PDA

Zobacz pełną wersję : jakie okna dachowe



Rezi
02-10-2004, 18:13
Jestem na etapie wyboru okien połaciowych. Dekarz przekonuje mnie Fakro, słyszałem i czytałem różne opinnie na temat tej firmy - nie zawsze pozytywne (pomijając klamkę na dole)
Jakie macie doświadczenia z oknami - te dobre i chyba najważniejsze ... te złe.
Dzięki za pomoc :D

invx
02-10-2004, 18:17
mam u siebie Fakro, nie narzekam, firma dobra, znana sprawdzona, nie ma co sie zastanawiac. :D

Cypek
02-10-2004, 20:44
Mam ROTO i też nie narzekam.
Wszystko wyjdzie po 10-15 latach.
Tylko, ze teraz nie ma ich nikt na tyle długo.

JacekS
02-10-2004, 20:51
jak juz
to prosiłbym o sprecyzowanie jakie to okno z podaniem symbolu roto a roto
to duza roznica sa rozne typy okien zalezy od sposobu ryglowania osi obrotu ,materiału z czego to jest wykonane itp okna dla kowalskiego i okna dla konesera
tak juz jest w tym temacie okiennym nie tylko okna standardowe oale dachowe to tez dylemat

AgnesK
02-10-2004, 21:34
Od dwóch lat mam w kuchni Fakro podwójnie lakierowane z nawiewnikiem. Super się sprawuje.

Senser
02-10-2004, 22:44
My mamy Veluxy (6), z tego co mi waiadomo, Fakro owszem nie najgorsze....tylko, że te na rynku polskim mamy Fakro produkowane w Ukrainie...a nasze polskie wysyłane są na export!

Mamy Veluxy, pomimo że w niektórych przypadkach będziemy musieli "skakać" do klamki...(sznurki będą)

poldek
03-10-2004, 09:16
My mamy Veluxy (6), z tego co mi waiadomo, Fakro owszem nie najgorsze....tylko, że te na rynku polskim mamy Fakro produkowane w Ukrainie...a nasze polskie wysyłane są na export!

Mamy Veluxy, pomimo że w niektórych przypadkach będziemy musieli "skakać" do klamki...(sznurki będą)
Pewnie tych bajek naopowiadał Ci handlowiec Veluxa. Zapytaj go o dwie linie do produkci okien w Veluxie jedna na polske a druga exportowa na zachód. Ciekawe dlaczego???

poldek
03-10-2004, 09:27
Z tego co wiem porównywalne modele są pobnej jakości. Różnica jest w klamce i cenie, okna Fakro są tańsze o ok. 50 zł. szt. Ja wybrałem Fakro model FTP-V, ze względu na wysokość ścianki kolankowej 110 cm. i rabat dostałem 22%. Decydując się na okna połaciowe weź pod uwagę czy klamka będzie w zasięgu ręki użytkowników. Zaleta Velukxa przy małych dzieciach jest taka, że nie sięgną klamki.
www.fakro.pl

rafałek
03-10-2004, 10:02
Klamka na dole, klamka na górze, wada/zaleta. Wszystko zależy od wielkości okna. Ja mam FAKRO FTP-V (13) czyli 78x160. Jeśli klama miała by być na górze to do otwierania potrzebna by mi była drabina, a tak miło i wygodnie i oś obrotu mam ponad głową, a wyglądać przez nie mogę bez nachylania się czy wspinania na palce. Przy niższych oknach byłby problem. Tak więc klamka na górze czy na dole - wszystko zależy od potrzeb. Zastanawiałęm się nad ROTO, ale te o podniesionej osi obrotu kosztują koszmarnie drogo. W czasie jak kupowałęm (wiosna) FAKRO wyszły najtaniej mimo, że dostałęm tylko 18% rabatu. Mogłem dostać 20% ale wtedy transport pożerał by różnicę więc kupiłem na miejscu.
Z jakością to jak napisano powyżej wyjdzie dopiero po latach. Należy jednak pamiętać, że dużo zależy od montarzu. Często dobre okno jest źle zamocowane, a całą winę zwalamy na producenta a nie tego co montował.

Osobiście uważam, że FAKRO i VELUX są porównywalne, ROTO reklamuje się, że ma super okucia (może to i prawda, okucia Roto są jednymi z lepszych), ale ta cena...

Senser
03-10-2004, 10:48
My mamy Veluxy (6), z tego co mi waiadomo, Fakro owszem nie najgorsze....tylko, że te na rynku polskim mamy Fakro produkowane w Ukrainie...a nasze polskie wysyłane są na export!

Mamy Veluxy, pomimo że w niektórych przypadkach będziemy musieli "skakać" do klamki...(sznurki będą)
Pewnie tych bajek naopowiadał Ci handlowiec Veluxa. Zapytaj go o dwie linie do produkci okien w Veluxie jedna na polske a druga exportowa na zachód. Ciekawe dlaczego???

A ty pewnie masz Fakro i dlatego tak piszesz!! Ciekawe dlaczego??
Mówił mi to handlowiec, który ma w ofercie i Veluxy i Fakro, to raz a dwa, mówił mi to też dziennikarz Rzeczpospolitej...ciekawe dlaczego?? Pewnie się na mnie uwzieli??

rafałek
03-10-2004, 10:52
Dwie linie produkcji to bzdura. Raczej chodzi o kontrolę jakości - jakość I i "jakość I". Niby to samo ale jaka różnica. Pytanie tylko, czy VELUX też nie ma 2 jakości I? Z obserwacji rynku wynika, że więle firm tak ma więc czemu i tu mają być wyjątki. Jesteśmy biedniejszym społeczeństwem więc nasza jakość I koszute taniej, a przecież nic nie ma za darmo.

KFKF
03-10-2004, 17:47
Ja wybrałem Fakro. Klamka na dole nie zawsze jest wadą. U mnie taka opcja była wygodniejsza, ze względu na komfort otwierania dla żony :) Bidula by nie sięgła do klamki Veluxa :)

echo
03-10-2004, 17:59
mamy Fakro

walerian35
04-10-2004, 08:02
Zdecydowałem sie na Velux mimo wady w postaci klamki u góry. uważam jednak że mimo że Fakro jest znaną marką i należy do grupy Lafarge to Velux był pierwszy na rynku i od niego się wszyscy uczą a pozatym panuje opinia że mają najlepszy serwis posprzedażny. Różnica w cenie jak piszecie 50 PLN jest do zaakceptowania. Poprostu trzeba wytargować dobry upust.

rafałek
04-10-2004, 08:20
Zdecydowałem sie na Velux mimo wady w postaci klamki u góry.

Klamka u góry czy na dole to nie wada czy zaleta. Wszystko zależy od rozmiaru okna. Jak okno jest dużde to u góry jest wadą, ajk małe lub nisko zamontowane to zaleta.

walerian35
04-10-2004, 08:31
Długość okna 160, wysokość ściany kolankowej 100 cm, nachylenie dachu ok.40 st. To może być wada lub zaleta. Dla mnie to wada bo żona nie sięgnie i będzie mnie prosiła o ich otwieranie. :wink:

rafałek
04-10-2004, 08:45
Walerian35 przy takim oknie jak masz wysoko dolną krawędź okna?

walerian35
04-10-2004, 09:55
Dokładnie to nie wiem bo nie mierzyłem ale okno zaczyna się zaraz nad murłatą no i dojdą jeszcze warstwy podłogowe. Tak myślę że bedzie to około metra wysokości.

a&z
04-10-2004, 10:34
Od 12 lat mam w mieszkaniu 4 Veluxy a od 10 lat dodatkowe 2 okna Fakro.
W swoim obecnie budowanym domu montuję Fakro ponieważ w obecnym mieszkaniu:
- w 3 Veluxach rozszczelniły się i zaparowały od środka szyby zespolone
- wszystkie Veluxy u dołu okna na styku szyba/drewno pokryły się czarną pleśnią
- niewygodne, wysokie otwarcie, do zamknięcia potrzeba silnego trzaśnięcia w przeciwieństwie do Fakro, w których klamka zamyka się zgrabnie i bez wysiłku
- dobrze rozwiązane rozszczelnianie (okna , oprócz nawiewników mają możliwość 3 stopniowego zamykania na klamce)

rafałek
04-10-2004, 10:51
Ta odpowiedź wydaje się najbardziej obiektywna. Pozostaje tylko mały cień wątpliwości - jak od 10 lat zmieniły się technologie?

walerian35
04-10-2004, 12:03
Swego czasu fakro "połknęło" firmę która produkowała okna dachowe nazy firmy dokładnie nie pamiętam bo to było około 5-6 lat temu, ważne jest to że ta przejęta firma miała bardzo mocny dział techniczny i słaby handlowy mogę sobie wyobrazić że połaczenie tych firm mogło dać niezły efekt. Tyle o oknach fakro. Ja wybrałem Veluksa i czas pokaże jaki to był wybór, mnie przynajmniej zawsze ta firma dobrze sie kojarzyła co nie wyklucza możliwości zaistnienia problemów z oknami Velux

Anula
04-10-2004, 12:41
My mamy 9 okien dachowych Fakro. jestem zadowolona ale nie mam porownania. Bys moze z Veluxa tez bym byla. Chce tylko napisac jedna rzecz. Zwroc uwage rowniez na akcesoria typu rolety, zaluzje, markizy. Z tego co wiem musza pochodzic od tego samego producenta co okna. Jesli chodzi o rolety to Velux oferuje ogromny wybor, natomiast Fakro jak na razie tylko kilka kolorow.

andrzem
04-10-2004, 16:58
Ja tez przymerzam sie do okien dachowych - prawdopodobnie będzie to Fakro z uwagi na położenie klamki na dole. Moje obawy budzi sposób zamykania - klamka niby metalowa ale profil w który się chowa jest chyba z plastiku. Prosze o opinie bardziej doświadzonych uzytkowników czy gniazdo na klamke sie nie wyciera z czasem?
Mam dwa okna planowane w holu. Średnio na jeza sa mi tam potrzebne nawiewniki ale tylko te z nawiewnikami sa podwójnie malowane. Czy macie jakies doswiadczenia z typowymi oknami malowanymi jeden raz

Pozdrawiam

rafałek
05-10-2004, 08:24
Przyglądałęm się opisanej wkładce w pracy. Mimo intensywnego otwierania nic się z nią nie dzieje - okno jest już od około 8-9 lat.

Waldon
06-10-2004, 07:53
Jesteśmy biedniejszym społeczeństwem więc nasza jakość I koszute taniej, a przecież nic nie ma za darmo.


rafałek nie jest tak do konca ze nasza jakosc I jest tansza. Obserwowalem ceny za zachodni granica i czesto wychodzi na to ze za te same pienidze mozesz kupic za miedza, a czasami nawet troche taniej (uwzgledniajac ok 22%). Po prostu w starej unii konsument jest bardziej "dojrzaly" i tam nie mozna miec wpadki z jakosci. U nas to niestety ale jeszcze daleko przyklad np. pewien material ceramiczny, w kraju skad pochodzi marka na pewno takich wpadek nie ma.

Gesiu
06-10-2004, 13:53
kupiłem fakro i moje pierwsze wrazenie to takie ze moglyby byc ladniejsze :) ale ogolnie ok

Ew-ka
06-10-2004, 22:27
od tygodnia jestem właścicielką 6 okien Velux...czy szczęśliwą ? czas pokaże ,ale mój serdeczny kolega ,który zaklada mi dach i ma w ofercie okna wszystkich firm -założył mi Veluxy - twierdząc ,że są najlepsze i będę z nich zadowolona ( o Fakro powiedział mi tylko tyle - jeśli chodziło łazienkę- ze sie łuszczy farba w rogach okien) Fakro ma tę klamkę niżej ,ale moje okna są nawet niezbyt wysoko i dam radę bez stawania na palcach je otworzyć... :lol:

rafałek
07-10-2004, 06:11
kupiłem fakro i moje pierwsze wrazenie to takie ze moglyby byc ladniejsze :) ale ogolnie ok

To ich wcześniej nie oglądałeś? :wink:

Waldon
13-10-2004, 10:36
uważam jednak że mimo że Fakro jest znaną marką i należy do grupy Lafarge .

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Tego to nie wiedzialem, ale i ci we Fakro tez tego nie wiedzieli :lol:

Aleksandryta
13-10-2004, 10:53
Pierwszy raz słyszę, że Fakro należy do grupy Lafarge :o No, ale w dziesiejszych czasach....
Mam okna Fakro ok.9 lat, takie, jak na głównej stronie intrnetowej tej firmy. W tym roku odnowiliśmy okna. Ramy drewniane przetarte i pokryte lakierem przez przedstawiciela tej firmy na W-wę. Mimo, że Fakro od kilku dobrych lat nie produkuje okien 70 cm na 140 cm - przyjęli indywidualne zamówienie na rolety, które po miesiącu koleś z tej firmy zamontował na naszych oknach. Klamki na dole, tak jak Pan Bóg przykazał, nie rozumiem, co tak się podniecacie tymi klamkami na górze :o w oknach innych firm.

rafałek
13-10-2004, 11:03
Klamki na dole, tak jak Pan Bóg przykazał, nie rozumiem, co tak się podniecacie tymi klamkami na górze :o w oknach innych firm.

Ja też uważam, że klamka na górze przy dużym oknie to wada a nie zaleta. Trzeba otwierać z drabiny... :lol:

Snowdwarf
13-10-2004, 11:07
Klamki na dole, tak jak Pan Bóg przykazał, nie rozumiem, co tak się podniecacie tymi klamkami na górze :o w oknach innych firm.

Ja też uważam, że klamka na górze przy dużym oknie to wada a nie zaleta. Trzeba otwierać z drabiny... :lol:
a dla mnie zaleta bo musialbym otwierać jedno okno "z kolan" - co na pewno nie jest wygodne
---

_bogus_
13-10-2004, 11:35
Ważne żeby do klamki był jakiś w miarę bezproblemowy dostęp. Czasami na dole nie ma dostępu lub jest utrudniony - np. zasłania jakiś mebel (np. biurko może być wtedy przeszkodą bo może nie starczyć reki by szeroko otworzyć - dolna klamka wszak idzie na zewnątrz przy otwarciu okna) lub klamka na dole jest za nisko.

Ja wybrałem Velux gdyż Fakro nie miał okien o moim wymiarze (78x160) (jedynie Roto i Velux miały ten wymiar a Rotto było istotnie droższe bo bodajże w tym wymiarze był tylko model obracany na górze a nie w środku wysokosci). Dlatego zaskoczył mnie post rafałka że kupował okna Fakro takich właśnie rozmiarów. Może przez rok który upłynął od moich zakupów - oferta Fakro się poszerzyła? Ale jeśli tak to ich strona jest nieaktualna bo na niej dzisiaj też nie zauważyłem okien o tym wymiarze (sprawdzałem w cenniku na stronie Fakro).

Pozdrawiam

xavi
13-10-2004, 12:03
Mam szerokie Fakro bo popieram Polskie 8)

woprz
13-10-2004, 12:26
ROTO 140 wysokoosiowe 5 sztuk

rafałek
13-10-2004, 13:23
...nie ma dostępu lub jest utrudniony - np. zasłania jakiś mebel (np. biurko może być wtedy przeszkodą bo może nie starczyć reki by szeroko otworzyć - dolna klamka wszak idzie na zewnątrz przy otwarciu okna) lub klamka na dole jest za nisko.

Klamka idzie do góry czyli na szybę - nie ma więc kłopotu. Wygoda zależy od rozmiaru i miejsca montarzu.



Ja wybrałem Velux gdyż Fakro nie miał okien o moim wymiarze (78x160)

Ma i to przynajmniej trochę ponad rok. Fakt, że w cenniku ich nie ma, ale jak byś na ich stronie wszedł w produkty to tam jest. Ten wymiar ma symbol 13. Jest to wymiar dla nich typowy i są do niego kołnierze.


Pozdrawiam

rafałek
13-10-2004, 13:25
ROTO 140 wysokoosiowe 5 sztuk

Tak z ciekawości - jaka szerokość i ile kosztowało. Domniemam, że 140 to wysokość.

_bogus_
13-10-2004, 14:16
...nie ma dostępu lub jest utrudniony - np. zasłania jakiś mebel (np. biurko może być wtedy przeszkodą bo może nie starczyć ręki by szeroko otworzyć - dolna klamka wszak idzie na zewnątrz przy otwarciu okna) lub klamka na dole jest za nisko.

Klamka idzie do góry czyli na szybę - nie ma więc kłopotu. Wygoda zależy od rozmiaru i miejsca montarzu.

Właśnie o to mi chodziło - idzie na zewnątrz więc np. jak jest biurko to kłaść się na nim trzeba żeby ręką sięgnąć by mocno otworzyć. Podałem jako przykład - w każdym konkretnym przypadku będzie lepszy dolna lub górna klamka. Nie wierzę, że w każdym przypadku właśnie ta jedna jedyna (górna lub dolna) jest lepsza!




Ja wybrałem Velux gdyż Fakro nie miał okien o moim wymiarze (78x160)
Ma i to przynajmniej trochę ponad rok. Fakt, że w cenniku ich nie ma, ale jak byś na ich stronie wszedł w produkty to tam jest. Ten wymiar ma symbol 13. Jest to wymiar dla nich typowy i są do niego kołnierze.


No to stracili okazje sprzedania 7 takich okien. Dla mnie - jak nie ma w cenniku to nie ma produktu. I tyle. I jeśli sprawa trwa już ponad rok a nikt nie poprawił.... Po prostu żenujące.

Pozdrawiam

rafałek
14-10-2004, 06:25
...nie ma dostępu lub jest utrudniony - np. zasłania jakiś mebel (np. biurko może być wtedy przeszkodą bo może nie starczyć ręki by szeroko otworzyć - dolna klamka wszak idzie na zewnątrz przy otwarciu okna) lub klamka na dole jest za nisko.

Klamka idzie do góry czyli na szybę - nie ma więc kłopotu. Wygoda zależy od rozmiaru i miejsca montarzu.

Właśnie o to mi chodziło - idzie na zewnątrz więc np. jak jest biurko to kłaść się na nim trzeba żeby ręką sięgnąć by mocno otworzyć. Podałem jako przykład - w każdym konkretnym przypadku będzie lepszy dolna lub górna klamka. Nie wierzę, że w każdym przypadku właśnie ta jedna jedyna (górna lub dolna) jest lepsza!

_bogus_ przeczytaj powyższe jeszcze raz uważnie. Jeśli FAKRO ma klamkę na dole i otwierając przesuwasz ją na szybę czyli do góry. Klamka ciągle jest w powierzchni okna więc nie ma co zawadzać.

Co do braku w cenniku. Ja jak coś chcę to nie interesuje mnie czy jest w cenniku czy nie. Ma być i tyle. Za FAKRO u mnie przemawiał jeszcze rabat 18% i to w lokalnej hurtowni. W dalszych było więcej, ale koszty transportu pożerały różnicę.

walerian35
14-10-2004, 08:32
uważam jednak że mimo że Fakro jest znaną marką i należy do grupy Lafarge .

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Tego to nie wiedzialem, ale i ci we Fakro tez tego nie wiedzieli :lol:

Ale zapytaj w Lafarge dachy, to ci powiedzą czasami jest tak że stwarza się pozory że jest to inna marka aby wzmocnić sprzedaż. np ostatnio komórki

Waldon
14-10-2004, 11:29
uważam jednak że mimo że Fakro jest znaną marką i należy do grupy Lafarge .

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Tego to nie wiedzialem, ale i ci we Fakro tez tego nie wiedzieli :lol:

Ale zapytaj w Lafarge dachy, to ci powiedzą czasami jest tak że stwarza się pozory że jest to inna marka aby wzmocnić sprzedaż. np ostatnio komórki
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sory ale zareagowalem smiechem bo na tym forum widzialem mnóstwo takich kwiatków. Móglbys mi wskazac gdzie ten fakt jest odnotowany, ze te dwie firmy maj cos wspólnego ze soba np. Prasa ,Internet. Bo stwierdzenie ze spytaj tam i tam to ci powiedza mnie nie przekonuje i dalej bede twierdzic ze to radosna twórczosc forumowicza :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

mdzalewscy
14-10-2004, 12:05
Mówił mi to handlowiec, który ma w ofercie i Veluxy i Fakro


to że mówi handlowiec to nic, on sprzedaje to na czym lepiej zarabia, albo ma dodatkowe profity. Jako że też szukam okien to wiem, iż u danego handlowca są takie najlepsze na świecie, a u drugiego inne najlepsze na świecie, mimi iż u tego pierwszego akurat te były najgorsze na świecie.

walerian35
14-10-2004, 14:50
uważam jednak że mimo że Fakro jest znaną marką i należy do grupy Lafarge .

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Tego to nie wiedzialem, ale i ci we Fakro tez tego nie wiedzieli :lol:

Ale zapytaj w Lafarge dachy, to ci powiedzą czasami jest tak że stwarza się pozory że jest to inna marka aby wzmocnić sprzedaż. np ostatnio komórki
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sory ale zareagowalem smiechem bo na tym forum widzialem mnóstwo takich kwiatków. Móglbys mi wskazac gdzie ten fakt jest odnotowany, ze te dwie firmy maj cos wspólnego ze soba np. Prasa ,Internet. Bo stwierdzenie ze spytaj tam i tam to ci powiedza mnie nie przekonuje i dalej bede twierdzic ze to radosna twórczosc forumowicza :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Okna dachowe Braasa są produkowane przez Fakro.

woprz
14-10-2004, 15:19
ROTO 140 wysokoosiowe 5 sztuk

Tak z ciekawości - jaka szerokość i ile kosztowało. Domniemam, że 140 to wysokość.

78 szrokość razem z faruchem jakieś 1.200 razem z roletą w promocji mój wykonawca ma tam rabat 20% +

tomas matla
14-10-2004, 23:08
bogus czy jesteś zadowolony z M10 veluxa (też będę takie miał)

rafałek
15-10-2004, 06:29
ROTO 140 wysokoosiowe 5 sztuk

Tak z ciekawości - jaka szerokość i ile kosztowało. Domniemam, że 140 to wysokość.

78 szrokość razem z faruchem jakieś 1.200 razem z roletą w promocji mój wykonawca ma tam rabat 20% +

To ile kosztowała roleta?

Ja kupiłem FAKRO 78x160 z kołnieżem, bez rolety kosztowała mnie około (nie pamiętam teraz dokładnie) troszkę poniżej 1 tys.

Waldon
15-10-2004, 07:12
uważam jednak że mimo że Fakro jest znaną marką i należy do grupy Lafarge .

:o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o

Tego to nie wiedzialem, ale i ci we Fakro tez tego nie wiedzieli :lol:

Ale zapytaj w Lafarge dachy, to ci powiedzą czasami jest tak że stwarza się pozory że jest to inna marka aby wzmocnić sprzedaż. np ostatnio komórki
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Sory ale zareagowalem smiechem bo na tym forum widzialem mnóstwo takich kwiatków. Móglbys mi wskazac gdzie ten fakt jest odnotowany, ze te dwie firmy maj cos wspólnego ze soba np. Prasa ,Internet. Bo stwierdzenie ze spytaj tam i tam to ci powiedza mnie nie przekonuje i dalej bede twierdzic ze to radosna twórczosc forumowicza :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Okna dachowe Braasa są produkowane przez Fakro.
a dla Castoramy robi Okpol pod marka Castoramy :lol:

_bogus_
15-10-2004, 08:43
bogus czy jesteś zadowolony z M10 veluxa (też będę takie miał)
Nie mam zastrzeżeń. Ale mam je wstawione dopiero od 8 miesięcy. Wcześniej 2 miesiące leżały u mnie w domu na podłodze (same skrzydła bo ramy były na dachu). Straszono mnie, że może być problem że nie ponumerowałem i teraz (wszystkie 7 mam takie same) nie będą pasować skrzydła do ram. Rozumiesz - skrzydło od okna nr 3 w ramie okna nr 7. Ale 0 problemów - wszystko dobrze pasuje.

Pozdrawiam

oczyszczalnia
01-11-2004, 01:22
Jestem na etapie wyboru okien połaciowych. Dekarz przekonuje mnie Fakro, słyszałem i czytałem różne opinnie na temat tej firmy - nie zawsze pozytywne (pomijając klamkę na dole)
Jakie macie doświadczenia z oknami - te dobre i chyba najważniejsze ... te złe.
Dzięki za pomoc :D

I ma zdecydowaną rację!

Pozdrawiam Robert :D

rafałek
01-11-2004, 09:43
W ątkach o oknach dachowych ciągle zastanawia mnie, czemu wielu z forumowiczów uważa klamkę na dole za wadę? Ja ciągle podkreślam, że to czy jest to wada czy zaleta decyduje rozmiar i miejsce montarzu okna.
Ciekawe co by powiedzieli zwolennicy klamki na górze jak by mieli moje okna (160 cm wyokie), gdzie oś obrotu mam ponad głową (mam przwie 190 cm wzrostu). Przy takim układzie to by dojść do klamki na górze potrzebuję drabiny lub krzesła. I co wy na to. Czy w takim układzie klamka na górze to zaleta? Nie przesadzajcie.

Polly
01-11-2004, 10:09
W ątkach o oknach dachowych ciągle zastanawia mnie, czemu wielu z forumowiczów uważa klamkę na dole za wadę? Ja ciągle podkreślam, że to czy jest to wada czy zaleta decyduje rozmiar i miejsce montarzu okna.
Ciekawe co by powiedzieli zwolennicy klamki na górze jak by mieli moje okna (160 cm wyokie), gdzie oś obrotu mam ponad głową (mam przwie 190 cm wzrostu). Przy takim układzie to by dojść do klamki na górze potrzebuję drabiny lub krzesła. I co wy na to. Czy w takim układzie klamka na górze to zaleta? Nie przesadzajcie.

Popieram, w naszym przypadku klamka na górze byłaby na wysokosci 2,7 m. Nawet na palcach byśmy jej nie dosięgneli.
pzdr

energetyk
01-11-2004, 19:51
Czy ktoś ma okpol? :o

nurni
01-11-2004, 20:56
Z innej strony, przy oknach umieszczonych wysoko, jeżeli otworzymy okno do poziomu to nie ma znaczenia gdzie jest klamka. :o
W Veluxach będziemy musili "skakać" żeby je otworzyć a w Fakro żeby je zamknąć. :( 8)
Ja mam wysoko ściankę kolankową i wybrałem Veluxa - mimo wszystko łatwiej jest je otworzyć i zmankąć kiedy klamka jest "wewnątrz" pomieszczenia, nawet przy pomocy szureczków lub patyka.

Pozdrawiam

walerian35
02-11-2004, 07:56
Nie bez znaczenia jest też kąt nachylenia dachu, w pewnych przypadkach nawet krótkie okno może być trudne do zamykania lub otwierania.

KrzysiekSw
02-11-2004, 10:01
Czy ktoś ma okpol? :o
Moja siostra ma od prawie 2 lat 1 sztukę - nad klatką schodową. Narazie jedyny problem, to skraplanie sie pary wodnej - brak nawiewników.
Ja kupiłem Fakro FTP-V. Doświadczen nie mam jeszcze żadnych - bo nie mieszkam jeszcze w nowym domu.