iż cały przebieg procesu budowlanego nadzorowany jest przez jeden organ (powiatowego inspektora nadzoru budowlanego ).
Uregulowano kwestie związane z koniecznością uzyskiwania decyzji administracyjnych od różnych organów architektonicznych wojewody, starosty czy wójta. Zgodnie z projektem, w przypadku obowiązku uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę od organów niższego i wyższego stopnia, organem właściwym do rozpatrzenia wniosku jest zawsze organ wyższego stopnia.

2) Wprowadzenie obowiązkowych kontroli obiektów oddawanych do użytkowania oraz możliwości legalizacji samowoli budowlanych.

Projekt ustawy zakłada wprowadzenie systemu obowiązkowych kontroli na etapie zakończenia budowy, którymi to kontrolami objęte zostaną wszystkie obiekty budowlane realizowane na podstawie pozwolenia na budowę.
Kontrolę sprawować będą organy nadzoru budowlanego, będzie ona miała charakter obowiązkowy i płatny.
Opłata za dokonywane kontrole będzie zróżnicowana w zależności od rodzaju obiektu budowlanego, jak również ustalana w wysokości nie stanowiącej nadmiernego obciążenia inwestora.
Opata podlega dziesięciokrotnemu podwyższeniu w przypadku rozpoczęcia użytkowania obiektu budowlanego bez pozwolenia na użytkowanie lub bez zawiadomienia o zakończeniu budowy właściwego organu.
System taki powinien wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć przypadki naruszania prawa w trakcie budowy, w tym zwłaszcza przepisów techniczno-budowlanych, jak również wyeliminować lub przynajmniej znacząco ograniczyć przypadki dokonywania odstępstw od warunków pozwolenia na budowę i projektu budowlanego.

Najważniejszą chyba zmianą proponowaną przez projekt ustawy jest zmiana regulacji prawnych dotyczących samowoli budowlanych (polegających na budowie obiektów budowlanych bez wymaganego pozwolenia na budowę albo zgłoszenia).
Projekt odstępuje od obligatoryjności rozbiórki tego typu obiektów i umożliwia legalizację obiektu budowlanego, samowolnie wybudowanego, który swym istnieniem nie narusza przepisów.
W celu legalizacji obiektu samowolnie wzniesionego konieczne będzie stwierdzenie zgodności obiektu z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym, a w szczególności z ustaleniami obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz przedstawienie projektu budowlanego ze wszystkimi niezbędnymi uzgodnieniami i wniesienie opłaty legalizacyjnej.
Niespełnienie przez inwestora któregokolwiek z ustawowych warunków legalizacji, powoduje orzeczenie nakazu rozbiórki samowolnie wybudowanego obiektu budowlanego lub jego części.

3) Sprecyzowanie pojęć i regulacji związanych z prawidłowym przebiegiem procesu budowlanego i zmiany dotyczące uprawnień budowlanych i planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.

Projekt umożliwia wydanie decyzji nakazującej rozbiórkę obiektu budowlanego lub jego części albo doprowadzenie obiektu do stanu poprzedniego w przypadkach wykonywania robót budowlanych pomimo postanowienia o ich wstrzymaniu.
Projekt wprowadza nowe definicje niektórych pojęć używanych w ustawie: budynku mieszkalnego jednorodzinnego, terenu zamkniętego.
Dostosowaniu do zakresu przedmiotowego ustawy, określonego w art. 1, uległy przepisy dot. wyrobów budowlanych.
Projekt przewiduje nabywanie uprawnień do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w niektórych specjalnościach, osobom posiadającym średnie wykształcenie odpowiednie dla wymienionych specjalności.
Zmianie ulegną także przepisy dotyczące sporządzania plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia na budowie.

Tekst projektu można znaleźć na stronie http://www.umirm.gov.pl

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-10-20 11:21 ]</font>

Bela
21-10-2002, 14:55
Czy jak ja zaczęlam według starego prawa, to nowe będzie się mnie "tykać"? Szczególnie chodzi mi o ta kontrolę przy odbiorze budynku. Przecież wg. starego przysłowia "prawo nie działa wstecz", ale kto ich tam wie...
B

Mis Uszatek
21-10-2002, 15:37
A jak dzis mozna dochodzic odszkodowania z tytułu poniesionych strat w wyniku przewlekłego i niezgodnego z KPA postepowania o pozwolenie na budowe? (Patrz Quiz w Klubie Budujacym...)
Mialem umowe na wynajem mieszkania pod warunkiem wymiany okna. Mialem wszystkie wymagane zgody - od Konserwatora po sasiadow. Sama "budowa" potrwa tydzien. Ale klient czekał pół roku na moje pozwolenie na budowe i sie nie doczekał...

Anula
22-10-2002, 07:55
Czy wiadomo kiedy orientacyjnie to wejdzie w życie?

sanipro
22-10-2002, 14:56
15.05.2002 został złożony do Marszałka Sejmu Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz o zmianie niektórych ustaw.

22.05.2002 został złożony do Marszałka Sejmu Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy - Prawo budowlane.

Projekt poselski został skrytykowany przez Rząd w przesłanym dnia 30.08.2002 do Marszałka Sejmu Stanowisku Rządu wobec poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym oraz ustawy - Prawo budowlane.

Są więc dwa projekty. Jeżeli zakończy się przerwa w obradach Ustawa ma szansę ujrzeć światło dzienne. Jak długo sprawa będzie wałkowana mogą odpowiedzieć tylko posłowie.

alex
22-10-2002, 21:31
Wg mojego kierownika budowy oraz pani ze Starostwa Powiatowego (wydzial budownictwa) ustawa ta na pewno przejdzie i dotknie nas konczących budowy, tymi oplatami (rozbój w biały dzień!!!). Z tymi odbiorami tez nie bedzie za wesolo, wszystko bedzie musialo byc scisle wg projektu.

Luśka
22-10-2002, 21:58
Sanipro, porażasz swoją fachowością :smile:. Gdybym była Twoim szefem, to przyznałabym Ci extra premię. A co tam, i tak Ci przyznaję !!!!

23-10-2002, 06:36
On 2002-10-22 22:58, Luśka wrote:
Sanipro, porażasz swoją fachowością :smile:. Gdybym była Twoim szefem, to przyznałabym Ci extra premię. A co tam, i tak Ci przyznaję !!!!

Szkoda, że nie jesteś moim szefem.

pitbull
23-10-2002, 09:42
sanipro OK.
Ciesz sie z szefa swego - mozesz miec gorszego. :wink:

Bela
23-10-2002, 10:28
Sanipro - jesteś taki dokładny, więc mi odpowiedz, czy dobrze rozumuję:
Jak przejdzie ta ustawa, a ja postawiłam garaż z przesunięciem o 1,5 m w stosunku do planu - to jak przyjdą odebrać budynek i zmierzą miarką - uznają to za samowolę? Ale już nie będzie obligatoryjności rozbiórki, więc jesli to nie narusza prawa to może zalegalizują? TAK?

alex
23-10-2002, 15:13
Ja slyszalam, ze na odbior nikt sie nie pojawia!!! Sklada sie tylko w odpowiednim organie papiery i to wszystko. Moze ktos to potwierdzic????

pitbull
24-10-2002, 08:53
Teraz tak jest, ale w przyszlosci ma byc odbior fizyczny za ktory zaplaci Inwestor.

Bela
24-10-2002, 09:19
SANIPRO - JESZCZE RAZ MOJE PYTANIE:

On 2002-10-23 11:28, Bela wrote:
Sanipro - jesteś taki dokładny, więc mi odpowiedz, czy dobrze rozumuję:
Jak przejdzie ta ustawa, a ja postawiłam garaż z przesunięciem o 1,5 m w stosunku do planu - to jak przyjdą odebrać budynek i zmierzą miarką - uznają to za samowolę? Ale już nie będzie obligatoryjności rozbiórki, więc jesli to nie narusza prawa to może zalegalizują? TAK?

sanipro
24-10-2002, 10:27
Przyznaję rację pitbull.
Mam bardzo dobrego szefa.
Na swoje usprawiedliwienie mam to, że Luśka mnie sprowokowała.


<font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-10-24 14:55 ]</font>

sanipro
24-10-2002, 10:50
Spróbuję odpowiedzieć na Twoje pytanie Bela. Chciałem przy tym zwrócić uwagę, że starałem się aby moje wypowiedzi nikogo nie wprowadzały w błąd, ale w większosci przedstawiają tylko mój punkt widzenia względnie są to cytaty.
Przypuszczam, że w przypadku gdy podczas budowy dopuszczono się odstępstwa od projektu (pozwolenia na budowę), obiekt ma szansę być zalegalizowany. Należy się liczyć z tym, że urząd może nałoży karę lub opłata legalizacyjna będzie wyższa. Prawdopodobnie urzędnik będzie decydował, czy obiekt nalezy rozebrać (na przykład gdy nie zostaly zachowane wymagane odległości od granicy lub zgodnie z planem miejscowym przewidziano w tym miejscu coś innego). Można tu zauważyć, że Minister Finansów włożył również swój wkład w opracowanie projektu nowej Ustawy Prawo Budowlane.

<font size=-1>[ Ta Wiadomość była edytowana przez: sanipro dnia 2002-10-24 18:53 ]</font>

Bela
25-10-2002, 14:00
Dzięki - sanipro - myślałam że jesteś np. mecenasem... bo takie masz dokładne wiadomości.
Czyli decyzja czy rozebrać, czy płacić będzie zależała od "widzimisię" urzędnika "odwiedzającego" i jego humoru? To będę ich witać chlebem i solą...