PDA

Zobacz pełną wersję : Pomoc przy formalnościach urzędowych



romi_25
02-10-2004, 15:19
Od 4 lat wydaję wz w UM. Często obserwuję i słyszę bezradność i masę nerwów przy załatwianiu formalności prawnych w urzędach. Jeśli masz problem z napisaniem wniosku o warunki zabudowy, pozwolenia na budowę, odwołania, skompletowania potrzebnych dokumentów lub odnalezienia się w zmieniających się przepisach - napisz - być może uda mi się ci pomóc. Za wiedzą i zgodą Redakcji Forum, przy małym honorarium, możesz oszczędzić sobie niepotrzebnego biegania.
Szczegóły i zainteresowanych proszę o kontakt na priva.
Pozdrawiam

MartaB
18-02-2005, 09:41
Romi mój post to BUDOWA NA GRUNCIE ROLNYM SIEDLISKA czy mógłbyś mi coś w tej sprawie doradzić?

kotwiczka
09-05-2005, 07:54
Witaj romi_25,

Proszę Cie o pomoc w takiej sprawie.
Mam wąską działkę i dlatego chciałabym postawić małą wiatę gospodarczą
ok. 60 cm lub w granicy z sąsiadem. Sąsiad wyraża zgodę na ustawienie
yej wiaty tak jak chcemy. Jego stodoła stoi również w granicy działki od
stu lat. Ja chcę zbudować nową wiatę, ale bliżej domu, tak żebym nie musiała opierać jej o ten stary budynek stodoły. Czy jest to możliwe?
Czy w prawie budowlanym jest powiedzane, że moja wiata MUSI przylegac
do istniej`a`cego budynku? (to jest opinia architekta). A wogóle, czy
wobec zmiany przepisów drewniana wiata o pow.7,5 m x 3,30 metra wymaga wydania pozwolenia (warunków zabudowy?) Czy mogę postawić mniejszą bez przechodzenia przez te wszystkie procedury?
Ponieważ ostatnio miewam problemy z internetem więć chciałabym Cie
poprosić (jeśli to możliwe) o info sms-em, a ja do Ciebie oddzwonię.

Dzięki i pozdrawiam serdecznie
Prosze o pilną odpowiedź.
Dorota Kotwica
Zielona Góra
tel. 0601 87 02 48

romi_25
09-05-2005, 11:10
Cześć
Odnośnie twojej wiaty. Warunki techniczne regulują m.in. odległosci od granic, ale odnosza sie do SCIAN BUDYNKOW, a ty budujesz wiate. Po telefonie w Starostwie wiem ze nasze starostwo interpretuje to w taki sposob ze wiata jako obiekt bez scian nie podlega tym ograniczeniom odleglosciowym. Czyli mozesz stawiac jak chcesz pod warunkiem ze odprowadzenie wod opadowych architekt zaprojektouje ci na SWOJ teren.
Pozdrawiam

jawrob
11-05-2005, 19:42
Witam!
Romi,
Taka sytuacja:
Dzialka dawniej siedliskowa ponad 1ha obok lasu ziemia klasy 5 i 6..
KIedys wydana byla zgoda na budowe domu i cala zwiazana z tym dokumentacja..
Teraz jest ta dzialka odkupiona od poprzednika i obecny wlasciciel chce podzielic to na dzialki budowlane...
Jak mozna teraz to zrobic?

Pozdrawiam!

Jawrob

marek70
06-06-2005, 13:06
cześć
jestem zainteresowany twoją ofertą.
W krótkim tekściem od roku staram się o WZ przebudowy domu. Sprawa utknęla w martwym punkcie - wlaściciel dzialki sąsiedniej nie żyje a nie można ustalić wszystkich spadkobierców
Jeżeli bylbyś ainteresowany tą sprawą proszę o kontakt 0601912943
dzięki

romi_25
07-06-2005, 06:22
Cześć
Napisz na jakim etapie jest twoja sprawa, co działo się po kolei i jakie pisma dostałeś z urzędu. Może coś uda sie załatwić.
Pozdrawiam

marek70
07-06-2005, 11:48
cześć
14.04.2004 r zlożylem pismo o wydanie warunków zabudowy (przebudowy domu z podniesieniem kalenicy, zmiany konstrukcji dachu oraz zmiany wejścia). lożylem wymagane papiery. Okazalo się że widniejący w wypisie z ksiąg wieczstych wlaściciel dzialki sąsiedniej (a wlaściwie dwóch wlaścicieli - bracia) nieżyją a prawo spadkowe nie zostalo przeprowadzone. Obecnie mieszkający tam sąsiad na prośbę wystosowal pismo że mieszka tam a znani mu spadkobiercy (rodzeństwo) przebywa za granicą (USA) adresu ich nie zna, a spadkobierców z drugiej strony (po jego wujku) nie zna. I w tym momencie sprawa utknęla.
Najpierw otrzymalem pismo że sprawa w terminie nie może być zalatwiona z uwagi na jej skomplikowany charakter do czasu ustalenia spadkobierców. Następnie szukając jakiegoś rozwiązania otrzymalem sugestię aby zlożyć pismo o ustalenie kuratora sądowego dzialki sąsiedniej. Zlożylem takie pismo ale otrzymalem odpowiedź cytuję:
"z uwagi że nie udalo ustalić się spadkobierców Wydzial prosi o wskazanie osoby mogącej pelnić funkcję kuratora sądowego spadku nieobjętego ..... dalej..... z uwagi na fakt że dzialka graniczy z terenem przedmiotowej inwestycji jej wlaścicielom a w przypadku gdy osoby te nie żyją - ich spadkobiercą przysluguje przymiot w toczącym się postępowaniu"
Oczywiście wskazanie takiej osoby na klada na nią jakieś obowiązki więc nie chcialbym kogoś wkopywać w jakieś boto. Tlumaczenie że Wydzial powinien umożliwić stroną udzial w postępowaniu a nie szukać stron nie trafia i stoja przy swoim (prawnie nie ma wlaścicieli - a przyszlym wlaścielem może być każdy kto kupi dzialkę - spadkobiercy mogą odmówić spadku).
I dalej punk martwy - tak od ponad roku.

jeżeli możesz pomóc to bylbym wdzięczny -oczywiście gratyfikując finansowo

zygmor
08-06-2005, 01:37
Mam działkę rolno leśną. Występowałem niedawno o WZ, ale z powodu błędu na mapce całe wystąpienie spaliło na panewce. Teraz po wizycie geodety usytuowanie naszego drewnianego letniaka jest już prawidłowa. Większość domku znajduje się na części leśnej, zamierzamy go nieznacznie rozbudować omurowując i powiększając o 2m w każdą stronę. Wymagać to będzie wycinki jednej nie za grubej sosny. Jak powinienem wypełnić druk WZ.
Czy powinienem tam coś na ten temat napisać.
Czy czekać tylko na odpowiedź?

romi_25
08-06-2005, 06:25
Marek - wysłałem Ci wiadomość na priva.

pyrka
08-06-2005, 07:45
Czy funkcjonariuszowi publicznemu wolno robić prywatnie takie usługi odpłatnie?

sidney
08-06-2005, 08:46
Też mnie to trochę zastanowiło :-?

Pietka
12-06-2005, 16:47
romi_25jeśli możesz to proszę o odpowiedź. Składając wniosek o ustalenie WZ dostałem zawiadomienie na którym było 5 osób powiadomionych, że wystąpiłem o ustalenie WZ dla swojej działki. Parę dni temu dostałem decyzję o WZ (zresztą po 8 miesiącach) wktórej liczba powiadomionych osób zwiększyła się o kolejne 4. Nie wiem czy urzędnicy grają na zwłokę i chcą aby ta decyzja się nie uprawomocniła bo jedna z wymienionych osób nie żyje już od 20 lat. Moja działka sąsiaduje z trzema posesjami i drogą dojazdową. Oprócz faktycznych sąsiadów w decyzji wymienione są osoby które mieszkają po tej samej stronie drogi ale moja działka nie graniczy z ich działkami. Dlatego mam pytanie kto powinien otrzymać powiadomienie(czy tylko bezpośredni moi sąsiedzi czy cała ulica), że ja staram się o WZ i z kąd brane są dane o właścicielach sąsiednich działek do wydania decyzji?
Czy urząd wpisując w decyzji woda z własnego ujęcia ( na działce jest przyłącze wodociągowe) pozbawia mnie z korzystania z wodociągu - woda z wód gruntowych nie nadaje się do picia.
Określoną mam nieprzekraczalną linię zabudowy czy to znaczy, że nawet okap nie może za tą granicę wystawać
Proszę romi_25 w miarę swoich możliwości odpowiedz mi na te pytania.
Piotr

qmoter
28-06-2005, 11:49
Romi 25,
Umieściłem to pytanie również do A@a, ale na razie bez odpowiedzi :(
Prosze o pomoc i opinię.
Ubiegam się o WZ w gminie Wawer w W-wie. Wniosek złożyłem w poł. marca i do dziś nic nie zrobiono z tym wnioskiem. :evil: Jakiś miesiąc temu (po 2 m-cach) dostałem pismo o wszczęciu postępowania
Sytacja wygląda tak że mam dwie działki graniczące z sobą i wystąpiłem o WZ dla obudwu razem. O koniec drugiej działki w starym planie zahaczała planowana droga. Budynek jednak miałby stać właściwie w całości na działce bez drogi. Plan jest oczywiście nieaktualny, droga jest tylko w koncepcji i moj projekt domu oddalony jest od tej drogi jakieś 25-30 metrów. Pani urzędnik jednak stwiedziła (po 3 miesiącach!! ) że musi wystąpić do biura naczelnego architekta o wyznaczenie linii rozgraniczającej. Tam powiedziano mi że to zajmie 2 miesiące !!!
Czy ktoś moze wie jak poradzić sobie z takim przypadkiem??
Jak można przespieszyć bieg wydarzeń?

romi_25
29-06-2005, 06:18
Napisz więcej szczegółów. Co załączyłeś oprócz wniosku? Czy był planowany sposób zagospodarowania?

qmoter
29-06-2005, 08:52
Napisz więcej szczegółów. Co załączyłeś oprócz wniosku? Czy był planowany sposób zagospodarowania?

Załaczyłem kopię aktu własności, wymagane mapki (2x) jedna z nich z naniesionym zarysem domu (w całości na działce, której nie dotyka planowana droga - graniczy z nią następna i tam na końcu tej działki miałaby być ta droga), wydruk komputerowy z projektu gotowego (taki z internetu) oraz "obiecankę" dostawy prądu. Gazu i wody nie - woda planowana ze studni , ogrzewania elektryczne. Naniosłem również miejsce gdzie planuję zrobić szambo (we wniosku wystąpiłem o budowę domu oraz szamba 10M3).
Jak przyjmowali to powiedzieli że jest OK. Teraz też nie kwestionują. Czepiają się tylko tej linii, ale nic nie robią aby coś ruszyło się do przodu.
Czy są w porządku że postępowanie wszczęto 2 miesiące po złożeniu wniosku (jest pismo)?

romi_25
29-06-2005, 09:41
Hmm, a co jest planowane na działce na której częściowo ma być ta droga? Co na niej będziesz robił?

qmoter
29-06-2005, 23:16
Hmm, a co jest planowane na działce na której częściowo ma być ta droga? Co na niej będziesz robił?

Właściwie to nic. Cały dom jest na tej pierwszej, z tym że od strony tej drugiej znajduje sie jakiś 1 m od granicy tej drugiej. Ta druga ma 27 metrów długości a w planach ostatnich pod tę drogę miało być zajete kilka metrów (linia rozgraniczająca miała być 14 m od granicy. Tzn że krawędź domu miała by być min. 15 m od linii rozgraniczającej.
Może powinienem zmienić wniosek i wystąpić o WZ tylko dla jednej działki?

romi_25
30-06-2005, 06:29
Rozumiem. Jeśli wystąpisz o wz tylko na jedną działkę to będziesz musiał się odsunąć od granicy na 3 lub 4 metry. Jeśli możesz sie odsunąć to byłoby najlepsze rozwiązanie - wyłączysz drugą działkę jako inwestycyjną i powinno być ok. Występując o 2 działki, w gminie być może obawiają się że docelowo dom powstanie dalej (bliżej planowanej drogi). Nie wiem dlaczego trwa to tak długo u ciebie, ale przesadzają na pewno.

qmoter
01-07-2005, 00:21
Rozumiem. Jeśli wystąpisz o wz tylko na jedną działkę to będziesz musiał się odsunąć od granicy na 3 lub 4 metry. Jeśli możesz sie odsunąć to byłoby najlepsze rozwiązanie - wyłączysz drugą działkę jako inwestycyjną i powinno być ok. Występując o 2 działki, w gminie być może obawiają się że docelowo dom powstanie dalej (bliżej planowanej drogi). Nie wiem dlaczego trwa to tak długo u ciebie, ale przesadzają na pewno.

Ok. Na pewno musze sie odsunąć? Nawet jeśli jestem właścicielem drugiej działki i wyrażam sam sobie zgodę na budowę tak blisko?

romi_25
01-07-2005, 06:40
Właśnie w tym problem, że warunki techniczne są jednoznaczne w odległościach: 3 lub 4 metry. Cała rzecz polega na tym, że mając wpisaną drugą działkę jako inwestycyjną mógłbyś usytować budynek jak chcesz, ale z kolei w gminie "mają problem". Z drugiej strony nie wpisując drugiej działki powinno być "dobrze w gminie", ale musisz się odsunąć od granicy.

qmoter
01-07-2005, 16:04
Właśnie w tym problem, że warunki techniczne są jednoznaczne w odległościach: 3 lub 4 metry. Cała rzecz polega na tym, że mając wpisaną drugą działkę jako inwestycyjną mógłbyś usytować budynek jak chcesz, ale z kolei w gminie "mają problem". Z drugiej strony nie wpisując drugiej działki powinno być "dobrze w gminie", ale musisz się odsunąć od granicy.

OK. A czy taras to w rozumieniu przepisów budynek - bo to taras najbardziej jest wysuniety. I pytanie drugie - jeśli na jakimś fragmencie działki ustanowiona jest służebność przejścia itp. to musze oddalić się 3-4 metry od granicy służebności czy moge postawić scianę np. 1 m od granicy służebności a 4 m od granicy właściwej?

Iwencja
10-01-2006, 20:04
Hej! Jest tu kto?
Szukam kogoś skłonnego do pomocy w temacie formalności urzędowych a w szczególności warunków zabudowy. :roll: