PDA

Zobacz pełną wersję : Jakie rosliny na balkon?? Dorad?cie drodzy forumowicze



Fiołka
02-10-2004, 11:38
Posiadam piekny narozny balkon 7 m2. Marzy mi sie w zieleni i nie wiem co posadzic. Chciałabym iglaki zeby było całym rokiem zielono a w okresie letnim sadzic kwiaty sezonowe np. surfinie czy pelargonie czy piekny jesienny wrzos :D
Ale zupełnie nie wiem jakie iglaki beda pasowac na balkon...nie mogą przeciez byc duze! :roll:
Proszę doradźcie co by pasowało? Jakie iglaki, nazwy i jak je sadzic w jakich donicach itp.
Pozdrawiam Wszystkich Forumowiczów zycząc miłych dni i nocy... :lol:

Daniel Starzec
02-10-2004, 18:35
A czy masz na tym balkonie dużo słońca?
Jest mnóstwo karłowatych odmian krzewów iglastych i lisciastych.które znakomicie nadają sie do skrzynek na balkon.
Chcąc sadzić iglaki na balkonie trzeba sie zaopatrzyć w dosc duże skrzynki.Takie do pelargoni są za małe.Najlepiej żeby były tak duże żeby pomiędzy scianki skrzynki a ziemią zmiesciła się płyta styropianu przynajmniej 2 cm.Ale może być grubsza.
Wyłożenie ścianek skrzynki styropianem powoduje że latem mniej nagrzewa się ziemia ,a zimą lepiej zimują krzewy.(Bez ocieplenia donicy krzaczki mogą nie przetrwać zimy)
Najlepiej po prostu zamówić u stolarza duże skrzynie i wyłożyc scianki grubą folią.
Jeśli mamy już gdzie posadzić to sadzmy:
Karłowate iglaki
jałowiec łuskowaty blu star
jałowiec pospolity suecica nana
jałowiec pospolity arnold
jałowiec rozesłany nana
cyprysik tępołuskowy nana gracilis
cyprysik groszkowy filifera aurea nana
świerk biały conica
świerk biały laurin
i całe setki innych krzaczków

smartcat
04-10-2004, 11:45
A czy masz na tym balkonie dużo słońca?
Jest mnóstwo karłowatych odmian krzewów iglastych i lisciastych.które znakomicie nadają sie do skrzynek na balkon.
Chcąc sadzić iglaki na balkonie trzeba sie zaopatrzyć w dosc duże skrzynki.Takie do pelargoni są za małe.Najlepiej żeby były tak duże żeby pomiędzy scianki skrzynki a ziemią zmiesciła się płyta styropianu przynajmniej 2 cm.Ale może być grubsza.
Wyłożenie ścianek skrzynki styropianem powoduje że latem mniej nagrzewa się ziemia ,a zimą lepiej zimują krzewy.(Bez ocieplenia donicy krzaczki mogą nie przetrwać zimy)
Najlepiej po prostu zamówić u stolarza duże skrzynie i wyłożyc scianki grubą folią.
Jeśli mamy już gdzie posadzić to sadzmy:
Karłowate iglaki
jałowiec łuskowaty blu star
jałowiec pospolity suecica nana
jałowiec pospolity arnold
jałowiec rozesłany nana
cyprysik tępołuskowy nana gracilis
cyprysik groszkowy filifera aurea nana
świerk biały conica
świerk biały laurin
i całe setki innych krzaczków


Daniel mam pytanko co do iglaków na tarasie w skrzynkach drewnianych.
Chciałbym zeby iglaki na tarasie miały ok 2m wysokości i stanowiły scianę zieleni odgradzającą od ulicy. Jakie z tych dużych mozna tam posadzić ( jałowiec, thuja smaragd ) Jak szerokie i głębokie powinny być te skrzynki dla tach duzych roslin. Czy mozna jakies iglaki przycinac żeby nie rosły na 3-4 metry tylko żeby oscylowały koło 2-2,5 metra.

Daniel Starzec
04-10-2004, 12:46
Ja dałbym wysokosć skrzynki 40 cm ,szerokosc 40 cm(to takie minimum) a długosc jak tam pasuje.
Tuje bardzo dobrze znoszą cięcie i wydaje mi sie że to dobry sposób na zatrzymanie ich na stałej wysokosci.
Tuja szmaragdowa ma też ten plus że w zimie jest ładnie zielona.
Ale tu mała uwaga ,czy twój balkon wytrzyma dosc spory ciężar skrzynek, ziemi i roślin?
Ciekawe rzeczy można też uzyskać sadząc w donicach rośliny pnące .Jeszcze tylko jakaś przyjemna kratka do wspinania dla pędów i ...

smartcat
04-10-2004, 13:31
Ja dałbym wysokosć skrzynki 40 cm ,szerokosc 40 cm(to takie minimum) a długosc jak tam pasuje.
Tuje bardzo dobrze znoszą cięcie i wydaje mi sie że to dobry sposób na zatrzymanie ich na stałej wysokosci.
Tuja szmaragdowa ma też ten plus że w zimie jest ładnie zielona.
Ale tu mała uwaga ,czy twój balkon wytrzyma dosc spory ciężar skrzynek, ziemi i roślin?
Ciekawe rzeczy można też uzyskać sadząc w donicach rośliny pnące .Jeszcze tylko jakaś przyjemna kratka do wspinania dla pędów i ...

Taras powinien wytrzymać gdyż 3 około metrowe donice beda wypadały na belce stropowej plus dwie kratki na pnacze. Układ ma być:
skrzynka_kratka_skrzynka_kratka_skrzynka

Daniel Starzec
07-10-2004, 20:44
link gdzi pokazane jest jak zrobić solidną skrzynie dla krzewów
http://www.muratordom.pl/8084_1373.htm

smartcat
08-10-2004, 15:53
link gdzi pokazane jest jak zrobić solidną skrzynie dla krzewów
http://www.muratordom.pl/8084_1373.htm

Dzieki Daniel pewno posłuże sie tym sposobem